Kak da si tarsq rabota na 4erno v Montreal?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
N a n a
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Окт 15, 2004 11:25 am
Местоположение: BG, Varna - Montreal

Мнение от N a n a »

Задължително ли е езиковите курсове COFI да се започнат от самото начало? В смисъл, като пристигнеш и твоето ниво е започнало, да речем един месец по-рано, можеш ли да се включиш? Или трябва да чакаш нов курс?
Към Alina: Ти не си ли в Отава? И там ли има COFI? Мислех, че е само в Quebec...
Благодаря предварително за отговорите.
Canuck
Непукист
Мнения: 1836
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:36 pm
Местоположение: Мадрид

Мнение от Canuck »

Tryabva da pochnesh nivoto otnachalo, Nana. Ako e pochnalo tvoeto nivo, chakash, pone tuk pri sasedite ot Hull-Gatineau e taka.
Kursovete COFI sa SAMO v Quebec. Nyama takova jivotno v Ontario, no Alina jiveeshe v Hull, dokato kara COFI. Ama, ayde shte ya ostavya sama da si priznae. :wink:
Per aspera ad astra!
Горд канадски гражданин в Мадрид :)
eva-vet-eva
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Ное 01, 2004 4:19 pm
Местоположение: Пловдив,от 29.03.05-Монреал

Мнение от eva-vet-eva »

IvHaydu,надявам се с 5 и 6-то ниво на другите курсове/към Societe scolair/да се справя,а не да чакам до август за Кофито.Но не пречи през август да се правя,че съм зле с фр. и да поуча малко и при тях.Просто искам що-годе да съм сигурна,че ще имам някакви доходи и да уча през това време.Че после пак учене ме чака за ветеринар.
Аватар
holy
Мнения: 409
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 2:49 am
Местоположение: Montreal

A

Мнение от holy »

Здравей Ева!
Искам да ти кажа само, че не си сама, в това положение. Аз съм също като теб - тук съм от м. Март, имам си професия, не знам френски, чакам да ме викнат за КОФИ-то и нямам доходи. Хубава тема си поставила, дано някой даде полезен съвет или предложение.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

IvHaydu написа:Разбира се, ако си тотално ОК с френския, няма да ти се налага да стигнеш чак до КОФИ-то, където жалки и презряни нещастници, имащи наглостта да не са с френска гимназия/филология или неучили във Франция и дошли тук, мизерстват за опиканите 500$ и се правят, че учат език...[/color]
тъй като това изказване го усещам по мой адрес да се включа
да забравим френската ми гимназия - английски език съм учил доброволно, като частен ученик на английската и съм минал подготве ( а там се учи реално основата на езика от около 4500 думи - друг е въпроса че аз съм запомнил само 400-500 :D ) значи щом аз съм можел да го направя с два езика по едно и също време то не е чак толкова трудно и невъзможно да се научи един френски в БГ до нивото на кофито тук.
никъде не съм казвал жалки, презряни и т.н. просто ми се вижда безотговорно да дойдеш без поне един от официалните езици - езика е предпоставка, а не изискване
eva-vet-eva
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Ное 01, 2004 4:19 pm
Местоположение: Пловдив,от 29.03.05-Монреал

Мнение от eva-vet-eva »

Аз френския ще си го науча някак си.Интересува ме,как дотогава,мучейки и жестикулирайки,мога да заработвам по някой лев.
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Пробвай от руския ветник за работа по манифактурите ,свържи се с тях и си кажи условията кога си свободна и можеш да работиш ,ако имат ниша .т.е. им се вързват твоите възможности с тяхното предлагане ще ти намерят нещо.Пак от руския вестник питай в обявите от шивашките фирми и тия за опаковка на флаерси/рекламите/.На тия места е по възможно да намериш работа на черно,иначе такава има ,но трябват ;връзки; ,разбирай го,че някой трябвя да те познава и да те представи пред работодателя,щото пък него/работодателя/ го е шубе да не си агент провокатор/
Аз лично не мога да ти предложа нищо ,защото не сме работили на черно/с малки излючения за мен/ и нямам контакти,но те уверявам ,че това е пътя и да не ти пука ,ако ти се стори гадно,важното е да уцелявате в началото/а и не само/ и да си ледвате целите.
Аватар
nibis
Мнения: 314
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 5:58 pm
Местоположение: v polite na montroyalskata butsa

Мнение от nibis »

poumpy написа:
IvHaydu написа:Разбира се, ако си тотално ОК с френския, няма да ти се налага да стигнеш чак до КОФИ-то, където жалки и презряни нещастници, имащи наглостта да не са с френска гимназия/филология или неучили във Франция и дошли тук, мизерстват за опиканите 500$ и се правят, че учат език...[/color]

