Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Мнение от dea »

pumpy написа: Както казах по-горе, ако на някой този труд не му харесва или му се вижда скъп, то негово право е да потърси друго решение на проблемите си. И на мен волвото ми се вижда скъпа кола, но аз имам избор да я карам или не, никой не ме кара насила и последното, което ще започна да правя е да се оплаквам по форумите, че Волво ми "изтръсква" джобовете.
Неуместно е да се сравнява покупката на автомобил с нуждата от лечение. Сякаш имам избор да се разболея или не. Надявам се, ще се съгласиш, че причините да се поставят брекети не винаги са козметични за удовлетворяване на суетата като Волвото.
Също за алтернативите какви са не разбрах?
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11764
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Мнение от optics »

Уместно е.
Кривите зъби не са болест, че да изтъкваш "нуждата от лечение".
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Мнение от pumpy »

dea написа:
pumpy написа: Както казах по-горе, ако на някой този труд не му харесва или му се вижда скъп, то негово право е да потърси друго решение на проблемите си. И на мен волвото ми се вижда скъпа кола, но аз имам избор да я карам или не, никой не ме кара насила и последното, което ще започна да правя е да се оплаквам по форумите, че Волво ми "изтръсква" джобовете.
Неуместно е да се сравнява покупката на автомобил с нуждата от лечение. Сякаш имам избор да се разболея или не. Надявам се, ще се съгласиш, че причините да се поставят брекети не винаги са козметични за удовлетворяване на суетата като Волвото.
Също за алтернативите какви са не разбрах?
В България имахме една дисциплина СМОСЗ - социална медицина и обществено стоматологично здраве. Та там учехме разни неща за профилактиката и тя беше, ако правилно си спомням:
- първична - да се предпази зъба от възникване на кариес изобщо;
- вторична - да се лекува кариеса в началните му стадии, за да не се стига до кореново лечение;
- третична - да се лекува кореновото лечение, за да не се стига до заболяване на костта и околозъбните структури;
- четвъртична - да се предпазва вадененто на зъби, защото това обърква развитието на целия лицево-челюстен апарат;
В този ред на мисли, заболяванията на твърдите зъбни тъкани и на меките и твърди тъкани на зъбоподдържащия апарат са напълно предодвратими, просто защото са от бактериално/заразно естество. С много редки изключения на някои агресивни пародонтити, бактериите причиняващи кариес и/или пародонтит са известни, както и механизма на борба с тях.
Ортодонтските аномалии в голямата си част са свързани с кариес на датските зъби и/или ранното им загубване и невъзможност на алвеоларния гребен да се развие и "поеме" постоянните зъби на правилното им място. Разбира се изключение правят онези случаи на генетични аномалии и наследственост.
Не се наемам да диагностицирам виртуално и това горното беше относно въпроса дали си избираме да се разболеем или не - в част от случаите си избираме или избират нашите родители.
Относно алтернативите:
- нелечение е една от тях - не променя нищо, но е избор. Не винаги нещоправането помага и не винаги можем да направим нещо за да помогнем;
- козметичната стоматология може да "маскира" малки ортодонски дефекти - аз лично не го препоръчвам, още по-малко виртуално, но пък е "безплатно" ако имате застраховка, защото се прави с "пломби", корони и/или фасети и в голямата си част те са покрити от застраховка;
- лечение в Мексико - колко приложимо ми е трудно да кажа, но имам пациенти, които си плащат веднъж "ефтинко" в Мексико и втори път си "доплащат" да им лекуваме "лечението"
- намиране на кабинет, които може да ни предостави план за плащане и цена, която можем да си позволим. Лишаваме се от нещо на месец, започваме да отделяме по 100-150 кинта в едни буркан вкъщи и след няколко години слагаме брекети на детето и свичко е готово.

Често съветвам родители, по време на контролни прегледи на деца, да започнат да отделят пари отрано, защото съответното дете ще има нужда от брекети. Това не е заболяване, което се появява от днес за утре, тоест е добре видимо в ранните години на смесеното съзъбие (6-7 годишна възраст), че понякога и по-рано и ако се посещава зъболекар редовно за "профилактика" може да се организираме да сме събрали голяма част от нужните пари за лечение, още преди то самото да е започнало - обикновенно на около 10-12 годишна възраст. Аз самия сложиш брекети на 34 годишна възраст, не защото събирах пари през това време, а защото тогава се намери някой да е съгласен да ме лекува без хирургия. Пойнта ми е - достатъчно време да се съберат нужните пари, без да гладуваме междувременно.

