От Канада в Европа

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: От Канада в Европа

Мнение от klisurov »

Optics, що не разделиш темата на две, втората за жилищата в Канада?
myhata II написа:
lutar написа: А няма ли, вариант за самостоятелно (независимо) жилище без големи дворове, треви и други подобни ангажименти (нещо по умерено), малка, градска къща или нещо подобно... Прави ми впечатление, че съпътстващите разходи на един имот в Канада могат да бъдат доста "заробващи", особено като се прибавят към неминуемата ипотека, или както се казваше там...
Май не е трудно едно българче, израснало в соца да си надене хамута преследвайки северо-американската мечта... :)
Много е трудно, надяват си го и после почват да питат другите, а вие няма ли да си вземете къща ?
:rofl: :lol:

Има няма 5, 10 години и се наиграят , защото Лутър само първите 5 години плащаш лихвите по заема !
Мухата е прав - изплащането на всеки (поне аз доколкото знам) заем тук започва с плащане предимно на лихвата, т.е. плащаш (редовната) вноска от примерно $1'000, а заема ти намалява с няма и $100. Затова и се счита, че ако продадеш през първите няколко години, ще си на загуба. Отделно, че когато продаваш, плащаш комисионната на агентите, както и (обикновено) нотариалната такса. Реално евентуалното поскъпване на имота през тези няколко години трудно покрива тези разходи, както и welcome tax, платена на общината при покупката.

Lutur, както казах, къщето ни е сромно: парцела е 190 кв.м, от които покрива е 60 кв.м. Отпред има 15 кв.м. градинка, от които 4 са входното стълбище, а останалото е предимно бял чакъл. Оставени са 2-3 квадрата за китки.
Отзад е оставено около 50 квадрата трева.
Както бе отбелязано, имота е мой (и на банката) и единствено ние с по-добрата ми половинка определяме какво да има в двора. Единствено с отстраняването на евентуални дървета въпроса се съгласува с инстанциите.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: От Канада в Европа

Мнение от pumpy »

dea написа:
pumpy написа:E някой да ми обясни:- за какво им е на двойка с едно дете 4 спални и 5 и половина бани ??? Излиза, че те за планирали тази къща за самите себе си, понеже детето е непланирано.....
Не е ли тази причината?
His wife’s family was already living in the Toronto area and since he planned to bring his own parents here as well, the couple looked for a place that would fit all of them.
Тогава тази "екстендет фемили" да се бръкне в джоба и да си плати - иначе излиза, че едни живеят северно-американската мечта, а други теглят хомота/копат на тръстиката.....
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: От Канада в Европа

Мнение от myhata II »

pumpy написа:
dea написа:
pumpy написа:E някой да ми обясни:- за какво им е на двойка с едно дете 4 спални и 5 и половина бани ??? Излиза, че те за планирали тази къща за самите себе си, понеже детето е непланирано.....
Не е ли тази причината?
His wife’s family was already living in the Toronto area and since he planned to bring his own parents here as well, the couple looked for a place that would fit all of them.
Тогава тази "екстендет фемили" да се бръкне в джоба и да си плати - иначе излиза, че едни живеят северно-американската мечта, а други теглят хомота/копат на тръстиката.....
Кажи ти на Лутър как живя първите 5, 10 години, га мааше бос по улиците на Монреал, а после обяснявай кой бил лузър или баровец
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
lutar
Мнения: 207
Регистриран на: Сря Апр 06, 2011 6:38 am
Местоположение: Montreal

