Пълномощно от родител при пътуване на деца

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
flyfish
Мнения: 348
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 11:36 am

Пълномощно от родител при пътуване на деца

Мнение от flyfish »

Deteto mi ми се прибира от България края на лятото придружаван от баба си. Агентката от самолетната агенция ни посъветва да заверим нотариално пълномощно на бабабта, подписано и от двамата родители. Пълномощното естествено ще е на английски, заверено в Canada. Според нея това не е проблем, и други хора са го правили. Пълномощното е предназначено за БГ граница. Смятам да го преведа в БГ и към оригинала на английски да прикача и легализиран превод.
Искам да попитам дали и други са минавали така.

Бих отишла при консула за заверка, той ще идва тук във Ванкувър, но по това време единият родител няма да е available и става много сложно.

Някой да има опит в минаване на граница с пълномощно на английски?
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Мнение от teomat.com »

Ние направихме така миналата година.
Пълномощно за човека който ще придружава детето на отиване и на връщане на английски и под всяко изречение превод на български с по-дребен шрифт. Заверихме го пред оторизирано лице, в нашия случай в Монреал за 5$ пред Аксес Монреал. Направихме и ксерокопия без да ги заверяваме, защото на излизане от България обикновено искат да им се остави едно копие. На влизане в Канада също показва документа, но не са искали ксерокопие.
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

Българската преводачка се подписва пред български нотариус, за верността с оригинала; ставало и на английски понякога, но няма гаранция, че няма да върнат детето. Тва на БГ границата излизане.

За канадската граница се прави канадско пълномощно от родителите - само за излизането от тук. Абе малко си е усложнена тая процедура...
Embrace your climate change!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11764
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

Ако детето не живее постоянно в България, доказателство за което се приема притежанието на Канадска PR карта, НЕ Е необходима такава декларация (за излизане от България).
Това е записано в официални документи, а защо от консулството го премълчават за мен е загадка - или некомпетентност, или имат устни инструкции че трябва да заработят повече пари.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
toncho
Мнения: 86
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 1:54 pm
Местоположение: toronto

КАК МОГАТ НЕПЪЛНОЛЕТНИ И МАЛОЛЕТНИ ДА ПЪТУВАТ САМИ В ЧУЖБИНА

Мнение от toncho »

децата нямат ПР карти но ако има паспорт няма да има проблем. аз миналата година го пробвах защото ми писна с простотиите на нашето консулство и на границата много добре знаеха че с 2 паспорта няма проблем да излезе детето

http://www.nsgp.mvr.bg/Guide/tr_persons.htm
Напускане на страната от деца не може да бъде разрешено без писмено и нотариално заверено съгласие на двамата родители. (Когато детето пътува с единия от родителите е необходим документ със съгласието на другия родител). За родители, които са в чужбина, заверката се извършва от компетентно длъжностно лице в съответното българско посолство или консулство.

Децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родителите.

Тези мерки са предприети, за да се предотврати незаконното извеждане на деца от България, за защита на техните права и интереси.
Който може нещо - го прави, който не може - учи другите, който не може да обучава - ръководи.
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Мнение от teomat.com »

optics написа:Ако детето не живее постоянно в България, доказателство за което се приема притежанието на Канадска PR карта, НЕ Е необходима такава декларация (за излизане от България).
Това е записано в официални документи, а защо от консулството го премълчават за мен е загадка - или некомпетентност, или имат устни инструкции че трябва да заработят повече пари.
Тези от паспортен контрол на аерогарата в Бг понякога не са чели официалните документи. Детето ми е с два паспорта, канадски и български, и пак са го накарали да остави ксерокопие на излизане от Бг.
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: КАК МОГАТ НЕПЪЛНОЛЕТНИ И МАЛОЛЕТНИ ДА ПЪТУВАТ САМИ В ЧУЖ

Мнение от teomat.com »

toncho написа:децата нямат ПР карти .
Нещо май си се объркал. Ако не е канадски гражданин детето също има карта Перманент Резидент.

Ако детето е канадски гражданин, декларацията от родителите е нужна за да влезе детето обратно в Канада.
toncho
Мнения: 86
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 1:54 pm
Местоположение: toronto

Мнение от toncho »

прав си, объркал съм се щото моя син нямаше. но идеята беше че с 2 паспорта можеш да си спестиш всички тея разправии покрай заверявания и преводи. супер че и с карта става
Който може нещо - го прави, който не може - учи другите, който не може да обучава - ръководи.
army
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Сеп 23, 2005 10:23 am

Мнение от army »

Миналата година изпратихме и двете деца със заверено в консулството писмо, подписано от мен и жена ми.
Писмото послужи на излизане от БГ.
За излизане и влизане в Канада са достатъчни ПР-картите, които трябва да носят със себе си.
Човек е голям, колкото са големи мечтите му
http://www.youtube.com/watch?v=8QnN4Ob_CPE" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

четете тази тема
По закон , ако детето е двоен гражданин не ви трябва декларация пред българските власти. Пред канадските ви трябва. На българската митница не си знаят законите и могат да ви я поискат, на канадската може и да я поискат , може и не. На мен ми я искаха. Аз за да нямам разправии влача всичко.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
army
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Сеп 23, 2005 10:23 am

Мнение от army »

четете тази тема
По закон , ако детето е двоен гражданин не ви трябва декларация пред българските власти. Пред канадските ви трябва. На българската митница не си знаят законите и могат да ви я поискат, на канадската може и да я поискат , може и не. На мен ми я искаха. Аз за да нямам разправии влача всичко.
Единственото вярно 'нещо' , което казваш е :
"Аз за да нямам разправии влача всичко"
Човек е голям, колкото са големи мечтите му
http://www.youtube.com/watch?v=8QnN4Ob_CPE" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

В грешка сте.Това ,което казвам е абсолютно вярно. Ако детето е двоен гражданин и пребивава постоянно в чужбина заедно с родителите си няма нужда от декларация за пред българските власти. Като канадски гражданин или постоянно пребиваващ има нужда от тази декларация за пред канадските власти, това че не са я поискали на вашите деца е пропуск на митничаря.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Karo007
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 11:11 pm
Местоположение: quEbec

Re: КАК МОГАТ НЕПЪЛНОЛЕТНИ И МАЛОЛЕТНИ ДА ПЪТУВАТ САМИ В ЧУЖ

Мнение от Karo007 »

teomat.com написа:...Ако детето е канадски гражданин, декларацията от родителите е нужна за да влезе детето обратно в Канада.
Иначе няма да го пуснат да се върне в Канада ли, ако единият родител не е съгласен ? :lol:
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родителите.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
army
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Сеп 23, 2005 10:23 am

Мнение от army »

'Декларацията ви е необходима пред "БЪЛГАРСКИТЕ ВЛАСТИ", защото детето ВИ няма 'български документ за самоличност'
Човек е голям, колкото са големи мечтите му
http://www.youtube.com/watch?v=8QnN4Ob_CPE" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор