Българско гражданство на дете раждано в Канада

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Marto »

Тази тема е била дъвкана и преди, но тогава не ме вълнуваше чак толкова.

Та предстои ни пътуване до България, за пръв път с малкия, който е 1/2 българин, което го прави, доколкото разбирам "автоматически" български гражданин.

Не сме го регистрирали с българските власти, и скоро няма. Въпросът ми е какво мога да очаквам на границата, особено на излизане. Български гражданин трябва да престави български документ на границата, но в случай, че не сме вадили български акт за раждане, как ще процедират митничарите?
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от miteto »

Marto написа:Тази тема е била дъвкана и преди, но тогава не ме вълнуваше чак толкова.

Та предстои ни пътуване до България, за пръв път с малкия, който е 1/2 българин, което го прави, доколкото разбирам "автоматически" български гражданин.

Не сме го регистрирали с българските власти, и скоро няма. Въпросът ми е какво мога да очаквам на границата, особено на излизане. Български гражданин трябва да престави български документ на границата, но в случай, че не сме вадили български акт за раждане, как ще процедират митничарите?
Няма да имаш проблем, и при нас първото влизане-излизане беше същата ситуация. Митничарите последните години са доста по-разбрани отколкото преди 10-15 години примерно.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Marto »

Мерси, друг проблем ми светна сега.

Българският ми паспорт е изтекъл. Обикновено като ходя в България го подновявам, но в този случай кацаме в София и на следващия ден отлитаме за Китай, през Москва. (връщаме се след десетина дена за да сме в България за Коледа).

Та едва ли ще имам време да го подновявам -- въпросът тогава ми е какво ще ме правят мене на излизане от България. Имам лична карта още валидна, но полетът не е към страна от ЕС.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от pumpy »

Marto написа:Мерси, друг проблем ми светна сега.

Българският ми паспорт е изтекъл. Обикновено като ходя в България го подновявам, но в този случай кацаме в София и на следващия ден отлитаме за Китай, през Москва. (връщаме се след десетина дена за да сме в България за Коледа).

Та едва ли ще имам време да го подновявам -- въпросът тогава ми е какво ще ме правят мене на излизане от България. Имам лична карта още валидна, но полетът не е към страна от ЕС.
Доколкото си българин си задължен да се легитимитащ с български документ за самоличност. За къде летиш според мен няма никакво значение. Това е проблем много повече на авиокомпанията, отколкото на българските митничари...Аз съм влизал и излизал с канадски паспорт, поради подновяване на българския в БГ и оставена лична карта на нашите за да го получат. Граничарката не ми каза нищо щом и разказах причината да нямам български документ за самоличност.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от miteto »

Marto написа:Мерси, друг проблем ми светна сега.

Българският ми паспорт е изтекъл. Обикновено като ходя в България го подновявам, но в този случай кацаме в София и на следващия ден отлитаме за Китай, през Москва. (връщаме се след десетина дена за да сме в България за Коледа).

Та едва ли ще имам време да го подновявам -- въпросът тогава ми е какво ще ме правят мене на излизане от България. Имам лична карта още валидна, но полетът не е към страна от ЕС.
Лична карта е напълно достатъчна заедно с канадския паспорт. Да не ти казвам, че един път имах само канадски паспорт, а си бях забравил БГ личната карта :D Пуснаха ме без разправии, само ми напомниха че по принцип ми трябва и български документ. Както казах, напоследък са станали супер-цивилизовани или поне аз все на такива попадам.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Marto »

Eagle написа:опит от 2010 юли месец! На излизане от България момата опъната и сериозна ми казва: Българският паспорт/даже нямаше и плииз/ :) ...преди това аз реших да си правя експеримент като подадох Канадския, като нямам спомен билета за Канада беше ли вътре в паспорта. Питам аз правейки се на учуден, защо? Тя ми отговаря троснато, че пътувам за Канада и това е закона...Аз продължавам да питам...ако нямам Български паспорт, а само лична карта...Отговора бе, че просто няма да излетя. Спрях с въпросите/не че се уплаших, просто не ми се занимаваше повече/ и си подадох Българския паспорт!
:o :o :o
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от MrGeek »

