Задграничен паспопрт

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
Joana
Мнения: 1434
Регистриран на: Вто Фев 14, 2006 10:00 pm

Задграничен паспорт

Мнение от Joana »

...
Последно промяна от Joana на Вто Юни 13, 2006 1:02 am, променено общо 2 пъти.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Ми аз си питам,защото съм минавала само сухопътни граници ,а такива всъщност няма т.е влизаш през Австрия примерно и от там нататъка само по една табела разбираш че си в друга страна,няма граници,митници и други подобни. т.е ако влеза през Гърция би следвало да няма гръцко-българска граница,а само табелка България.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

егати, първо медицинските, сега това
само още една причина да се откаже човек от гражданството.

промяна:
ето една полезна връзка
http://bgcanada.com/pforum/viewtopic.ph ... 374#206374
Последно промяна от KolioBalkanski на Пон Май 01, 2006 11:08 am, променено общо 1 път.
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

ми аз не съм бил в европа от доста време ама доколкото разбирам няма гранични пунктове между старите членки
ето снимка от типична граница между стари членки:
Изображение

знаи ще може (след години) да си влезне човек с канадски паспорт в гърция и да си дойде до бгто съвсем спокойно през сухопътната граница, ...ако толкова е приритал да ходи в бгто.
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

BG паспорт

Мнение от 7George »

Изглежда, България не се причислява още към "белите" държави.

Сещам се за канадските граждани от кубински произход, които Фидел кара да си вадят виза за някаква сериозна сума, всеки път като идват в Куба, независимо че другите канадски граждани си влизат там свободно, както навсякъде по света. Нещо като рекет.. или спонсорство за родината.
:nenam:
Аватар
VanBC
Модератор
Мнения: 2582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 7:27 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Задграничен паспорт

Мнение от VanBC »

Mоже ли някой да ми посочи в кой закон, и къде точно, пише, че българските граждани задължително трябва да влизат и излизат от България с български паспорт?
Obey gravity ... It's the law!
Leni
Мнения: 606
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
Обратна връзка:

Мнение от Leni »

към VanBC:

в тази тема:

http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... c&start=45
Аватар
VanBC
Модератор
Мнения: 2582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 7:27 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Мнение от VanBC »

Благодаря за линка! Ще копирам част от съдържанието му тук, за да е по-ясно за какво говоря:

Закон за Българските документи за самоличност (ЗБДС)
Чл. 12. (1) ....
(2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г.) Българските граждани,притежаващи и документи за самоличност, издадени от органите на друга държава, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност.
Не мисля, че възоснова на Чл.12.(2) българските граждани трябва задължително да влизат и излизат в България с български паспорт! Според ЗБДС, "документи за самоличност" са също и личната карта и шофьорската книжка, но с тях не може да се пресича границата, т.е. според мен този член не касае удостоверяването на самоличността пред граничните власти, а само пред институциите вътре в страната.

В същото време, в Закона за Чужденците в Република България (ЗЧПБ) пише:
Чл. 8. (1) Чужденец може да влезе в Република България, ако притежава редовен документ за задгранично пътуване или друг заместващ го документ, както и виза за влизане, пребиваване или за транзитно преминаване през страната, когато такава се изисква.
(2) Визи не се изискват, когато между Република България и страната, чийто гражданин е чужденецът, има сключен договор или има акт на Министерския съвет на Република България за безвизов режим.
(3) ...
(4) (Нова - ДВ, бр. 42 от 2001 г.) Виза не се изисква от чужд гражданин, който притежава и българско гражданство, при представяне на чуждия си документ за пътуване и лична карта по чл. 13, ал. 1, т. 1 от Закона за българските документи за самоличност.
Чл. 17. (1) Влизането на чужденец в Република България се извършва през определените за това гранични контролно-пропускателни пунктове.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 42 от 2001 г.) Чужденец, който пренася повече от един личен документ за задгранично пътуване ... , е длъжен да ги обяви пред органите за граничен паспортен контрол.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 42 от 2001 г.) Чужденец, който притежава повече от едно гражданство, е длъжен да декларира пред органите за граничен паспортен контрол гражданството, на което ще се позовава при пребиваването си в страната, и да удостовери това с редовен документ за задгранично пътуване на държавата, чието гражданство е декларирал.
(4) Чужденец, притежаващ повече от един редовен документ за задгранично пътуване, е длъжен да напусне страната с документа, с който е влязъл.
(5) Разпоредбата на ал. 4 се отнася и за български граждани, притежаващи и друго гражданство.
Най-объркващото обаче е, че още в началото на ЗЧПБ пише:
Чл. 2. (1) Чужденец по смисъла на този закон е всяко лице, което не е български гражданин.
Което води до въпроса: "Защо тогава в чл.8 и чл.17 въобще се споменават българските граждани" :roll: ?

Генералният извод до който аз стигам е, че законодателството е объркващо и никъде не е ясно регламентирано какви са правата и задълженията на българските граждани притежаващи и друго гражданство относно влизането и излизането от България. Това оставя пространство за интерпретации, както от страна на пътуващите, така и от страна на граничните власти, а резултата е скандали и разправии по граничните пунктове, загубено време и нерви, и т.н. :evil:!
Последно промяна от VanBC на Пон Май 01, 2006 7:24 pm, променено общо 1 път.
Obey gravity ... It's the law!
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

българските политици и власти се държат арогантно с най крупния чуждестранан инвеститор - имигрантите:
http://ide.li/article1235.html
цели градове (като варна) се издържат от емигрантите
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Мнение от MrGeek »

VanBC написа:...
Генералният извод до който аз стигам е, че законодателството е объркващо и никъде не е ясно регламентирано какви са правата и задълженията на българските граждани притежаващи и друго гражданство относно влизането и излизането от България. Това оставя пространство за интерпретации, както от страна на пътуващите, така и от страна на грничните власти, а резултата е скандали и разправии по граничните пунктове, загубено време и нерви, и т.н. :evil:!
VanBC, стигнал си до същността и принципите на "коване" на закони в България. Тези правни недомислици се правят само с една единствена цел - съответния властимащ да си прави каквото си поиска по негово усмотрение, независимо от съществуването на закон. ;) :D :beer: :beer:
Заключено