Как да си взема трудовата книжка от работодателя?

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
efirna
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 9:21 am
Местоположение: Варна, Montreal

...

Мнение от efirna »

Човекът няма проблем със закона, а го е страхм да не го уволнят. Аман от адвокати!
Никой не се прави на адвокат! Просто предлагаме един законово регламентиран вариант! Защо всички смятат, че щом някой си поиска трудовата книжка от досието, непременно това трябва да се счете за фактор - напускане на длъжност или нещо сходно! В практиката ми на счетоводител има много такива случаи, в които лицата от персонала вземат трудовите си книжки от офиса по ред причини...
Има достатъчно основателни причини, които да не събудят съмнение при поискване на трудовата книжка! Много от тях са споменати в по - горните постове! Така че, може и без подобен род квалификации - кой адвокат, кой кум или... сват! :lol:


Да не би вариантът да отидеш с думите "Трудовата книжка по закон трябва да е в мен. Мога ли да си я получа?" да е по-добър? Тогава най-близо до ума е, че напускаш след седмици.
И как точно ще напусне без да му е оформена и приключена трудовата книжка?! :shock: Или, може би служителя ще си я приключи сам...!? :shock: Хората в ТРЗ не пасат трева...
19.12.2008 - Документи Букурещ
23.01.2009 - Баркодове
30.01.2009 - Получени медицински
06.02.2009 - Направени медицински
20.02.2009 - ОК на медицинските
30.04.2009 - Покана за визи
26.05.2009 - Визи!
Аватар
emyangels
Мнения: 724
Регистриран на: Нед Авг 31, 2003 8:38 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

re

Мнение от emyangels »

Най-простото обяснение е, че си искате книжката, за да поискате заем или да сте поръчител на някой по заем. Даже може да поискате и служебна бележка и всичко звучи много убедително.
По закон е ясно как стоят нещата, но много хора се притесняват, а и има и по-нелиберални работодатели.

Успех
Аватар
mouse
Мнения: 539
Регистриран на: Вто Яну 01, 2008 9:54 pm
Местоположение: Извън капана

Re: Как да си взема трудовата книжка от работодателя?

Мнение от mouse »

elk написа:Заверявам при нотариоу и давам за превод и двата документа, нали? .
Защо ще ги заверяваш при нотариус?
Преводите заверени от оторизиран преводач са ти достатъчни, освен ако нямаш излишни пари за даване.
Сиренето е безплатно само в капана.
Аватар
Amental
Мнения: 498
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 11:04 am
Обратна връзка:

Re: re

Мнение от Amental »

emyangels написа:Най-простото обяснение е, че си искате книжката, за да поискате заем или да сте поръчител на някой по заем. Даже може да поискате и служебна бележка и всичко звучи много убедително.
По закон е ясно как стоят нещата, но много хора се притесняват, а и има и по-нелиберални работодатели.

Успех
това важеше преди когато за кредити се показваха трудови книжки фишове от заплати и т.н.
преди известно време промениха системата и сега банки и др. проверяват директно в базата на НОИ на колко те осигуряват и изобщо не се интересуват от тр. книжка

това го казвам за да не стане някакво недоразумение
а и по принцип наистина както казаха по- горе -спокойно - не би трябвало някой да задава каквито и да е въпроси за неща които не му влизат в работата :)
DCS-15.03.08
Accuse - 10.04.08
Interview-16.06.08 ОК
Букурещ - 10.07.08
Баркодове - 04.08.08
Медицински - 21.08.08
OK - 18.09.08
Покани за виза - 20.10.08
06.11.08г. - ВИЗИ !!!Изображение
Аватар
emyangels
Мнения: 724
Регистриран на: Нед Авг 31, 2003 8:38 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

re

Мнение от emyangels »

упс, значи съм изпуснала информацията за тези промени. Извинявам се за съвета.
elk
Мнения: 106
Регистриран на: Вто Фев 19, 2008 7:07 am
Местоположение: Монреал

Re: Как да си взема трудовата книжка от работодателя?

Мнение от elk »

Защо ще ги заверяваш при нотариус?
Преводите заверени от оторизиран преводач са ти достатъчни, освен ако нямаш излишни пари за даване.[/quote]

защото прочетох това:

ДОКУМЕНТИ ЗА ДОКАЗВАНЕ НА ТРУДОВ СТАЖ


За стажа отразен в трудовата ви книжка, е необходимо да се направи копие и както останалите документи трябва да се завери при нотариус, за да се докаже верността с оригинала, след което - да се преведе от заклет преводач.
elk
Мнения: 106
Регистриран на: Вто Фев 19, 2008 7:07 am
Местоположение: Монреал

Re: ...

Мнение от elk »

Efirna,
Какво по-точно означава това: И как точно ще напусне без да му е оформена и приключена трудовата книжка?! :shock: Или, може би служителя ще си я приключи сам...!? :shock: Хората в ТРЗ не пасат трева...[/quote]
да разбирам ли, че стажът ми при настоящия работодател няма да е коректно оформен, защото не е приключил? :roll:
efirna
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 9:21 am
Местоположение: Варна, Montreal

===

Мнение от efirna »

Не, elk!
Би трябвало да е коректно оформен, с всички изменения / ако има такива / на трудовото правоотношение. Например: увеличение на работната заплата, промяна на длъжноста и прочее... Тези промени, трябва да се нанасят своевременно, за да е правилно оформена трудовата книжка!
Моето изказване се базираше на идеята, че едно поискване на трудовата книжка от досието на служителя, не означава непременно планирано напускане. Когато служителя напуска, трябва да се приключи трудовата книжка. А, вие я искате без да ви я приключват. Отивате и казвате, че ви трябва за определено време. Обърнете внимание, както казах, дали са нанесени актуалните промени по трудовата ви книжка, за да са изрядни нещата...

