Кандидатстване и по двете процедури?

Федералната процедура за имиграция, спонсориране, студентски, работни и посетителски визи, програмите за имиграция на останалите провинции.
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Кандидатстване и по двете процедури?

Мнение от Leda78 »

Искам да попитам относно възможността за кандидатстване и по двете процедури. Имаме приятели, които вече са кандидатствали за Квебек, получиха акюзе преди няколко месеца, но сега отвориха повече професии по Федералната и вече се класират и там и се чудят, дали да не подадат- все пак двоен шанс си е. Така или иначе имат готови документи и държани изпити...

Та основният въпрос, който тях ги вълнува - второто кандидатстване по Федералната дисквалифицира ли ги за Квебек, ако CIC засекат и двете кандидатури (което е нормално, ако имат обща база данни)? Някъде в официален източник упоменато ли е, че може да се кандидатства само по една процедура или поне, че Квебекарите държат на това? (струва ми се логично, след като основният им проблем на Квебек е дали ще се заселиш точно там...).

Намерих отговор на Коко от 2004, че не може да се кандидатства по двете процедури, но защо така е решил и все още ли е така?

Благодаря предварително на всички, отзовали се по темата.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Кандидатстване и по двете процедури?

Мнение от pumpy »

Да не се окаже "между два стола"....
Федералните ще разберат за Кебекарската процедура в момента, в който от Кебек им изпратят служебно сертификата за селекция. Какво става тогава - нямам представа.
Аз лично бих се концентрирал по едната и бих си свършил работата както трянва, но това е лично мнение....
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Кандидатстване и по двете процедури?

Мнение от ivalin »

И кебекарската и федералната са май все за Канада...?! Ами защо не се пробва и по манитобската и т.н. ще има повече шансове все пак...?! Ама нали сме си българи, защо пък не... няма начин да не ги прецакаме...?! Те тука, че са гупави спор няма , ама с "тервата" и с "доматите" не са толкова напред... :fubar:
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Кандидатстване и по двете процедури?

Мнение от Leda78 »

Ивалин, нямам представа за какво прецакване говориш. Изрично отварям тема и питам дали е разрешено - именно защото хората са свестни и искат всичко да е по правилата. Не може да се отрече, че кандидатстване по две процедури ти дава двоен шанс. Ако не е забранено и имаш излишни пари, защо да не си увеличиш шансовете??

Например сега, ако 2011 бяхме кандидатствали и за Квебек, вече щяхме да сме на интервю. Но ние кандидатствахме само по Федералната, квотата се изчерпа и ни върнаха документите. През това време Квебек сложиха и те задължително точки по "област на образование" и от там отпаднахме. А Федералната първо я спряха, а после махнаха професията ми и IETLS сертификата изтече... И ето че след 3 години сме на същото място и започваме отначало....

Pumpy, между другото за програмата на Нова Скотия, например, в самите документи питат дали си кандидатствал по друга програма за Канада. Значи го отчитат като опция. И защо да не кандидатстваш - все е Канада, с всяко кандидатстване просто заявяваш още веднъж сериозното си намерение да емигрираш в Канада. Но Нова Скотия нсе пак е във Федерална Канада. За Квебек единственото, което ме притеснява е, че те много държат да се заселиш в тяхната провинция и може да го възприемат като знак, че ти не искаш да останеш там и да те дисквалифицират... но ако това е официална причина за дисквалификация, все пак някъде трябва да го пиши официално, а не го намирам.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Кандидатстване и по двете процедури?

Мнение от optics »

След 10 мин гугълване стигнах до следното:

In general, you can apply for multiple programs or even the same program more than once. Remember that provincially-based programs have as a requirement the intent to settle in the particular province you are applying to. Once a selection decision has been made on one of your applications, you will have the choice of which application to abandon. Additionally, you can withdraw an application by contacting your regional Canadian visa office, and depending on what stage it is at in processing, you may be refunded your government application fee.

ето тук: http://www.cicnews.com/2012/01/canadian ... 11346.html"

Оставям за домашно на питащата да изясни дали този отговор е актуален към днешна дата и доколко е официален.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Кандидатстване и по двете процедури?

