Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
htris
Мнения: 73
Регистриран на: Пет Окт 02, 2009 5:57 pm

Re: Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Мнение от htris »

Капитан,знаеш ли има една приказка-"гори гори огънче" се казва,ако не се загаси навреме става запали къща.Препоръчвам ти да си изгравираш на камък каквото ти казах и след 10 години да си го прочетеш пак.Сам ще се изненадаш.А дотогава да ти е честито загубеното време,което не може да върнеш назад!
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Мнение от IRA »

И на мен филмчето ми хареса. Всеки един от тях споделя как се адаптирал ,интересно е да видиш другата гледна точка. Защо има хора ,които се чувстват обидени за мен е мистерия, но пък си е тяхно право.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Мнение от Julian_04 »

И аз смятам, че беше добре. Все пак за 20 минути не можеш да изчерпиш всичко...На някои не им стига цял един живот... :)
Mirra
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Окт 28, 2009 11:21 pm

Re: Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Мнение от Mirra »

Хубаво филмче, но няма две мнения че е показана България много едностранчиво откъм грозната страна, а Квебек откъм хубавата. А не е честно- и двете си имат хубавите и положителни неща една спрямо друга. Но ако отчитаме носталгията на квебечката, може да се разбере избора на мотиви и сюжети. Аз бях шокирана къде са намерили картинки на сърп и чук със звездички по стените. :D Аз такива неща никога не съм виждала.
Дори при носталгията на Десислав, Квебек не беше показан зле.
strs
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Авг 03, 2006 4:30 am
Местоположение: Ville de Québec, Canada
Обратна връзка:

Re: Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Мнение от strs »

Поздравявам те Mirra за отговора по- темата. Права си филма показа грозната страна на страната ни въпреки, че много българи в форума не желаят да го признаят. Никой не отрича, че Канада, както и България притежават прекрасни природни забелижителности, друг е въпроса,че Квебек не беше показан зле, а в България, като че ли се наблегна на грозната страна.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Мнение от ivandaman »

Аз понеже не разбирам френски не можах да влеза много в час...

Девойката която отиде в БГ говореше на български. Тя от БГ произход ли е или го е учила някъде??
За младежа горе долу разбрах от коментарите..
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Мнение от Linko »

Филмът няма за цел да представи нито Канада, нито пък България, а Патрисия и Десислав и техните впечатления и преживявания в чуждата държава. А от съответната държава се представя само това, което е направило впечатление на главните герои. Патрисия я е впечатлило най-много съжителството на старото и модерното, павилиончето в мазето и т.н. и естествено това показват. Но наред с тези неща тя е приятно впечатлена и от традициите ни, от играенето на хоро, от природата, от хората. И като казва, че й липсва реката, това не означава, че според нея в България няма голяма река, а че просто й липсва Сен Лоран. Както на Десислав пък му липсва планината.
От своя страна пък Десислав, като планинско чедо и израснал със ските на пистите покрай баща си, се кефи на зимата в Канада. Той от своя страна запознава невръстният си син със ските и пистите, като засега малкият се пързаля на гърба на тати. Родителите са убедени, че и малкият ще обича зимата тъй като е роден в Канада през януари по време на една снежна буря. И Десислав е впечатлен, че има хора които не харесват зимата в Канада.
Ако знаеше какви ще са впечатленията на Патрисия и реакциите на сънародниците му, човекът щеше да се впечатли от "правилните неща", които да обрисуват Квебек и Канада в най-негативна светлина.

Боже, Боже-е-е, колко мъка има на тоя свят, Боже!
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
calculator
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Авг 20, 2005 12:05 pm

Re: Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Мнение от calculator »

Linko:
"Той от своя страна запознава невръстният си СИН..."
Горката Andrée на гърба на тати...

"Боже, Боже-е-е, колко мъка има на тоя свят, Боже!"
Така е. Прав си.
"A fool's paradise is a wise man's hell!"
Thomas Fuller
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Мнение от Linko »

Полът на детето с нищо не променя казаното от мен. Значи невръстната си дъщеря носи на гърба си, не невръстният си син.
Това означава ли, че нито едно от останалите ми твърдения не е вярно, calculator?
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Мнение от ZanzibarHero »

krimon написа:
ZanzibarHero написа:
Jim написа:... А Десислав решава проблемите на севера от офиса в Гатино.
Заслужава си да се види.
Какви проблеми решава? Някой може ли да ме "открехне"?
Човекът е етнолог и се занимава със съвременните проблеми на автохтонното население на Канада. Функционер е едва от 2 месеца /според предаването/. Не за първи път е медиатизиран и определено е един от най-известните българи в Канада. Има докторат в университета Лавал в Квебек и е правил много експедиции в тукашния Север. Напиши на гугъл името му на латиница и ще видиш много работи свързани с него и последните му експедиции.
автохтонното - Кримон, направо ме утрепа. Какво означава тази "купешка" дума?
Функционер - Кримон, така ли вече наричат студентите взимащи PhD, нещо като "партиен функционер", ей ...
медиатизиран - това звучи като "зомбиран", май ...

