Осигуровки

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

miteto написа: Това че го пише в ДВ, не значи че не е идиотско :wink: Нещо не мога да разбера, Здравната Каса те отписва от списъците ако не си платил вноски повече от 3 поредни месеца = 90 дена. Как може да имаш дългове от 2000 до 2004 година ако си заминал 2000 година и би следвало 3 месеца след като си заминал да са ти спряни правата в Здравната Каса?
отписва те от списъците на "клиентите", т. е. не ползваш услугите, ама тва не значи че не стоиш в списъците на "длъжниците".

Сега - всичко тва е идиотско спор няма - написали закон - всеки плаща според дохода, всички ползват наравно. пълен комунизъм.

да, ама аз 7 години съм си платил всичко. не че съм искал, ами е задължително - всички граждани поддържат системата. даже безработните. само емигрантите се дърпат, щото не били ползвали услугите. ми и аз не съм ги ползвал и не ща и да ги ползвам, ама си плащам ;)
и им дали начин на емигрантите да им опростят дълговете, ама на тях не им се занимавало и една декларация да подадат ;) аз за това се ядосвам
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

THC написа:
becks написа: 1. Наясно ли си как някой може да ти забрани да напуснеш страната (България)? Не си. Не е толкова лесно, както си мислиш. Не сме 1987 г.
абе градски, недай се излага с такива стейтмънти.
мойте колеги осъдени без да знаят им бяха прибрани паспортите на летището, както не е '87

или и ти си "щом го няма по бтв не е станало"
ми не знам дали се излагам - забрана за напускане на страната може да получиш за престъпление от общ характер, до завършване на делото.
другото е за задължения към държавата в особено големи размери. досега такъв случай в практиката май няма, Smart Dust явно ще е първия като се върне от Конго. :lol:
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

becks написа:
miteto написа: Това че го пише в ДВ, не значи че не е идиотско :wink: Нещо не мога да разбера, Здравната Каса те отписва от списъците ако не си платил вноски повече от 3 поредни месеца = 90 дена. Как може да имаш дългове от 2000 до 2004 година ако си заминал 2000 година и би следвало 3 месеца след като си заминал да са ти спряни правата в Здравната Каса?
отписва те от списъците на "клиентите", т. е. не ползваш услугите, ама тва не значи че не стоиш в списъците на "длъжниците".
Абе хубаво, ама що в списъка на длъжниците седиш с неплатени 3 години и 9 месеца да речем, а не само 3 месеца? Не е ли очевидно дори за малоумник, че като си отписан от клиентите, няма как да си ползвал услугите на Здравната Каса и следователно не би трябвало да дължиш пари за повече от тези 3 месеца след които си отрязан от списъка? Тва е идиотията, а не системата на Здравната каса :idea:
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

becks написа:и им дали начин на емигрантите да им опростят дълговете, ама на тях не им се занимавало и една декларация да подадат ;) аз за това се ядосвам
Сарказма е не на място, щото дори и да си подал декларация, пак дължиш пари от 2000 до 2004 година, просто щото закона влиза в сила със задна дата. Ако закона беше приет през 2000-2001, приемам да се правиш на остроумен, ама сега :roll:
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

miteto написа:
becks написа:
miteto написа: Това че го пише в ДВ, не значи че не е идиотско :wink: Нещо не мога да разбера, Здравната Каса те отписва от списъците ако не си платил вноски повече от 3 поредни месеца = 90 дена. Как може да имаш дългове от 2000 до 2004 година ако си заминал 2000 година и би следвало 3 месеца след като си заминал да са ти спряни правата в Здравната Каса?
отписва те от списъците на "клиентите", т. е. не ползваш услугите, ама тва не значи че не стоиш в списъците на "длъжниците".
Абе хубаво, ама що в списъка на длъжниците седиш с неплатени 3 години и 9 месеца да речем, а не само 3 месеца? Не е ли очевидно дори за малоумник, че като си отписан от клиентите, няма как да си ползвал услугите на Здравната Каса и следователно не би трябвало да дължиш пари за повече от тези 3 месеца след които си отрязан от списъка? Тва е идиотията, а не системата на Здравната каса :idea:
:D :D все едно ме питаш - защо след като пропуснах 3 вноски по кредита ми и не съм вече клиент на банката, те все още си търсят вноски за 3 г. и 9 месеца ;)
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

