Българско гражданство на дете раждано в Канада

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от MrGeek »

Marto написа:Легитимиране е едно, но преминаването на граница е отделно нещо.
Така е, но то и само български гражданин е едно, а индивид с двойно гражданство, едното от които е българско е съвсем друго. След като невръстно дете с двойно гражданство може да излезе само с чужд паспорт и лична карта (или другата комбинация), какво остава за пълнолетните му родители:
2.1 Когато при напускане на Република България детето притежава и представи на граничните полицаи валиден български паспорт или лична карта И валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, чиито гражданин е, декларация за съгласие от отсъстващия родител/родители няма да бъде изисквана.
Това подчертано "или" в случая е особено важно за разтълкуване на въпросния казус с двойното гражданство. Доколкото разбрах, в твоя случай обаче детето няма да има български документи (примерно лична карта), което би могло вече да е проблем. Говорим за излизането, защото при влизане със сигурност няма да имаш проблеми. С този кратък престой в България обаче очевидно нама да можеш да извадиш българска лична карта на детето и тогава вече нямам идея, но риск определено си съществува. Защото е ясно, че детето е И български гражданин (след като баща му е такъв) и липсата на някакъв български документ за самоличност при излизането може да направи проблем. Добре е да завъртиш някакви телефони в България на тия служби и да се информираш от първа ръка.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от MrGeek »

Ivan1007 написа:Пред българските власти българските граждани представят български документи и пребивават в България като български граждани, а не като канадски.
Съответно е безмислено да търсиш помощ от канадските консулства.
Изобщо е безсмислено да се търси помощ от канадско или каквото и да било консулство относно влизане в друга държава.
Иване, продължаваш упорито да противоречиш не само на това, което цитира, но и на една камара случаи. Само преди няколко месеца аз и сина ми влязохме съвсем нормално в България единствено с канадски паспорти, защото нямахме никакви други валидни документи, въпреки, че устно се легитимирахме като български граждани. Според теб формално като какви сме влезли? И защо да не мога да търся помощ от канадското консулство, след като СЪМ канадски гражданин и пътувам с канадски паспорт? Една ясна правна причина да ми посочиш?
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Ivan1007 »

Виж послеписа към предния ми постинг.
Този текст може да го видиш на същия сайт за която и да било страна.
Това за евентуален отказ за влизане.
Това че си пътувал с канадски паспорт не променя факта че в България си изключително български гражданин поради което е безмислено да търсиш каквато и да е помощ от канадските власти в отношенията ти с българските.
Може да ти помогнат да ти намерят адвокат ако те арестуват.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от MrGeek »

Ivan1007 написа:Виж послеписа към предния ми постинг.
Този текст може да го видиш на същия сайт за която и да било страна.
Това за евентуален отказ за влизане.
Това че си пътувал с канадски паспорт не променя факта че в България си изключително български гражданин поради което е безмислено да търсиш каквато и да е помощ от канадските власти в отношенията ти с българските.
Може да ти помогнат да ти намерят адвокат ако те арестуват.
Иване, това подчертаното е просто въпрос на лично мнение и няма никакво правно отношение към казуса. Ставаше въпрос, че МОЖЕШ винаги да търсиш помощ и никой няма право да ти пречи. Дали има или няма смисъл, дали си струва и прочие са твърде субективни възприятия и въпрос на лична преценка. Намирането на адвокат не е ли помощ?
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от klisurov »

Marto написа:Абе ей това ме тревожи:
Чл. 33. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 111 от 2004 г.) Всеки български гражданин има право да напуска страната и да се завръща в нея с паспорт, заместващ го документ или военна карта за самоличност през определените за това места.

Чл. 34. (1) Паспортът е документ за преминаване на държавната граница на Република България и за пребиваване извън страната.

Чл. 23. (1) (Предишен текст на чл. 23 - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Личната карта на българските граждани е основен идентификационен документ за самоличност, валиден на територията на Република България или на територията на друга държава съгласно международни договори.