Успех!
19.12.2008 - Документи Букурещ
23.01.2009 - Баркодове
30.01.2009 - Получени медицински
06.02.2009 - Направени медицински
20.02.2009 - ОК на медицинските
30.04.2009 - Покана за визи
26.05.2009 - Визи!
jori77
Мнения: 79
Регистриран на: Пет Май 25, 2007 5:00 am
Местоположение: Montreal, skype danita_08

за трудовата книжка

Мнение от jori77 »

Ефирна и права, в трудовата книжка се отразяват всички промени - сменена длъжност,променена заплата и т.н.
Ако няма актуална информация /поне 1 год назад/ ще ви искат бележка от работодателя,че все още работите там.
Ние когато изпращахме док за Виена,съпругът ми нямаше нанесени промени и ни поискаха бележка.
Изображение
jori77
Мнения: 79
Регистриран на: Пет Май 25, 2007 5:00 am
Местоположение: Montreal, skype danita_08

Мнение от jori77 »

Аз ви предлагам това обяснение:
Отивате в офиса и казвате - Искам трудовата си книжка.
Допускаме варианта,че те ви питат - Защо?
Вие отговаряте - Подреждах документите и видях,че я няма и се уплаших,че съм я загубила.Искам просто да си я прибера.Проблем ли е?
На което колежката/колегата би трябвало да отговори - Няма проблем,подпишете тук,че я получавате или подпълнете тази декларация,че трудовата книжка е у вас!
Това е!

Идеята със банките не е удачна,защото всяка банка има формуляр,в който се нанасят трудовите доходи,което от своя страна няма нищо общо със тр.книжка!
Изображение
silPa
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Май 15, 2008 11:52 am

Мнение от silPa »

Не четох много старателно предложенията на останалите съфорумци та съжелявам ако се дублирам.По принцип не им влиза в работата но мен от любопитство ме питаха а аз от куртуазия ги излъгах с трябва ми за детски да подам молба декларация.Сега на съпруга ми му предстои да маже че му трябва за кредит какъвто сметнеш за уместно. :roll:
Betty L.
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Авг 23, 2008 4:52 am

Мнение от Betty L. »

Аз нямах проблем с взимането. Но там нещата са отразени до юли месец 2007 година. След това казаха, че нищо не могат да пипат повече, докато съм по майчинство.
elk
Мнения: 106
Регистриран на: Вто Фев 19, 2008 7:07 am
Местоположение: Монреал

Мнение от elk »

Кофти работа :( . Аз съм в майчинство от 2006. Това ще рече ли, че от тогава до днес няма да имам нови данни в книжката и ще трябва да представям служебна бележка от работодателя, че работя там? Гадна ситуация......Какво да измисля, че да си я искам тази бележка или да не я искам, докато не ми я изискат от Виена :?: Може пък да мине и без нея. Този период зачитат ли го за стаж (в БГ се зачита, но там)?
Betty L.
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Авг 23, 2008 4:52 am

Мнение от Betty L. »

Elk, аз също от 2006-та съм по майчинство. Там със сигурност не го броят за стаж. Значи трябва да го извадиш и ти. Надявах се, че първите 9 месеца, които са болнични, поне ще влязат, но явно и те не се броят - все пак са след раждане и няма начин да ги убедиш, че веднага си се върнал на работа. Аз мислих по въпроса - имам една дата в средата на 2007, когато още съм била в тези 9 месеца болнични, когато е правена актуализация - отбелязано е в книжката. Чудя се дали да не заявя, че тогава съм се върнала - все пак е дата, която фигурира - пък 6 месеца след раждането си е възможно да съм се върнала. Посъветваха ме да си изчисля нещата, да си съставя версия и да я поддържам до край. Идея си нямам дали няма да проверят точно как стоят работите.
efirna
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 9:21 am
Местоположение: Варна, Montreal

Мнение от efirna »

Защо да няма начин да ги убедиш?! :o
Аз, например съм била в майчинство шест месеца, след което се върнах на работа... Имам положен и отработен, реален трудов стаж! Дори съм започнала нова работа в нова фирма! Не мога да разбера как точно няма да ми го признаят, след като документално всичко е изрядно...!? Според мен много точно трябва да се обясни, в такава ситуация, ако майката работи преди да и изтече майчинството, че нашето законодателство го позволява. Дори майчинството на конкретното лице не се спира, а се прехвърля на този, който отглежда детето! Така, че след като майката работи и това е позволено от държавата, следователно този стаж би трябвало да се зачете за трудов!
Поне така смятам аз! :)
19.12.2008 - Документи Букурещ
23.01.2009 - Баркодове
30.01.2009 - Получени медицински
06.02.2009 - Направени медицински
20.02.2009 - ОК на медицинските
30.04.2009 - Покана за визи
26.05.2009 - Визи!
Публикувай отговор