Марто, щом имаш валидни българска лична карта и канадски паспорт не трябва да имаш никакви проблеми с излизането за където и да е. Не ги гледай тези меко казано странни случки, които на никой друг не са се случвали.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Marto »

Да, видях твоя отговор в онази тема. Някой другаде беше цитирал официален източник, МВР май, където пишеше, че ако пътуваш за извън ЕС, трябва да имаш (български?) паспорт. Това има логика, ако въпросният човек няма друго гражданство, защото няма да го пуснат в другата държава само с лична карта. Но явно на някои митничари това не им е ясно.

Не съм се разправял с български институции от едно 20 години, би ли ми казал някой кои са вълшебните думи на български, ако искам да кажа: "May I speak to your superior"?
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от MrGeek »

Marto написа:Да, видях твоя отговор в онази тема. Някой другаде беше цитирал официален източник, МВР май, където пишеше, че ако пътуваш за извън ЕС, трябва да имаш (български?) паспорт. Това има логика, ако въпросният човек няма друго гражданство, защото няма да го пуснат в другата държава само с лична карта. Но явно на някои митничари това не им е ясно.

Не съм се разправял с български институции от едно 20 години, би ли ми казал някой кои са вълшебните думи на български, ако искам да кажа: "May I speak to your superior"?
Това е така, но също е вярно, че няма никаква гаранция на какъв идиот ще попаднеш, но все пак през последните години се предполага, че подобни идиоти някак си би трябвало да са изчистени от системата след да речем N на брой инциденти. По-важното в случая е, че закона е пределно ясен и е на твоя страна. На въпроса ти според мен по-доброто решение е да търсиш канадското консулство в Букурещ, ако имаш подобни проблеми. Вземи си телефоните им за всеки случай. :)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Ivan1007 »

Marto написа:Да, видях твоя отговор в онази тема. Някой другаде беше цитирал официален източник, МВР май, където пишеше, че ако пътуваш за извън ЕС, трябва да имаш (български?) паспорт. Това има логика, ако въпросният човек няма друго гражданство, защото няма да го пуснат в другата държава само с лична карта. Но явно на някои митничари това не им е ясно.

Не съм се разправял с български институции от едно 20 години, би ли ми казал някой кои са вълшебните думи на български, ако искам да кажа: "May I speak to your superior"?
Това не е вярно за български граждани с двойно гражданство.
Ти имаш валиден български документ за самоличност, който да представиш на българските власти.
За пътуване извън България няма проблем да пътуваш с друг документ какъвто се явява канадския ти паспорт.
Могат да се заядат само ако нямаш валиден български документ.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Ivan1007 »

MrGeek написа:
Marto написа:Да, видях твоя отговор в онази тема. Някой другаде беше цитирал официален източник, МВР май, където пишеше, че ако пътуваш за извън ЕС, трябва да имаш (български?) паспорт. Това има логика, ако въпросният човек няма друго гражданство, защото няма да го пуснат в другата държава само с лична карта. Но явно на някои митничари това не им е ясно.

Не съм се разправял с български институции от едно 20 години, би ли ми казал някой кои са вълшебните думи на български, ако искам да кажа: "May I speak to your superior"?
Това е така, но също е вярно, че няма никаква гаранция на какъв идиот ще попаднеш, но все пак през последните години се предполага, че подобни идиоти някак си би трябвало да са изчистени от системата след да речем N на брой инциденти. По-важното в случая е, че закона е пределно ясен и е на твоя страна. На въпроса ти според мен по-доброто решение е да търсиш канадското консулство в Букурещ, ако имаш подобни проблеми. Вземи си телефоните им за всеки случай. :)
Последното е безмислено, ако не си влезнал в страната като канадски гражданин, което е незаконно ако български гражданин влиза в България


http://travel.gc.ca/travelling/document ... itizenship"
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от MrGeek »