За съжаление нямам "английска" алтернатива на "безплатно" лечение на деца до 18 годишна възраст в Канада. Освен това мнението ми е общо и не третира конкретен случай, който със сигурност е различен от горе изброените възможностти
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Мнение от pumpy »

Guinness написа:
pumpy написа:Преди много години се убедих и съжалявам, че правя компромиси, но с някои хора в този форум е безсмислено да се обменя каквато и да е информация, защото те говорят еднопосочно. От това следват две неща:
- списъка ми с "неприятели" се увеличи с още една персона;
- в Англия лечението с брекети е БЕЗПЛАТНО, тоест не струва нищо и зъболекарят, който го прави не получава заплата за това;
Каква информация може да се обмени с хора самоблюбено загледани в собствения си пъп и размахващи пачки и коли.
И това последното къде го прочете,значи и ти като лекуваш ескимосите безплатно и ти не получаваш заплата. :D :D :D
Следната информация от линка, които ти си дал:
The Dental Health Component (DHC) has 5 Grades.

Grade 1 is almost perfection,

Grade 2 is for minor irregularities such as:

Grade 3 is for greater irregularities which normally do not need treatment for health reasons.

Grade 4 is for more severe degrees of irregularity and these do require treatment for health reasons.

Grade 5 is for severe dental health problems

The Aesthetic Component (AC).

In the NHS, the AC is used for border-line cases with Grade 3 DHC. If the case has a high AC score, NHS treatment is permissible.
От това последното, ЧЕРВЕНОТО е ясно, че публичния фонд NHS плаща за лечение на случай над Grade 4, a за такива от Grade 3 трябва да се прецени каква е естетичната компонента и дали ще плати. Нали правиш разлика между "допустимо" и "платимо". Тоест, казано по друг начин: за случаи от Grade 1 and 2 и голяма част от Grade 3 - НЕ ПЛАЩА. Няма да коментирам колко от пациентите попадат в категория 4 и 5 и колко в останалите три.

Иначе е много лесно да обясняваме как в Англия ВСИЧКО е БЕЗПЛАТНО, а в Канада някои "изпразват" джобовете на "ходещите банкомати"

Ескимосите не са лекувани безплатно. За тяхното лечение се заплаща от тези фондове, които те са договорили с Короната преди десетки години. Ако тези пари не отиваха за здравеопазване, щяха да отиват за нещо друго. Невероятно неуместно е да се твърди, че се лекуват "безплатно" защото безплатен обяд няма и който вярва в обратното, за мен отказва да проумее основни механизми на обществото, в което живеем. Има нещо от сорта на "не го плащам аз лично" но и това е относително невярно. Публичните финанси се плащат от всички нас, включително и от онези, които са избрали да бъдат на социал. Те последните плащат с качеството си и продължителност на живот......
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Мнение от IRA »

ще цитирам кримон от една стара тема:
защо не казахте на момичето за Стоматологичния факултет на Университета на Монреал

http://www.medent.umontreal.ca"

за нашето дете, в период от 3 години и сменени 3 вида шини (в момента е с брекети), удоволствието ни е струвало около 500 долара + времето за водене на контролни прегледи (поне веднъж месечно) и глобите за паркиране :)

lilava написа:
:( Много парички са . Тук брекетите са още към 1500-2000 лв и се плащат разсрочено.
Става ли да се сложат брекети в България, а в Монреал само да се ходи на зъболекар да се затягат? Тази услуга колко струва?


не става, няма такъв зъболекар, който да се наеме

иначе брекетите винаги може да ги плащаш на разсрочено плащане, в зависимост от кредитните ти истории
Ето я темата : http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 0%BD%D0%B8"

Проучете и тази възможност, аз нямам личен опит.

http://www.medent.umontreal.ca/fr/clini ... /index.htm"
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Мнение от pumpy »

Относно лечение в Учебно заведение:
- трябва да сме наясно, че лекуваните так случаи се подбират за да са "удобни" за образователния процес на студентите, а не за да се осигурява общодистъпно лечение;
- ако едно ортодонско лечение продължава 3 години и тъй като резидентите първата година не лекуват пациенти, то от последното е ясно, че лечението се извършва от повече от един резидент/студент, и множество наблюдаващи професори;
- времето инвестирано в дълги визити, тогава когато на студента му е удобно, а не на родителя/детето също трябва да се "калкулира" в себестойността. Говорим за 36 визити от по 60-90 минути всяка (според горе цитирания случай). Като добавим загубеното време от работа се получава една сума от 60 до 75 работни часа. Сами си сметнете какво сте загубили като доход през това време.
- трябва да добавим и факта, че в Монреал не ми е известно да има програма по специализация по ортодонтия, това значи, лечението се извършва от "неспециалисти/резиденти/студенти". Това е видно и от обявата на самата клиника:
Orthodontie mineure pour les enfants de 7 à 12 ans seulement.
В тази възрастова категория, РЯДКО ще ви сложат брекети, защото детето е все още със смесено съзъбие, тоест най-вероятно "лекуват" със снемаеми апарати и по-скоро се опитват да влияят на процеса на разтеж и развитие, отколкото да придвижват зъби и лекуват вече налични аномалии. ОСвен това няма да коментирам какво е съдействието на децата, когато се лекуват със снемаема апаратура.

