Споразумение между правителствата на България и Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Leni »

На 5 октомври 2012 г. в Отава са подписани Спогодба за социална сигурност между Република България и Канада и Административна спогодба за прилагане на Спогодбата за социална сигурност. Представяме ви конкретна информация от практически характер по отношение на приложното поле и обхвата на Спогодбата, сроковете за влизане в сила, процедурите за подаване на документи, както следва:

Проектът на Спогодбата е разработен от двете страни при предварителни консултации, въз основа на общоприетите принципи и норми на международното право в областта на социалната сигурност, както и на правото на ЕС в тази област – Регламент 883/2004 за координация на системите за социална сигурност.
Проектът на Спогодба се основава на принципите за еднакво третиране на лицата; износ на пенсии; приложимост само на едно законодателство по отношение задължението за осигуряване и сумиране на периодите на осигуряване.
В персоналния обхват на Спогодбата е включено всяко лице, което е или е било подчинено на законодателството на Канада или България или и на двете страни, както и спрямо лицата, чиито права произтичат от правата на първото лице, по смисъла на приложимото законодателство на която и да е от страните.
Материалният обхват е ограничен до пенсионното законодателство на двете държави.
По отношение на Република България са включени пенсиите за осигурителен стаж и възраст; пенсиите за инвалидност поради общо заболяване, както и произтичащите от тях наследствени пенсии.
Във връзка с приложимото право като основно правило е предвидено лицата, които упражняват трудова дейност като заети лица на територията на една от договарящите страни да са подчинени на законодателството в областта на социалната сигурност на държавата, в която работят. По отношение на самостоятелно заетите лица, в случаите, когато работят за своя сметка на територията на другата страна или на територията на двете страни е предвидено същите да останат подчинени на законодателството на договарящата страна, на територията на която пребивават. Предвидени са изключения в специфични случаи, като специално при изпращане по смисъла на Спогодбата на наетите лица се предвижда срок от 60 месеца за запазване на принадлежност към законодателството на изпращащата страна.
По отношение на държавните служители и приравнените на тях лица, е приложимо законодателството на държавата в чиято администрация служат.
Предвижда се взаимно зачитане на осигурителните периоди, придобити съгласно законодателствата на двете държави, като те се сумират за преценяване правото на пенсии от видовете, включени в материалния обхват- посочени по горе.
Периодите на осигуряване в Канада и България ще бъдат сумирани за определяне правото на пенсия във всяка от двете държави. Размерът на пенсията, която ще бъде отпусната от Канада на лицата ще бъде само за осигурителните периоди, за които са били осигурявани в Канада- и според това точно какъв период ще бъде потвърден. Съответно, размерът на пенсията, отпусната от България ще бъде определен на базата на осигурителния стаж, придобит в България и доказан със съответни документи. Така лицата ще получават „две” пенсии- българска и канадска, като размерите им ще бъдат пропорционално на осигурителните периоди.
По въпроса дали едно лице е било осигурявано в двете страни окончателно ще имат компетентност да се произнесат агенциите за връзка на двете страни, като за България това е Националния осигурителен институт, а за Канада- Направление „Международни операции”, Канадска служба, Министерство за развитие на човешките ресурси и уменията.
Потвърждаването на стажа ще се извършва служебно. Всяко лице ще може да подаде молба за пенсия чрез Агенцията за връзка, в Държавата, в която пребивава. Агенцията приела молбата, заедно със всички налични документи, ще ги изпрати на другата агенция.
Ще се зачитат и периоди, придобити преди влизане в сила на Спогодбата. Предвидена е и възможност да се взема предвид и осигурителен период, завършен в трета страна, с която и двете страни са обвързани с инструменти за социална сигурност.
България ще изплаща пенсии, изчислени само въз основа на българските периоди на осигуряване и в съответствие с дохода, върху който са плащани осигурителните вноски за тези периоди- т.е. възприет е принципа на пропорционалното изчисление при сумиране на осигурителни периоди с оглед придобиване на правото.
Проектът на Спогодбата дава възможност компетентния орган на България и всяка отделна провинция на Канада да могат да сключват договорености по отношение на всеки въпрос от областта на социалната сигурност, който попада в юрисдикцията на канадските провинции.
