комуникация с ордер или потенциални работодатели

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
electrified
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Юли 23, 2011 4:32 am
Местоположение: Варна

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от electrified »

Аз за да не правя отделна тема ще споделя и аз какво знам в тази. И аз като Карелия се бях засилил да комуникирам с "потенциални" работодатели. Но преди това пратих на наша роднина в Монреал своето CV да ми го преработи по техен стандарт.
Представете си какъв шок получих, като и пратих 6 листа CV, а тя ми върна лист и половина, и надълго и на широко ми обясни как не се слагат никакви снимки и лична информация и че там никой нямал време да чете толкова много, че за всяка позиция, за която кандидатстваш, трябва преработваш резюмето съгласно това, което се търси, като подаваш за сервитьор че нямало смисъл(даже било в ущърб) да споменаваш че си магистър, защото ще им се сториш прекалено квалифициран. Че като видиш някоя обява и ти хареса да внимаваш за ключови думи и да ги пишеш в резюмето си защото УЧР там нямали толкова време като наште в БГ да четат автобиографии, а имали компютърна програма, която сканирала точно за такива ключови думи резюмето ти и това била първата цедка. След това някой човек ти прочитал резюмето, а той/тя имали да прочетат толкова резюмета, че четял само частта Objectif за да прецени дали си заслужава да чете нататък. И така нататък и така нататък.
Това ме накара да си помисля че нещата там са толкова различни, че може би ще трябва да минавам курс "как се кандидатства за работа в Квебек" като замина. За това реших да не че основно ще проуча пазара на труда и само ако ме попитат ще повдигам тая тема на интервюто.
Никога няма да ни стигат парите, да сме достатъчно умни и да имаме достатъчно памет в цифровия фотоапарат.


http://immigration2quebec.blogspot.com
Gregory
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Юли 24, 2012 8:28 am

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от Gregory »

Electrified, всичко това, което казваш го знам и съответно се постарах да се съобразя. Естествено, че нямам опит в писането на СВ по техните конкретни образци, но все пак СВ-то ми е съкратено на макс, не съдържа снимки и т.н. Пробвах се да използвам и някои ключови думи от една конкретна обява, но така или иначе моето питане до фирмата за подбор на персонал беше en general Както и да е. Явно няма да ми отговорят, ще пробвам някъде другаде и ако нищо не стане, просто няма да имам кореспонденция.
Аватар
electrified
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Юли 23, 2011 4:32 am
Местоположение: Варна

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от electrified »

electrified написа:Аз за да не правя отделна тема ще споделя и аз какво знам в тази. И аз като Карелия се бях засилил да комуникирам с "потенциални" работодатели. Но преди това пратих на наша роднина в Монреал своето CV да ми го преработи по техен стандарт.
Представете си какъв шок получих, като и пратих 6 листа CV, а тя ми върна лист и половина, и надълго и на широко ми обясни как не се слагат никакви снимки и лична информация и че там никой нямал време да чете толкова много, че за всяка позиция, за която кандидатстваш, трябва преработваш резюмето съгласно това, което се търси, като подаваш за сервитьор че нямало смисъл(даже било в ущърб) да споменаваш че си магистър, защото ще им се сториш прекалено квалифициран. Че като видиш някоя обява и ти хареса да внимаваш за ключови думи и да ги пишеш в резюмето си защото УЧР там нямали толкова време като наште в БГ да четат автобиографии, а имали компютърна програма, която сканирала точно за такива ключови думи резюмето ти и това била първата цедка. След това някой човек ти прочитал резюмето, а той/тя имали да прочетат толкова резюмета, че четял само частта Objectif за да прецени дали си заслужава да чете нататък. И така нататък и така нататък.
Това ме накара да си помисля че нещата там са толкова различни, че може би ще трябва да минавам курс "как се кандидатства за работа в Квебек" като замина. За това реших да не че основно ще проуча пазара на труда и само ако ме попитат ще повдигам тая тема на интервюто.
Аз не казвам че не бива да се комуникира - просто споделям как бях удивен колко различно стоят нещата там. Иначе задължително се пробва - даже някой може и да ти каже ако имаш грешки в CV-то или да ти даде полезен съвет.
Последно промяна от electrified на Съб Ное 03, 2012 9:29 am, променено общо 1 път.
Никога няма да ни стигат парите, да сме достатъчно умни и да имаме достатъчно памет в цифровия фотоапарат.


http://immigration2quebec.blogspot.com
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от becks »

Bistra написа:
1. Защото и понятие си нямате как се пишат тези писма. Специални курсове се провеждат на местна почва за да ви научат как писмото ви да добие форма, чрез която да имате шанс да ви обърнат внимание.
То пък е много сложно да се научиш от България как да напишеш едно писмо. Чак пък и на специален курс да ходиш!
Лично мнение - много по-лесно е да прочетеш 1-2 книжки за това как се търси работа. Ето една, която ще ви помогне mnogo повече от разни курсове:
"
Bistra написа:
2. Защото не сте в Канада.
Има хиляди варианти да си вземеш канадски телефонен номер, който да звъни в България или където и да е по света. Този тел. номер заедно с един измислен адрес на резюмето, и може да убедите всеки работодател, че сте в Канада. Това поне докато не ви поканят на интервю face to face :)
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от Bistra »

becks написа:То пък е много сложно да се научиш от България как да напишеш едно писмо. Чак пък и на специален курс да ходиш!
Лично мнение - много по-лесно е да прочетеш 1-2 книжки за това как се търси работа. Ето една, която ще ви помогне mnogo повече от разни курсове:
"
1. Teoрията е хубаво нещо. Става да утепеш час-два с разни популярни книжки от амазон.
2. Практиката е нещо съвсем различно обаче. :!:
3. Чесането на пръсти по клавиатури в сериозна тема за емиграция не носи на никого полза. (също лично мнение) :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от becks »

