комуникация с ордер или потенциални работодатели

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
karelia79
Мнения: 905
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 4:23 pm
Местоположение: Canada

комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от karelia79 »

Здравейте на всички,
както ни посъветва мосю Тротие на информационната сесия, а и се е споменавало многократно из форума, реших да се свържа с професионалния ордер, както и с потенциални работодатели в сферата. Проблемът е, че получавам абсолютно стандартизирани отговори - проверете секция еди коя си на официалната ни страница или пък ще се свържем с вас, в случай на необходимост. Не че съм очаквала да ме вземат присърце, но някакси ми е странно такъв бланкетен отговор...
Та молбата ми е към хората, които вече са водили някаква кореспонденция с ордер или с потенциални работодатели, да споделят опита си. Какво са питали, какво са им отговорили и т.н.
Seul on peut aller plus vite, mais ensemble on peut aller plus loin.
Полет - 16.06.2014 г.
borkoo
последно предупреждение за БАН
Мнения: 166
Регистриран на: Пет Сеп 16, 2011 1:35 am
Местоположение: Montreal

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от borkoo »

Карелия,аз мисля,че не е нужно чак толкова да се вглъбяваш,срока за цялата процедура вече гони 3 години и човек не трябва да подчинява живота си на имиграцията в Квебек.Ти какво очакваш да ти каже мосю Тротие?Ами разбира се,че ще ти вади вода от 10 кладенеца,той за това е дошъл.На него му е ясно,че това е една безмислица,но трябва да си изпее песента.Виждам,че ти предстои интервю и за това ще си позволя да ти дам няколко приятелски съвета,като човек минал през това изпитание.Първо,интервюто не е така както си го представяш,говори се много малко и по-голямата част е разглеждане на документите от страна на агента.Второ,документите ти трябва да са напълно изрядни и да няма къде да те бутнат за това или онова.Трето,приличен френски,можеш ли да обясниш това което те питат всичко ще бъде ОК.Четвърто,много важно е да не говориш излишно.Отговаряш бързо,точно,ясно,само по темата без грам излишни подробности.И ето тука идва момента да се вметне въпроса ти за ордерите.Значи искаш да изпъкнеш пред имиграционния да му покажеш,че си водила кореспонденция с ордера на твоята професия и си се интересувала.Виждам,че имаш високи нива по френски,обаче повярвай ми,не искаш да се забатачиш в някой излишен спор на френски с агента.Отвориш ли тази тема,може да си вкараш голям автогол.Имам приятели,които минаха интервюто още през далечната 2008 година.Там някакви хорица за да изпъкнат,че много са се интересували,показали на агентката карта на метрото в Монреал.Е познай какви въпроси са последвали :D е да,не са минали щото в един момент са почнали да мълчат.Той и нас мосюто ни писа франкофони,каза,че на жена ми дава Ц1 за разбиране и Б2 за говорене,а на мен Б2 и за двете,обаче аз и до днес не мисля,че заслужавам тези нива.И много е важно човек да не се матира там от притеснение,защото притеснението е избомбило не един или двама кандидати.Мисля,че ме разбра правилно.Аз за тебе съм убеден,че ще минеш,само още няколко месеца търпение,че после федералните ще ти скъсат нервите докато ви дадат визите и там е едно чакане :@ !
От нас успех във всички начинания ;)
Аватар
karelia79
Мнения: 905
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 4:23 pm
Местоположение: Canada

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от karelia79 »

Благодаря за включването Borkoo! :y: Сигурна съм, че си прав за всичко, което казваш. Но честно да ти кажа, аз реших да пиша не само заради това, което Тротие каза, а и за да се упражнявам да пиша писма, изобщо да комуникирам с разни институции. Обаче, нещо опитите ми удрят на камък... |( :$
А повярвай опитваме се всеки ден да живеем все едно не сме в процедура, обаче, някакси не се получава много успешно... :|
Misho76
Изгонен от форума
Мнения: 485
Регистриран на: Пет Авг 19, 2011 10:38 am

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от Misho76 »

