Въпросче за влизане и пребиваване в България?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от teomat.com »

kapitan написа:......май ще си стоиш само по 3 месеца в Бг,винаги когато се прибираш......... :roll:
Модератор: Без лични квалификации. Това е неофициално предупреждение. Следващото ще бъде официално.
От твоите уста в божиите уши, както се казва :D нямам нищо против да стоя в БГ "само" по 3 месеца.

А за документите всеки е голям да си прецени какво му трябва и за какво не трябва да хаби време и нерви. За съжаление нямам 3 месеца за да се размотавам по учреждения и медицински кабинети за да си извадя примерно шофьорска книжка или паспорт, нещо което може да се направи и в посолството в Отава:wink:
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от hadministratora »

def34 написа:Не може!Можеш да се откажеш от българско гражданство едва след като продобиеш друго такива или си в процедура по добиване на чуждо гражданство.Това че искаш да се откажеш от някакво гражданство не ти дава никакви предимства при получаването на канадско такова, а то се придобива по съответния ред.
Съгласен съм че отказ от едното гражданство не дава предимство за другото. Обаче какъв му е проблема да се откаже от българското гражданство?! Не че е препоръчително, но принципно не би трябвало да има проблем да си загубиш правата....
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от def34 »

hadministratora написа:
def34 написа:Не може!Можеш да се откажеш от българско гражданство едва след като продобиеш друго такива или си в процедура по добиване на чуждо гражданство.Това че искаш да се откажеш от някакво гражданство не ти дава никакви предимства при получаването на канадско такова, а то се придобива по съответния ред.
Съгласен съм че отказ от едното гражданство не дава предимство за другото. Обаче какъв му е проблема да се откаже от българското гражданство?! Не че е препоръчително, но принципно не би трябвало да има проблем да си загубиш правата....
Проблемът е че не можеш да не си гражданин на никоя държава.Освен това такъв е закона....
Fireman

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от Fireman »

Да,определено не може да си "ничий".
И тук ще се намеси търпението,като добродетел...
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от pumpy »

hadministratora написа:Обаче какъв му е проблема да се откаже от българското гражданство?! Не че е препоръчително, но принципно не би трябвало да има проблем да си загубиш правата....
Само си представи:
1. Губиш правото да имаш имот в БГ
2. Утре ти се налага супер спешно да заминеш за някъде - предлагат ти работа за 200к към канадското правителство, тоест не си в Канада, но ти се брои за престой тук - няма как без паспорт


Тази идея даже и на кръвта не е хрумнала още, той само от езика се отказва. Навремето имаше един боцо, който тръбеше наляво и надясно, че е отказал от български гражданство за да вземе аржентинско. После един другар пишеше писма на Г-жа Аспарухова, а пък след това с нейния паспорт се запъти за Франция. Изобщо живота ни поднася най-невероятни изненади, бъдете широко скроени, не се отказвайте толкова лесно от фундаментални права ;)
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от Linko »

Няма страшно, poumpy, тези дето се отказват лесно от свои фундаментални права ще се откажат също толкова лесно и от отказа си. :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от filipne »

poumpy написа:
.. не се отказвайте толкова лесно от фундаментални права ;)
От омраза към България и себе си са готови да прецакат :evil:
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от hadministratora »

poumpy написа:...не се отказвайте толкова лесно от фундаментални права...
Аз в никакъв случай не подкрепям идеята и съм напълно съгласен че е безумно да се откажеш от някое гражданство. Особено пък ако все още не си се сдобил с друго.
И все пак наистина ли е невъзможно да се направи ако се намери идиот, който да иска да го направи?
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от def34 »

hadministratora написа:
poumpy написа:...не се отказвайте толкова лесно от фундаментални права...
Аз в никакъв случай не подкрепям идеята и съм напълно съгласен че е безумно да се откажеш от някое гражданство. Особено пък ако все още не си се сдобил с друго.
И все пак наистина ли е невъзможно да се направи ако се намери идиот, който да иска да го направи?
Ако си с българско гражданство-не!...чл.20 от Закона за българското гражданство " Български гражданин, който постоянно живее в чужбина, може да поиска освобождаване от българско гражданство, ако е придобил чуждо гражданство или ако има данни за открита процедура за придобиване на чуждо гражданство".
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от kikolilokiko »

новите управляващи мислят да въвеждат закон или промени в закона срещу двойното гражданство
ако това стане, ще "решат" дискусията по въпроса
лошото е, че заради изселниците в Турция ще го отнесат и други, които искат да имат двойно гражданство и с нищо не са навредили на живеещите в бг
emilcho написа:Хубаво е, че и в тази тема цари дух на приятелство, толерантност и взаимно уважение
Аватар
7George
Мнения: 9665
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от 7George »

Защото изваждането на български паспорт в Канада е безмислено скъпо, понякога невъзможно технически ( ако си в Калгари, например )
Пумпи - ти вярваш ли си, като пишеш?? Нямам проблеми да отида до Торонто за да си извадя паспорт. Може би забравям за еврейския ти манталитет, ама толкова да си стиснат?? Освен това, консула всяка година идва до Калгари или Едмънтън и който ги следи тия неща си вади нов паспорт. Е, то може и до България да си отидеш и да не си го подновиш, улисан във веселие, ама все пак нали дискутираме разумните неща... 8)
Embrace your climate change!
Потребител
Мнения: 119
Регистриран на: Вто Авг 12, 2003 4:43 pm
Местоположение: Канада, а след следващия референдум - в Свободен Квебек

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от Потребител »