Re: От Канада в Европа

Мнение от lutar »

klisurov написа: Lutur, както казах, къщето ни е сромно: парцела е 190 кв.м, от които покрива е 60 кв.м. Отпред има 15 кв.м. градинка, от които 4 са входното стълбище, а останалото е предимно бял чакъл. Оставени са 2-3 квадрата за китки.
Отзад е оставено около 50 квадрата трева.
Както бе отбелязано, имота е мой (и на банката) и единствено ние с по-добрата ми половинка определяме какво да има в двора. Единствено с отстраняването на евентуални дървета въпроса се съгласува с инстанциите.
Ми ей за това става въпрос... какво повече му трябва на човек. Всеки да си има по една стая и отзад да има малко тревичка да играят децата... Какви бяха тука тези грандоманщини... 3000 - 4000$ на месец... все едно всички в БГ са живяли в замъци.
Тони, това част от "многоплекс" ли е?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: От Канада в Европа

Мнение от pumpy »

myhata II написа:
pumpy написа:
dea написа:
pumpy написа:E някой да ми обясни:- за какво им е на двойка с едно дете 4 спални и 5 и половина бани ??? Излиза, че те за планирали тази къща за самите себе си, понеже детето е непланирано.....
Не е ли тази причината?
His wife’s family was already living in the Toronto area and since he planned to bring his own parents here as well, the couple looked for a place that would fit all of them.
Тогава тази "екстендет фемили" да се бръкне в джоба и да си плати - иначе излиза, че едни живеят северно-американската мечта, а други теглят хомота/копат на тръстиката.....
Кажи ти на Лутър как живя първите 5, 10 години, га мааше бос по улиците на Монреал, а после обяснявай кой бил лузър или баровец
Муха, муха, аз "маах бос по улиците на Монреал" защото ми харесваше, а не защото не можех да си купя "чифт цървули" - беше хуваб летен ден, лек дъждец, аз бях щастлив от изкараното от деня, отивах да си купя плодове, нямаше нужда да "плащам данък обществено мнение" защо да не походя бос по асфалта ?

А иначе "лузър" е състояние на духа - ти си най-добре запознат с него, не ли ?
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: От Канада в Европа

Мнение от myhata II »

pumpy написа:
myhata II написа:
pumpy написа:
dea написа:
pumpy написа:E някой да ми обясни:- за какво им е на двойка с едно дете 4 спални и 5 и половина бани ??? Излиза, че те за планирали тази къща за самите себе си, понеже детето е непланирано.....
Не е ли тази причината?
His wife’s family was already living in the Toronto area and since he planned to bring his own parents here as well, the couple looked for a place that would fit all of them.
Тогава тази "екстендет фемили" да се бръкне в джоба и да си плати - иначе излиза, че едни живеят северно-американската мечта, а други теглят хомота/копат на тръстиката.....
Кажи ти на Лутър как живя първите 5, 10 години, га мааше бос по улиците на Монреал, а после обяснявай кой бил лузър или баровец
Муха, муха, аз "маах бос по улиците на Монреал" защото ми харесваше, а не защото не можех да си купя "чифт цървули" - беше хуваб летен ден, лек дъждец, аз бях щастлив от изкараното от деня, отивах да си купя плодове, нямаше нужда да "плащам данък обществено мнение" защо да не походя бос по асфалта ?

Точно затова ....
Това исках да му ОБЯСНИШ, тогава маахте на ШУМАЖА и ви беше широко около врата ,безплатни университети и т.н.
А направи го сега де, тръгни бос в оня град където си ! :rofl: :lol:
Веднага, ако те види някой твой клиент,колега или служител в банката от която си решил да рефинансираш или да теглиш парички , всички ще почнат да те избягват ....
:D :rofl: :lol:
Кой е "позьора и лузъра " сега ?
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
newcomer
Мнения: 1598
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2012 9:48 am

Re: От Канада в Европа

Мнение от newcomer »

с тез цени на талашитките в торонто,ванкувър и алберта си е направо престъпление да плащаш по 3-5К долара моргидж в следващите 25-30 години
според мен по добра опция си е да живееш на тънък наем и да вземеш моргидж за имот във флорида
там поне талашитките са 3 пъти по евтини и се намират добри за 150-200к

няма да гладуваш и да се стискаш 30 год заради едната барака в канада и като станеш на пенсия пак ще си имаш платен собствен дом и ще преместиш старите си ревматизирани кости на много по добри метериологични условия
Черната Бистра от Биг Форум БГканада и A-блъд от Лавал.
Рядка порода голи охлюви обитавща зелената тревна маса на северния и южния бряг.

