Аз съвсем нямах в предвид охраняването. Това стана неизбежно в последствие. Като го хванат крадеца се събират цяла агитка охранители (бивши и настоящи боксьори, борци, каратисти, джудисти...) и го пребиват от бой показвайки му стикера къде следващия път да не пипа. И така по законите на еволюцията всеки бизнесмен се "убеди" че му е нужна СОТ охрана. Не беше толкова зле докато им разработвах и произвеждах техниката, но сложното стана когато сотовете станаха толкова много че почнаха да си пречат.roumensp написа:А това "определено ниво" беше доста ниско. Няколко мои познати, които бяха сравнително дребни търговци, бяха "охранявани", без някой да ги пита дали искат или не.yahoo написа:Според мен е неизбежно от определено ниво нагоре. Аз вече се бях сблъскал и ме "посъветваха" или да играя по чужда свирка или да напусна. От сегашна гледна точка ми направиха услуга, иначе едва ли някога бих помислил за емиграция.jovani написа:Ако бях останал в България знаех, че рано или късно щях да се сблъскам с интересите на определен тип хора и това беше една от причините да имигрирам - няма какво да се лъжем.
За "социалният" живот и още нещо...
Re: За "социалният" живот и още нещо...
Re: За "социалният" живот и още нещо...
Според мен във всяка държава има нива на бизнес, в които трябва да играеш по нечия свирка. И притежаването на оръжие не може да ти помогне. Не бих го нарекъл дори несправедливост - просто е факт ъв лайф. Например опитай се да основеш частна банка в Канада и ще разбереш за какво ти говоря. Или отвори малко магазинче в португалският квартал ако имате такъв в Монтреал. "Справедливост" няма - гет овър ит. Но винаги можеш да се разбереш със "силните на деня", да правиш компромиси с текущото законодателство и да водиш преговори с тези, от които ти зависи бизнеса.yahoo написа:За да се смята че живееш свободно и спокойно в една държава навсякъде трябва да е така - и в дома и на улицата и в бизнеса. Усещането за несигурност, несправедливост и за вече разпределена баница между свои хора беше това което ме дразнеше. Не ми се е случвало да викам полиция може би защото не съм и очаквал с нещо да могат да помогнат. Те се занимават по-сериозно с тежките криминални престъпления. При мен всичко е било само материални загуби от безкрайни кражби в дома, офиса, колите и възстановими поражения от "съветване". В Канада за 13 г. само веднъж повиках полиция при кражба с взлом от апартамента ми(в доста неподходящ квартал), но и тогава полицаите само ме попитаха имам ли застраховка и всичко остана дотам. Нищо друго съществено не се е случвало.jovani написа:Дори и да не става въпрос за намеса в твоят собствен бизнес, понякога ставаш неволен свидетел на ситуации като описаната.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Re: За "социалният" живот и още нещо...
Такава стратегия принципно работи, а за някои отрасли е почти неизбежна въпреки всичките си недостатъци. Аз залагам на малко по-добра такава с необвързване изцяло със страната в която живееш и работиш за да не пречиш на никого и да не си зависим от никого. Ползваш суровини отвън и продаваш ограничени количества продукти в достатъчно много други страни за да останеш също незабележим. Остава само плащането на данъците в Канада, но пък си мобилен да я напуснеш по всяко време без последствия.jovani написа:Според мен във всяка държава има нива на бизнес, в които трябва да играеш по нечия свирка. И притежаването на оръжие не може да ти помогне. Не бих го нарекъл дори несправедливост - просто е факт ъв лайф. Например опитай се да основеш частна банка в Канада и ще разбереш за какво ти говоря. Или отвори малко магазинче в португалският квартал ако имате такъв в Монтреал. "Справедливост" няма - гет овър ит. Но винаги можеш да се разбереш със "силните на деня", да правиш компромиси с текущото законодателство и да водиш преговори с тези, от които ти зависи бизнеса.
Re: За "социалният" живот и още нещо...