никъде не съм казвал жалки, презряни и т.н. просто ми се вижда безотговорно да дойдеш без поне един от официалните езици - езика е предпоставка, а не изискване



Безотговорно , безотговорно , ама как се минава интервиъото без френски !!? Би триябвало самите канадци да пускат само знаещи езиците . Явно не им пука !!
Godis
Мнения: 1661
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:22 am
Местоположение: Montreal, Pointe Claire

Мнение от Godis »

Чак пък безотговорно ? Малко пресилвате нещата. Бих казал лекомислено и то пак с уговорки. Какво му пречи на ерген или на семейство без деца да дойдат без 'перфектно' владеене на език? Безотговорно би било ако имаш невръстни деца и като дойдеш без пари цялото семейство теб да гледа ( в смисъл главата на семейството), но познавам сума народ дошъл само с минимални знания. Кой ще работи на черно, кой ще почне на бяло в някой склад за 7.50/час, ако е решил сериозно да остане, ще научи езика и ще се закрепи рано или късно.
Както и вие несъмнено познавате хора които пък са с езици и не могат да се оправят. Всичко е до ген и е индивидуално.
Аватар
IvHaydu
Хайдутин на годината
Хайдутин на годината
Мнения: 4829
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 4:52 pm
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от IvHaydu »

eva-vet-eva написа:IvHaydu,надявам се с 5 и 6-то ниво на другите курсове/към Societe scolair/да се справя,а не да чакам до август за Кофито.Но не пречи през август да се правя,че съм зле с фр. и да поуча малко и при тях.Просто искам що-годе да съм сигурна,че ще имам някакви доходи и да уча през това време.Че после пак учене ме чака за ветеринар.
Не е толкова важно къде учиш, а как учиш.
Аз лично имах възможността да сравня тукашното КОФИ с обучението към училищните комисии и трябва да ти кажа, че бях в пъти по-доволен от КОФИ-то...
Разбира се, зависи на какъв преподавател и в каква група ще попаднеш (ние бяхме в група за напреднали - бяхме румънци (6), българи(3), руснаци(2), испанофони(4), молдовка(1))... А имаше и други групи, бъкани с китайци, където нивото е било много по-ниско...
:beer: :beer: :beer:
Репутацията е онова, което хората знаят за теб. Честта е онова, което сам знаеш за себе си. Пази честта си. И майната и на репутацията...
По-добре временни неуспехи, отколкото временни успехи!
Аватар
IvHaydu
Хайдутин на годината
Хайдутин на годината
Мнения: 4829
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 4:52 pm
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от IvHaydu »

poumpy написа:
IvHaydu написа:Разбира се, ако си тотално ОК с френския, няма да ти се налага да стигнеш чак до КОФИ-то, където жалки и презряни нещастници, имащи наглостта да не са с френска гимназия/филология или неучили във Франция и дошли тук, мизерстват за опиканите 500$ и се правят, че учат език...[/color]
тъй като това изказване го усещам по мой адрес да се включа
да забравим френската ми гимназия - английски език съм учил доброволно, като частен ученик на английската и съм минал подготве ( а там се учи реално основата на езика от около 4500 думи - друг е въпроса че аз съм запомнил само 400-500 :D ) значи щом аз съм можел да го направя с два езика по едно и също време то не е чак толкова трудно и невъзможно да се научи един френски в БГ до нивото на кофито тук.
никъде не съм казвал жалки, презряни и т.н. просто ми се вижда безотговорно да дойдеш без поне един от официалните езици - езика е предпоставка, а не изискване
Ами Пупми, не съм много сигурен, че си прав...
При КОФИ-то си в активна среда - по 6 часа всеки ден слушаш и говориш френски, и така в продължение на (ако почнеш отначало, от 1-во ниво) на 990 часа или 33 седмици... Не знам кой в България е могъл да си позволи да се занимава 33 седмици по 6 часа дневно (а, и плюс това да си пише домашни) с френски, аз лично не съм го правил...
И ако за мен единствените "нови" (т.е. учени някога, ама забравени) неща в граматично отношение бяха сюбжонктиф и разните му там пасе симпл, пасе антериеюр и др. такива екзотики, то като лексика винаги има какво да се научава - във всеки курс и в почти всяко ниво.
Но за ученето - всеки си има систм, препочитания и т.н., така че да не изпадаме в детайли...
Лично за мен беше много по-добре да ми плащат и да уча по 6 часа на ден френски в КОФИ, отколкото да ходя на работа през деня за по 7.50 - 8.50 на час и вечерта да уча френски... Но и затова всеки си е различен, и слава Богу че е така...
Репутацията е онова, което хората знаят за теб. Честта е онова, което сам знаеш за себе си. Пази честта си. И майната и на репутацията...
По-добре временни неуспехи, отколкото временни успехи!
Аватар
IvHaydu
Хайдутин на годината
Хайдутин на годината
Мнения: 4829
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 4:52 pm
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от IvHaydu »