:y:
DSC 05/07/2011
Получени във Виена 06/07/2011
Accuse de reception 16/02/2012
e-mail листа на чакащите дата 15/08/2012
TOEFL iBT 2013
TCFQ B2/B2;B2/C1
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от Koko »

karelia79 написа:Здравейте на всички,
както ни посъветва мосю Тротие на информационната сесия, а и се е споменавало многократно из форума, реших да се свържа с професионалния ордер, както и с потенциални работодатели в сферата. Проблемът е, че получавам абсолютно стандартизирани отговори - проверете секция еди коя си на официалната ни страница или пък ще се свържем с вас, в случай на необходимост. Не че съм очаквала да ме вземат присърце, но някакси ми е странно такъв бланкетен отговор...
Та молбата ми е към хората, които вече са водили някаква кореспонденция с ордер или с потенциални работодатели, да споделят опита си. Какво са питали, какво са им отговорили и т.н.
Можеш ли да уточниш за кой точно професионална асоциация става дума?
Условията за приемане в професионална асоциация обикновенно наистина са посочени в уеб сайта им, а на служителите не им се занивама с това да водят кореспонденция с потенциален кандидат който все още не е в Канада.
Ако идеята е да си подготвена по-добре за интервюто, то наистина най-добре е да проучиш в детайли какво пише в уеб сайта им - приемните им условия, включително дали те ще ти разлглеждат дипломата с цел приравняване, дали и какво ще трябва да доучваш, колко признат трудов стаж е необходимо да имаш за да получиш пълноправно членство в асоциацията, какви са им таксите и членският внос. Според мене това са основните въпроси на които ти самата трябва да имаш отговор, при това не само за самото интервю, но по-скоро с цел наистина да си по-добре подготвена за това какво те чака в професионален план след пристигане в Канада. Можеш също да се разровиш в уеб сайтовете с обяви за работа - там обикновенно е посочено какви са изискванията на работодателите по отношение на образование, сертификати и необходимо ли е членство в професионална асоциация.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
karelia79
Мнения: 905
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 4:23 pm
Местоположение: Canada

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от karelia79 »

Koko, прав си - абсолютно всичко е обяснено на сайта. Аз отдавна съм го прочела, наясно съм със стъпките, а и честно казано нямам намерение да упражнявам същата професия.
Идеята да комуникирам с ордера беше чисто формална - заради препоръката от мосю Тротие и за малко упражняване писането на писма... :D
Темата ми бе насочена по-скоро към това дали изобщо има някой, който да е получил нещо различно от стандартизиран отговор, тъй като някои хора си носят коресподенцията на интервюто. А аз не виждам смисъл от това в случай, че става въпрос за такива стандартни отговори.
Seul on peut aller plus vite, mais ensemble on peut aller plus loin.
Полет - 16.06.2014 г.
Аватар
Double Trouble
Мнения: 225
Регистриран на: Вто Авг 31, 2010 7:57 am

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от Double Trouble »

karelia79, при нас имаше някои много добри попадения от опитите ни да водим кореспонденция. От някои получихме също стандартни отговори от типа - пише го в сайта ни, но пък други наистина ни взеха присърце. Аз например писах до 10-тина фирми в областта, в която работя (връзки с обществеността) и само една фирма ми отговори, но за сметка на това най-старата в Квебек и най-голямата в света - Edelman. Пратих им кратко представяне от типа на: Аз съм еди коя си, подготвям се за емиграция в Квебек и имам еди колко си години опит в сферата на ПР в еди коя си фирма (по стечение на обстоятелствата 4-тата най-голяма комуникационна група в света, освен това френска фирма), бихте ли ми казали какви са изискванията и перспективите. Хората се оказа, че тъкмо си търсели хора и много се заинтригуваха, лично баш шефката ми отговори още същия ден, който освен това беше събота, с копие до вице-президентката, която пък се занимава с подбора на персонал и поискаха да си изпратя СВ. Аз им отговорих, че в най-скоро време ще пратя, но те след 3-4 дена пак ми напомниха, та накрая им пратих и им казах, че най-рано лятото ще съм там, а те отговориха, че ме слагат в базата им данни и т.н.
Мъжът ми също имаше супер попадения, след като зарина доста фирми и асоциации по археология. Някои казаха, че културата била много различна и щяло да е трудно, но други казаха, че методите на работа не се различават особено и няма проблем да се интегрираме в археологическите екипи. Свързахме се и с един професор по археология от Монреалския университет, който доста подробно ни обясни как стоят нещата и ни препрати към негов аспирант, българин, да ни обясни още по-подробно. А за сферата на работа на мъжа ми той си намери няколко българки в Монреал, които практикуват същата професия и директно на български си пишат. Те се оказаха много мили и с голямо желание му обясниха тънкостите на професията в Канада.
На интервюто си носехме цялата кореспонденция, но мосюто не поиска да я разглежда, но пък му направи добро впечатление като му обяснявахме, че сме контактнали еди кои си от еди кои си фирми и организации и те са ни дали много съвети и са ни казали еди какво си.
Стана малко дълго :$
Ако беше лесно, всеки щеше да го прави. Трудното го прави велико. (A league of their own)
DSC Виена - 06.04.2011
Accusé - 12.08.2011
Писмо изчакване - 19.06.2012
Интервю - 25.10.2012 - Успешно!
Док. до Сидни - 08.11.2012
Мед. формуляри - 29.01.2013
Аватар
karelia79
Мнения: 905
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 4:23 pm
Местоположение: Canada

