Не мисля, че има противоречие - просто поддръжката на имотите струва пари и когато тези пари не могат да бъдат събрани от живеещите, поддръжка няма, а има изкорубени фасади и занемарени междублокови пространства. Това е причината за гледките, които поствате, дори в центъра на София.Ivan1007 написа:Не мислиш ли, че втория абзац е в противоречие на първия?Daisy2 написа:
Не, не беше. И между вас, и между нас, и между тях, изобщо по света хора има най-различни. Общо взето статистически- нормално разпределени
![]()
Не ти знам квартала, ама като ти се вижда гето, ела да го оправишКато тръгнем да събираме пари за общи разходи, нямали 2 лева/месец за чистачка, а пък коли карат, на почивка ходят, кръчмите пълни, кафенетета и те. Ако и ние събирахме maintenance fees по 100-200 долара на месец на апартамент като из вашия край (за кондосите говоря), и нашите общи части щяха да са поддържани - фасади, градинки около сградата , вътрешни дворове, покриви. Ех, защо и ние да нямаме кондо-договорите на "белите държави"! С новия закон за етажната собственост дано стане по-различно - полека лека и осъдени да има, и изгонени, нищо, че са собственици. Собствеността е отговорност - ако не можеш да я поемеш, продаваш и се местиш там, където можеш.
Преди време беше публикувала едно изследване, което показваше доста голямо отклонение от нормалното статистическо разпределение на зависимостта пари-щастие за България.
Първия абзац казва само една елементарна истина, че хората са различни и навсякъде могат да се намерят и фукливи, и мошеници, и свестни, и т.н. Нито само сред българите (в БГ или другаде), нито само сред американци, и т.н.
Изследването само показва една особена психологическа черта на българите специално - и още по онова време (да спомена, че изследването е на двама американски професори от пенсилвания) говорихме за обяснението на тази връзка и че нещастието на българите (вероятно) се дължи на това с кого се сравняват. Няма нищо общо с това дали българите са фукливи или мошеници, или добряци и веселяци като нация. Има общо с това, че поради комплекс от обстоятелства са най-бедните в ЕС, но не най-бедните в света, но са в ЕС и се сравняват с тях. Пак казвам, вероятно обяснение. А може би просто им е омръзнало от смени на системи и надежди за бъдещето. Онова изследване дава само резултатите, не видях да е изследвало причините за тях.
Ето пак линка the saddest place in the world, relative to its income per person, is Bulgaria
http://www.economist.com/node/17722557"
Това означава не че са ни най-ниски доходите, а че според доходите и връзката им с щастието, установена емпирично от професорите, би трябвало да сме много по-щастливи. Дори Ирак са дали по-голямо задоволство от живота си - около 4,5, а БГ е с малко под 4.
А, за нормално разпределение ли те смущава? Нормалното разпределение не е "нормално" в общоприетия смисъл на думата. Това е честотното разпределение на хората по даден признак, например по веселост, или по фукня, в различни генерални съвкупности (нация, континент, цели свят) и наистина е нормално или Гаусово - Gaussian or bell-curve
http://www.2dcurves.com/exponential/exponentialg.html"
А другото е регресионна функция на оценка за щастие в зависимост от дохода - съвсем различни неща са. Мисля, че ще стане твърде сложно, ако навлезем повече в темата за честотни разпределения и регресионни функции. Затова спирам.