Дребни инвестиции

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
arci
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 8:44 am
Местоположение: Notre Dame de ile Perrot

Re: Дребни инвестиции

Мнение от arci »

И не само ти :) И аз днес минах през TD да си отворя акаунт,до два дни ще дадат паролата за достъп и тогава ще му мислим,къде и колко. :D
Късмет на всички и да напомня една фраза от един успял инвеститор:

"Инвеститорите ги оприличавам като стадо овце застанали пред пропаст,всички искат да прескочат пропастта,но само няколко успяват"

Демек ,умната!
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Удоволствие е да се разговаря с хора които разбират и от половин дума :D
Избягвах да го кажа в прав текст защото очаквах реакции от пълно отричане до прибързани действия. Страхът и алчноста са двете основни емоции които неадекватно движат процеса и ако ги превъзмогнете и замените с трезва преценка резултата най-вероятно ще си заслужава. Успех!
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

Ако успееш да преодолееш страха когато пазара падне и не продадеш, а ги запазиш дългосрочно ще излезеш дори и от пропастта.
А защо ТД!? 10$ на транзакция.
Аз отварям в Questrade. Безплатна сметка RRSP, TFSA, безплани електронни трансфери и 5$ на транзакция.
Interactive brokers, много fees за кавото и да било, трябва да си много активен за да си на сметка.
Дори и да не са банки сметките в тези онлйн брокери са застаховани от държавата.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
arci
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 8:44 am
Местоположение: Notre Dame de ile Perrot

Re: Дребни инвестиции

Мнение от arci »

TD,защото там са ми "авоарите" :) Вярно,че е 10$ на транзакция,но мисля да последвам съвета на C 200,10% от общата сума която мисля да инвестирам ,на около 20 компании съм се спрял,от тях смятам да избера 7-8 и да забравя за търговии поне 2-3 години.
Ще споделя тук ,каквито и да са резултатите.Още един път късмет и на двама ви с Яху ,и разбира се на всички ,които мислят да "похарчат" някой лев. :beer:
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

А как избирате акциите, в които да вложите парите си?

Ето някои от моите критерии:
- голяма компания - няколко милиардна в Щатите, поне половин милиард в Канада.
- задължителни дивиденти с дълга история и растеж
- нискa стойност на P/E (Price/Earnings) , за предпочитане доста под 15 и то поне за последните няколко години
- ниска стойност на P/B (Price/Book) - за предпочитане под 1.5
- последните две умножени да дават по-малко от 22.5 - това е директна заемка от Бенджамин Греъм, според неговите стандарти P/E x P/B не бива да надхвърля 15х1.5 = 22.5, но той приема едното да расте за сметка на другото. Оттам и умножението. Съвременните тълкуватели на Греъм използват даже и фактор 50 (или 20 х 2.5 вместо 15 х 1.5), но аз предпочитам класическия подход.
- рязък спад в последните месеци - това е само за спекулативните ми игрички, но не обезсилва другите критерии.
- да мога да обясня с едно изречение на пълен лаик как компанията прави пари
- други - тук има доста фактори, някои от които мога да сметна количествено едно към гьоторе, а за други карам по шесто чувство. Например: дългосрочен дълг, обратно изкупуване на акции, как върви конкуренцията.

Най-важното за мен е да купя подценена акция - това гарантира т.нар. margin of safety.
Веднъж закупени, акциите се подлагат на преоценка около 2 пъти годишно. Тримесечни отчети, оценки на анализатори и флуктуации в цената от +/- 20% не считам за форсмажорни обстоятелства и не вземам предвид при продажба. Отвреме-навреме извъртам по една бърза сделка за няколко седмици до 3-4 месеца, като игнорирам един или повече от горните критерии, но търся много сериозна мотивация за да го сторя.

И няколко BIG no go:

- никакви margin trade, инвестирам само собствени средства
- като следствие от горното - никакви къси продажби, опции и тям пододбни
- никакви IPO
- европейски и азиатски компании - само ако са представени с ADR на NYSE - иначе става сложно с отчетите, различно счетоводство и т.н.
- никакви Pink Sheets - не стават за RRSP / TFSA
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от analgin »

С 200, благодаря за споделеното!
Аз взех моето решение и ще си поиграя със спестените от жена ми средства в RRSP (сумата е прилична за начало), но няма да влагам свежи пари в това начинание.
Тази работа мога да я оприлича с процеса за отглеждане на пчели. Хубави, полезни животинки които дават мед и още доста полезни продукти, НО те не познават стопанина си, никога не знаеш кога ще решат да направят нов рояк. За да е хубав медът кошера трябва да се намира на хубава поляна. Той може да бъде откраднат по всяко време, а също така може и да загине от болест или хербицид в пространството. ...
Аз препочитам по-сигурните процеси, които да са повластни на моите действия. Със сигурност пчелар няма да бъда никога в този си живот.
Пожелавам плодовита година на всички които са се заели с това начинание, сигурен съм че тези от вас които положат необходимите усилия ще спечелят.