Godis написа:Чак пък безотговорно ? Малко пресилвате нещата. Бих казал лекомислено и то пак с уговорки. Какво му пречи на ерген или на семейство без деца да дойдат без 'перфектно' владеене на език? Безотговорно би било ако имаш невръстни деца и като дойдеш без пари цялото семейство теб да гледа ( в смисъл главата на семейството), но познавам сума народ дошъл само с минимални знания. Кой ще работи на черно, кой ще почне на бяло в някой склад за 7.50/час, ако е решил сериозно да остане, ще научи езика и ще се закрепи рано или късно.
Както и вие несъмнено познавате хора които пък са с езици и не могат да се оправят. Всичко е до ген и е индивидуално.
Аз бих казал "авантюристично"...
Освен това не смятам за сериозно, когато някой каже, че знае перфектно езика. Достатъчно е да можеш да се оправяш с него, т.е. да те разбират и ти да разбираш (става въпрос за нормален разговор, интервю, текст и т.н. с нормална сложност; философските трактати ги оставяме за по-нататък :D )...
В България съм работил на един международен обект с техническа документация само на английски, а тогава той не ми беше на добро ниво... Въпреки това аз се хванах за работата и успях да се оправя (е, с цената на доста безсънни нощи в началото :wink: ); ако разсъждавах, че трябва да първо да съм много добре с техническия английски, за да се хвана на тази работа, сигурно още щях да си вися в София...
Така че - винаги има известен процент на изхвърляне, на неподготвеност, на незнание; въпроса според мен е да се намери точния баланс, защото, ако чакаш прекалено дълго, за да научиш всичко, просто губиш време, а ако се хвърлиш прекалено неподготвен, рискуваш да "загинеш", т.е. най-малкото да си създадеш репутация на "неразбирач", която после я отмиеш, я - не...
Както казваш, всичко е много индивидуално и човек трябва добре да претегли всичко, като си остави място в багажа и за малко луфтове, т.е. да не е принуден да грабне първата възможност...
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
Репутацията е онова, което хората знаят за теб. Честта е онова, което сам знаеш за себе си. Пази честта си. И майната и на репутацията...
По-добре временни неуспехи, отколкото временни успехи!
Alina
Мнения: 1061
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 9:45 am

Мнение от Alina »

Ив, напълно те подкрепям

Тук не става дума само за френски. Аз го започнах НЕ заради френския, а заради типичните квебекски изрази, с които ние не сме свикнали. Хората преподават Френски, но често дават как е на класически френски, и как същото се казда на квебекски. Затова смятам, че за новопристигнали, на които френския не им е втора природа, т.е. нямат изкарана френска гимназия или филология, е добре да изкарат КОФИ.

Хъл, макар и да си е жив квартал на Отава, си е в провинция Квебек, така че работя в Отава, но живея и карах КОФИ в Квебек.
Alina
Аватар
IvHaydu
Хайдутин на годината
Хайдутин на годината
Мнения: 4829
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 4:52 pm
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от IvHaydu »

Alina написа:Ив, напълно те подкрепям

Тук не става дума само за френски. Аз го започнах НЕ заради френския, а заради типичните квебекски изрази, с които ние не сме свикнали. Хората преподават Френски, но често дават как е на класически френски, и как същото се казда на квебекски. Затова смятам, че за новопристигнали, на които френския не им е втора природа, т.е. нямат изкарана френска гимназия или филология, е добре да изкарат КОФИ.

Хъл, макар и да си е жив квартал на Отава, си е в провинция Квебек, така че работя в Отава, но живея и карах КОФИ в Квебек.
И аз напълно те подкрепям Алина!
Наистина в КОФИ-то освен стандартния френски се учат и изрази и характерни квебекарски съкращения ( напр. [ш'по] = je ne sais pas или je ne suis pas)...
За мен КОФИ-то беше доста полезно, независимо, че бях с добър френски (е, тук изключвам хората с френска гимназия/филология или тези, които са учили във френскоговорящи страни)...
Абе както се казва : Prenez vos bieres! :D :D
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
Репутацията е онова, което хората знаят за теб. Честта е онова, което сам знаеш за себе си. Пази честта си. И майната и на репутацията...
По-добре временни неуспехи, отколкото временни успехи!
Заключено