Дали идеалният и справедлив свят без недоимък на ресурси е изобщо възможен - това не знам. Знам само, че са необходими поне 2 неща: (1) изключително самосъзнание, както и (2) излишък на ресурси и крайни продукти - може би ако огромният брой на продукцията се произвежда от компютри/роботи и ако се изобрети някакъв свръх евтин източник на енергия?Marto написа:Мисля, че иде дума за любимото оправдание на прогресивното човечество, че видиш ли проблемът не е в социализма или комунизма, а в това че не са били имплементирани както трябва. Това че всеки опит, независимо кога и къде, да се построи светлото бъдеще води до едни и същи трагични последствия би трябвало да ги накара да се позамислят малко, но те ако можеха да мислят, нямаше да говорят подобни неща. Щото в една такава система по дефиниция липсва главния стимул, който мотивира хората в едно свободно капиталистическо общество - собствения икономически интерес - и съвсем логично и предсказуемо, страхът и насилието остават единствената подбуда и съответно централната характеристика на системата.grozdan написа: 2. Интересно как асоциираш "един справедлив и честен свят" с комунизъм. Значи ли това, че в периода 1944-1989, Източна Европа е била един такъв свят?;
Колкото и да е странно вторият проблем изглежда все по-решим в наши дни.
С теб ми е много трудно да комуникирам, защото е видно че имаш сериозни пропуски в образователната си ситема. Ако човек иска да води някакъв разумен диалог е необходимо и двете страни да имат поне минимално разбиране за същността на проблема - а ти явно никога не си отделил няколко часа за да разбереш основните идеи на комунизма. За да ти го обясня на по-разбираем език - представи си, че дискутираш с потребителя "Умейко" някакъв правен проблем и той на всяко пето мнение ти задава един и същ въпрос, с което показва, че не е прочел твоите отговори, а и явно не желае да разбере това, което ти искаш да му предадеш като информация (това е просто пример - не искам да засегна никого).
Теорията на комунизма твърди, че ако по някакъв начин се достигне до огромен излишък от ресурси и стоки за крайно потребление, така че да се задоволят поне минималните нужди за оцеляването на индивида то е възможно да се осъществи идеята "от всеки му според способностите, на всеки му според потребностите".
Разбира се, това изключва монополизирането на тези ресурси и изкуственото ограничаване на предлагането (което е натурален проблем на капитализма по принцип и в по-новото време се решава с т.нар. "антитръстово законодателсво").
Проблемът със самосъзнанието е решим, според пропонентите на комунизма с помощта на образователната система. Критиците пък твърдят, че комунизма не е естествен за животински видове като хората (хищници по природа - поставят своето лично облагодетелстване над благото за обществото), за разлика от други видове (например мравките, които натурално живеят за оцеляването на колонията).
Аз лично не знам дали изобщо комунизмът е възможен. Но ми става смешно, когато виждам как понятието "комунизъм" се използва във всякакъв контекст, нямащ нищо общо със същността на това понятие. Комунизмът не е антипод на демокрацията - това са две съвсем различни и напълно съвместими неща. Нито е антипод на закона. Имплементацията на общественият строй в който сме живели 1945-1990 никога не е наричана "комунизъм".
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
- MrGeek
- Путлер Капут
- Мнения: 16527
- Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
- Местоположение: The Red Square
Re: За "социалният" живот и още нещо...
Не само, че не е възможно да се осъществи точно такава глупост, ами това е изобщо един мега нонсенс, особено втората част, обаче ще трябва цяла отделна тема за спорове.jovani написа:то е възможно да се осъществи идеята "от всеки му според способностите, на всеки му според потребностите".
И друг път съм го споменавал, но най-ясна представа как може да се осъществи стабилно общество с принципи доближаващи се донякъде на горното (с много условности и преформулиран смисъл разбира се) го е показал покойния Джийн Родънбъри във фантастичната поредица "Стар Трек" - и то далеч по-ясно и прагматично от идиотските формулировки на Маркс и останалата пасмина. Но, за постигането на такова общество са необходими две основни и ключови технологии: управляем неограничен източник на колосална енергия и свръхсветлинни скорости за кръстосване на Галактиката. До осъществяването на горните две технологии, комунизъм (както и да го разбираш) нъцки.

Определено обаче за този misuse на терминологията ще трябва да се сърдиш на любимите ти другари, защото точно те направиха така, че комунизЪма да олицетворява това, с което осраха историята. Най-малкото защото се наричаха комунисти.
