Споразумение между правителствата на България и Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от apple »

http://www.bgconsultoronto.info/" Най-накрая да не би пък наистина да го решиха този проблем? :o Свърши ли това преговаряне най-накрая...
Ø Северна Америка: Канада (в процес на преговори), САЩ;
Дано скоро има поправка в този списък...http://www.mlsp.government.bg/bg/integr ... ndexn1.htm"
С Ъ О Б Щ Е Н И Е

На 4 октомври 2012 г. в Отава ще бъде подписано Споразумение между правителствата на Република България и Канада за социална сигурност. На следващия ден министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов и заместник-министър Зорница Русинова ще пристигнат в Торонто, за да информират лично най-голямата българска общност в Канада относно значението на конкретните разпоредби на споразумението. Срещата с официалните гости от България ще се състои в петък, 5 октомври, от 19.00 часа, в залата на Македоно-българската източноправославна църква „Св. Троица”, на адрес: 201 Monarch Park Avenue, Toronto, ON M5A 3N4.
Последно промяна от apple на Сря Окт 03, 2012 12:51 am, променено общо 1 път.
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: Новина!!!

Мнение от crusader »

Признават стажа в Канада

Българите, работели в Канада, ще могат да се пенсионират в родината или отвъд океана, като им се признава стажът, натрупан и в двете държави. Това предвижда социална спогодба, която ще бъде подписана на 5 октомври в Торонто от министъра на труда Тотю Младенов и канадската му колежка Даян Финли. Със споразумението стажът, натрупан в двете страни, ще се сумира за преценяване размера на пенсията. Спогодбата ще влезе в сила със задна дата, т.е. ще се зачитат и осигурителните периоди, придобити преди сключването й. Това ще помогне за пенсионирането на близо 50 хиляди българи, които работят и живеят в Канада. На аналогични обезщетения ще разчитат и канадците в България.
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Новина!!!

Мнение от apple »

Интересно...никой ли не се радва на подобно развитие на нещата? Странна незаинтересованост... :?:
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Новина!!!

Мнение от tonich »

Е, тук У целиО форум сме социаладжии.
нЕма хора със трудов стаж. ;)
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Новина!!!

Мнение от apple »

tonich написа:Е, тук У целиО форум сме социаладжии.
нЕма хора със трудов стаж. ;)
Е целиО форум не са само кебекари, а извън Кебек социала не върви, ама хич... Това е коментирано многократно и не е по темата. Аз лично знам доста народ тук със солиден стаж в БГ, така че би трябвало да са доволни... Но да видим точно какви ще са условията, че много им нямам вяра нито на нашенци, нито на канадци... Няма да се прецакат да плащат канадски пенсии в БГ при лимит 700 лева към момента ...си мисля. Обратното обаче не би затруднило Канада особено и особено пък като се има превдид, че средната пенсия в БГ е направо смешна сума. Ама да видим какво са измъдрили заедно висшите чиновници? :?:
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Новина!!!

Мнение от Koko »

apple написа:Интересно...никой ли не се радва на подобно развитие на нещата? Странна незаинтересованост... :?:
Заинтересовани биха били тези които имат планове да живеят в едната държава и да се пенсионират в другата. (Тези на които наистина не им харесва в Канада едва ли имат планове да дочакат да се пенсионират за да се махнат оттук)
Според мене новината е наистина хубава, след толкова време на размотаване и преговори. Все пак нека да чуем какво ще каже министър Младенов по време на срещата в Торонто, дано да няма някой дявол :devil: скрит в детайлите.

Само някой да не спомене пак думата РРСП че и тази тема ще иде.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16506
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Новина!!!

Мнение от MrGeek »

apple написа:Интересно...никой ли не се радва на подобно развитие на нещата? Странна незаинтересованост... :?:
Ябълке, честно казано тази твоя арогантност вече взе да писва сериозно. Какво искаш сега, всички да вървят след теб и да скачат от радост на секундата, след като си пуснала поредната тема? Да не говорим пък за нахалната убеденост, че такава тема, озаглавена страшно дълбокомислено и описателно като "Новина" едва ли не трябва да привлича тълпи от жизнерадностни посетители. Пак да ти го повторя за пореден път - никой в този форум не ти е длъжен с абсолютно нищо.

Да, иначе новината наистина е много добра и може да се каже само браво, независимо от възможните подводни камъни. Защото при всички случаи това е предимство за всички натрупали стаж по някакъв начин и в двете държави. Обаче не знам защо веднага захапа въпроса за изплащането на пенсиите, като това споразумение изобщо не засяга подобни въпроси. Става въпрос единствено за признаване на трудов стаж от едната държава в другата и обратно. Това директно няма как да повлияе върху размера на пенсията, доколкото познавам ситуацията и в двете държави. Обаче ти дава възможност да се пенсионираш по-рано с признатия вече по-дълъг стаж. Канадска пенсия в България можеш да получаваш само, ако си се пенсионирал в Канада и след това решиш да ходиш в България. Ако си се пенсионирал в България си получаваш българска пенсия. Самото пенсиониране обаче вече може да стане по-рано, защото ще имаш признати съответния брой години, които си работил в България (или Канада) преди това. Може би тънкостите ще бъдат единствено при социалните пенсии и там най-вероятно ще е дребния шрифт. Хубаво ще е да се видят всички подробности на това споразумение, когато влезе в сила.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Новина!!!