Мнение от Leda78 »

Благодаря - аз ви смятам за повече от гугъл явно, защото хич не съм сетила да гугълна по темата... :lol:

В случая бих казала, че този адвокат добре си владее материята и явно е прав - има логика нещата при процедурите да се разделят вече при номиниране от провинцията и в този случай ти да си длъжен да уведомиш обслужващия офис по коя процедура се отказваш и по коя продължаваш... До този момент ти реално кандидатстваш по процедури, по които си eligible и нищо не могат да ти кажат...

За съжаление, неговия отговор не може да послужи за официален източник и доказателство при евентуални проблеми с CIC за "седенето на два стола" и в този смисъл трябва да го намерим като отговор в техния сайт. Не вярвам да не е питано досега и сигурно някъде там го пише - добра идея е да се преровят FAQ по различните програми... надали е подчертано дебело, тъй като и те не искат да бачкат по някакъв кейс цяла година и накрая той да се окаже case for just in case... :lol:
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Кандидатстване и по двете процедури?

Мнение от Koko »

Leda78 написа:Искам да попитам относно възможността за кандидатстване и по двете процедури. Имаме приятели, които вече са кандидатствали за Квебек, получиха акюзе преди няколко месеца, но сега отвориха повече професии по Федералната и вече се класират и там и се чудят, дали да не подадат- все пак двоен шанс си е. Така или иначе имат готови документи и държани изпити...

Та основният въпрос, който тях ги вълнува - второто кандидатстване по Федералната дисквалифицира ли ги за Квебек, ако CIC засекат и двете кандидатури (което е нормално, ако имат обща база данни)? Някъде в официален източник упоменато ли е, че може да се кандидатства само по една процедура или поне, че Квебекарите държат на това? (струва ми се логично, след като основният им проблем на Квебек е дали ще се заселиш точно там...).

Намерих отговор на Коко от 2004, че не може да се кандидатства по двете процедури, но защо така е решил и все още ли е така?

Благодаря предварително на всички, отзовали се по темата.
Както сама си отбелязала, това съм го писал преди 10 години, което си е доста време. Ако не ме лъже паметта тогава наистина в официалният уеб сайт имаше това уточнение - че не може да се кандидатства по две имиграционни процедури едновременно, но след разните промени по процедурите въпросният абзац отдавна го няма в сайта им и ако не се лъжа в момента наистина там няма нищо ясно казано по въпроса.
От друга страна, ако се опиташ да погледнеш на нещата така - примерно кандидатстваш по програмата за Квебек и се опитваш всячески да ги убедиш че отговоряш на тяхните условия и обезателно искаш да се заселиш точно в тяхната провинция, а се оказва че в същото време си подала документи по друга процедура с намерение да се установиш в друга провинция, т.е. излиза че в документите за Квебек си ги излъгала. На това как биха погледнали квебексите имиграционни?
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Кандидатстване и по двете процедури?

Мнение от agent Ozo »

Leda78 написа:Не може да се отрече, че кандидатстване по две процедури ти дава двоен шанс.
Грешно твърдение, основано на грешното допускане, че крайната цел на двете процедури е една и съща. А тя не е.
Всяка една от двете процедури има за цел осигуряване на заселници в една конкретна географска и административна област на Канада. И само фактът, че и по двете процедури разрешението за влизане и пребиваване в Канада се издава на федерално ниво, не ги прави еднакви.

Верно е, че няма формална пречка да се кандидатства и по двете процедури едновременно. Рискът за отказ и по двете процедури обаче си е за сметка на кандидатите. Мотивът е ясен - доказана неистинност на декларираното намерение за установяване във визираната от конкретната процедура част на Канада.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Кандидатстване и по двете процедури?