(2) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Всеки български гражданин има право да напуска страната и с лична карта и да се завръща с нея през вътрешните граници на Република България с държавите - членки на Европейския съюз, както и в случаите, предвидени в международни договори.
Легитимиране е едно, но преминаването на граница е отделно нещо.
Не съм юрист, та затова:
33. (1) ... с паспорт, заместващ го документ ...
34. (1) Паспортът е документ за преминаване на държавната граница на Република България ...

Ти имаш заместващ паспорта документ - лична карта.
Ти имаш паспорт - канадски. В това, което си цитирал не пише какъв паспорт. Аз "по презумпция" на знам кой какво има предвид ;).

Успех и приятно изкарване!
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Marto »

Заместващият документ са неща от рода на пасавани и други подобни. Под паспорт мисля се подразбира български, но може и да си прав.

Както и да е, въртях телефони както ми препоръча мр. Гийк и потвърдиха, че проблем няма да имам. Това от хората от паспортен контрол на ГКПП Аерогара София. Човекът даже се допита и до друг колега и трябва да кажа, че всички бяха много готини, включително даването на конкретен телефонен номер, където да се обадя.

Звънях и на други инстанции, там малко по друг начин се отнесоха, но както и да е.

Само че навсякъде се вдигаше само и единствено с "ало" вместо с идентифициране на офиса или човека :)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от pumpy »

Marto написа: Само че навсякъде се вдигаше само и единствено с "ало" вместо с идентифициране на офиса или човека :)
Добре дошъл в родината наша...... добре, че ти е кратък престоя. Лек път когато му дойде времето
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Marto »

MrGeek написа:
Marto написа:Легитимиране е едно, но преминаването на граница е отделно нещо.
Така е, но то и само български гражданин е едно, а индивид с двойно гражданство, едното от които е българско е съвсем друго. След като невръстно дете с двойно гражданство може да излезе само с чужд паспорт и лична карта (или другата комбинация), какво остава за пълнолетните му родители:
2.1 Когато при напускане на Република България детето притежава и представи на граничните полицаи валиден български паспорт или лична карта И валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, чиито гражданин е, декларация за съгласие от отсъстващия родител/родители няма да бъде изисквана.
Това подчертано "или" в случая е особено важно за разтълкуване на въпросния казус с двойното гражданство. Доколкото разбрах, в твоя случай обаче детето няма да има български документи (примерно лична карта), което би могло вече да е проблем. Говорим за излизането, защото при влизане със сигурност няма да имаш проблеми. С този кратък престой в България обаче очевидно нама да можеш да извадиш българска лична карта на детето и тогава вече нямам идея, но риск определено си съществува. Защото е ясно, че детето е И български гражданин (след като баща му е такъв) и липсата на някакъв български документ за самоличност при излизането може да направи проблем. Добре е да завъртиш някакви телефони в България на тия служби и да се информираш от първа ръка.
Да, видях това, но интересно следващата точка на практика казва, че ако детето, което е и български гражданин има само чуждестранен документ бива спирано само ако няма декларация от отсъстващия родител.
2.2 Когато детето, притежаващо българско и друго гражданство, притежава и представи само валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, декларация за съгласие, издадена по реда, описан в т. 1 ще бъде изисквана. Ако детето (респ. придружаващото го лице) не представи такава или същата не е заверена по начина, описан в т. 1, то няма да бъде допуснато да излезе от България.
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Independent »