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от karelia79 »

Благодаря много за споделения опит Double Trouble! Ще упорствам! :)
ivanpeychev
Мнения: 68
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2010 3:58 pm

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от ivanpeychev »

При нас се получи от първият път:)
писахме до ордера при което хората ни обясниха на дълго и широко за това как най вероятно няма да бъде призната дипломата и какво трябва да направим за да може да се практикува такава професия. даже ни казаха и като какъв може да се работи с тази диплома което срази този на интервюто.
Виена: 12.10.2010
Accuse: 07.02.2011
Интервю : 09.03.2012
Сертификати: 09.03.2012
Sydney NE: 02.04.2012
Медицински: 14.08.2012
Покани за визи: 13.11.2012
Визи: 23.11.2012
Montreal: 24.03.2013
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от balbi »

Ще ти разкажа нещо, което е свързано с директния ми опит в търсене на работа.
Викнаха ме на интервю от една фирма за позиция Системен администратор.
Интервюто мина много добре по моите виждания и тъй като интервюиращия не беше Човешки ресурси, а технически насочена персона го попитах съвсем открито имам ли някакъв шанс за заемане на позицията тъй като бях подал вече няколкостотин резюмето и никой не се обаждаше дори за телефонно интервю.
Пича се усмихна и каза: "Ами да имаш шанс! На първо място ми кажи къде живееш?", казах му и се зачудих каква е връзката с това дали имам шанс. И той продължи: "Ами на първо място имаш познанията, които търсим, на второ живееш в Канада и не на последно място живееш на 15км от мястото, където ще е работното място. Като имам предвид, че за обявената от нас позиция имаме получени резюмета от целия свят мога да обобщя: ДА ИМАШ ШАНС!" :)
Вече са ти го казали по-горе, а аз ти го казвам с пример от лична практика. Дори и много да им се занимава самия факт, че се подписваш от място на близо 10000км...звучи малко далеч във времето и те пропускат учтиво с един стандартен отговор.
Надявам се да съм ти бил полезен по някакъв начин!
Всичко ще се нареди и ти го знаеш, само донт лори! ;)
Desito
Мнения: 136
Регистриран на: Вто Апр 05, 2011 6:30 am
Местоположение: София

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от Desito »

karelia79, много интересна тема.
Благодаря и на всички които са споделили опит. :y:
Аз тъкмо съм решила да пиша на ордена на инженерите и полсе и аз ще споделя.
DSC Виена-19.07.11
Получено акюзе-14.03.12
Писмо-изчакване интервю-12.07.12
TCFQ B1/B2 - 20.12.12
Интервю-13.09.13
Документи до Сидни - 11.10.13
Баркодове - 03.12.13
Покана за мед. - 23.01.14

"L'essantiel est invisible pour les yeux."
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от Bistra »

Извинете ме, че се намесвам, но това което ви е препоръчал Мосю Тротие е чиста загуба на време. Но и той е човек! Трябва да ви каже нещо, оправдавайки си заплатата, дори и това да бъде най-голямата глупост на света....
1. Защото и понятие си нямате как се пишат тези писма. Специални курсове се провеждат на местна почва за да ви научат как писмото ви да добие форма, чрез която да имате шанс да ви обърнат внимание.
2. Защото не сте в Канада.
На нас навремето Мадам "Х"(дори не и помня името) ни закова, че като дойдем няма да имаме никакъв шанс да започнем работа по специалността. Е, да ни беше по-добре дала по един пистолет с пожелание да се застреляме. Да, ама Не! ;)
Не хвърляйте прекалени усилия в безмислени посоки!Успех! :y:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Double Trouble
Мнения: 225
Регистриран на: Вто Авг 31, 2010 7:57 am

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от Double Trouble »

