Без думи

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Silistra
Мнения: 131
Регистриран на: Чет Яну 22, 2004 12:00 pm
Местоположение: Germany

Без думи

Мнение от Silistra »

Ако правиш само това което вече можеш, ще останеш завинаги това което си!
daisy
Мнения: 70
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 6:00 am

Мнение от daisy »

,Историята е приказна наистина, макар и тъжно красива. Но нека не бъда разбирана погрешно, но България е на един самолете билет разстояние от Канада, нали :) Трябва да гледаме на живота от добрата му страна, аз на твое място щях да запея в метрото. Всичко най .... :D
Mr. Nobody
Мнения: 174
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 4:35 pm

Мнение от Mr. Nobody »

Imenno. Ako ne i haresva, da si kupi bilet za BG. Niama smisyl ot izmychvane. Kato se vyrne v BG moje da si hodi na selo i da byde shtastliva...

N.
Аватар
drifter
Мнения: 1684
Регистриран на: Съб Окт 23, 2004 9:56 am
Местоположение: Victoria
Обратна връзка:

Мнение от drifter »

Ама жената не е казала че иска да си ходи. Това не е и носталгия, а паметта човешка :) Конкретна музика, миризма или изглед лесно могат да те върнат на място където си бил дори и за малко. И ако там си изкарал приятно може и сълза да пуснеш. :)
All we have to decide is what to do with the time that is given us.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

Няма нищо изключително или ненормално в тази история. Жената си е чист тип - "гурбетчия". Не е тръгнала да си търси и пуска корени в една нова родина, а нуждата (примерно) я е подгонила да припечели някой лев в "таз тежка чужбина".
Пък носталгията мъчи и хората, които почти цял живот са били емигранти. Я вижте нашио цар. И той не можа да изтрае горкият на носталгията, па се върна в майката България. Ама тук го чакали имоти и един планински връх да си вземе...това са подробности. :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
alen vid
Мнения: 418
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 10:12 am
Местоположение: sofia

ценно инфо !

Мнение от alen vid »

За първи път,да не съм съгласен с Linco, :D ,а именно:
Личното ми впечатление от текста споделен от Силистра е,че статията, представлява изключително ценно помагало за всеки един кандидат емигранд - в качеството и на осведомителна бюлетина на цените на сутрешното кафе на емигранта " 2 долара " :idea: - още няколко такива разкази от очевидци ще допринесе за създаване на пълна финансова картина и материал за социометрично проучване и съпоставка в процентно отношение между минимална работна заплата и цената на дневните разходи за чаша кафе в Канада vs останалия свят. :shock: :thumbsup:

В никакъв случай ,не може да се говори ,че е налице някаква клинична проява на обострен мазохизъм ,защото Личност - способна да сътвори толкова прочувствено повествувание ,просто не се вписва в представите ми за мазохист , по-скоро е налице ,според мен, жесток финансов недоимак възпрепятстващ връщането в Родината

Linco ,сега да не ми се сърдиш ей :beer: :beer: :beer:
Аватар
niki_70
Експерт по жените
Мнения: 218
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 6:06 am
Местоположение: Rivieres-des-Prairies,Qc
Обратна връзка:

Мнение от niki_70 »

Brei, strashni umozakluchenia:

I po-kakvo razbrahte che na jenata ne i haresva, ta i bilet i kupihte? :D :D

I kak Linko stigna do tova genialno zakluchenie che "Жената си е чист тип - "гурбетчия". Не е тръгнала да си търси и пуска корени в една нова родина, а нуждата (примерно) я е подгонила да припечели някой лев в "таз тежка чужбина"."

Spomeni sa tova, nishto poveche.Nostalgia v nai-parvichnia i vid.I niama chovek koito da ne ia izpitva.Za doma, za blizkite, za minaloto.V protiven sluchai neshto ne e na red.


Da ne kaje chovek che mu lipsva neshto ot Balgaria i vednaga se poiaviavat 100 umnika da mu napraviat psihoanaliza. :lol: :lol: :lol:
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away.