Вече съм писал мнението си за паспортите, такава тема периодично се появява, но малко хора четат теми извън първата страница. Та ще повторя - първо и най-важно - мнението ми е лично, никого не задължавам да го споделя.
Второ : паспорта е документ за пътуване. Ако не сте агент 007, безмислено е да имате 2,3 или повече паспорти. И пари струва. Без да съм евреин, не бих плащал на две бюрокрации поотделно за едно и също нещо. Аз си извадих и ползвам канадски такъв, който е по-добре приет в повечето страни, вкл. и европейски. Български отдавна нямам. Наложи ми се да ходя даже до България (по тъжен повод за съжаление) и там единствено (за разлика от в още 8 страни) се опитаха на граничния контрол да ми дават съвети как трябва да си вадя и български паспорт. Само че има закони за документите за пътуване, които даже в България не смеят да оспорват. Освен това, ако сте влезли в България с български документи, не можете изобщо да разчитате в случай на нужда (да не се налага все пак) на съдействие на канадското правителство. На границата са длъжни единствено да ви предупредят за условията по пребиваването (да не просорочите 3 мес. законов срок - то пък кой ли би си и помислил :)) На излизането 5 дни по-късно също ме попитаха нямам ли български документи, на което отговорих че нямам, и това бе всичко. Забавяне не е имало повече от 5-10 мин. Между другото наложи се да карам нощно време и 3 ! пъти ме спираха от КАТ. Условието да караш с книжка от друга държава е да носиш и паспорта, които удостоверява че не си престоял повече от 3 месеца на територията. Та проверките бяха по-скоро разочароващи за милиционерите.
Сега, разбирам че някои хора ще подемат темата за "поканадчването". Тяхно право е, но аз смятам че че емоционалната гледна точка няма място в един практически въпрос. Между другото, смятам също че гласуването трябва да бъде според местообитаването, та в тази връзка, ако бг правителството отмени двойното гражданство, аз нямам нищо против, дано само да даде очакваните резултати. Условното "дано" е употребено за въпросното правителство, на мен лично изобщо не ми дреме за очакванията на поредното крадливо ченгеджийско-борческо правителство в държава, която унищожава всичко хубаво, останало от родната ми страна.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от pumpy »

7George написа:
Защото изваждането на български паспорт в Канада е безмислено скъпо, понякога невъзможно технически ( ако си в Калгари, например )
Пумпи - ти вярваш ли си, като пишеш?? Нямам проблеми да отида до Торонто за да си извадя паспорт. Може би забравям за еврейския ти манталитет, ама толкова да си стиснат?? Освен това, консула всяка година идва до Калгари или Едмънтън и който ги следи тия неща си вади нов паспорт. Е, то може и до България да си отидеш и да не си го подновиш, улисан във веселие, ама все пак нали дискутираме разумните неща... 8)
Ще за простотия си написал ? Цитирано от теб е извадено от контекста на bamboo forest
"безсмислено скъпо" не е стиснат. Например изваждането на паспорт на дете изисква и двамата родители да са в посолството или консулството. Това значи два самолетни билета от Калгари до Торонто и някой който да гледа двете ми деца за поне 24 часа, за да можем ние с жена ми да задоволим българската бюрократична машина. Не че не можем да го направим и не сме го правили, но това аз наричам "безсмислено скъпо".
Миналата година ходихме от Денвър до Лос Анджелис за паспорти - самолетни билети за 4 души, хотел, 280 долара за самите паспорти, 80 долара за снимките. Сметката беше повече от хилядарка, но нямах избор, заради визата ми, положена в стария паспорт.

В твоя случай от Калгари до Торонто сметката е билет за поне 550 кинта(купен от сега за през ноември) и поне едни ден неработен - в моя случай още поне 350 кинта загуба. Ако ти не уважаваш труда си, с който изкарваш тези пари и за теб са пари за семки - това е супер. За мен харченето им за да си извадиш БГ паспорт, при положение, че можеш да си отидеш до БГ и да си извадиш такъв там, ако и когато ти е необходимо е "безсмилнено скъпо"

Когато дойде време да си вадя канадски такъв от Денвър ми струва само 10 кинта по-скъпо от колкото би ми струвало в Канада и паспорта дойде по пощата. Или може би и тогава съм бил стиснат, че не съм отишъл да подам лично в Шикутими, а ? Според мен има разумни и неразумни неща. Няма нищо общо с това в какво вярвам.......
smotan
Мнения: 307
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 8:18 am
Местоположение: Cucumber Market

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от smotan »

Един пример, когато най-сетне бг паспортът ми проработи за мое добро:
Трябваше да си вадя китайска виза в Хонг Конг и таксата за бг граждани беше 0.00!
Хамериканци, канадци, шведи, испанци и всякакви други колеги трябваше да си плящат, всеки според това от коя страна е...
Остатъци от светлото комунистическо минало предполагам, ама кеф все пак. :)
Излишно е да споменавам, че спестените пари се изпиха още същата вечер. :beer:
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Re: Въпросче за влизане и пребиваване в България?

Мнение от Aries »

def34 написа:
hadministratora написа:
poumpy написа:...не се отказвайте толкова лесно от фундаментални права...
Аз в никакъв случай не подкрепям идеята и съм напълно съгласен че е безумно да се откажеш от някое гражданство. Особено пък ако все още не си се сдобил с друго.
И все пак наистина ли е невъзможно да се направи ако се намери идиот, който да иска да го направи?
Ако си с българско гражданство-не!...чл.20 от Закона за българското гражданство " Български гражданин, който постоянно живее в чужбина, може да поиска освобождаване от българско гражданство, ако е придобил чуждо гражданство или ако има данни за открита процедура за придобиване на чуждо гражданство".
Интересно, ако започнеш процедура за получаване на Канадско гражданство и се откажеш от Българското без да си получил Канадско и после не получиш такова на коя страна ще си гражданин?
Публикувай отговор