Детски градини

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Значи, ако правилно съм разбрала, ако в семейството има трудови доходи, плаща си данъците, разликата между 25 долара на ден при частните градини и 7 долара на ден за напълно субсидираните се връща с данъците? Без значение какъв е дохода? Една майка веднъж така ми го обясни, ама изглежда такава далавера, че ми е трудно да го асимилирам.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Не, винаги има значение доходът. Ние бяхме дошли тази година, имахме основно доходи от България и съответно към края на годината имахме някъде към 22 хил. Затова на нас всичко ни върнаха, вкл. тези мин. 7. Но в нашата детска градина имаше дете на 2-ма инженери. На тях също им връщаха около 10 долара от 25-те на ден.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

Мнение от Kiwi »

survivor написа:
Kiwi написа:
survivor написа:Ами ако си бяхте платили малко повече за частно, нямаше да ви се налага да чакате 6 месеца.
Ха сега де. Ти плащаш ли за частна градина? И ако да колко?
Киви, дори в най-голямата криза за детски градини преди няколко години, градини за 20-25 долара се намираха без проблем. Зорът винаги е бил за най-силно субсидираните. Ако си готов да платиш за градина толкова, колкото ще ти се наложи в БС, изобщо няма да чакаш. Ето и Кримон ти обясни - като не са намерили от най-евтините градин.
Значи да повторим. Ти не плащаш за частни детски градини, но смело ги препоръчваш на всички ...

Това за частните градини го знам. Но не съм съгласен правителството да ми дърпа 40% от доходите и аз да не мога да се облагодетелствам от евтините детски градини, които аз събсидирам. А за това че мога да си върна остатъка от 25$ е вярно само ако съм социално притиснат, какъвто не е моя случай.

А ВС просто нямам избор. Тук за добро или лошо е капитализъм.
Аватар
Maria
Мнения: 347
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 1:45 am
Местоположение: Sainte-Julie/Варна

Мнение от Maria »

А до колко годишно може да ходи детето на детска градина там, и на колко започват училище, да вземем за пример моя случай, дъщеричката ми е ще е на 6г при влизането в Канада, ако е в БГ ще ходи на градина поне още една година (т.нар предучилищна), а в Канада как е? Предполагам пак така, което не е лошо в предвид че детето няма понятие от чуждия език и ще има поне 1г. време да ходи на градина и да влезе поне малко в час с езика, което надявам се да му помогне за започване на училище след това. Вие какво ще споделите?
На детска градина ходят до навършване на 5 год., след това отиват на училище, но не 1-ви клас, а т.нар. maternelle - нещо като предучилищната в България. Имат занятия по около 2 часа сутрин и следобед, а през останалото време - ами зависи от графика на родителите - или на service de garde, който е 7$ на ден (ако се ползва сутрин, обед и следобед), или вкъщи, ако има кой да го гледа детето. Лошото в този случай е, че детето трябва да си носи закуска, обяд и следобедна закуска от вкъщи (има и т.нар. service de traiteur, нашия е по 4$ на ядене само на обед). На 6 год. започват 1-ви клас.
Аватар
Bubi
Мнения: 379
Регистриран на: Сря Окт 20, 2004 8:02 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Bubi »

Ако детето ти е родено преди 01.11. или 01.10. не помня точно. Ако е след тази дата започва на следващата година. Понеже моята дъщеря е родена на 10.11. ще започне почти на 7 години първи клас. Но сина ми започна на 5 maternelle. Плащаме по 3 долара сервиз дьо гард за сутрин и обяд.
Аватар
Mi-na
Мнения: 163
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2004 6:20 pm
Местоположение: Монреал
Обратна връзка:

Мнение от Mi-na »

Едно малко уточнение: С новата разпоредба, която е в сила от август миналата година, детските градини немогат да струват повече от 7 $ на ден(става въпрос за тези които са с държавна субсидия), но собствениците си намират начини да си искат остатъка от родителите, предлагайки допълнителни дейности за децата. Не ми се навлиза в повече обяснвния, основната мисъл е, че неможете да очаквате да ви се върне нещо от някъде, защото официално по документи плащате 7 $. Това важи и за КОФИ.
мразя да ме настъпват по опашката!
Аватар
Mi-na
Мнения: 163
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2004 6:20 pm
Местоположение: Монреал
Обратна връзка:

Мнение от Mi-na »

.....
Последно промяна от Mi-na на Пет Мар 02, 2007 5:45 pm, променено общо 1 път.
мразя да ме настъпват по опашката!
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Kiwi написа: А ВС просто нямам избор. Тук за добро или лошо е капитализъм.
Въпрос на сравнение. Ако питаш някой от Щатите (особено пък в определени щати), пак си е социализъм.
alkaponbg
Мнения: 795
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 6:07 am
Местоположение: Montreal

Мнение от alkaponbg »

Ами дъщеря ми навършва 6г. сега април месец. Това как да го разбирам, че на есен трябва да започне тази предучилищна група, така ли? А догодина, живот и здраве, ще бъде в 1-ви клас?
А в тази подготвителна група как минава адаптацията на детето? В предвид че то, милото, знае само български, а в един момент от 1-вия ден ще му защракат на френски, а то каквото ми е бъбриво, ще стане една... как се разбират отначало, много ми е интересно?
Ако не опиташ, винаги ще съжаляваш...
И сега съжалавам...че не го направих по-рано :)
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Киви, както и да е, струва ми се некоректно да се твърди че в Квебек за градина се чака 6 месеца. Човек би останал със съвсем погрешно впечатление, ако не се уточни че може да се чака толкова само за най-евтините детски градини. Не си ли съгласен?
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

алкапон , ако няма езикови пре4ки , детето ти триабва да трьгне в 1-ви клас от края на август, преду4илищната е преди 6г, но ако не сте пристигнали още и има проблеми с езика , може и да поотложат у4илището
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Странджата написа:алкапон , ако няма езикови пре4ки , детето ти триабва да трьгне в 1-ви клас от края на август, преду4илищната е преди 6г, но ако не сте пристигнали още и има проблеми с езика , може и да поотложат у4илището
не го поотлагат училището, за това има classe d'accueil, където една година /или повече/ се учи предимно езика.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

именно
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

Мнение от Kiwi »

survivor написа:Киви, както и да е, струва ми се некоректно да се твърди че в Квебек за градина се чака 6 месеца. Човек би останал със съвсем погрешно впечатление, ако не се уточни че може да се чака толкова само за най-евтините детски градини. Не си ли съгласен?
Напълно.
Аватар
Bubi
Мнения: 379
Регистриран на: Сря Окт 20, 2004 8:02 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Bubi »

alkaponbg написа: А в тази подготвителна група как минава адаптацията на детето? В предвид че то, милото, знае само български, а в един момент от 1-вия ден ще му защракат на френски, а то каквото ми е бъбриво, ще стане една... как се разбират отначало, много ми е интересно?
Ами в тази подготвителна група не само твоето дете няма да знае френски, всички деца не говорят френски. Аз преди да дойдем бях малко притеснена за сина ни, защото е малко срамежлив, но съм много доволна, много бързо се адаптира, френския му харесва и му е интересно да го учи. Те си имат специални методи и децата започват да разбират учудващо бързо.
Публикувай отговор