Marto написа:Да, видях това, но интересно следващата точка на практика казва, че ако детето, което е и български гражданин има само чуждестранен документ бива спирано само ако няма декларация от отсъстващия родител.
2.2 Когато детето, притежаващо българско и друго гражданство, притежава и представи само валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, декларация за съгласие, издадена по реда, описан в т. 1 ще бъде изисквана. Ако детето (респ. придружаващото го лице) не представи такава или същата не е заверена по начина, описан в т. 1, то няма да бъде допуснато да излезе от България.
Това е за темата "Простотии". Аз няколко пъти вече вадя подобна "декларация", с която се съгласявам детето ми да се прибере у дома при мен! Това, разбира се, е свързано с разходки до посолството, съответсващи такси, загуба на време и нерви.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от def34 »

Според българското законодателство, българските граждани се третират само и единствено като български граждани на територията на България.
"Чл. 3. Български гражданин, който е и гражданин на друга държава, се смята само за български гражданин при прилагането на българското законодателство, освен ако в закон е предвидено друго"-Закона за българското граждансво
чл.12 ал.2 "2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.) Българските граждани, притежаващи и документи за самоличност, издадени от органите на друга държава, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност"-Закон за българските документи за самоличност
Няма такова нещо като устна идентификация, лицата се идентифицират със съотвените документи.Владеенето на български език не е гаранция че лицето е бълг. гражданин и обратно.
Това че някой не прави проблеми на границата не означава че няма да се намери някой, който решава да спазва буквата на закона, а той според мен е ясен-лица които искат да ползват правата и задълженията на съответната държава, се третират от нея само като лица с едно единствено граждансво.Такива са и разпоредбите в другите държави.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Павел »

MrGeek написа:
Marto написа:Легитимиране е едно, но преминаването на граница е отделно нещо.
Така е, но то и само български гражданин е едно, а индивид с двойно гражданство, едното от които е българско е съвсем друго. След като невръстно дете с двойно гражданство може да излезе само с чужд паспорт и лична карта (или другата комбинация), какво остава за пълнолетните му родители:
2.1 Когато при напускане на Република България детето притежава и представи на граничните полицаи валиден български паспорт или лична карта И валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, чиито гражданин е, декларация за съгласие от отсъстващия родител/родители няма да бъде изисквана.
Това подчертано "или" в случая е особено важно за разтълкуване на въпросния казус с двойното гражданство. Доколкото разбрах, в твоя случай обаче детето няма да има български документи (примерно лична карта), което би могло вече да е проблем. Говорим за излизането, защото при влизане със сигурност няма да имаш проблеми. С този кратък престой в България обаче очевидно нама да можеш да извадиш българска лична карта на детето и тогава вече нямам идея, но риск определено си съществува. Защото е ясно, че детето е И български гражданин (след като баща му е такъв) и липсата на някакъв български документ за самоличност при излизането може да направи проблем. Добре е да завъртиш някакви телефони в България на тия служби и да се информираш от първа ръка.
Дете, с поне един бг гражданин, родено в чужбина става автоматично българче САМО по кръв - изваждане на, първо бг акт за раждане и след това бг паспорт, е по желание или необходимост, ако детето ще пребивава в Бг повече от 3 месеца. Детето (на Марто) няма да има никакъв проблем да влезе и излезе от Бг само с канадски паспорт, при положение че пътува с двамата родители едновременно. Ако излиза само с единия родител, другия трябва да му направи пълномощно, че е съгласен детето да пътува без него.
Дори и да има време, Марто няма как да извади бг паспорт (за лична карта детето е още малко) в Бг ако не е "апостил-вал" :) канадския акт за раждане на детето в тукашно наше консулство - този мъчителен процес го бях описал най-подробно преди време.