Проектът на Спогодба подлежи на ратификация- процедурата в България отнема около два месеца. В Канада ще отнеме доста повече време- с оглед федералната структура. Предвижда се Спогодбата да влезе в сила на първия ден от четвъртия месец, следващ месеца, в който Страните са разменили дипломатически ноти, потвърждаващи изпълнението на всички изисквания, необходими за влизането на Спогодбата в сила. По наши прогнози, се очаква Спогодбата, както и Административната спогодба да влязат в сила в началото на втората половина на 2013г. Това означава, че лицата, които ще се ползват от Спогодбата ще могат да подават своите документи едва след влизането и в сила.
Заедно с подписването на Спогодбата, ще бъде подписана и Административна спогодба за прилагане на Спогодбата за социална сигурност между Република България и Канада. Това е договор, който въвежда процедурните правила за техническото прилагане на Спогодбата за социална сигурност. .
Проектът на Административната спогодба конкретизира институциите и агенциите за връзка по смисъла на проекта на Спогодбата, както и техните правомощия. Определена е процедурата за издаване на удостоверения в случаите на членове 6-11 от Спогодбата за социална сигурност, т.е. определяне на приложимото право. На следващо място са развити процедурите и са посочени необходимите документи с оглед сумиране на осигурителен стаж при преценка на правата по Спогодбата за социална сигурност.
В отделен текст са изведени правила за медицинските прегледи, необходими за упражняване на правата по Спогодбата за социална сигурност, разработени са текстове и за обмен на статистическа информация.
С проекта на Административната спогодба не се въвеждат нови правила, а единствено се развива установеното с разпоредбите на проекта на Спогодбата за социална сигурност между Република България и Канада.
Проекта на Административната спогодба предвижда да влезе в сила едновременно със Спогодбата за социална сигурност между Република България и Канада и да има същия срок на валидност както нея.
България ще изплаща пенсии, изчислени само въз основа на българските периоди на осигуряване и в съответствие с дохода, върху който са плащани осигурителните вноски за тези периоди- т.е. възприет е принципа на пропорционалното изчисление при сумиране на осигурителни периоди с оглед придобиване на правото.
Проектът на Спогодбата дава възможност компетентния орган на България и всяка отделна провинция на Канада да могат да сключват договорености по отношение на всеки въпрос от областта на социалната сигурност, който попада в юрисдикцията на канадските провинции.
Проектът на Спогодба подлежи на ратификация- процедурата в България отнема около два месеца. В Канада ще отнеме доста повече време- с оглед федералната структура. Предвижда се Спогодбата да влезе в сила на първия ден от четвъртия месец, следващ месеца, в който Страните са разменили дипломатически ноти, потвърждаващи изпълнението на всички изисквания, необходими за влизането на Спогодбата в сила. По наши прогнози, се очаква Спогодбата, както и Административната спогодба да влязат в сила в началото на втората половина на 2013г. Това означава, че лицата, които ще се ползват от Спогодбата ще могат да подават своите документи едва след влизането и в сила.
Заедно с подписването на Спогодбата, ще бъде подписана и Административна спогодба за прилагане на Спогодбата за социална сигурност между Република България и Канада. Това е договор, който въвежда процедурните правила за техническото прилагане на Спогодбата за социална сигурност. .
Проектът на Административната спогодба конкретизира институциите и агенциите за връзка по смисъла на проекта на Спогодбата, както и техните правомощия. Определена е процедурата за издаване на удостоверения в случаите на членове 6-11 от Спогодбата за социална сигурност, т.е. определяне на приложимото право. На следващо място са развити процедурите и са посочени необходимите документи с оглед сумиране на осигурителен стаж при преценка на правата по Спогодбата за социална сигурност.
В отделен текст са изведени правила за медицинските прегледи, необходими за упражняване на правата по Спогодбата за социална сигурност, разработени са текстове и за обмен на статистическа информация.
С проекта на Административната спогодба не се въвеждат нови правила, а единствено се развива установеното с разпоредбите на проекта на Спогодбата за социална сигурност между Република България и Канада.
Проекта на Административната спогодба предвижда да влезе в сила едновременно със Спогодбата за социална сигурност между Република България и Канада и да има същия срок на валидност както нея.