От кога охлювите дават наклон на ястребите струва ли си да се лети?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: От Канада в Европа

Мнение от pumpy »

myhata II написа:
Точно затова ....
Това исках да му ОБЯСНИШ, тогава маахте на ШУМАЖА и ви беше широко около врата ,безплатни университети и т.н.
А направи го сега де, тръгни бос в оня град където си ! :rofl: :lol:
Веднага, ако те види някой твой клиент,колега или служител в банката от която си решил да рефинансираш или да теглиш парички , всички ще почнат да те избягват ....
:D :rofl: :lol:
Кой е "позьора и лузъра " сега ?
Какъв си ми ограничен муха
Аз съм на село с ред некове. Ако тръгна по риза и вратовръзка няма да имам един пациент, защото никой няма да се идентифицира с мен. Аз затова си работя и се разнасям из градчето по тениска и дънки - трябва да се впиша в обстановката и вярвай ми го правя много успешно.
А за финансиране или реалност финансиране не мисля - кабинета е изпратен отдавна, затова и къщата ми не е - няма как всичко наведнъж. Но аз си имам приоритети и бунгалото не е един от тях. Виж бизнеса, който ме храни е, затова и там не дължа нищо.
И БДУ при мен банкера идва в офиса ми, не е обратното, въпрос на бизнес интереси в малък град, където зъболекарите са само двама.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: От Канада в Европа

Мнение от roumensp »

newcomer написа:с тез цени на талашитките в торонто,ванкувър и алберта си е направо престъпление да плащаш по 3-5К долара моргидж в следващите 25-30 години
според мен по добра опция си е да живееш на тънък наем и да вземеш моргидж за имот във флорида
там поне талашитките са 3 пъти по евтини и се намират добри за 150-200к

няма да гладуваш и да се стискаш 30 год заради едната барака в канада и като станеш на пенсия пак ще си имаш платен собствен дом и ще преместиш старите си ревматизирани кости на много по добри метериологични условия
Проблемът е, че не можеш да стоиш там постоянно, ако не си им гражданин или ПР. А ако ти се наложи медицинска помощ (което е доста вероятно за пенсионер) ще плащаш като поп, защото нямаш Medicare като техните пенсионери. Правят го канадци, но живеят и в Канада, не само там, защото просто няма друг начин. А ако си под наем, можеш ли да си прекъсваш наема за няколко месеца ... едва ли лендлорд ще търпи това, по-вероятно е да те кара да си плащаш за цялото време, независимо че не си там.
Има и вариант да вземеш нещо в някоя по- затънтена част на Канада: Наш съсед преди няколко години се пенсионира, продаде си къщата и купи друга в Оканаган Вали до езерото на три пъти по-ниска цена от тукашната. Там климатът е почти като тукашния, а със парите от продажбата ще могат да преживяват спокойно доста години.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: От Канада в Европа

Мнение от pumpy »

Той батката ги разбира тези работи.... И на мен първата мисъл ми беше здравната застраховка за пенсионери нерезиденти в щатите.....
Абе друго си е да си в панелката в Русе и да ги плямпаш небивалиците.
newcomer
Мнения: 1598
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2012 9:48 am

Re: От Канада в Европа

Мнение от newcomer »

друг варианте да си вземеш котидж около големия град
както направиха мои познати от торонто
15 год вече си живеят под наем в торонто/етобико и си купиха вила за смешни пари на 80 км от центъра на торонто на изток по 401 до езерото
вилата вече е изплатена и чака пенсионери след 15 години
сега щели да си купуват и вила на флорида пак за смешни пари
Черната Бистра от Биг Форум БГканада и A-блъд от Лавал.
Рядка порода голи охлюви обитавща зелената тревна маса на северния и южния бряг.

