Ето няколко много бегло нахвърляни варианти за учене в Квебек, които могат да бъдат дообяснени и доуточнени по-късно ако има интерес.
Diplôme d'études professionnelles (DEP)
Предлага се от нещо като центрове за професионалка квалификация. Трае около година и половина (между 800 и 1600 часа според специалността). Най-бързият начин човек да се сдобие с професия. Учат се единствено неща, свързани с конкрентана специалност, няма общообразователни предмети. Предимно ясни и конкретни професии, от типа на водопроводчик, готвач, заварчик. По-подробен списък и описания
тук.
Attestation d'études collégiales (AEC)
Много прилича на горното, но се провежда в колежите. Препоръчва се за хора, които са учили нещо сходно и искат да се преквалифицират бързо или пък за имигранти, които са завършили същата специалност и искат да се ориентират в тукашните термини, норми и особености на съотвентата професия. Продължителността е пак около година и половина и не се изучават общообразователни предмети.
Diplôme d'études collégiales (DEC Technique)
Техническите предмети са по-задълбочени и на по-високо ниво от тези в AEC-а. Освен тях се учат общообразователни предмети като литература, философия, физическо. Ако сте ги учили в България, може да ви ги "признаят" и да не се налага да ги повтаряте. Няма точен български еквивалент, най-близките неща са полувисше или нещо като техническа гимназия. Колежанската диплома се води по-ниско ниво на образование от бакалавър. С такава диплома човек може да работи куп професии, за които в България се изисква минимум бакалавър. Варианти - интензивен DEC.
Университет
Професионалните ордери изискват минимум бакалавър или магистър със съответните години стаж и това е всъщност причината много хора да предпочетат университет пред колеж. Също и човек не се мъчи да пише литературни дисертации и не държи матура по език, както би му се случило ако избере колеж.
Reconnaissance des acquis et de compétences (RAC)
Вместо цяло едно образование, човек може да учи само предметите които "не му достигат" и да получи тукашна диплома. За съжаление, не всички учебни заведения участват в тази програма и не всички специалности са включени. Повечко инфо -
тук.
Доучване според изискванията на ордера
Ако професията ви е под контрола на някой професионален одрер, можете да кандидатствате за членство директно там и те да ви кажат кои точно предмети или колко учебни кредита трябва да доучите в университет, за да ви приеме. Веднъж член на ордера, можете да работите каквото си решите в сферата, без значение дали имате тукашна диплома или не.
Заем-стипендия
Едно от предимсвата на Квебек е, че цената на образованието е много по-ниска от тази в другите канадски провинции. Освен това, държавата предлага доста изгодна програма за финансиране. Например 800 долара месечно, от които 220 са заем, който трябва да се върне след време, а останалите са "подарък"

По въпросния заем лихвите се поемат от държавата, докато човек учи, така че крайната сума на задлъжняване се равнява на няколко месечни заплати. Естествено, има куп условности - например "подаръкът" е по-малък или съвсем го няма, ако човек има странични доходи, живее при родителите си или пък половинката му има добри доходи. Но във всички случаи, нещата са така организирани, че липсата на парди да не е повод човек да се откаже от образованието, което желае.