http://www.bgconsultoronto.info/"
Megy
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 1:49 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Megy »

It's difficult but it's interesting to live in this world.
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Val »

Здравейте,
Имам въпрос към Leni и другите, които са специалисти по право.

Тази нова спогодба дали дава право на пенсионираните в БГ да "трансформират" пенсиите си в канадски, ако придобият статут в Канада чрез спонсориране?

Да поясня с пример какво имам предвид:
Българска баба пенсионерка с 200 лв. пенсия е спонсорирана от децата си и придобива статут на permanent resident. Премества се да живее в Канада или поне прекарва по-голямата част от годината в Канада.

Ако 200 лв. са някакво приемливо ниво на пенсия в БГ (хахаа), в Канада тия пари са далеч под стандарта за минимална социална пенсия и за съществуване, нали така?

Та въпроса ми е: може ли бабата да кандидатства да се трансформира БГ пенсията й в канадска, т.е. да се изплаща пенсията й от Канадските служби и по канадските стандарти - в смисъл, да получава примерно минималната социална пенсия?

Мисля, че този въпрос засяга много българи в Канада, така че предварително благодаря на тия, които ще отговорят.
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Bistra »

Макар да не съм завършила право според мен няма логика да е така, точно заради различните законодателни системи в България и Канада.
Освен това тези 200лв не са социална пенсия, а се изплащат на базата на взимани от държавата - България през годините осигуровки. Е, как ще ги трансформираме в канадски? |(
Условията за придобиване на канадска социална пенсия също са ясни (да не ги повтаряме за "n"-ти път)...Ами значи няма място за чудене! Спогодбата за мен е един огромен "Bullshit", поредното: "Видите ли, колко мислим за българите в чужбина!"....Мислят....Трънки! Въобще не им пука за нас! :swear:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от pumpy »

Без да съм специалист ще ти кажа НЕ. Само това остава: да ни правят пенсиите "реални" на ситуацията.

Доколкото аз разбирам спогодбата, тя ти дава право да си зачиташ годините, защото в България се искат години трудов стаж и възраст за право на отпускане на пенсия. Никой в България няма да ти дава канадска пенсия ако си работил там 20 години например, но си се понсионирал в България и обратното. Сумите са си локални, правата са комбинирани.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Павел »

Ако кажеш сега и на колко години е бабата, ще ти кажа има ли шанс да види спонсорирането в завършен вид. За моралния аспект на въпроса ти не ми се говори, щото ще хем ще ми се вдигне кръвното, хем ще ме изтрият.
Ако много държиш бабата по-бързо да дойде и живее в Канада ЗА ВАША СМЕТКА - без право на пенсия и безплатно здравеопазване (така както и трябва да бъде) се поинтересувай от т.нар. супер виза.
Иначе, идеята ти е гениална. Чудя се как досега никой друг не се е сетил за нея.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Val »

Мисля, че бях ясна, че това беше въпрос към специалистите по право. Не беше покана да си изливате злобата и завистта.

Най-малко пък съм питала някого какво мисли за моралната страна на въпроса. Ако, обаче, Павле, те притеснява, че може тия пари да идват от твоите данъци, можеш да спиш спокойно - според наредбата, доколкото разбирам, ако получаваш канадска пенсия, но имаш стаж от БГ, България трябва да привежда на Канада процента от пенсията, който отговаря на времето, заработено в БГ.

Тоест, ако ти си работил 20 г. в БГ и 10 г. в Канада и ти се полага "държавна" (да я наречем така най-общо) пенсия от $1200, БГ ще трябва да привежда на Канада $800, а не, примерно 80 лв., колкото би получил за тия години в БГ. Така, вместо да получаваш $400 + 80 лв. като се пенсионираш, ако я нямаше спогодбата, сега ще получаваш $1200.

Но, предполагам, ако това ти се струва неморално, сигурно ще има начин да се откажеш от тази екстра - не се отчайвай.

За радост, всеки има право сам прецени за себе си дали да ползва тази наредба - не съм видяла там изискване да се иска твоето мнение.

А, и за да си още по-спокоен, искам да те уверя, че не ми предстои спонсориране на никаква баба.

Въпросът ми е принципен и мисля, че е добре за всички българи, които са в подобна ситуация (а аз познавам доста такива със спонсорирани родители), някой да ни разтълкува какви са ни правата.
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от pumpy »

E няма как да си отделял в България за пенсия от 80 лева и само защото живееш в Канада, България да ти дава 800. Ако отидеш да живееш в Швейцария, например или Дубай, България ще им превежда ли по 2000 долара на месец за твоята пенсия ?

А да ти завиждам на въпросите ми е определено трудно, ако коментара ти горе беше насоче и към мен .....
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Val »

pumpy написа:E няма как да си отделял в България за пенсия от 80 лева и само защото живееш в Канада, България да ти дава 800. Ако отидеш да живееш в Швейцария, например или Дубай, България ще им превежда ли по 2000 долара на месец за твоята пенсия ?

А да ти завиждам на въпросите ми е определено трудно, ако коментара ти горе беше насоче и към мен .....
Еми, pumpy, има ли логика Канада да ти дава тези $800 за признатия стаж от България? Откъде накъде Канада ще плаща за БГ стажа ти?

Доколкото чета в обяснението на Лени, пише, че БГ ще изплаща част от пенсията, пропорционално на изработеното време. Пише, че ще получавате 2 пенсии: една българска и една канадска. Надявам се, че това не значи, че в горния пример човек ще получава $400 + 80 лв. Ако е така, не виждам особен смисъл от това споразумение, защото БГ пенсията ти ще клони към 0 във всички случаи и на практика, ще получаваш само една трета от минималната канадска пенсия в горния пример.