Ivan1007 написа:Последното е безмислено, ако не си влезнал в страната като канадски гражданин, което е незаконно ако български гражданин влиза в България
Не мисля, че тълкуването ти е точно и правилно. Не е незаконно влизането в България с чужд паспорт, ако се легитимираш И като български гражданин с лична карта. Но в този случай ти пътуваш като канадски гражданин с канадски паспорт. Не случайно в линка, който си цитирал пише, че трябва да се легитимираш винаги в чужди държави като канадски гражданин, ерго, имаш пълното право да се ползваш от помощта на канадските консулски служби в чужбина:
Use your Canadian passport and always present yourself as Canadian to foreign authorities, especially when entering and leaving the country where you are a dual citizen, unless you are legally required to enter and exit the country using a passport issued by that country.
В България няма изискване в закона винаги да влизаш/излизаш с български паспорт, а само да се легитимираш като български гражданин, което става с лична карта. Влизане/излизане като двоен гражданин в/от България става напълно законно с канадски паспорт и българска лична карта.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Marto »

Абе ей това ме тревожи:
Чл. 33. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 111 от 2004 г.) Всеки български гражданин има право да напуска страната и да се завръща в нея с паспорт, заместващ го документ или военна карта за самоличност през определените за това места.

Чл. 34. (1) Паспортът е документ за преминаване на държавната граница на Република България и за пребиваване извън страната.

Чл. 23. (1) (Предишен текст на чл. 23 - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Личната карта на българските граждани е основен идентификационен документ за самоличност, валиден на територията на Република България или на територията на друга държава съгласно международни договори.

(2) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Всеки български гражданин има право да напуска страната и с лична карта и да се завръща с нея през вътрешните граници на Република България с държавите - членки на Европейския съюз, както и в случаите, предвидени в международни договори.
Легитимиране е едно, но преминаването на граница е отделно нещо.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Ivan1007 »

Пред българските власти българските граждани представят български документи и пребивават в България като български граждани, а не като канадски.
Съответно е безмислено да търсиш помощ от канадските консулства.
Изобщо е безсмислено да се търси помощ от канадско или каквото и да било консулство относно влизане в друга държава.
П.П.
It is the sole prerogative of each country or region to determine who is allowed to enter. Canadian consular officials cannot intervene on your behalf if you do not meet entry requirements
http://travel.gc.ca/destinations/bulgaria"
Последно промяна от Ivan1007 на Пет Окт 02, 2015 3:05 am, променено общо 1 път.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Българско гражданство на дете раждано в Канада

Мнение от Ivan1007 »

Marto написа:Абе ей това ме тревожи:
Чл. 33. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 111 от 2004 г.) Всеки български гражданин има право да напуска страната и да се завръща в нея с паспорт, заместващ го документ или военна карта за самоличност през определените за това места.

Чл. 34. (1) Паспортът е документ за преминаване на държавната граница на Република България и за пребиваване извън страната.

Чл. 23. (1) (Предишен текст на чл. 23 - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Личната карта на българските граждани е основен идентификационен документ за самоличност, валиден на територията на Република България или на територията на друга държава съгласно международни договори.

(2) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Всеки български гражданин има право да напуска страната и с лична карта и да се завръща с нея през вътрешните граници на Република България с държавите - членки на Европейския съюз, както и в случаите, предвидени в международни договори.
Легитимиране е едно, но преминаването на граница е отделно нещо.
Няма от какво да се безпокоиш.
Така или иначе ти трябва виза за Русия и за Китай в паспорта с който ще пътуваш.
Нямаш нужда от български - няма виза в него.
Другите ти тревоги са напълно излишни.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Публикувай отговор