Мнение от apple »

MrGeek написа:
apple написа:Интересно...никой ли не се радва на подобно развитие на нещата? Странна незаинтересованост... :?:
Ябълке, честно казано тази твоя арогантност вече взе да писва сериозно. Какво искаш сега, всички да вървят след теб и да скачат от радост на секундата, след като си пуснала поредната тема? Да не говорим пък за нахалната убеденост, че такава тема, озаглавена страшно дълбокомислено и описателно като "Новина" едва ли не трябва да привлича тълпи от жизнерадностни посетители. Пак да ти го повторя за пореден път - никой в този форум не ти е длъжен с абсолютно нищо.

Да, иначе новината наистина е много добра и може да се каже само браво, независимо от възможните подводни камъни. Защото при всички случаи това е предимство за всички натрупали стаж по някакъв начин и в двете държави. Обаче не знам защо веднага захапа въпроса за изплащането на пенсиите, като това споразумение изобщо не засяга подобни въпроси. Става въпрос единствено за признаване на трудов стаж от едната държава в другата и обратно. Това директно няма как да повлияе върху размера на пенсията, доколкото познавам ситуацията и в двете държави. Обаче ти дава възможност да се пенсионираш по-рано с признатия вече по-дълъг стаж. Канадска пенсия в България можеш да получаваш само, ако си се пенсионирал в Канада и след това решиш да ходиш в България. Ако си се пенсионирал в България си получаваш българска пенсия. Самото пенсиониране обаче вече може да стане по-рано, защото ще имаш признати съответния брой години, които си работил в България (или Канада) преди това. Може би тънкостите ще бъдат единствено при социалните пенсии и там най-вероятно ще е дребния шрифт. Хубаво ще е да се видят всички подробности на това споразумение, когато влезе в сила.
Лекувай си нервите имаш проблем с агресивността... И на мене ти си ми писнал ама не до шия ами не знам до къде, но не ти го натяквам... За какъв точно се мислиш, че трябва да ти търпя злобните персонални нападки? Темата си е супер и дай боже да донесе позитиви на хората, които имат нужда от това. И мисля, че има по-важен момент с обединяването на двата трудови стажа /за да достигнат необходимия минимум прослужено време/, който трябва да бъде обсъден, а не лесния вариант стаж само тук или там... Щеше да е хубаво освен простотии отвременавреме и малко градивни диалози да има тук...ама няма. Аман от "сърдити старчета" нали си гледал филма.... Голям зор да се докарт някои хора до тия типажи.. Сега ще спиш ли по-сопокойно? :?:
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от apple »

MrGeek в твоя чест промених и заглавието само и само да не ти търпя язвителните нападки... Сега доволен ли си? Кое е е следващото недоволство, моля???
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от pumpy »

Аз не разбирам каква е точно радостта ? Българската пенсия е 300 кинта средно и няма да се изчилсява на канадския ти доход, а само ще ти признават годините стаж. Канадската пенсия, ако зависи само от стажа пак ще е към минималната си база - за България може и да става, но не и за Канада, но то и сега е такова положението. Изобщо не разбирам каква е особено ползата от това взаимно признаване на трудов стаж.....Ако някои може да го обясни с цифри може би ще стане малко по-ясно.
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от apple »

На политически език това не е просто само споразумение, а акт на признаване на държавата България като равнопоставена. За мене това означава много, а кой как го тълкува е друга тема. Да признаеш чужд трудов стаж означава, че признаваш и трудовата и социална политика като правилна и сходна на твоята... От тази гледна точка означава, че канадското правителство не счита България за недоразвита страна със съмнителна политика и закони. Просто гледна точка! Дано не излезе пак арогантна...
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от pumpy »

Кой какво го гъделичкало......А какво признание като "равни" би било махането на визите, а ?
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от apple »

pumpy написа:Кой какво го гъделичкало......А какво признание като "равни" би било махането на визите, а ?
Още по-добро би било! А когато се решат да признаят и свидетелствата за правоуправление и образователната система като равнопоставена тогава нещата вече ще са съвсем наред. ;) Но има надежда както изглежда - щом тръгне да върви ...ще върви, па макар и бавно. Но си трябва здрава дипломация за това и разбира се лобизъм...
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Joya »

Мен лично това ме радва, не знам до колко ще ми повлияе на пенсията, като гледам имам още над 30 години работа, ама пък ще ми е приятно да ми признаят българският стаж. Важното е да има признание ;)
За книжките и за дипломите, сигурно и това време ще дойде, макар е моята диплома индиректно ми я признаха, тоест работодателя, за това и още се чудя дали да правя официална евалюация и какви ползи би ми донесла (изключвам държавна работа).
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Bistra »

apple написа:На политически език това не е просто само споразумение, а акт на признаване на държавата България като равнопоставена.
Аха, взе ми думите от устата!
pumpy написа:Кой какво го гъделичкало......А какво признание като "равни" би било махането на визите, а ?
Егати и равнопоставеността! От година на година затягат имиграционната политика.
На другото ...Какво да му се радвам? Имам поне още 20 години (ако не и повече ) до пенсия. Знаеш ли за такъв период колко още промени ще претърпи?
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Публикувай отговор