Русия обаче е привлекателна дестинация за артисти и други известни личности, не мога да твърдя същото за Канада.
Демек, хората, които могат да си позволят да избират - избират Русия.
Тези, които не могат, избират Канада.
__Powered by jovani
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули
__ Powered by мухЪтЪ.
Демек, хората, които могат да си позволят да избират - избират Русия.
Тези, които не могат, избират Канада.
__Powered by jovani
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули
__ Powered by мухЪтЪ.
Re: За "социалният" живот и още нещо...
Джовани, всеки, който е бил поне в тийнейджър преди 10 ноември би трябвало да знае, че комунизЪма беше още under construction.
Ако Роденбери разбираше повече от икономика, най-развитата цивилизация щеше да бъде тази на ференгите, особено ако се изчистят глупостите от The Rules of Acquisition.PICARD: The economics of the future are somewhat different. ...You see, money doesn't exist in the twenty-fourth century.
LILY: No money! That means you don't get paid.
PICARD: The acquisition of wealth is no longer the driving force in our lives. ...We work to better ourselves ...and the rest of humanity.
Re: За "социалният" живот и още нещо...
Не знам, не съм се задълбавал толкова навътре във философията на Стар Трек и оставям на теб и Мр. Гийк да нищите тази тема - както виждаш, не обичам да коментирам неща, които не смятам че разбирам.Marto написа:Джовани, всеки, който е бил поне в тийнейджър преди 10 ноември би трябвало да знае, че комунизЪма беше още under construction.
Ако Роденбери разбираше повече от икономика, най-развитата цивилизация щеше да бъде тази на ференгите, особено ако се изчистят глупостите от The Rules of Acquisition.PICARD: The economics of the future are somewhat different. ...You see, money doesn't exist in the twenty-fourth century.
LILY: No money! That means you don't get paid.
PICARD: The acquisition of wealth is no longer the driving force in our lives. ...We work to better ourselves ...and the rest of humanity.
Интересно ми е обаче ако можеш да ми дадеш дори и един пример в който твоите ултра-десни разбирания да са довели до успешно обществено развитие (но не от филмите).
Какво ти е мнението за антитръстовото законодателство в САЩ?
Според твоите разбирания ти би следвало да приемаш поведението на автора, както и на мутрите от разказа в тази тема като напълно нормални - хищниците са попаднали на слаба плячка и е напълно в реда на нещата да си я поделят. Авторът и собственикът на дискотеката са се насрали в гащи, защото са били по-слаби и не са имали сили да се изправят срещу организираната група.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Re: За "социалният" живот и още нещо...
Десен да не би да значи и дивак
? Каква е тази логика
...


Циганите - на Сатурн !
Re: За "социалният" живот и още нещо...
Туш !
Сега ще дотърчи гайката като линейка да спасява другарчето в беда


Сега ще дотърчи гайката като линейка да спасява другарчето в беда


„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Re: За "социалният" живот и още нещо...
Не десен, а "ултрадесен". Ин май буук граничи с "дивак", но за някой друг може да се преведе и като "суперчовек". В смисъл пропонент на "натуралният ред" - нещо като естественият подбор при животните: силните изяждат слабите и оцеляват и като резултат техните поколения са по-устойчиви от предходните.anxeli написа:Десен да не би да значи и дивак? Каква е тази логика
...
http://www.icr.org/article/454/
http://en.wikipedia.org/wiki/Laissez-faire
http://en.wikipedia.org/wiki/Social_Darwinism
Няколко пъти съм го питал Марто какви са му точно икономическите възгледи, защото от мненията му ми прилича точно на представител от тази група. Затова и му задавам въпроси и го провокирам да напише повече в какво се състоят убежденията му.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Re: За "социалният" живот и още нещо...