Не ме разбирайте погрешно, не казвам, че това не си струва. Моя личен опит в Университета в Денвър е разлика в цената от около 1600 долара: 5600 в кабинет и около 4000 в програмата по ортодонтия. За мен лично това не е алтернатива с оглед горните причини.
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Мнение от dea »

IRA, цената в клиникта към UdeM е 4500 долара, предлагат разсрочено плащане. Различни студенти, различни професори, на мен това не ми се струва добър вариант. Дали има гаранция за качество не съм питала, но в брошурата не се споменава. Също и за дългото висене в клиниката както казва Пумпи предупреждават.
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Мнение от IRA »

Мерси за информацията, аз само си спомних за тази тема.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Мнение от krimon »

dea написа:IRA, цената в клиникта към UdeM е 4500 долара, предлагат разсрочено плащане. Различни студенти, различни професори, на мен това не ми се струва добър вариант. Дали има гаранция за качество не съм питала, но в брошурата не се споменава. Също и за дългото висене в клиниката както казва Пумпи предупреждават.
UdeM е 4500 долара - са тежките случаи, които имат нужда и от операции (мажор).
Клиниката е разделена на две - тежки и леки. Брекетите са в леките случаи и цената все още е символична в сравнение с частния сектор - около 200 долара на шина.

Ако някой се интересува - аз съм предоволна и за двете си деца, въпреки смяната на студентите всяка година. Професорите са винаги тези, които взимат решенията, а те обикновено имат навън и частна практика. Лабораторията не е експериментална и се плащат само материалите.

За чакането: прегледите и лечението са само в понеделник между 9 и 12 ч. Колко можеш да чакаш като имаш час 9 ч ?

Между другото съм срещала много българи и децата им в UdeM. Не бих пренебрегнала цените, качеството е на ниво.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Мнение от pumpy »

krimon написа: UdeM е 4500 долара - са тежките случаи, които имат нужда и от операции (мажор).
Клиниката е разделена на две - тежки и леки. Брекетите са в леките случаи и цената все още е символична в сравнение с частния сектор - около 200 долара на шина.
- мисля, че е добре да прецизираш какво имаш предвид под "брекетите са в леките случаи - около 200 долара на шина" ? За какви шини иде реч и пак ли сравняваме ябълки и круши ?
- освен това, ако на някой са му дали цена 4500, сигурно лечението му струва толкова: 4500. Не е нужно да коментираме леки и/или тежки случаи, не мислиш ли ? От това тези 4500 не стават повече или по-малко.
- аз рядко съм виждал лечение със снемаеми апарати, тоест 95% от случаите сa wired, независимо от тежестта, просто защото съдействието от страна на пациента е 100% гарантирана.

Лично и професионално мнение: ако някои ще лекува детето ми 3 години с шини, за да спестя аз 4-5к, не благодаря. Предпочитам брекети и 12-18 месеца готов резултат с добра прогноза.
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Мнение от apple »

Пумпалов, а при тебе колко време ти отне да постигнеш холивудска усмивка като си ги сложил чак на 34? /12-18м. или?/ И колко излезе във финикийски знаци? Какво налага един зрял вече човек да си сложи брекети? Суетата ли е водеща или здравословен проблем свързан с неправилна захапка и съответните последствия от това? Просто съм любопитна... Като гледам имаш време и мерак да изнасяш безплатни професионални лекции, та ето ти нова тема. При това от личен опит като пациент можеш да се изкажеш нози път, а не само като виден дентист! ;)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Мнение от krimon »

Пумпи, не ми се занимава да ти описвам ценоразписа на всички процедури, особено тези, които не сме ползвали :)
Брекетите със сигурност знам, че са в леките случаи - детето ми ги носи постоянно 2 години и за това платихме 200 долара.
След като ги махнаха, сложиха шина за през нощта, докато престане да расте. Други постоянни или временни шини искаш ли да описвам или какво ?

