Кола: под наем, на изплащане или втора ръка?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Val »

ablood написа:За това предпочитам да карам коли над 100 000 км. За една голяма кола те не са проблем (освен GM и KIA). Не ми дреме от солта, ако жена ми ме удари с неината или накой ме прасне с пазарска количка или врата. Даже и да се скапе тотално след една година, пак ще ми е 2-3 пъти по-евтино от нова кола подобен клас.
Виж ако си вземете малка кола на почти 200000 км неприятностите следват доста нагъсто. Рисковано решение ако ви трябва за работа.
Еми, ablood, като предпочиташ да караш стара кола, т.е. имаш си твърдо мнение, защо ни питаш дали си струва да си вземеш нова? :roll: Ако доходите ти го позволяват, струва си, believe me. :D
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Мнение от pamelaa »

На мен сега ми хрумна един интересен въпрос. Колко процента от чистия си месечен доход сте склонни да дадете за кола (или коли) -включително застраховка и бензин. Смятате ли, че над 10-15% не е много ?
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

добър въпрос.на мен сумарно изплащане,застраховка и бензин ми се движи в този процент и честно казано доста ме сърби когато изваждам ,ама просто няма как,трябва се движим.
ама това е щото доходите са ми малки.ако правех по 200к кеш на година по малко щеше да ме сърби. :wink:
Аватар
Ascao
Мнения: 294
Регистриран на: Нед Мар 09, 2008 4:11 am
Местоположение: GMA

Мнение от Ascao »

В крайна сметка някой ще каже ли основателна причина да не караш лизингова кола (като изключим, че човек трябва да е малко по-внимателен).

Ами че то един път се живей, защо да не караш все нови коли...?
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Val »

Ascao написа:В крайна сметка някой ще каже ли основателна причина да не караш лизингова кола (като изключим, че човек трябва да е малко по-внимателен).

Ами че то един път се живей, защо да не караш все нови коли...?
:D :beer: :beer: :beer:
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

бе като можеш да плащаш къв ти е проблема.за това ли дойдохме в канада да караме 15 год. изгнили трошки. :D
Hullman
Мнения: 649
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от Hullman »

В крайна сметка някой ще каже ли основателна причина да не караш лизингова кола
Мани, мани. Това не си е човешко да караш лизингова кола.
Много скъпо, много лошо, навсякаде те дебнат опасности за щети. Разни изроди ти драскат колата с пирон или друг остър предмет от завист.
На края като я връщаш в магазина става най лошо. Искат пари за превишени км. за дребни почти незабележими щети, в купето дупка до дупка от цигари въпреки че ти не пушиш. Абе с две думи 10 кожи дерат от магазина си тръгваш гол и бос като върнеш колата.

Аз ако имах избор никога нямаше да крам такава нова лизингова кола ама по принуда ме задължават от професионалната асоциация защото трябва да подържаме имидж за просперитет.
Ако не беше пустата му асоциация от метрото нямаше да сляза даже когато времето позволява колелото ще ползвам защото то и метрото пари струва.:)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Val написа:
ablood написа:..като предпочиташ да караш стара кола, т.е. имаш си твърдо мнение, защо ни питаш дали си струва да си вземеш нова?...
Това Val е дискусионен форум. Любопитен съм за вашето мнение, споделям моето, обогатяваме се.
Защо си мислиш, че който отваря тема, чака да му дадеш налкон в живота?

Друг въпрос - не е ли финансово МНОГО по-изгодно да вземеш колата на изплащане и след 3-6 години да я продадеш на свободния пазар? Не се връзваш нито с лимит на километри, нито със състоянието на колата, нито с ограничения за модфикации.
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

Новото си е ново - ето го нашето мнение. Обаче пропускаш варианта "нова кола, купена кеш" - нищо не изплащаш, караш я като своя и никакви проблеми си нямаш! :beer: Само недей да питаш откаде ще са парите - това е друга тема... 8)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Новото си е ново... хм. Да.
Но изправен пред избора да караш някоя новичка икономична въшка или луксозна кола на 100 000км, чиито оставащ живот е по-дълъг от гореспоменетата? Не напразно заводската цена на първите е няколко пъти по-ниска.
Голямото и луксозно возило винаги ми е пълнило душата. Екстрите са колкото приятни, толкова и полезни.
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Val »

ablood написа:Това Val е дискусионен форум. Любопитен съм за вашето мнение, споделям моето, обогатяваме се.
Защо си мислиш, че който отваря тема, чака да му дадеш налкон в живота?

