Споразумение между правителствата на България и Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Новина!!!

Мнение от Kpetrov »

apple написа:Интересно...никой ли не се радва на подобно развитие на нещата? Странна незаинтересованост... :?:
Вероятно щото на повечето им е ясно, че след 30-тина години совите няма да са това което са. Ако мога така да се изразя ;)
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от myhata II »

apple написа:http://www.bgconsultoronto.info/ Най-накрая да не би пък наистина да го решиха този проблем? :o Свърши ли това преговаряне най-накрая...
Ø Северна Америка: Канада (в процес на преговори), САЩ;
Дано скоро има поправка в този списък...http://www.mlsp.government.bg/bg/integr ... ndexn1.htm"
С Ъ О Б Щ Е Н И Е

На 4 октомври 2012 г. в Отава ще бъде подписано Споразумение между правителствата на Република България и Канада за социална сигурност. На следващия ден министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов и заместник-министър Зорница Русинова ще пристигнат в Торонто, за да информират лично най-голямата българска общност в Канада относно значението на конкретните разпоредби на споразумението. Срещата с официалните гости от България ще се състои в петък, 5 октомври, от 19.00 часа, в залата на Македоно-българската източноправославна църква „Св. Троица”, на адрес: 201 Monarch Park Avenue, Toronto, ON M5A 3N4.
Браво !
:clap: :clap: :clap:
Много хубава новина,ако това се случи,няма да ми се налага да правя гимнастики като моите по възрастни сънародници,да драпам и до двете държави за да си цоцам пенцията
Тук срещнах една жена която цоца от 3 държави,артисти има всекакви де !
Адмирации :y:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Victualia
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 5:18 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Victualia »

Мен също много ме радва тази новина, защото и ние, макар и в началото на процедурата по имиграция, се надяваме да доживеем пенсия в Канада :) А в Бг имаме доста солиден трудов стаж, особено мъжа ми. Смятам, че дори и да не е кой знае колко отражението за една канадска пенсия все пак би било много добре този стаж да се вземе предвид.
Е, разбира се има и опция човек да работи нещо, което много му харесва и го зарежда - дай Боже всекиму - и тогава работата за него ще е удоволствие до и по-напреднала възраст... ;)
Да стискаме палци да се подпише споразумението! :y:
DCS 25.10.2011
Визи 25.10.2013
Полет 25.08.2014

"Formal education will make you a living, self-education will make you a fortune...
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Bistra »

Да бе, да! Ще се вземе предвид, ако не си работил нито ден в Канада - "на бяло"...Пенсията ще ти стане от 500...505$ :lol:
....Въпреки че сега като се замисля за 5$, ако ги обърнем в монети...Можеш да се изпереш 2-3 пъти в някоя обществена пералня :clap:
P.S. Между другото сега се сещам...Той и досега се признаваше българският стаж...за кандидатстване в професионална организация примерно. На съпруга му го признаха 7 години за една. ;)
Koлкото до харченето на парите. Ами 500$ са си 500$ и в Канада и в България. Не забравяйте (повечето), че като дойде време да станете пенсионери няма да имате възрастни родители, които да ви снабдяват с консерви от село.
Това да разчиташ, че държавата (независимо българска или канадска) ще се погрижи за старините ти е меко казано смешно.(Това е лично мнение и не ангажирам никого с него)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от pumpy »

Bistra написа: Това да разчиташ, че държавата (независимо българска или канадска) ще се погрижи за старините ти е меко казано смешно.(Това е лично мнение и не ангажирам никого с него)
Те и тези, които разчитат на това ще го разберат рано или късно и ще започнат да правят бурканите на село, за да връзват двата края...

Аз все още не разбирам каква е ползата от договорката ?
Канадската пенсия зависи от стажа ??? Или българските осугуровки ще се приравняват към канадска пенсия ???
Българската зависи от стаж и години, но след 30 години живот в Канада и събиране на години ще се прибереш и пенсионираш в БГ за българска пенсия ???
Или ще си вземеш канадската такава и ще си я харчиш в БГ ? Тогава с какво ти помага тази спогодба ?

Освен разбира се да се "чувстваш горд"
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от becks »

Канадската пенсия зависи и от стажа и от дохода. Едно е да си се осигурявал в Канада след 18-годишна възраст, а съвсем друго, след например 45-годишна възраст. Така, че това споразумения засяга всеки, който е дощъл след 18-тата си година в Канада

http://www.servicecanada.gc.ca/eng/isp/ ... bute.shtml"
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от pumpy »

With very few exceptions, every person in Canada who is over the age of 18 who works and who earns more than the minimum amount ($3,500 per year) must contribute to the CPP (or to the QPP in Quebec). You and your employer each pay half of the contributions. If you are self-employed, you pay both portions.
Canada has international social security agreements with many countries. These agreements can help you qualify for pensions or benefits from either country. For example, if you did not live or work long enough in another country to qualify under its rules, the time you spent there and the contributions you made may be added to your contributions in Canada to allow you to meet the eligibility requirements.
Канадската пенсия не зависи от стажа или поне не по начина по-който зависи в България. Там трябва да имаш минимум точки, които се събират от години и СТАЖ. Тук просто си длъжен да се осигуряваш след 18 годишна възраст и ако правиш повече от 3500 на година, но няма минимум години трудов стаж за да получиш пенсия.....
Iнтересно как влияе на канадската пенсия осигурителен стаж под или около годишния минимум от 3500 долара ;) пък бил той и за 20 години в началото на осигурителния ни стаж изобщо....
Последно промяна от pumpy на Сря Окт 03, 2012 12:38 pm, променено общо 1 път.
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от becks »

Прочети малко за канадските пенсии и тогава прави заключения, please ;)
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от pumpy »

Не смятам да чета, защото не ме интересува - в България имам 3-4 години общо преди 2004. Очаквам да се пенсионирам не по-рано от 2040. Какво ли значение биха имали онези 150-200 кинта, на които се осигурявах на месец в България преди да замина ?