Мнение от ivalin »

Koko написа:Както сама си отбелязала, това съм го писал преди 10 години, което си е доста време. Ако не ме лъже паметта тогава наистина в официалният уеб сайт имаше това уточнение - че не може да се кандидатства по две имиграционни процедури едновременно, но след разните промени по процедурите въпросният абзац отдавна го няма в сайта им и ако не се лъжа в момента наистина там няма нищо ясно казано по въпроса.
От друга страна, ако се опиташ да погледнеш на нещата така - примерно кандидатстваш по програмата за Квебек и се опитваш всячески да ги убедиш че отговоряш на тяхните условия и обезателно искаш да се заселиш точно в тяхната провинция, а се оказва че в същото време си подала документи по друга процедура с намерение да се установиш в друга провинция, т.е. излиза че в документите за Квебек си ги излъгала. На това как биха погледнали квебексите имиграционни?
Коко не те лъже паметта и не само преди 10 г., а и до преди 4-5 г. си го пишеше и беше от ясно по-ясно, но трябва да се поразрови човек и да прочете. иначе е супер , ако имаш пари пускаш по всички възможни процедури и си 6. Че те тогава защо изобщо да си играят да правят различни процедури след като явно някой е заявил, че иска да отиде в Канада и е готов на всичко. Те хората са се сетили преди доста време и са взели мерки.
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Кандидатстване и по двете процедури?

Мнение от optics »

Koko написа: От друга страна, ако се опиташ да погледнеш на нещата така - примерно кандидатстваш по програмата за Квебек и се опитваш всячески да ги убедиш че отговоряш на тяхните условия и обезателно искаш да се заселиш точно в тяхната провинция, а се оказва че в същото време си подала документи по друга процедура с намерение да се установиш в друга провинция, т.е. излиза че в документите за Квебек си ги излъгала. На това как биха погледнали квебексите имиграционни?
Според мен това не е правилен поглед към ситуацията. Нека да си говорим истината - ти искаш да се заселиш НЯКЪДЕ в Канада и си готов да си съдереш г*за във вадене на документи и обещания че ще живееш там СТИГА ДА ТЕ ВЗЕМАТ. Говорим за реални обещания, декларации и т.н. не за измами. Не се сещам такъв българин дето примерно ще иска да се засели в Торонто, но ако се окаже, че има шанс единствено за Калгари, ще каже - а, не, не ви го ща, оставам си в Етрополе. Това е реалността и ако приемем че Канадските власти не пасат трева, те са наясно с нея.
Тоест - всички знаят че приказките, че искаш да се заселиш "точно в тяхната провинция" са проформа, тоест не означават че никоя друга не щеш, а означават единствено - ако ми дадете шанса, ще бъда гражданинът който очаквате да бъда. В този смисъл няма нищо грешно и измамно да го кажеш на много провинции наведнъж.

Щом са наясно, ако наистина МНОГО искаха да оптимизират процедурата, можеше да я направят така - Почваш онлайн с един общ въпросник и една обща точкова система и компютъра ти казва - ти моме се (ако имаш реално документите/квалификациите/опита който си чекнала) се класираш за Кебек с 3 точки над изискуемото и за другите провинции с 1 точка над изискуемото - ако искаш администрацията да работи над двете опции, цъкни и двата чекбокса и след това цъкни на чек-аут-а, за да платиш двойно. Ако искаш само едното - цъкни само него. След туй прати документите на хартия.

След което ако си пуснала две молби и по едната си приета - когато я приемеш и ти - другата чак тогава изгаря. (Парите също, защото бюрократи са се трудили над твоите документи).
Фактът че не е направено така или още по-оптимизирано (а дори и да може, но просто не е рекламирано) показва че Канада не е ЧАК толкова приритала за нови хора. Митът че "им трябват специалисти" битува много силно в съзнанието на всеки отвратен от Българската действителност.

Пример - да речем съм работодател фермер с широк спектър дейности. Не ми стигат специалисти за множество различни позиции. Ако знам, че примерно в България има потенциални работници които искат да дойдат, бих ги поошрил да подават едновременно за всяка позиция която в рамките на разумното им пасва на опита и знанията, а не само за една.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Кандидатстване и по двете процедури?

