Детски градини

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Mutsi
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Окт 14, 2006 10:55 am
Местоположение: BG

Детски градини

Мнение от Mutsi »

Лесно ли се намира място в детска градина в Монреал, колко време се чака и каква е цената? Благодаря.
Аватар
agaton
Мнения: 406
Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 12:52 am
Местоположение: Montreal

Мнение от agaton »

Ne se namira lesno mqsto, a za chakaneto - obiknovenno kogato edna zena rodi tuk q suvetvat da pochne da tursi mqsto za deteto si tui che 7-8 meseca do godina moze da vzeme, predpolagam. Prichinata e che mestata sa ogranicheni, govorq za garderies deto poluchavat subsdiq ot pravitelsvoto i struvat po $7/den. Inache ima i chastni tam ne znam kakvo e polozenieo ama i cenite sa po-visoki. Ne se otchaivai obache az ot vreme na vreme po vestnicite gledam che puskat obqvi za osvobodili se mesta ( moze obache da se okaze che mqstoto e na drugiq krai na Mtl ).
"Une réaction anormale à une situation anormale est une réaction normale."
V.Frankl (1962)
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Мнение от c200 »

Не е чак толкова черно положението.
След като пристигнеш прозвъняваш всички детски градини в квартала (не на другия край на Монреал). Освен да им търсиш телефоните от местния вестник и от интернет може и да пообиколиш из махалата да видиш дали има т.нар. milieu familial.
Цените са от 7 до 20$ на ден, естествено на първо време ще търсиш 7-доларовите.

Досега знам за поне 5 семейства (вкл. и моето) в различни квартали на Монреал, които по този метод си намериха детска градина за максимум 2-3 седмици. Сигурно са ужасни късметлии, докато другите чакат с години още отпреди да родят :)

П.С. Всъщност повечето частни градини са също субсидирани и цената е пак 7$, понякога слгат и 2-3$ горница за разни допълнителни екстри дето предлагали. Според мен най-важно е да предлагат храна на децата, иначе трябва да носиш кутийки всеки ден, което не е удобно.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

Мнение от Kiwi »

ние чакахме поне 6 месеца да се освободи място -> Монтреал север.

това е хубавото на комунизма. евтино и недостъпно.
Аватар
Mi-na
Мнения: 163
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2004 6:20 pm
Местоположение: Монреал
Обратна връзка:

Мнение от Mi-na »

Зависи кога ще пристигнете, във фамилните градини се освобождават места около края на юли, защото тогава напускат децата, които започват училище. Ако пристигнете по-рано е малко по-трудно, но не е невъзможно да запишете детето, С-200 е обяснил много добре методът на търсене с изключение на руските вестници и кварталните, в които също има обяви, ние така намерихме нашата.
мразя да ме настъпват по опашката!
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Kiwi написа:ние чакахме поне 6 месеца да се освободи място -> Монтреал север.

това е хубавото на комунизма. евтино и недостъпно.
Ами ако си бяхте платили малко повече за частно, нямаше да ви се налага да чакате 6 месеца.
mama_kenga

Мнение от mama_kenga »

И да добавя, че трябва да се пита по няколко пъти в градините, да те запомнят и да видят детето също.В нашата първия път нямаше места, след 3 дни пак се натресох и казах, че наши приятели живеят в съседната къща и дали има място и о, чудо , този път имаше място. И то гардери едюкатив с 20 годишна традиция, от което сме много доволни. Беше си и късмет, защото тогава изобшо не сме знаели колко голяма е разликата от милиьо фамилиал до гардери едюкатив. Работи от ранни зори до 18 часа и ако закъснееш е 7 долара за половин час. :haplio: Такава лежерна глоба не съм чувала досега.
Иначе и Теди е записана от преди 2 години по разни градини, ама не са ни викали . Значи и аз мога да кажа, че още чакаме ... :D
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

хаха, един куриоз от мен: миналата година ми се обадиха от една детска градина, където бях записала детето преди повече от 3 години! Той вече ходеше на училище и аз бях здраво потресена от това обаждане. Иначе и ние звъняхме наляво-надясно, записахме го навсякъде и беше голяма суша 2 месеца. Накрая подкарахме право през просото - на частна градина, обаче сме супер доволни, тъй че си плащахме по 25 на ден и пеехме. Тъй като тръгна септември, а ние бяхме дошли юни, с доходите ни за тази година при връщането на данъците всичко що беше дадено за градина се върна обратно при нас.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

Мнение от Kiwi »

survivor написа:Ами ако си бяхте платили малко повече за частно, нямаше да ви се налага да чакате 6 месеца.
Ха сега де. Ти плащаш ли за частна градина? И ако да колко?
Аватар
Bubi
Мнения: 379
Регистриран на: Сря Окт 20, 2004 8:02 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Bubi »