miteto написа:
becks написа:и им дали начин на емигрантите да им опростят дълговете, ама на тях не им се занимавало и една декларация да подадат ;) аз за това се ядосвам
Сарказма е не на място, щото дори и да си подал декларация, пак дължиш пари от 2000 до 2004 година, просто щото закона влиза в сила със задна дата. Ако закона беше приет през 2000-2001, приемам да се правиш на остроумен, ама сега :roll:
Прочети пак това:
Българските граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година за периода 1 януари 2000 г. - 31 декември 2004 г. и дължат здравноосигурителни вноски за своя сметка за времето, през което са били в чужбина, могат да бъдат освободени от задължението за внасяне на тези вноски, ако не са направили свободен избор на изпълнител на медицинска помощ, сключил договор с районна здравноосигурителна каса по чл. 4, ал. 1 за съответната календарна година.
освобождават те, само трябва да декларираш че си бил в чужбина, даже не трябва да го доказваш с документи
Аватар
As-Iv
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Мар 01, 2004 11:00 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от As-Iv »

:lol:
Последно промяна от As-Iv на Вто Сеп 23, 2008 9:37 am, променено общо 1 път.
Varna10

Мнение от Varna10 »

Бекс май не си много наяасно но се опитваш да остроумничиш както ти е казал Митето.
Избрал ли с веднъж лекар през 2000 година и след това си заминал за Канада не може да се освободиш от осигуровките по никакъв начин. Закона е приет по късно със задна дата и ти не си знаел като си заминавал че ще станеш длъжник на здравната каса.
Тогава през 2000 дори не е имало такива декларации. Тези декларации ги въведоха преди 2 години, декларациите не могат да се пускат за време което е минало.

Текста който си пуснал и най вече удебелил би трябвало да се чете:
Българските граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година за периода 1 януари 2000 г. - 31 декември 2004 г. дължат здравноосигурителни вноски за своя сметка за времето, през което са били в чужбина.
Единственно могат да бъдат освободени от задължението за внасяне на тези вноски, тези които не са направили свободен избор на изпълнител на медицинска помощ, сключил договор с районна здравноосигурителна каса по чл. 4, ал. 1 за съответната календарна година.

Правил ли си избор на лекар освобождаване няма.
Проверила съм лично, пробвала съм да се освободя и не става с никаква декларация за периода 2000 - 2004 г..
Може да пуснеш декларация за бъдещ период но не може за минал.
Като бъдещия е само до 31.12.2010.
Последно промяна от Varna10 на Пет Окт 19, 2007 8:35 pm, променено общо 4 пъти.
alexiworld
Мнения: 103
Регистриран на: Нед Сеп 21, 2003 2:05 am
Обратна връзка:

Мнение от alexiworld »

http://www.segabg.com/online/article.as ... id=0000101

Пак в разрез с мнението на здравната комисия депутатите приеха и предложението на ОДС да бъдат освободени от плащането на здравни вноски българите, които са живели в чужбина в периода от 1 януари 2000 г. до 31 декември 2006 г. За целта те трябва да са пребивавали извън страната повече от 183 дни за една календарна година. Текстът бе приет след прегласуване.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Мнение от Omega3 »

Пьрво, никога няма да им дам пари на тези туфляци.
Второ, за да се вьрна в Бг ( на по4ивка ), ще трябва да полу4а писмо от отговорен бьлгарски дьржавник, което да има следното сьдьржание.
Господин Икс,
От името на бьлгарската дьржава се извиняваме на вас и на родителите ви за годините, в които работихте всеотдайно за Бьлгария, докато ние ( полити4еската клсаса ) ви се подиграхме и забогатяхме на ваш грьб.
Обещаваме ( ние политиците ) пове4е никога бьлгарски политик да не демагогства пред бедните хора. Всеки политик, който не си е издьржал на обещанията ше бьде третиран така както един дльжник на банката.
Предлагаме ви този 4ек от 50 000 Евро, защото само така можем да рзплатим макар и минимално моралните щети, които ви нанесохме преврьщайки Бьлгария в непоносимо място за 4естните и скромни хора.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