George Carlin
Аватар
naskoflex
Мнения: 1104
Регистриран на: Вто Окт 05, 2004 6:10 am
Местоположение: лудницата в Лом

Мнение от naskoflex »

За що си коментирате безсмислени неща,който го гони носталгия има самолети,кораби да се прибира в България,16 хубави няма и долари от Канада и еди какво си от миналото.Който му е мъчно да се връща,още си е тук БЪЛГАРИЯ,много ме интересува за лудостта на някой който хем го сърби ,хем го боли-кви хора сте вие бе?Надявам се да не изперкам като некой сънародници като гледам.
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

emi facta che sme izbiagali prez polovin zemno kalbo i pak se sabirame tuk, edin BG forum mislia che e mnogoznachitelen.
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

Когато човек публикува някакъв текст (статия, есе, разказ, роман и т.н.), този текст заживява свой живот, извън този на автора си. Всеки е свободен да интерпретира авторовите мисли и чувства, заложени в текста, според собствения си интелект, опит и усещания. На тези неща се учим още от най-ранна детска възраст в часовете по български и литература. Може и да уцелим в десятката някой път, но може и нашата интерпретация да е далеч от авторовия замисъл. Ако можеха нашите класици като Ботев и Вазов да надникнат в съчиненията по литература на своите наследници - ученици, студенти, та и в трудовете на литературните ни критици, със сигурност ще се изненадат от повечето от инерпретациите на техните призведения. :)
Това няма нищо общо с психоанализата. Далеч съм от мисълта, че ми е във възможностите да го правя.
Може би грешката ми е, че не започнах предишния си постинг така: "Според скромното ми, никого неангажиращо, непрофесионално и съсвсем субктивно мнение...и т.н." Да, назидателния тон винаги дразни, дори и когато е използван неволно. :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
alen vid
Мнения: 418
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 10:12 am
Местоположение: sofia

ами като чета това....така го разбирам

Мнение от alen vid »

Niki_70 :beer: :beer: :beer:
така както го прочетох ,давам цитата по-доло ,-останах с впечатлението, че авторката е наясно със себе си и своите предпочитания .
Без да се стремя ,да правя умозаключения ,си позволявам да си направя лично предположение /допускане/ за логично изглеждащата ,поне в мойте очи ,по-следваща реакция на авторката ,а именно: - връщане в Родината , която и на мен, както и на нея ,ми е в сърцето.
С една дума, нямам ,ама никакви претенций ,да купувам някому билет за където и да е било.
:beer: :beer: :beer:

Цитата от статията :
" Мъчно ми е: за България, за всички там, за мен самата, за живота. Замислям се за смисъла на всичко това...
Е, не съм свикнала. Няма и да свикна. И не искам. България е в сърцето ми. "
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Linko »

niki_70 написа:I kak Linko stigna do tova genialno zakluchenie che "Жената си е чист тип - "гурбетчия". Не е тръгнала да си търси и пуска корени в една нова родина, а нуждата (примерно) я е подгонила да припечели някой лев в "таз тежка чужбина"."
Основание да направя този извод ми дадоха няколко израза от последния абзац от творбата и по-точно: "Няма и да свикна. И не искам." Те са характерни за всеки гурбетчия, но не и за хора, които съзнателно се стремят да се впишат в едно ново общество. Макар и на последните също да им е познато това чувство - носталгията, те се стремят да я преодолеят до колкото е възможно и да свикнат с новия живот.
Просто лична интерпретация.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
Hemoglobin
Любим форумец
Любим форумец
Мнения: 447
Регистриран на: Чет Яну 29, 2004 9:03 pm
Местоположение: Само в самолета съм си у дома.
Обратна връзка:

Мнение от Hemoglobin »

naskoflex написа:хем го боли-кви хора сте вие бе?Надявам се да не изперкам като некой сънародници като гледам.
Ще "изперкаш", гаранция :-)! Аз само че не бих го нарекъл изперкване... сам ще разбереш, при различните хора е различно. Не жената и е станало мъчно.
Аз лично бих се зарадвал много. Ала и двете ракции идват от едни същи подбуди.
Когато доидеш ще трябва да избереш между два пътя, или да се почустваш Българин (защото тъй или иначе все ще те питат дали си руснак, арабин, или хаитянин :) в зависимост от общия ти хабитус) и да искаш когато кажеш че си такъв хората да да останат с приятно впечатление, или да се опитваш да затриеш националната си принадлежност и да станеш "местен" (на мукавей! ....).
Може би и двете опции са малко крайни и хиперблизирам, но в общи линии е така.
Постоянно ще разбираш а и останалите, че си чужденец (до тук нищо лошо), но ще видиш що за измет има от голямата група чужденци и определено ще искаш да дадеш да се разбере че си нещо по различно от тях... и ето тръгваш по първия път.
(ще дам за пример един човек който доскоро плюеше БГ - Бозо (мара Бозо :)!), наскоро забелязах че Бозо откак е тук си е набавил програма за правене на родословно дърво, тръгва по първия път... а колко беше върл противник на него)

Другия вариант е да те е срам като казваш какъв си , пък и като им кажеш, да не мислиш че знаят това България къде е. От едното ухо им минава та през другото. И фа чакаш деня в който ще казваш "кандец съм" :). Някъде по този път разбираш, че това че си българин хич не ти помага, че националната ти гордост те спъва и че дори те приемат с насмешка, заощото се гордееш че си от някаква държава която е влезнала в местните атласи след трета редакция. И си казваш, аре майната му аз съм дошъл да оправя себе си и семейството си не България.

Та недей казва големи думи като "изперкали", "хващайте си самолета" и пр., че живота е много интересен и има много завои, та не знаеш какво идва след всеки от тях.

Ала е хубаво да знаеш, че в деня който стъпваш на летището тук идва "време разделно" и за теб и за рода ти. Ще избираш дали да останете българи или да се "интегрирате".
(между другото никога не ми е харесвало понятието "интеграция" - интегрира се дивака от джунглата, хората идващи от цивилизовани общества не виждам към какво има да се "интегрират". А и е отвратително, когато под интеграция се разбира да станеш кон с капаци. Ето ме на новоизлюпен "интегрант" всичко ми харесва, стремежите ми са на ниво "каквото дадат, 'се е кяр").

Както и да е, сlaude os, aperi oculos, сам ще видиш.


Инак аз ще взема да хвана тия дни специално метрото за работа да видя това истина ли е :). Инак преди няколко месеца ми се наложи да хвана зелената линия и ми стана приятно като чух един китаец на акордеон да свири "Катюша", та какво остава за българска песен.

П.С. Браво на момичето. Чувал съм че музикантите в метрото правят доста добри пари. Пък и явно си е минала през конкурс за да вземе лиценз да свири там...
"Бързата кучка слепи ги ражда"
българска поговорка
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

Men pak mi se struva,che na avtorkata i tegi misalta s koyato e doshla tuk za nov givot i se chuvstva obrechena da puska koreni.Pone sadeyki po sebe si az ne izpitvam podobni chuvstva kato neynite stoto sam si gurbetchiya s yasnata misal ,che sam zamalko i nemogat da me tovaryat podobni chuvstva kato nostalgiya ,motivaciya za adaptaciya ,borba za ocelyavane etc.
Izgivyavam edin interesen period ot givota si,dage tova me zabavlyava.
Ne sam ubeden obache ,ako byah ot drugata kategoriya imigranti,dali i az nyamashe da se chuvstvam po sashtiyat nachin kakto avtorkata.
Izobshto mnogo ot imigrantite sa neshtastni stoto se chuvstvat obrecheni ,bez ibor i izhod ,da si nalyagat parcalite vapreki ,che givotat tuk izobshto ne im haresva.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

----
Последно промяна от Joy на Сря Яну 12, 2005 10:29 pm, променено общо 1 път.
Заключено