Ако някой е така добър да даде пример с цифри за да е разбираемо би било супер. Иначе си оставаме основно "горди" ;)
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Новина!!!

Мнение от MrGeek »

apple написа:Щеше да е хубаво освен простотии отвременавреме и малко градивни диалози да има тук...ама няма.
Ами няма, защото градивните диалози се градят върху градивно уважение към аудиторията, гарнирано с градивно търпение. А познай сега къде се виждат ябълки в горното.

Относно споразумението е добре първо да видим официалния текст, преди да си правим каквито и да било изводи. Двете социалноосигурителни системи очевидно имат някои съществени разлики и най-вероятно това споразумение трябва да прави някаква логична връзка със съответните условия разбира се. Засега е ясно само, че ще се признава стажа от другата държава.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Bistra »

becks написа:Прочети малко за канадските пенсии и тогава прави заключения, please ;)
E добре, де, ще ни признаят някоя и друга година от България ( в моят случай 7), и вместо 500$ ще вземем 600$ примерно. Ура! Ще си отидем в България, ще правим компоти на село за икономии и де що има екскурзия по света ще изръшкаме! :party:
Ами то смешно, бе! :D А, който няма село какво да прави, м? Животът в голям град е почти толкова скъп като тукашния. :sweat: Tи, ако не си бил добре в Канада, как очакваш да бъдеш добре в България като пенсионер, пък дори и да ти зачетат някоя годинка стажец? :?:
Само че сега се сещам, че не беше точно така, защото за да ти броят годинки за пенсия в Канада от 18 годишна възраст трябва да си бил в същата тая Канада.А как би се случило това като ти защитаваш стаж от България? :?:
Ta в резюме: пенсия без осигуровки няма как да ти дадат и от тук и от там, както ви убеждава изтъкнатият съфорумец "Ципокрилий - The second". :lol:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от prace »

аз съм много зле с пресмятането на пенсиите ..
Някой светнат да ми обясни като съм дошла в канада преди 4 години и съм била на 36 години колко години трябва да работя за да се докопам до канадскита пенсия? Не е ли да си работил поне 10 години в Канада и да съм навършила 65 или 67?

И пенсията в най-добрият случай ще ми е около 900-1000 долара? И в коя държава бих била по-доволна да изхарча тази непоносимо голяма сума? В България или Канада? Или по-добре да се гътна дотогава и да не се мъча....
благодаря предварително
haimana
Мнения: 896
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 6:45 am
Местоположение: BC

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от haimana »

prace написа:аз съм много зле с пресмятането на пенсиите ..
Някой светнат да ми обясни като съм дошла в канада преди 4 години и съм била на 36 години колко години трябва да работя за да се докопам до канадскита пенсия? Не е ли да си работил поне 10 години в Канада и да съм навършила 65 или 67?

И пенсията в най-добрият случай ще ми е около 900-1000 долара? И в коя държава бих била по-доволна да изхарча тази непоносимо голяма сума? В България или Канада? Или по-добре да се гътна дотогава и да не се мъча....
благодаря предварително
Бекс по нагоре е дал един линк който дава цялата информация която ти трябва. Включително има препратка към калкулатор (трябва регистрация).

Пенсиите са 2 ("държавните", РРСП то си е отделна губерния)
Олд Ейдж Секюрити не се влияе от това дали си бачкала, а от възрастта и престоя в Канада ( 40 години в Канада след като си навършила 18-за фул пенсия; можеш да я получаваш в чужбина ако имаш 20 години в Канада). Трябва да си чукнала 65 лазарника. Може да я получиш и с 10 години престой и навършени 65, но ще е част от фул амаунта. Има изключение: ако си бил на ... години еди кога си (разбирай да си много дърт).
Втората е CPP. Трупаш "кредити" на база колко дълго и какъв размер отиват на твое име(по твоя СИН). Може да се пенсионираш на 60, но ти режат кинтите. Ако се пенсионираш на 65 не ти режет, а ако се пенсионираш от 65 до 70 увеличават.
Има и допълнителни кинти за нисък доход...и цял куп детайли които са си важни.

Това горното го натрясках след едно незадълбочено прочитане на официалния сайт късно вечер, та не му се доверявай много, ами хвърли око на сайта.
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от ivanko13 »

Както обича да казва народа - "Яжте, пийте и си носете новите дрешки ,момчета, да не ги носи вторият мъж на жена ви!" :D
Много рано ги замислихте тия пенсии....
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от roumensp »

ivanko13 написа:Както обича да казва народа - "Яжте, пийте и си носете новите дрешки ,момчета, да не ги носи вторият мъж на жена ви!" :D
Много рано ги замислихте тия пенсии....
Така е, ама после ни обвиняват, че сме били "консумеристи". :D
Публикувай отговор