Който разбрал - разбрал. Другото прилича на припирня на професионална тематика, която няма да водя :x
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Мнение от roumensp »

apple написа:Пумпалов, а при тебе колко време ти отне да постигнеш холивудска усмивка като си ги сложил чак на 34? /12-18м. или?/ И колко излезе във финикийски знаци? Какво налага един зрял вече човек да си сложи брекети? Суетата ли е водеща или здравословен проблем свързан с неправилна захапка и съответните последствия от това? Просто съм любопитна... Като гледам имаш време и мерак да изнасяш безплатни професионални лекции, та ето ти нова тема. При това от личен опит като пациент можеш да се изкажеш нози път, а не само като виден дентист! ;)
Жена ми ги носи в продължение на 18 месеца (така мисля) докато живеехме в Щатите. Предимно суета. По онова време излизаше около 5000. В цената влизаше всичко - прегледи през периода и 1 година след това, adjustments и т.н. Тогавашната ми застраховка плащаше само ако е за дете до 18 г. и ги платих от джоба си.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Мнение от pumpy »

apple написа:Пумпалов, а при тебе колко време ти отне да постигнеш холивудска усмивка като си ги сложил чак на 34? /12-18м. или?/ И колко излезе във финикийски знаци? Какво налага един зрял вече човек да си сложи брекети? Суетата ли е водеща или здравословен проблем свързан с неправилна захапка и съответните последствия от това? Просто съм любопитна... Като гледам имаш време и мерак да изнасяш безплатни професионални лекции, та ето ти нова тема. При това от личен опит като пациент можеш да се изкажеш нози път, а не само като виден дентист! ;)
Целта ми никога не е била "холивудска усмивка" защото не ме интересува. Целта ми е била подобряване на функцията, защото при отворена захапка имах 7 зъба, които не "захапваха" с тези от другата страна, а това за мен е функционален проблем, който води след себе си до пародонтални заболявания, от които нямам нужда. Трябва да е ясно, че когато 7 зъба не "работят" то останалите 9 от същата зъбна редица се пренатоварват. Това е достатъчна причина едни възрастен да си подобри/идеализира захапката.
Лечението ми отне 11 месеца от слагането до махането на брекетите, контролни прегледи през 6 седмици. За съжаление не можах да ходя на контроли след свалянето, защото се преместих в Аризона, поради което има много леко връщане към изходното състояние. Отностно цената имах една оферта от 4000 долара в Университета, един етаж над нашата клиника като студенти и като студент ползвах 50% отстъпка, тоест би ми струвало 2000$. Имах и втора оферта от офиса на жена ми за 0$. Аз лично избрах втората. Днес за големия ми син имам една оферта от 4000 от Университета, платими на 100% и от частен кабинет за 5600% платими също на 100%. Нямам дентална застраховка, защо ли :) Лично ще избера частния кабинет поради по-горе обяснените причини.

Кримон, брекетите са за всички случаи. Ортогнатната хирургия е за тежките, но за мен алернативата на брекетите са снемаеми апарати(шини), различни от тези за ретенция на края. Резултат със снемаема апаратура(шини) се постига трудно, поради зависимост от съдействието на пациента, което обикновенно не е добро. Не ме интересуват цените на УдеМ, просто исках да си говорим за шини и за ритейнъри и да сме на една и съща вълна :)
terra nova
Мнения: 28
Регистриран на: Пет Фев 03, 2012 6:01 am

Re: Колко платихте за шини (broches dentaires) за дете?

Мнение от terra nova »

Здравейте,
Попаднах на темата, т.к. живо се интересувам от възможностите за ортодонтско лечение на децата ни. Относително отскоро сме в Канада, Монреал (по-малко от 6 месеца), и се налага бързо да намерим някакво решение, т.к. и двете ни деца (на 6 и 11 г.) са с недовършено ортодонтско лечение, започнато в България, макар и напълно изплатено там. Ясно ни е, че ще плащаме като за ново лечение тук. И двете деца носят горни шини (подвижни апаратчета). Това, което ме притеснява е, че им растат постоянните зъби и ми се струва, че носенето на същите шини без съответната корекция, както се процедираше в България през определени периоди, може да нанесе вреда. На дъщеря ми в момента и никнат горните два централни зъба и се оплаква, че шината се опира в зъбчето, което се е показало вече. Подготвили сме от България ортодонтските им досиета на английски с всички снимки и документи с оглед на продължаващо лечение тук.
Ще съм благодарна да ме насочите къде и при кого да ги заведа и какви цени евентуално да очаквам (знам, че е трудно да се каже без да се знае точната ситуация :) ). Четох за онази възможност със студентите и бих се радвала да получа също и някакви координати на въпросната клиника. Най-важното за нас обаче е да намерим добър ортодонт, не просто ортодонт, защото експерименти с това не бива да се правят - започнеш ли при един става много неприятно от всякаква гледна точка, ако впоследствие трябва да го сменяш. Аз самата доскоро носих брекети и съм наясно с всички ползи и рискове при лечението и след него.
Благодаря предварително на всички, които имат желание да споделят личен опит и наблюдения!
Публикувай отговор