малко дескриминация....

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: малко дескриминация....

Мнение от ivanko13 »

Мнозинството дискриминира малцинството... Канада не е изключение от правилото :) Какво да правиш, Файърман, хванахме се на хорото и ще го играем :y:
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Fireman

Re: малко дескриминация....

Мнение от Fireman »

Да,ще го изиграем :handshake:
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: малко дескриминация....

Мнение от Павел »

Въпроса опира до политика и договаряния м/у отделните държави. Със сигурност няма разлика м/и подготовката на шофьорите в Белгия и Холандия. М/у старите и новите бг шофьори обаче разликата със сигурност има. Както някой каза на друго място, в последните години вместо 60, кормуваш 20 мин. Никой не те кара вече да демонстрираш потегляне на ръчна от естакада. Да изкараш някога книжка , особено професионална, си беше сериозна работа. Колко от по-новите шофьори могат да потеглят (ръчни скорости естествено) на баир без ръчна – с едновременно натискане с десния крак на газ и спирачка – пета/пръсти? За корупцията в последните години да не говорим. Не знам колко е вярно, но бях чел, че поне 20% от книжките издадени в Бг през последните 10-на години са направо купени. И все пак като цяло смятам, че бг шофьори са много по-добри от онези, примерно в Южна Калифорния. Понеже там вали 10-15 дни в годината, всеки път като преръси, броя на катастрофите хвърчи яко нагоре. Като им кажеш, че можеш да караш стик-шифт, се впечатляват все едно че им казваш, че имаш книжка за Боинг. Това обаче не пречи калифорнийските, а не българските, книжки да се заменят в Канада без изпит. В Канада и най-вече в САЩ почти никой не е чувал за двойно амбрениране и междинна газ, камо ли да знае как да го направи. Направете си експеримент и попитайте някой канадец дали знае какво е double clutching.
Всичко зависи от коя страна на барикадата си. И мен на времето ме беше яд, че трябваше да се явявам на теория и особено на кормуване в Калифорния, нищо че със сигурност бях по-добър шофьор и със завързани очи, от изпитващия ме ориенталец. Обаче когато си замених без изпит калифорнийската за канадска книжка, не се разсърдих особено.
Линко, не съм много сигурен , че е толкова лесно и безопасно преминаването от дясно в ляво, или обратно, движение. Аз също имам бг категория C и съм се учил не на ГAЗ 53 A, а на 51. В казармата съм карал Прага и дори ЗИС 5 с дървена кабина и скорости, изискващи помощта на парен чук при превключването. Позволявам си да си мисля, че съм доста опитен шофьор и въпреки това, когато ходя в държави с обратно движение, направо да си призная ме е страх да карам и никога не рентвам, а предпочитам такси или публичен транспорт. На наколко пъти ми се е случвало, дори при пресичане на улицата да поглеждам инстинктивно в грешната посока. Даже си мисля, че колкото по-стар шофьор си, толкова повече би се объркал, щото толкова години си правел всичко наобратно.

Логика и справедливост няма. Както при визите примерно. И децата знаят, че Саудитска арабия е котилото за терористите, но дори и след 11 септември за арабите от там не им бе въведена виза. Сигурно за американците българите са по-опасни, щом все още им трябват визи.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: малко дескриминация....

Мнение от Linko »

Напълно съм съгласен с разсъжденията ти, Павел. Аз нямам претенции да съм дал единствено възможният верен отговор, а само се опитах да подскажа на Firemen, че трябва малко повече да се позамисли за възможните причини, а не да му се привижда дискриминация на всяка крачка.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: малко дескриминация....

Мнение от Linko »

Попаднах и на един виц по темата:

Борец отива в Англия, наема си нов Ролс Ройс, а човекът му обяснява... Значи - при нас всичко е обратно, движите се в лявата лента, воланът е десен, обратният завой е надясно...
Тръгва оня из Лондон... След 2 часа се връща, а колата потрошена...
- Абе, човек, какво си направил, тая кола струва 200 000 лири!
- Тъпак, ти ми каза, че всичко е обратно! От де да знам аз, че и вие минавате на зелено???

:) :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: малко дескриминация....

Мнение от Ivan1007 »

Павел написа:Въпроса опира до политика и договаряния м/у отделните държави.

Логика и справедливост няма. Както при визите примерно. И децата знаят, че Саудитска арабия е котилото за терористите, но дори и след 11 септември за арабите от там не им бе въведена виза. Сигурно за американците българите са по-опасни, щом все още им трябват визи.
Първото е точно така.
Двоен съединител е задължителен на изпит за клас 3 в Албърта и се използва за тежки коли масово. За леки коли отдавна е излишен. Потегляне без ръчна също е излишно и вредно дори.

Саудитска Арабия, както всички други арабски страни не е сред страните гражданите на които не се нуждаят от виза за САЩ.

И логика има не само в това, отделен е въпроса дали я разбираме особенно пък ако не ни изнася. ;)
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: малко дескриминация....

Мнение от Павел »

Е значи най-после са им въвели визи. За двойното амбрениране не споря колко е неободимо в днешно време, говоря че изисква умение. Както и потеглянето по баир без ръчна.

Логиката е ясна - интереса клати феса. Когато бушмена беше на власт, поради тесните им, на него и баща му, връзки със Саудитска арабия, поданиците на последната се ползваха с особени привилегии, за които доколкото си спомням споменаваше и Майкъл Моор във филма си Fahrenheit 9/11
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Re: малко дескриминация....

Мнение от bp_de »

prace написа:Ами канада признава германски и белгийски книжки, но не и холандски.
Каква е разликата, аз не знам. Само знам, че трябваше да правя всичко отначало. Теория и кормуване и изпит.
Павел написа: Със сигурност няма разлика м/и подготовката на шофьорите в Белгия и Холандия.
Със сигурност има разлика.... гарантирана.....ето от мои опит:
Резнаха ме на кормуване в немско ...вкиснах се и взех да търся пак по бг маниер ..някакси да заобиколя .
Официално се прави следното - немец се регистрира че живее в холандия -няколко села по границата е пълно с обяви че срещу скомната сума от Х евро живееш едикъде си..та след време отиваш да караш курсове в Холандия...теория ясно но поради законово разрешение в Холандия изпита за курмуване може да е например на стадион дет няма никои и сле 2 обиколки по пистата си ОК -имаш книжка.
100% истинска инфо -поне от преди едиколко си години когато се борех с това.
Та явно в Канада знаят за това и съответно взимат мерки.
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Re: малко дескриминация....

Мнение от Lub0 »

Във Канада също може да си смениш книжката директо и без изпит даже и да не си от тези държави, ако организацията за която работиш има договорка с правителството, ако си с дипломатически статус и т.н... Аз лично тук изпити не съм карал, отидох с БГ книжката, която бяй изкарал преди няколко месеца в БГ-то и с едно писъмце от хюмън ресурсес и директно ми я смениха за кебекарска книжка на място... Така че всичко е възможно...
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Публикувай отговор