Друг въпрос - не е ли финансово МНОГО по-изгодно да вземеш колата на изплащане и след 3-6 години да я продадеш на свободния пазар? Не се връзваш нито с лимит на километри, нито със състоянието на колата, нито с ограничения за модфикации.
Ако това ти е въпросът, отговорът ми е: Не, не е по-изгодно,ако възнамеряваш да караш колата само 3-4 години и да я продадеш. За това време цената на колата ще спадне проблизително с толкова, колкото би платил да я лийзваш за същото време. Т.е. пак ще се навътриш със същите пари, но със следните недостатъци:
1. Ще си плащал по-високи месечни вноски, защото при файненсинг към цената ти се добавя GST/PST върху цялата стойност на колата. При лизинг - не.
2. Ще трябва да се разправяш с продажбата на колата, което за мен е чисто губене на време и нерви. При лизинг накрая просто я закарваш в дилършипа и си тръгваш със следващата нова.

Файненсинга е по-изгоден от лизинга само, ако възнамеряваш да караш колата поне 8-9 години. Изплащаш я за 4 години и през следващите 4-5 ти е free. Няма месечни вноски, а ако не искаш, няма нужда и да я застраховаш, след като е изплатена. На твой риск, разбира се - аз не бих го препоръчала.

Така че, според мен решението дали да лийзваш или да купиш зависи само от това колко време възнамеряваш да я караш. Мен, лично, не ме блазни мисълта да карам една кола 8-9 години, затова предпочитам лизинга.
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Ха, това е нещо ново за мен. Коя такса не плащаш?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Val »

ablood написа:Новото си е ново... хм. Да.
Но изправен пред избора да караш някоя новичка икономична въшка или луксозна кола на 100 000км, чиито оставащ живот е по-дълъг от гореспоменетата? Не напразно заводската цена на първите е няколко пъти по-ниска.
Голямото и луксозно возило винаги ми е пълнило душата. Екстрите са колкото приятни, толкова и полезни.
Еми, не си взимай икономичка въшка, вземи си на лизинг голяма и луксозна кола. :D Има всякакви коли на лизинг, не само икономични въшки. :D

Колкото до файненсинга, разбирам, че голямото и луксозно возило ти пълни душата, ама дали ще я пълни цели 8-9 години? :D

На мен, лично - не. На всеки 2-3 години излизат все по-нови и хубави модели, с все по-готини екстри и ми се ще да карам последен модел.

С това не оспорвам твойта гледна точка. Въпрос на вкус, както казало котето. :D
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Val »

bateto написа:бе като можеш да плащаш къв ти е проблема.за това ли дойдохме в канада да караме 15 год. изгнили трошки. :D
Ейй, бате, просто не мога да пропусна да маркирам, че за пръв път мненията ни по някой въпрос съвпадат!! :beer:
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
Аватар
Ascao
Мнения: 294
Регистриран на: Нед Мар 09, 2008 4:11 am
Местоположение: GMA

Мнение от Ascao »

Аз колкото повече чета, все повече ми харесва идеята за лизинг (нищо че съм още в БГ и някои работи не са ми ясни - предполагам), ама от друга страна спора май че наподобява дискусията:
"- Под наем ли да живея (за 700$) или да си купя апартамент (за поне 1500$) :aeh: :aeh: :aeh: "
или
"- И защо да не си живея под наем и да си харча 800-те $ остатък за подобряване качеството на живот?:)
Заключено