Понеже ме цитираш напълно невинно, аз ще си позволя да цитирам нещо за тези които явно не са чели книжки......как се хващат малки сиви мишкиjovani написа:Дали идеалният и справедлив свят без недоимък на ресурси е изобщо възможен - това не знам. Знам само, че са необходими поне 2 неща: (1) изключително самосъзнание, както и (2) излишък на ресурси и крайни продукти - може би ако огромният брой на продукцията се произвежда от компютри/роботи и ако се изобрети някакъв свръх евтин източник на енергия?Marto написа:Мисля, че иде дума за любимото оправдание на прогресивното човечество, че видиш ли проблемът не е в социализма или комунизма, а в това че не са били имплементирани както трябва. Това че всеки опит, независимо кога и къде, да се построи светлото бъдеще води до едни и същи трагични последствия би трябвало да ги накара да се позамислят малко, но те ако можеха да мислят, нямаше да говорят подобни неща. Щото в една такава система по дефиниция липсва главния стимул, който мотивира хората в едно свободно капиталистическо общество - собствения икономически интерес - и съвсем логично и предсказуемо, страхът и насилието остават единствената подбуда и съответно централната характеристика на системата.grozdan написа: 2. Интересно как асоциираш "един справедлив и честен свят" с комунизъм. Значи ли това, че в периода 1944-1989, Източна Европа е била един такъв свят?;
Колкото и да е странно вторият проблем изглежда все по-решим в наши дни.
С теб ми е много трудно да комуникирам, защото е видно че имаш сериозни пропуски в образователната си ситема. Ако човек иска да води някакъв разумен диалог е необходимо и двете страни да имат поне минимално разбиране за същността на проблема - а ти явно никога не си отделил няколко часа за да разбереш основните идеи на комунизма. За да ти го обясня на по-разбираем език - представи си, че дискутираш с потребителя "Умейко" някакъв правен проблем и той на всяко пето мнение ти задава един и същ въпрос, с което показва, че не е прочел твоите отговори, а и явно не желае да разбере това, което ти искаш да му предадеш като информация (това е просто пример - не искам да засегна никого).
Теорията на комунизма твърди, че ако по някакъв начин се достигне до огромен излишък от ресурси и стоки за крайно потребление, така че да се задоволят поне минималните нужди за оцеляването на индивида то е възможно да се осъществи идеята "от всеки му според способностите, на всеки му според потребностите".
Разбира се, това изключва монополизирането на тези ресурси и изкуственото ограничаване на предлагането (което е натурален проблем на капитализма по принцип и в по-новото време се решава с т.нар. "антитръстово законодателсво").
Проблемът със самосъзнанието е решим, според пропонентите на комунизма с помощта на образователната система. Критиците пък твърдят, че комунизма не е естествен за животински видове като хората (хищници по природа - поставят своето лично облагодетелстване над благото за обществото), за разлика от други видове (например мравките, които натурално живеят за оцеляването на колонията).
Аз лично не знам дали изобщо комунизмът е възможен. Но ми става смешно, когато виждам как понятието "комунизъм" се използва във всякакъв контекст, нямащ нищо общо със същността на това понятие. Комунизмът не е антипод на демокрацията - това са две съвсем различни и напълно съвместими неща. Нито е антипод на закона. Имплементацията на общественият строй в който сме живели 1945-1990 никога не е наричана "комунизъм".

Омайко и Умейко - Тошо Лижев. 1980
Омайко и Умейко - Тошо Лижев. 1980Омайко и Умейко в чудни премеждия и патила на 11 планети и на още няколко места: Роман-приказка за малки и големи - Тошо Лижев. 1980. Изд. Отечество, София. Биб. Фантастика, №13. Роман-приказка. Художник: Иван Газдов. С ил. Печат: ДП Балкан, София. Формат: 17 см. (70х100/32). Печатни коли: 18.50. Тираж: 30 115 бр. Страници: 296 с. Цена: 0.67 лв.
Съдържание
НАТАМ (първа част):
В плен на Мъглян Алабян, или за ползата от самохвалството - с. 7;
Дупка в небето - с. 23;
Добрият старец Плям и неговата най-голяма лъжа - с. 41;
В страната на темерутите нашите герои намират изгубения смях - с. 53;
Тайнствени и явни изчезвания - стр. 62;
Как лакомото чудовище Ам погълна шестата планета - с. 75;
Трики-трак - с. 85;
Светът е пълен с изненади - с. 101;
От какво не може да се избяга - с. 110;
История, която - за съжаление - също сваршва с поука - с. 119;
Тримата дебели мързеливци, саможивецът и краят на света - с. 130;
ТАМ (втора част):
Или как пътешествениците не можаха да дочакат времето на лошия сън - с. 138;
НАСАМ (трета част):
Отново при тримата дебели мързеливци - с. 172;
Как завистниците разбраха грешката си - с. 183;
Промени и на Шушумушу - с. 190;
За постоянството и за прекаленото упорство - с. 199;
Изненадите на Тралалалечкин, или спасяване на природата - с. 217;
Безкрайно отблагодаряване - с. 227;
Мък-Примък и други стари познати в нови роли - с. 238;
Най-полезният смях на света - с. 250;
Колибата, спомените, приятелството и много-много палачинки - с. 250;
Цветовете на мъдростта - с. 271;
Тайната на великия детектив - с. 278;
Вместо послеслов, или край на пътешествието - с. 289 .