Както и да е: Написах името му в GOOGLE и наистина имаше интересни неща.
http://www.thearctic.is/articles/cases/ ... c.is.r.pdf (малко старичко, но може би е една от първите му разработки)
http://www.thearctic.is/Phototour/Dessislav%20Sabev.htm (това най-ми хреса - колко ли водка е изпил, докато е рашавал проблемите на севера в Krasnoschelie)
http://www.finnmark2007.com/diary/2007/ ... -survival/ - Финландия, май
http://www.ulapland.fi/home/caes/Worksh ... tracts.pdf - "Dessislav Sabev - Keynote lecture: Who Studies Whom? Looking for a holistic approach on human/animal relationship in post-colonial North." Годината е вече 2003 и темата за Съветските колкози и совхози не е актуална.

Не намерих много за "изследванията" му в Канада. Може би това - "This interest led him to the Russian Arctic where he lived with reindeer breeders and to Quebec City's lower town where he sought to understand popular participation during the Quebec Winter Carnival." http://www.forcesavenir.qc.ca/en/univer ... _view/1386

Потърсих и на Български, разбира се. Попаднах на това интервю: http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=9&id=10394 По-интересни (според мен) извадки:

Елена Дойчинова: Да те наричам само Др. Дес?
Десислав Събев: Разбира се, по-кратко е и по-лесно при общуване.


или

Иначе другите езици, които говоря са: български, руски, английски и френски. Супругата ми е френско говоряща - канадка от румънски произход и румънския ми по тази причина е доста напреднал...


Определено е по-известен от мен. Колко тъжно ... :( :( :(
htris
Мнения: 73
Регистриран на: Пет Окт 02, 2009 5:57 pm

Re: Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Мнение от htris »

Автохтонни ги наричат за да не ги наречат ескимоси(човекоядци).
Също като SDF ,което не променя смисъла на "табарнак" или "клошар" или "измет".Но променя звученето....само какъв звук - Бенг енд Олафсон!
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Мнение от IRA »

Значи за вас грозния замръзнал канал и мизерната закусвалня са красиви,както и гората от бараки, а зеленината на фона на замръзналите върхове е грозна, както и римските останки зад президентството, улица "Витоша" е грозна , и самата Витоша :?: . Много ви е странно разбирането за красота.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
htris
Мнения: 73
Регистриран на: Пет Окт 02, 2009 5:57 pm

Re: Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Мнение от htris »

Изобщо дори не гледах филма,направих едно предположение базирано да дългият ми опит и зачаках да видя дали съм познал.Възстанових си картинката по коментарите просто от любов към спорта.Оказа се - нищо ново и учудващо под Слънцето.Лъжеца си остава лъжец,един път тръгнал по този път друг не става.Филма и досега не съм го гледал,няма смисъл да си губи човек времето.Ех хора,жал ми е за повечето от вас.Само ако подхождахте малко по-критично към действителността друго щеше да е за всички нас.Защото всички и всичко е свързано.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Мнение от IRA »

Мен не ме е жал за за теб, а те съжалявам направо. Дори не си гледал филма, а си позволяваш да коментираш. :fubar:
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Десислав Събев по Теле Кебек и още ...

Мнение от krimon »

ZanzibarHero написа:
krimon написа: Човекът е етнолог и се занимава със съвременните проблеми на автохтонното население на Канада. Функционер е едва от 2 месеца /според предаването/. Не за първи път е медиатизиран и определено е един от най-известните българи в Канада. Има докторат в университета Лавал в Квебек и е правил много експедиции в тукашния Север. Напиши на гугъл името му на латиница и ще видиш много работи свързани с него и последните му експедиции.
автохтонното - Кримон, направо ме утрепа. Какво означава тази "купешка" дума? Функционер - Кримон, така ли вече наричат студентите взимащи PhD, нещо като "партиен функционер", ей ...
медиатизиран - това звучи като "зомбиран", май ...
Ама ако ще се заяждаме, да почваме да гребем от лайната :P

Не знам какъв си и що си, ама думичката "автохтонно население" съвсем не е "купешка дума" е понятие от историческатата и демографската терминология. Например с това понятие се обозначават траките в нашата история. Въпрос на елементарна интелигентност.

Функционери се наричат хора, които работят за правителството. Десислав Събев отдавна вече не е студент, нито взима доктората си. Научи френски, за да знаеш поне за какво се заяждаш ;)

Медиатизиран може добре да ти звучи в съзвучие със зомбиран, но няма нищо общо, можеш да бъдеш сигурен :P . Едно от първите неща, които популяризира България в очите на кебекуата около мен, беше едно интервю с Десислав на две страници в ежедневника Devoir през 2002. Линк към тази статия има в архивите на форума. Мисълта ми е, че в даже в този форум от 2002 г. и после многократно почти всяка година има пускани статии и отзиви за работата на Десислав в Квебек.

Ако искаш да спориш с мен, научи думички и после се пробвай. Удоволствие ще бъде спора с човек, който има елементарна култура.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Заключено