Marto написа:Джовани, за последните десет години Афганистан има ръст на икономиката средно 9% годишно, значително по-висок дори от официалната.. ъъ... статистика на СССР за периода, който ти посочи. Викаш, ако почнем да се гърмим и бием жените си, ще цъфнем не ами....
И как СССР имаше достъп до същата наука като Запада, как руснаците откраднаха цели фабрики от Германия и съюзниците си, как въобще не се е*аваха за патентите и открито крадяха технологии (много от които, драги, съществуват единствено благодарение на факта, че някой алчен капиталист е търсил печалба), а как живееше народа в сравнение с американците. При това с всичките си природните ресурси

Съгласен съм, че примерът ми със СССР беше малко куц - сравнение на развитието на СССР скоро след огромните поражения от войната със това на САЩ, които по това време са изпълнявали планът "Маршал". Най-високият растеж на БВП в същият период има Япония, която достига апогея си (точката на насищане) в началото на 90-те години.
Както казах и преди - темата е много сложна и не можем да я обхванем в няколко мнения във форум, особенно поради факта, че не сме на едно ниво в познанията си в тази област.
За да бъда честен ще споделя с вас моето мнение, което е че една пазарна икономика при равни други условия
винаги ще бъде по-производителна от една планова такава.
Проблемът, както съм казвал и преди е в недостатъците у хората и трудностите, които те срещат при признаването на грешките си и отсъпване от позициите си - в пазарната икономика този проблем се решава чрез конкуренцията. Другият проблем е, че гарантираното оцеляване на трудещите се определено не ги амбицира да работят добре.
Колкото до патентите - много западни патенти са били тайно продавани на СССР от същите тези "капиталисти", защото не са могли да ги продадат по друг начин - източният блок е бил под ембарго по това време. "Алчните капиталисти" понякога са били просто едни изобретатели, борещи се за оцеляването си, както всички ние. На истинските капиталисти, контролиращи политиците и пазарите това не се е нравило много, за което изобретателите са били гонени и наказвани (робите трябва да слушат и да си плащат моргиджите, наместо да продават идеите си на конкуренцията).
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...