Обаче, нашите логики са едно, а законите и спогодбите са съвсем друго. Затова и отправих въпроса към специалистите. Не виждам някъде да съм питала всеки да си каже какво МИСЛИ по въпроса.
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от pumpy »

Естествено, че значи 400 + 80.
Значението на спогодбата е че в България за да получиш пенсия ти трябват 65 години и 40 години стаж. Ако си работил 30 години в Канада, няма как да съжереш 105 точки в България и да си получиш кирливите 80 лева пенсия. Но пък си се осигурявал за толкова за тези 10 години там. Следствие на спогодбата, България ще ти признае, че имаш още 30 години стаж в Канада и ще се съгласи че си получил 105 точки и ще ти даде 80 кинта пенсия.
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от agent Ozo »

Който иска мнение на специалист, отива при специалиста, плаща му и си получава мнението. Доколко ще е компетентно то, е съвсем отделен въпрос.
Който пуска тема във форум, трябва да му е ясно, че ще получи множество и най-често разнородни и дори напълно противоположни виждания, разсъждения и размисли на анонимни съфорумци.
Ако това не му ясно, има нещо сбъркано в него. А ако му е ясно и все пак го прави, значи се опитва с трици да лови маймуни.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11763
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от optics »

agent Ozo написа:Който иска мнение на специалист, отива при специалиста, плаща му и си получава мнението. Доколко ще е компетентно то, е съвсем отделен въпрос.
Който пуска тема във форум, трябва да му е ясно, че ще получи множество и най-често разнородни и дори напълно противоположни виждания, разсъждения и размисли на анонимни съфорумци.
Ако това не му ясно, има нещо сбъркано в него. А ако му е ясно и все пак го прави, значи се опитва с трици да лови маймуни.
Така добре осведомен, да не би да си стар форумец на нов глас ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от agent Ozo »

Позна от пръв път, optics. :)
Започваме новата ера (по календара на маите) с вънкашност чужда и под име ново. ;)
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Val »

Човече с едното мнение, ако не ти е ясно - въпросите ми са хипотетични. Задавам ги във форума, защото реших, че някой от специалистите може да пожелае да ги обясни публично, което ще е от полза за всички.

Другите народности го правят, не виждам защо и българите да не го правим. Ако всички разсъждаваха като теб, в интернет нямаше да има никакво безплатно инфо. За щастие, има хора, които не разсъждават така.

А на специалист бих отишла да си платя, ако имам нужда да ме посъветва за мой специфичен случай - примерно, когато аз затръгвам да се пенсионирам и имам моята конкретна информация. До моето пенсиониране обаче има мноооооого време, не виждам защо трябва да ида да платя на специалист на този етап, за да ми разясни принципите на това споразумение.

Нека да те светна как работят нещата с един пример: Ако не ти е много ясно как се изчисляват данъците в Онтарио, можеш да потърсиш публична безплатна информация. Ако пак не ти е ясно, можеш да попиташ познат данъчен специалист или някой такъв в близката до теб фирма, или някой, който има сайт в интернет, и съм сигурна, че няма да ти искат пари за обяснението. Ако, обаче, искаш да ти направят ТВОЯТА данъчна декларация, ще си платиш. Схващаш ли разликата?

Не че на мен ми липсват познати и не че не мога да ги питам лично. Просто реших, че ще е от полза на всички тия неща да се разяснят публично. Нали за това сме българска "общност" (слагам го в кавички, понеже май е по-скоро пожелателно)?

А ти, ако имаш някои въпроси от сорта, отиди да платиш на специалист и внимавай после да не разбере някой друг отговорите. Така де, българи сме все пак...
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от agent Ozo »

Уважаема, Val, ако един специалист реши да публикува безплатно инфо, той ще намери начин да го направи. И то без да се крие зад анонимен ник в една тема от интернет-форум. А дори и да избере този начин, потребителите как ще са сигурни, че това е наистина "специалистът", а не някой самозванец? Или ти си запазила за себе си ролята на арбитъра, който ще определя кое мнение е професионално и кое не?
Именно това ме подразни и провокира в един от постовете ти:
Затова и отправих въпроса към специалистите. Не виждам някъде да съм питала всеки да си каже какво МИСЛИ по въпроса.
Сега какво следва? Да даваш думата само на тези, които, според незнайно какви твои критерии, ще определиш като "специалисти", а на останалите да им забраниш да говорят. И ако нито един специалист не се появи на терена, тогава какво?

Не, не става така. Обсъжданията тук винаги са били и са полезни. И ако не дават цялостна и точна информация, то поне пораждат въпроси, чиито отговори човек може да потърси и по други пътища. Включително и да ги постави на някой специлист. Който ще си има име, регистрация, табелка на вратата и т.н., с които ще стои зад думите си т.е. ще носи и някаква отговорност.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Публикувай отговор