Аз летя за Бг другата седмица и сега забелязах, че съвсем на скоро тази година са ми изтекли бг паспорт, лична карта и шоф. книжка :) Чудя се дали да ги подновя в Бг - ако не, ще докладвам като се върна дали съм имал проблеми.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от MrGeek »

def34 написа:Според българското законодателство, българските граждани се третират само и единствено като български граждани на територията на България.
Никой никъде не е казвал противното, точно това и се обсъжда като основен казус, включително и в случая на детето на Марто, което придобива автоматично българско гражданство, макар и на другия край на света и без никакви документи в случая.
Павел написа:Аз летя за Бг другата седмица и сега забелязах, че съвсем на скоро тази година са ми изтекли бг паспорт, лична карта и шоф. книжка :) Чудя се дали да ги подновя в Бг - ако не, ще докладвам като се върна дали съм имал проблеми.
Аз си поднових само личната карта. Ако нямаш намерение да оставаш за продължително време в България, подновяването на другите документи е напълно излишно. Българска шофьорска книжка не ти е необходима ако не си постоянно живеещ в България. Международен паспорт пък съвсем. Единствено се приготви за евентуална малка глоба при подновяване на личната карта. Глобата не е задължителна и зависи от "настроението" на съответния началнилник, преглеждащ акта, който задължително ти се поставя при подаване на документите. Когато отиваш да си взимаш новата вече подновена лична карта, разбираш дали трябва да платиш глобата (около двайсетина лева) или минаваш метър. Аз не можах да мина метър, но пък си запазих акта за спомен. :D
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Ivan1007 »

MrGeek написа:
Ivan1007 написа:Виж послеписа към предния ми постинг.
Този текст може да го видиш на същия сайт за която и да било страна.
Това за евентуален отказ за влизане.
Това че си пътувал с канадски паспорт не променя факта че в България си изключително български гражданин поради което е безмислено да търсиш каквато и да е помощ от канадските власти в отношенията ти с българските.
Може да ти помогнат да ти намерят адвокат ако те арестуват.
Иване, това подчертаното е просто въпрос на лично мнение и няма никакво правно отношение към казуса. Ставаше въпрос, че МОЖЕШ винаги да търсиш помощ и никой няма право да ти пречи. Дали има или няма смисъл, дали си струва и прочие са твърде субективни възприятия и въпрос на лична преценка. Намирането на адвокат не е ли помощ?
Аве разбира се, че можеш да търсиш и под вола теле и никой няма право да ти пречи.
Това почервеното и всичко друго написано от мен са мое лично мнение разбира се, но основаващо се на common sense. Проблемът е, че той отдавна не е common.
Ще ми е интересно да науча, ако някой с българско и канадско гражданство е търсил и получил помощ от канадско консулство за отношенията му с български държавен орган.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Павел »

MrGeek написа:
def34 написа:Според българското законодателство, българските граждани се третират само и единствено като български граждани на територията на България.
Никой никъде не е казвал противното, точно това и се обсъжда като основен казус, включително и в случая на детето на Марто, което придобива автоматично българско гражданство, макар и на другия край на света и без никакви документи в случая.
Павел написа:Аз летя за Бг другата седмица и сега забелязах, че съвсем на скоро тази година са ми изтекли бг паспорт, лична карта и шоф. книжка :) Чудя се дали да ги подновя в Бг - ако не, ще докладвам като се върна дали съм имал проблеми.
Аз си поднових само личната карта. Ако нямаш намерение да оставаш за продължително време в България, подновяването на другите документи е напълно излишно. Българска шофьорска книжка не ти е необходима ако не си постоянно живеещ в България. Международен паспорт пък съвсем. Единствено се приготви за евентуална малка глоба при подновяване на личната карта. Глобата не е задължителна и зависи от "настроението" на съответния началнилник, преглеждащ акта, който задължително ти се поставя при подаване на документите. Когато отиваш да си взимаш новата вече подновена лична карта, разбираш дали трябва да платиш глобата (около двайсетина лева) или минаваш метър. Аз не можах да мина метър, но пък си запазих акта за спомен. :D
За колко време се вади личната карта и има ли опашки като някога?
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Ivan1007 »

Нормална поръчка - 30 дена
Бърза - 3 дена
Експресна - 24 часа.

Туй лето вадих - имаше около час.
Зависи кво ще уцелиш и къде си с постоянен адрес
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Публикувай отговор