От кога охлювите дават наклон на ястребите струва ли си да се лети?
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: От Канада в Европа

Мнение от klisurov »

lutar написа:това част от "многоплекс" ли е?
Вече съм писал: Semi detached townhouse - т.е на два етажа, залепена само от едната страна. Било е duplex, но преди години е преустроено в еднофамилно жилище.

Между прочем, при duplex, дворът се ползва само и единствено от живеещия на първия етаж. Затова и обикновено собствениците живеят на първия етаж, а наемателите им тропат над главите.

Дървените къщи и блокове тук са реално гредореда в БГ.
Бетон обикновено са само плочите. Преградните и външните стени в повечето случаи са гипсокартон.

Муха, тухлите на фасадата на къщето ми са истински, а не тапет. Просто са залепени като декорация върху гипсокартона. Полза от тях никаква, ни лете, ни зиме. Ако се наложи да ремонтирам нещо по тях, ще ми излязат златни.

Миналата седмица ходихме в Upper Canada Village: от всички сгради в музейното градче, само една бе зидана от камъни. Всичко останало бе гредоред.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
westendmuscle
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 4:33 pm

Re: От Канада в Европа

Мнение от westendmuscle »

Баси от 15 години ги слушам абсолютно същите аргументи против покупката на имот - "банките", "заробването", "лихвите", "талашитките"... как не се изтърка тая плоча нямам идея. Купуването на къща или апартамент не се простира само до идеята за някакъв вид инвестиция, в крайна сметка трябва да се живее някъде. На човек също му се променят приоритетите, например като имаш дете почваш да мислиш за по-хубави училища, а някакси се оказва, че те се намират в райони, където стойността на имотите е по-висока... Аз като си бях сингъл си живях дълго време под наем, включително и на пъпа на Торонто, на 10 минути пеш от работа, обаче всичко е до време. Другото е, че наемите също са мръднали доста последните години, някакво по-нормално 2-бедрум кондо ще ти струва минимум $2,400 долара на месец. Естествено не говоря за мизерните рентали на Косбърн дето се връщаш 30 години назад във времето и си перeш марковите дрешки със студена вода в амортизирана обща пералня в мазето.

Донякъде разбирам, че е трудно да се приеме, че "талашитката" може да е оценена на половин милион, ама и на мене ми е трудно да повярвам как апартамент в разпадаща се панелка в Младост или Дружба може да струва 50,000 евро.
lutar
Мнения: 207
Регистриран на: Сря Апр 06, 2011 6:38 am
Местоположение: Montreal

Re: От Канада в Европа

Мнение от lutar »

https://www.google.ca/maps/@45.61773,-7 ... 312!8i6656
Ей това сега какво е?
Този тип имот има ли общи разходи като кондо?
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: От Канада в Европа

Мнение от miteto »

klisurov написа:Муха, тухлите на фасадата на къщето ми са истински, а не тапет. Просто са залепени като декорация върху гипсокартона. Полза от тях никаква, ни лете, ни зиме. Ако се наложи да ремонтирам нещо по тях, ще ми излязат златни.
Ползата е естетична, така къщата прилича на къща, а не на селскостопански обор.
Между другото в Торонто има къщи, строени преди 70-80 години които са с два реда тухли и тухлите са носещи (не само декоративни). А вътрешните им стени са lath and plaster (не съм сигурен как е термина на български), а не гипсокартон. Освен ако собствениците не са ги подменили вече.
Между другото, добрата изолация в съвременните къщи не е щото са от дърво, а не от тухла (въпреки че дървото е малко по-добър изолатор от тухлата) - това понеже стана въпрос каква е ползата.
Публикувай отговор