Мнение от agent Ozo »

Optics, позицията ти е разбираема и логична, но единствено от страна на кандидата, не и от страна на имиграционните чиновници. А примерът ти с фермера-работодател не е прецизен. По-точно би било ако той се допълни с условието, че освен теб има още 10-на подобни фермера в десет различни области на България. Но ти, единствен, си получил разрешение от правителството сам да си правиш селекцията на кандидатите за твоята ферма. И е съвсем естествено, че след като хабиш време и средства за да се занимаваш с това, да очакваш селектираните от теб да дойдат именно в твоята ферма, а не в която и да е от всичките 11 подобни ферми. И да се мъчиш по всякакъв начин да минимизираш загубите си като не се занимаваш излишно с кандидати, за които си сигурен, че нямат никакво намерение да идват при теб. А използват процедурата ти само за да влязат в България и да отидат във фермата на Мухата или който и да е друг, примерно.
И тук няма никакво значение, че априори ти предполагаш такива намерения у всеки един кандидат по твоята процедура за селекция. За което и въвеждаш в процедурата си подписване на писмени декларации за намерение за оставане именно в твоята ферма. Макар и да си наясно, че с това никой не можеш да задължиш да дойде при теб.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Leda78
Мнения: 502
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 12:40 pm

Re: Кандидатстване и по двете процедури?

Мнение от Leda78 »

Most provinces and territories in Canada have an agreement with the Government of Canada that lets them nominate immigrants who want to settle there.

You must apply in two stages.

First, you must apply to the province or territory where you want to live. It will review your application based on two things:

its immigration needs andif you really plan to live there.
Мисля, че този цитат от официалния сайт, май ще приключи тълкуването ... ясно е, че ако по това преценяват кандидатурата - ще имаш проблем. НО това се отнася в случаите, в които кандидатстваш по Квебек + която и да е друга програма или пък по 2 провинциални програми едновременно. Ако обаче, кандидатстваш по Федералната и тази на Албърта да кажем, не би трябвало да имаш проблем, тъй като Албърта е част от Федерална Канада. Разбира се, ако във формулярите за Федерална Канада те питат къде ще се заселиш, трябва да отговориш - Албърта. И разбира се - всичко това има някакво значение, ако още на това ниво на кандидатстване, всички провинции имат обща база данни, в която да правят проверка дали не си кандидатствал и другаде. Но все пак говорим за правила, така че дори да нямат обща база данни, не би трябвало да се учудваш, ако Квебек не те пожелаят , ако знаят за твоята кандидатура за Федерална Канада. В този смисъл рискът си е за сметка на кандидатите.
Иначе - за протокола - съм съгласна с optics. Другото тълкуване дори от гледна точка на провинциите, би било заравяне на главата в пясъка, защото не отговаря на реалността. Именно затова Квебек имат проблем в това отношение.
Miracles start to happen when you give as much energy to your dreams as you do to your fears
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Кандидатстване и по двете процедури?

Мнение от ivalin »

Leda78 написа:Ако обаче, кандидатстваш по Федералната и тази на Албърта да кажем, не би трябвало да имаш проблем, тъй като Албърта е част от Федерална Канада. Разбира се, ако във формулярите за Федерална Канада те питат къде ще се заселиш, трябва да отговориш - Албърта. И разбира се - всичко това има някакво значение, ако още на това ниво на кандидатстване, всички провинции имат обща база данни, в която да правят проверка дали не си кандидатствал и другаде. Но все пак говорим за правила, така че дори да нямат обща база данни, не би трябвало да се учудваш, ако Квебек не те пожелаят , ако знаят за твоята кандидатура за Федерална Канада. В този смисъл рискът си е за сметка на кандидатите.
Федералната и тази на Албърта е едно и също. Манитобската и Федералната не са едно и също, както Кебекарската и Федералната. Щом кандидатстваш по различни изисквания от Федералната процедура, означава, че не си по Федералната, а пък камоли да кандидатстваш по 2 и повече... Просто никакъв шанс... Канадците така са си измислили нещата, че на тях да им е добре, а не на кандидатемигрантите особено от бившия източен блок.
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11762
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Кандидатстване и по двете процедури?

Мнение от optics »

За протокола - Кебек също е част от Федерална Канада, само че една по- ... изкилиферчена част.
:wasntme:
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ivalin
Мнения: 914
Регистриран на: Сря Авг 27, 2008 6:40 am
Местоположение: Monreal

Re: Кандидатстване и по двете процедури?

Мнение от ivalin »

optics написа:За протокола - Кебек също е част от Федерална Канада, само че една по- ... изкилиферчена част.
:wasntme:
Надявам се, че куцо и съкато го разбра вече, само Муроа още не е в час... :lol:
Аз съм това, което ти ще бъдеш, а ти си това, което аз бях.
Публикувай отговор