Според мен много зависи, аз намерих място на дъщеря ни в едюкатив 20 минути след като бях решила да й търся градина и то не по телефона, защото почти не говорех езика. Изкарах си от указателя адресите на градините около нас и във втората градина, където питах имаше място. След 3 дни започна.
Аватар
agaton
Мнения: 406
Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 12:52 am
Местоположение: Montreal

Мнение от agaton »

Znachi Mutsi, ( :) ) - Zavisi ot kusmeta ti...
"Une réaction anormale à une situation anormale est une réaction normale."
V.Frankl (1962)
alkaponbg
Мнения: 795
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 6:07 am
Местоположение: Montreal

Мнение от alkaponbg »

А до колко годишно може да ходи детето на детска градина там, и на колко започват училище, да вземем за пример моя случай, дъщеричката ми е ще е на 6г при влизането в Канада, ако е в БГ ще ходи на градина поне още една година (т.нар предучилищна), а в Канада как е? Предполагам пак така, което не е лошо в предвид че детето няма понятие от чуждия език и ще има поне 1г. време да ходи на градина и да влезе поне малко в час с езика, което надявам се да му помогне за започване на училище след това. Вие какво ще споделите?
Ако не опиташ, винаги ще съжаляваш...
И сега съжалавам...че не го направих по-рано :)
marielkata
Мнения: 38
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 4:12 am
Местоположение: Montreal, St-Lambert

Мнение от marielkata »

Sinat mi be6e na 6god, kogato pristignahme v Canada. Ne 4e otdavna sme tuk, toi e vse o6te na 6god. Zapo4va v u4ili6te v podgotvitelen klas. Mnogo sam dovolna. Sled tri meseca moga da kaja, 4e dosta dobre se spravia. U4itelkata mu sa6to e dovolna s adaptaciata mu. Imame sa6to taka i bebe na devet meseca. Zapo4nahme tarseneto na gradina po stand artnia na4in - zvanene po telefoni ot ukazatelia. Ni6to, vseki iska da e na
18 meseca za da ia priemat. Slu4aino kakto si pu6eh cigara na terasata, sled okolo mesec prestoi v Canada, vijdam v otsre6nata ka6ta kak maiki i tatkovci vodiat de4ica. Otidohme i popitahme i se saglasiha da ia vzemat. Vsi4ko do tuk dobre, no se pritesniavame za6toto sme s izpitatelen srok edin mesec, koito izti4a tazi sedmica. Dali 6te ia ostaviat tam ili 6te otkajat. Kasmetat zasega raboti s nas, no da ne ni izneveri to4no kogato ne triabva. Uspeh
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Kiwi написа:
survivor написа:Ами ако си бяхте платили малко повече за частно, нямаше да ви се налага да чакате 6 месеца.
Ха сега де. Ти плащаш ли за частна градина? И ако да колко?
Киви, дори в най-голямата криза за детски градини преди няколко години, градини за 20-25 долара се намираха без проблем. Зорът винаги е бил за най-силно субсидираните. Ако си готов да платиш за градина толкова, колкото ще ти се наложи в БС, изобщо няма да чакаш. Ето и Кримон ти обясни - като не са намерили от най-евтините градини, отишли са в струваща 25 долара на ден и след това разликата са им я върнали с данъците. За мен лично това да можеш да избираш между евтино и трудно достъпно и скъпо и лесно достъпно означава по-голям избор. Аз дете в детска градина не съм давала, но лично съм работила в такава (това наиистина за кратко), а и имам доста приятели които са давали и дават децата си. Градина за 11 долара на ден мога да си намеря още утре, и то в сградата на собствения ми блок.

Аз искам само да попитам - ако си дам детето в по-скъпа детска градина, след това при всички случаи ли ще ми върнат остатъка между цената, която аз съм платила, и 7-те долара на ден? Това зависи ли и от дохода на семейството? Т.е. ако доходът е нисък ти връщат, а ако е висок не ти връщат? Или връщат на всички?
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

survivor написа:Аз искам само да попитам - ако си дам детето в по-скъпа детска градина, след това при всички случаи ли ще ми върнат остатъка между цената, която аз съм платила, и 7-те долара на ден? Това зависи ли и от дохода на семейството? Т.е. ако доходът е нисък ти връщат, а ако е висок не ти връщат? Или връщат на всички?
Зависи от дохода на семейството, но ако сте на социал не може да си давате детето на частна детска градина (то всъщност може, но едва ли някой нещо ще ти върне. А и социалните служби покриват за 7 долара на ден градината). Всъщност, ако си плащал данъци, от тях ти се приспадат разходите за детска градина. В нашия случай до долар всичко беше възстановено, защото аз ходех на КОФИ (4 месеца - те покриваха само до 10 долара от детската градина), а мъжа работеше за 14 долара на ден през същите 4 месеца до края на годината. Всичко което беше платил за данъци покри детската градина за разликата между 10 и 25 долара, която КОФИто не плащаше + сервиз дю гард в училище за другото дете.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Публикувай отговор