Ами аз ти говоря от гледна точка на моя опит. Не съм ходил на курсове за писане на автобиографии. Кандидатствал съм за работа от България, като съм давал канадски телефон и.т.н. Не виждам защо всеки друг средноинтелигентен човек да не може да го направи.
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от Bistra »

becks написа:Ами аз ти говоря от гледна точка на моя опит. Не съм ходил на курсове за писане на автобиографии. Кандидатствал съм за работа от България, като съм давал канадски телефон и.т.н. Не виждам защо всеки друг средноинтелигентен човек да не може да го направи.
Може да го направи разбира се, но не е сигурно, че ще получи отговор какъвто му се иска. Оттам се забива директно в недоверието в себе си и терзанията български : "А аз не ставам и трябва да доучвам и т.н. и т.н."
Причината може да е съвсем невероятна, че CV-то му не е за кандидатстване при "Пешо-Багера & Жоро-Павето кънстракшънс" ЕООД, а за " Constructions Lebeau & Besner" Inc, примерно.
Мисля, че има разлика и за съжаление не е само в езика.
Интересно ми е...Взеха ли те на работа от България?
Аз на семинар също не съм ходила, обаче съпругът ми ходи. Трудно е да се нарече "семинар". По скоро 2-3 консултации със съветници към имиграцията. След това аз на принципа copy-paste използувах неговото CV. Aми след 10-тина подадени CV-та по факс ме извикаха на интервю и взеха съответно на работа. Аз работя "на бюро" (мечтата на българина :lol: ) откакто съм започнала в Канада.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от balbi »

Аз лично ходих на семинара не заради семинара, а по-скоро за да скатая от работа ( :tmi: )...
Интересното е обаче, че научих неща, които не съм знаел и които може да ги чуеш само от местен. Определено тези неща не бяха от сферата как точно да си спретна резюмето, но самия процес на търсене и намиране на работа наистина няма нищо общо с този в България.
Но да не излизаме от темата - начинанието на Карелия може да е само иКзпириъНз. Карелия, ако не го приемаш като негативна емоция - продължавай в същия дух!
Поздрави и късмет за всички!

:)
Аватар
electrified
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Юли 23, 2011 4:32 am
Местоположение: Варна

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от electrified »

balbi написа:Аз лично ходих на семинара не заради семинара, а по-скоро за да скатая от работа ( :tmi: )...
Интересното е обаче, че научих неща, които не съм знаел и които може да ги чуеш само от местен. Определено тези неща не бяха от сферата как точно да си спретна резюмето, но самия процес на търсене и намиране на работа наистина няма нищо общо с този в България.
Но да не излизаме от темата - начинанието на Карелия може да е само иКзпириъНз. Карелия, ако не го приемаш като негативна емоция - продължавай в същия дух!
Поздрави и късмет за всички!

:)

My point exactly
Никога няма да ни стигат парите, да сме достатъчно умни и да имаме достатъчно памет в цифровия фотоапарат.


http://immigration2quebec.blogspot.com
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от becks »

Bistra написа:
Интересно ми е...Взеха ли те на работа от България?
ри

Да, взеха ме. Уредих си интервю за работа като сервитьор три дни след пристигането ми и започнах една седмица по-късно. Като им казах от колко време съм в Канада щяха да паднат на земята. Това може да го направи, както ти казах, всеки с що-годе добър език.
Не виждам защо някой да не може да си евалюира дипломата още от България, да кореспондира с професионална организация или да прати няколко резюмета, евентуално да изкара телефонно интервю. Опира до познания по езика, не до разлика в начина на подбор на персонала. Единствената разлика, която аз откривам е, че в Канада се лъже на поразия, и на интервю се говорят нещата, които отсрешната страна иска да чуе, не нещата които наистина двете страни мислят :)

Относно работата "на бюро", пожелавам ти скоро да я докараш до работа "на легло" или "на кухненска маса" (разбирай "от в къщи" ;)
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от Bistra »

Благодаря за пожеланието, но не мисля, че бих се възползувала още дълго време. Аз съм социално животно. Обичам да съм сред хора и това не ми тежи. :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
electrified
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Юли 23, 2011 4:32 am
Местоположение: Варна

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от electrified »

Bistra написа:Аз работя "на бюро" (мечтата на българина :lol: ) откакто съм започнала в Канада.
В канцелария както казва дядо ми
Никога няма да ни стигат парите, да сме достатъчно умни и да имаме достатъчно памет в цифровия фотоапарат.


http://immigration2quebec.blogspot.com
Публикувай отговор