ПС Kpetrov след твоят пост разгледах двата си акаунта във TD банката (канадски и американски) и установих, че те наистина ходят по много тънък лед, в Канада таксите им са около 2 пъти по-големи от тези в Америка, а и предлаганите услуги тук са доста по-малко.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

c200 написа:А как избирате акциите, в които да вложите парите си?

Ето някои от моите критерии:
- голяма компания - няколко милиардна в Щатите, поне половин милиард в Канада.
- задължителни дивиденти с дълга история и растеж
- нискa стойност на P/E (Price/Earnings) , за предпочитане доста под 15 и то поне за последните няколко години
- ниска стойност на P/B (Price/Book) - за предпочитане под 1.5
- последните две умножени да дават по-малко от 22.5 - това е директна заемка от Бенджамин Греъм, според неговите стандарти P/E x P/B не бива да надхвърля 15х1.5 = 22.5, но той приема едното да расте за сметка на другото. Оттам и умножението. Съвременните тълкуватели на Греъм използват даже и фактор 50 (или 20 х 2.5 вместо 15 х 1.5), но аз предпочитам класическия подход.
- рязък спад в последните месеци - това е само за спекулативните ми игрички, но не обезсилва другите критерии.
- да мога да обясня с едно изречение на пълен лаик как компанията прави пари
- други - тук има доста фактори, някои от които мога да сметна количествено едно към гьоторе, а за други карам по шесто чувство. Например: дългосрочен дълг, обратно изкупуване на акции, как върви конкуренцията.

Най-важното за мен е да купя подценена акция - това гарантира т.нар. margin of safety.
Веднъж закупени, акциите се подлагат на преоценка около 2 пъти годишно. Тримесечни отчети, оценки на анализатори и флуктуации в цената от +/- 20% не считам за форсмажорни обстоятелства и не вземам предвид при продажба. Отвреме-навреме извъртам по една бърза сделка за няколко седмици до 3-4 месеца, като игнорирам един или повече от горните критерии, но търся много сериозна мотивация за да го сторя.

И няколко BIG no go:

- никакви margin trade, инвестирам само собствени средства
- като следствие от горното - никакви къси продажби, опции и тям пододбни
- никакви IPO
- европейски и азиатски компании - само ако са представени с ADR на NYSE - иначе става сложно с отчетите, различно счетоводство и т.н.
- никакви Pink Sheets - не стават за RRSP / TFSA
За сега от прочетеното научих да гледам като теб:
- нискa стойност на P/E (Price/Earnings)
- ниска стойност на P/B (Price/Book) - за предпочитане под 1.5
(За сега не съм ги умножавал, но много трудо се намират компании които да отговарят на горните критерии и да са големи.)
Гледам още:
- PEG под 1
- Debt/Equity под 1
- EPS нагоре
- Earnings growth should be at least 7% per annum compounded over the last 10 years.
- % total return за последната година, пет и десет години да е нагоре.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

От днес имам от тези: LNR, SJ, OTC i GIL
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Kpetrov написа:От днес имам от тези: LNR, SJ, OTC i GIL
Честита първа придобивка! Приемливо стабилни изглеждат, но ако ще ги държиш дългосрочно според мен беше по-добре да изчакаш датите на тримесечните им отчети в началото на другия месец защото прогнозите и на четирите са за по-ниски резултати, което значи че би могло да се очаква спадане на цената за известно време.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

yahoo написа:
Kpetrov написа:От днес имам от тези: LNR, SJ, OTC i GIL
Честита първа придобивка! Приемливо стабилни изглеждат, но ако ще ги държиш дългосрочно според мен беше по-добре да изчакаш датите на тримесечните им отчети в началото на другия месец защото прогнозите и на четирите са за по-ниски резултати, което значи че би могло да се очаква спадане на цената за известно време.
Да и аз така видях, че имат спад, но както върви след няколко дни мога да ги продам или непосредственно преди отчетите и пак ще съм избил и брокерските такси и лихвите по спестовните влогове в пъти. ;)
Мисля да взема MX, но се чудя дали сега е момента! Дали пак ще спада петрола!?
Също се замислям за ABT и AVO, като нискостойностни с потенциал, както каза Ц200 - недооценени. Трябва да потърся някакви прогнози за тях.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
arci
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 8:44 am
Местоположение: Notre Dame de ile Perrot