becks написа:
miteto написа:
becks написа:
miteto написа: Това че го пише в ДВ, не значи че не е идиотско :wink: Нещо не мога да разбера, Здравната Каса те отписва от списъците ако не си платил вноски повече от 3 поредни месеца = 90 дена. Как може да имаш дългове от 2000 до 2004 година ако си заминал 2000 година и би следвало 3 месеца след като си заминал да са ти спряни правата в Здравната Каса?
отписва те от списъците на "клиентите", т. е. не ползваш услугите, ама тва не значи че не стоиш в списъците на "длъжниците".
Абе хубаво, ама що в списъка на длъжниците седиш с неплатени 3 години и 9 месеца да речем, а не само 3 месеца? Не е ли очевидно дори за малоумник, че като си отписан от клиентите, няма как да си ползвал услугите на Здравната Каса и следователно не би трябвало да дължиш пари за повече от тези 3 месеца след които си отрязан от списъка? Тва е идиотията, а не системата на Здравната каса :idea:
:D :D все едно ме питаш - защо след като пропуснах 3 вноски по кредита ми и не съм вече клиент на банката, те все още си търсят вноски за 3 г. и 9 месеца ;)
Тц, примера ти не е точен - кредита на банката вече си го използвал и сега трябва да го върнеш. Емигрантите след като за заминали не са ползвали нищо и по правилата на самата Здравна каса автоматично трябва да са отписани. Все едно ти хващаш и си заминаваш обратно за БГ без да си платил последната сметка за телефона на Бел. Още един месец след това Бел ти кръцва телефона (след като не са получили второ или трето поредно месечно плащане). И сега все едно след като са ти отрязали телефона, да продължават да ти пращат сметки?!? Как мислиш след три години колко пари дължиш на Бел ако се върнеш в Канада - сметки за 3 години или сметки за неплатените 3 месеца (+ лихви да речем)?
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

miteto написа:
becks написа:
miteto написа:
becks написа:
miteto написа: Това че го пише в ДВ, не значи че не е идиотско :wink: Нещо не мога да разбера, Здравната Каса те отписва от списъците ако не си платил вноски повече от 3 поредни месеца = 90 дена. Как може да имаш дългове от 2000 до 2004 година ако си заминал 2000 година и би следвало 3 месеца след като си заминал да са ти спряни правата в Здравната Каса?
отписва те от списъците на "клиентите", т. е. не ползваш услугите, ама тва не значи че не стоиш в списъците на "длъжниците".
Абе хубаво, ама що в списъка на длъжниците седиш с неплатени 3 години и 9 месеца да речем, а не само 3 месеца? Не е ли очевидно дори за малоумник, че като си отписан от клиентите, няма как да си ползвал услугите на Здравната Каса и следователно не би трябвало да дължиш пари за повече от тези 3 месеца след които си отрязан от списъка? Тва е идиотията, а не системата на Здравната каса :idea:
:D :D все едно ме питаш - защо след като пропуснах 3 вноски по кредита ми и не съм вече клиент на банката, те все още си търсят вноски за 3 г. и 9 месеца ;)
Тц, примера ти не е точен - кредита на банката вече си го използвал и сега трябва да го върнеш. Емигрантите след като за заминали не са ползвали нищо и по правилата на самата Здравна каса автоматично трябва да са отписани. Все едно ти хващаш и си заминаваш обратно за БГ без да си платил последната сметка за телефона на Бел. Още един месец след това Бел ти кръцва телефона (след като не са получили второ или трето поредно месечно плащане). И сега все едно след като са ти отрязали телефона, да продължават да ти пращат сметки?!? Как мислиш след три години колко пари дължиш на Бел ако се върнеш в Канада - сметки за 3 години или сметки за неплатените 3 месеца (+ лихви да речем)?
:D :D :D За 3 години ако в специален закон пише:
- всички граждани дължат месечни такси на Бел
- независимо дали ползват услугите им или не те дължат такси
- ако не заплащат таксите + разговорите навреме, телефона им се прекъсва, но това не ги освобождава от заплащането на месечни такси.

Не казвам, че е умно или справедливо, просто е така
Аватар
THC
СЕКСИ ПИЧ
Мнения: 3055
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 2:34 pm

Мнение от THC »

becks написа:[е за задължения към държавата в особено големи размери. досега такъв случай в практиката май няма, :
пишлиме не мъ ядосвай - 3000 лв пише в закона.
мога поименно да ти изброя хората на л.с.
Пари на заем - само взимаме.

http://www.thc-ministry.net/untoldstory/#INDEX
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

THC написа:
becks написа:[е за задължения към държавата в особено големи размери. досега такъв случай в практиката май няма, :
пишлиме не мъ ядосвай - 3000 лв пише в закона.
мога поименно да ти изброя хората на л.с.
:D :D Хах аха ше си изям боя във форума май.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

becks написа:Не казвам, че е умно или справедливо, просто е така
Ами Бекс ние и двете точки ги знаем:
- че не е умно и не е справедливо
- че това е положението
Французите затова за водеща сила в ЕУ, щото за най-малката глупост която правителството реши да им прокара се дигат на стачки и бунтове, а ние само си седим и си викаме "Просто е така" :cry:
Ама вярна е поговорката че всеки народ си заслужава уоравниците, то кой гласува за червените боклуци или за откровени крадци като "царя" - българския народ си ги избра, да не са дошли руснаците или американците... Та така, да си сърбат попарата и да си викат "просто е така" на всяко тримесечно 10-процентно увеличение на тока, парното и квот се сетиш :twisted:
Публикувай отговор