Мисля, че тук започна да става дума за две различни неща. Според мен Карелия79 иска да знае дали може да получи информация, с която да покаже на интервюиращия, че е инициативна, че знае на кой да пише и че се интересува живо от пазара на труда, изискванията и т.н. в нейната област, които качества биха и помогнали при пристигането да си намери работа, а не да чака някой друг да и свърши всичко.
Никой не говори, че можеш да си намериш още от тук работа или че някой работодател ще те вземе много на сериозно като още не си в Канада - и според мен трябва да си извънземен специалист, за да се заинтригуват, какъвто Канада и света още не са виждали.
Ние например си завързахме доста дълга кореспонденция вече с разни шефове на фирми в Квебек и когато един ден отидем, те вече ще са чували за нас, няма да сме паднали от небето тепърва. И за да оборя предварително мненията, че кой пък ще се сети за нас при условие, че хиляди кандидатстват, само ще спомена, че в нашата област има стотина специалиста за цял Квебек, така че е напълно възможно и да си спомнят.
Бистра е супер права, че не знаем как се пишат тези писма, но в случая поне показваш на интервюиращия, че си активен, инициативен и относително информиран, което може и да ти докара някоя точка за адаптивност - в случая се борим за това, а не за работа в Квебек от сега още.
Ако беше лесно, всеки щеше да го прави. Трудното го прави велико. (A league of their own)
DSC Виена - 06.04.2011
Accusé - 12.08.2011
Писмо изчакване - 19.06.2012
Интервю - 25.10.2012 - Успешно!
Док. до Сидни - 08.11.2012
Мед. формуляри - 29.01.2013
Аватар
karelia79
Мнения: 905
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 4:23 pm
Местоположение: Canada

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от karelia79 »

Double Trouble написа:Мисля, че тук започна да става дума за две различни неща. Според мен Карелия79 иска да знае дали може да получи информация, с която да покаже на интервюиращия, че е инициативна, че знае на кой да пише и че се интересува живо от пазара на труда, изискванията и т.н. в нейната област, които качества биха и помогнали при пристигането да си намери работа, а не да чака някой друг да и свърши всичко.
Никой не говори, че можеш да си намериш още от тук работа или че някой работодател ще те вземе много на сериозно като още не си в Канада - и според мен трябва да си извънземен специалист, за да се заинтригуват, какъвто Канада и света още не са виждали.
Ние например си завързахме доста дълга кореспонденция вече с разни шефове на фирми в Квебек и когато един ден отидем, те вече ще са чували за нас, няма да сме паднали от небето тепърва. И за да оборя предварително мненията, че кой пък ще се сети за нас при условие, че хиляди кандидатстват, само ще спомена, че в нашата област има стотина специалиста за цял Квебек, така че е напълно възможно и да си спомнят.
Бистра е супер права, че не знаем как се пишат тези писма, но в случая поне показваш на интервюиращия, че си активен, инициативен и относително информиран, което може и да ти докара някоя точка за адаптивност - в случая се борим за това, а не за работа в Квебек от сега още.
Точно! :y: :y: :y:
Seul on peut aller plus vite, mais ensemble on peut aller plus loin.
Полет - 16.06.2014 г.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: комуникация с ордер или потенциални работодатели

Мнение от balbi »

Bistra написа:Извинете ме, че се намесвам, но това което ви е препоръчал Мосю Тротие е чиста загуба на време. Но и той е човек! Трябва да ви каже нещо, оправдавайки си заплатата, дори и това да бъде най-голямата глупост на света....
1. Защото и понятие си нямате как се пишат тези писма. Специални курсове се провеждат на местна почва за да ви научат как писмото ви да добие форма, чрез която да имате шанс да ви обърнат внимание.
2. Защото не сте в Канада.
На нас навремето Мадам "Х"(дори не и помня името) ни закова, че като дойдем няма да имаме никакъв шанс да започнем работа по специалността. Е, да ни беше по-добре дала по един пистолет с пожелание да се застреляме. Да, ама Не! ;)
Не хвърляйте прекалени усилия в безмислени посоки!Успех! :y:
За всяко едно от написаните неща Бистра е права, но последното изречение е много правилно.
Четете си - има всичко написано по сайтовете, това ви прави информирани, но да пишеш и да се не получаваш отговори това наистина си е загуба на време, а освен всичко и депресира. А определено място за депресия няма. Малко офтопик - тъй като фирмата, за която работя си свива платната и се чупи от Квебек ни оставя без работа. Оказва се, че по тукашното законодателство трябва да ни приспособят за пазара на труда и тъй като аз обичам да задавам неудобни въпроси веднага им ковнах един: "Защо по дяволите ни губят времето след като знаем как се пише резюме, кавър летър и тн..." Отговориха ми, че и в ЕйчАр имало модни течения и имало нови стандарти на документите на които се обръщало внимание. Интересното е, че си направих експеримент и си преправих СиВи-то та подадох за няколко работи - обаждат се хората, а рекруитУритИ най-много...
Така, че наистина това, което казва Бистра е вярно. До тази година не бях ходил на подобни семинари, но се оказва, че има смисъл...
Късмет!
Публикувай отговор