Re: Дребни инвестиции

Мнение от arci »

Погледнах в Морнингстар това в което си инвестирал,прави впечатление,че са сравнително стабилни,гледах графиките им за 1-5-10 години все добре,другото което обаче ми направи впечатление ,че за срок от 52 седмици те са почти в пика си ,което не зная добре или зле е,дебютант съм в тази област :) Отделно,двата показателя -P/E (Price/Earnings и P/B (Price/Book ,са височки ако трябва да се придържаме към формулата 22.5 съвкупност от двата.Но при всички случаи късмет желая и всичко да е добре,пазара си е пазар,да върви към добре!
Аз още чета гледам и сравнявам,другата седмица мисля да започна с покупките за сега се спрях на няколко ,две от които се занимават с отглеждане на марихуана за мед. цели ,все още са много малки,но...да видим :) Ето и от мен малко предложения: CVX , TWD, CWB, LUN, BIR,AIM, ACTA, SU, HP,MFC,ACB,HC
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Препоръчвам ти да избягваш такива компании като LUN от 10 човека защото са прекалено рискови. Както и засега компании свързани с петрола като SU докато няма светлина накъде ще отидат цените на суровия продукт, особено понеже в Канада добива и преработката му е от най-скъпите в световен мащаб и е най-малко конкурентноспособен при тези цени. Ако пък цените се върнат обратно може и да се окаже сделката на века, но на мен повече ми прилича на лотария отколкото на добре планирана инвестиция.
arci
Мнения: 257
Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 8:44 am
Местоположение: Notre Dame de ile Perrot

Re: Дребни инвестиции

Мнение от arci »

Ако петрола тръгне надолу или остане на тези нива,няма да е добре,така си е. :) Но нали все се надяваме,че след спадове има възход нагоре,естесвено,ще сложа нещо минимално като покупка ,пък времето ще покаже.Благодаря за съвета. :beer:
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Дори и с малко пари да играеш в такива рискови акции добра идея е да слагаш периодично stop-loss транзакции за максимума време който ти позволява брокера на ниво на загуба което можеш да преживееш за да намалиш риска. Аз засега залагам -5% stop-loss за позиции във възходящ тренд и не се е случило още да се продадат по погрешка заради нормалните дневни флуктуации. Това осигурява някаква по-голяма сигурност, че няма да загубиш прекалено много когато нещата не се развият в посоката която очакваш.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

arci написа:Погледнах в Морнингстар това в което си инвестирал,прави впечатление,че са сравнително стабилни,гледах графиките им за 1-5-10 години все добре,другото което обаче ми направи впечатление ,че за срок от 52 седмици те са почти в пика си ,което не зная добре или зле е,дебютант съм в тази област :) Отделно,двата показателя -P/E (Price/Earnings и P/B (Price/Book ,са височки ако трябва да се придържаме към формулата 22.5 съвкупност от двата.Но при всички случаи късмет желая и всичко да е добре,пазара си е пазар,да върви към добре!
Аз още чета гледам и сравнявам,другата седмица мисля да започна с покупките за сега се спрях на няколко ,две от които се занимават с отглеждане на марихуана за мед. цели ,все още са много малки,но...да видим :) Ето и от мен малко предложения: CVX , TWD, CWB, LUN, BIR,AIM, ACTA, SU, HP,MFC,ACB,HC
Да в пик са, но какво да правя като са в пик в продължение на 5 години!? Все нагоре вървят. Имат спад в растежа, но мисля ще продължават да върят нагоре, поне такива са им прогнозите. P/E и P/B са им по-височки отколкото пише по учебниците, но аз гледах да ги съчетая и с висок разтеж през годините.
Имам още няколко които следя и останалото са банките, но тях ги имам чрез фонд. Ако всичко върви нормално, може да продам фонда и да взема и някоя друга банка, като TD и RY, като дълги позиции.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Публикувай отговор