Re: За "социалният" живот и още нещо...
А относно правната система на държавата в която живеете, част от така нареченият "Common Wealth", нека да ви сметна че има два вида "закони":
- statute
- everything else.
Първото е неизменно и постоянно, второто.....вие се сетете. В щатите има едно допълнително изключение, amendments, чиято основна идея е да допълни, но не и да изключи "statute".
С други думи, който се заблуждава че второто понеже било прието като правило преди няколко години, означава че не може да бъде променено в следвашите някоко секунди, амиииии дълбоко се лъже, да не каже нещо по силно.
- statute
- everything else.
Първото е неизменно и постоянно, второто.....вие се сетете. В щатите има едно допълнително изключение, amendments, чиято основна идея е да допълни, но не и да изключи "statute".
С други думи, който се заблуждава че второто понеже било прието като правило преди няколко години, означава че не може да бъде променено в следвашите някоко секунди, амиииии дълбоко се лъже, да не каже нещо по силно.
Re: За "социалният" живот и още нещо...
Ултрадесен се намира по-наляво от мутра или рециклиран комунист.
Re: За "социалният" живот и още нещо...
Явно не можеш да разбереш, че не е важно дали е променливо или постоянно, а дали се прилага или не. В крайна сметка и най-добрите закони, когато са само на хартия и се използват само и единствено за да се заобикалят, няма как да работят в интерес на обществото. Милата ни родина е идеалне пример на последното.umeiko написа:А относно правната система на държавата в която живеете, част от така нареченият "Common Wealth", нека да ви сметна че има два вида "закони":
- statute
- everything else.
Първото е неизменно и постоянно, второто.....вие се сетете. В щатите има едно допълнително изключение, amendments, чиято основна идея е да допълни, но не и да изключи "statute".
С други думи, който се заблуждава че второто понеже било прието като правило преди няколко години, означава че не може да бъде променено в следвашите някоко секунди, амиииии дълбоко се лъже, да не каже нещо по силно.
Re: За "социалният" живот и още нещо...
Изобщо и да не ти минава през акьла да ни светваш за правото което се апликира kьдето и да е било в цивилизованият свят, ако не си чел поне следните доктрини (ako си ги чел, поздравления, поканвам те на една бира, има за какво да си говорим) :umeiko написа:А относно правната система на държавата в която живеете, част от така нареченият "Common Wealth", нека да ви сметна че има два вида "закони":
- statute
- everything else.
Първото е неизменно и постоянно, второто.....вие се сетете. В щатите има едно допълнително изключение, amendments, чиято основна идея е да допълни, но не и да изключи "statute".
С други думи, който се заблуждава че второто понеже било прието като правило преди няколко години, означава че не може да бъде променено в следвашите някоко секунди, амиииии дълбоко се лъже, да не каже нещо по силно.
''Statutory Lawlessness and Supra-Statutory'' Fustav Radbruch
''Demoncracy and the Rule of Law'' Jean Hampton
КЛасиките :
'' The concept of Law'' и ''Positivism and the Separation of Law and Morals'' от H.L.A. Hart
''Positivsm and Fidelity to Law'' Lon Fuller
''Laws Ambitions for Itself'' и ''Laws Empire'' Ronald Dworkin.
А за по лесно асимилиране на по горните книги, трябва да се започне с ''ON Liberty'' John Mill
Тази последната я препорьчвам и на Бойко защото само с Винету като background тръдно го вьидам да разбере писанията на Hart или Dworkin. Все пак министьр предцедател ще става наново.