американска виза

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
KASTA7372
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 01, 2009 12:13 pm
Местоположение: Montreal, Canada

американска виза

Мнение от KASTA7372 »

Въпросът ми е- при издадена десет годишна американска виза на перманент резидънс, при изтичане на бг паспортите какво се случва с визата? Трябва да си сменим паспортите преди да станем канадски граждани, но до тогава имаме валидна американска виза... ;)
Chovek e tolkova golqm kolkoto sa golemi mechtite mu!
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: американска виза

Мнение от roumensp »

Като си подменяш паспорта ще поискаш да си задържиш стария паспорт заради валидната виза (разрешават). Когато пресичаш US границата ще показваш и двата паспорта, новия и стария.

Старият паспорт ще ти свърши работа и когато кандидатстваш за гражданство. Въпреки че имиграционните осъзнават факта, че доста държави изземват старите паспорти когато издават нови, те хич не са очаровани когато нямаш паспорт, който покрива последните 4 години преди датата на подаване на апликацията.
KASTA7372
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 01, 2009 12:13 pm
Местоположение: Montreal, Canada

Re: американска виза

Мнение от KASTA7372 »

Благодаря много roumensp!!! За кандидатстване за канадско гражданство знаех, че трябва да си пазиш стария паспорт, но не знаех, че това важи и за американската виза, защото ние сме имали и преди това американски визи, но те са били със срок по-малък от давността на паспортите ...благодаря :y:
Chovek e tolkova golqm kolkoto sa golemi mechtite mu!
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: американска виза

Мнение от Павел »

Американската виза е валидна и при изтекъл паспорт, за разлика от канадската, която трябвада се вземе отново, ако паспорта е изтекъл.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
borkoo
последно предупреждение за БАН
Мнения: 166
Регистриран на: Пет Сеп 16, 2011 1:35 am
Местоположение: Montreal

Re: американска виза

Мнение от borkoo »

roumensp

Искаш да ми кажеш,че в един момент си притежавал два български задгранични паспорта???Един невалиден с изтекъл срок и положена в него виза за САЩ,втория валиден изваден след изтичане срока на този с визата?Ако е така това звучи като,видях един бивш негър на зелен кон :D направо невероятно.По закон българските документи за самоличност са собственост на държавата.Не можеш да получиш нов валиден документ без да предадеш стария такъв с изтекъл срок.Служителя в паспортна служба трябва да вземе стария документ да го перфорира пред теб и предаде за унищожаване в паспорна служба на МВР,а на теб да ти даде новия документ.Всичко друго е нарушение на закона.Изключение се прави само в случаите когато придобиваш нов документ поради кражба или загубване на стария,но тогава преди да вземеш новия документ ти пишат акт за извършено административно нарушение.Гарантирам ти,че такава е законовата процедура.Как обаче функционира българското посолство и по-точно българската консулска служба в Канада не знам.
emimilanova
Мнения: 225
Регистриран на: Нед Апр 29, 2007 3:44 pm
Местоположение: Montreal

Re: американска виза

Мнение от emimilanova »

borkoo написа:roumensp

Искаш да ми кажеш,че в един момент си притежавал два български задгранични паспорта???Един невалиден с изтекъл срок и положена в него виза за САЩ,втория валиден изваден след изтичане срока на този с визата?Ако е така това звучи като,видях един бивш негър на зелен кон :D направо невероятно.По закон българските документи за самоличност са собственост на държавата.Не можеш да получиш нов валиден документ без да предадеш стария такъв с изтекъл срок.Служителя в паспортна служба трябва да вземе стария документ да го перфорира пред теб и предаде за унищожаване в паспорна служба на МВР,а на теб да ти даде новия документ.Всичко друго е нарушение на закона.Изключение се прави само в случаите когато придобиваш нов документ поради кражба или загубване на стария,но тогава преди да вземеш новия документ ти пишат акт за извършено административно нарушение.Гарантирам ти,че такава е законовата процедура.Как обаче функционира българското посолство и по-точно българската консулска служба в Канада не знам.
Можеш да задържиш изтеклия си паспорт, както тук, така и в БГ и няма нищо незаконно в това. Естествено, попълва се молба-декларация, в която се упоменава мотива и това, че след изтичане на необходимистта от стария паспорт, се задължаваш да го предадеш по надлежния ред в (не помня какъв точно) срок. Така че конят е зелен, а бивши негри си има ;)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11764
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: американска виза

Мнение от optics »

Борко успокой коня. Тука има не един и не двама дето са имали съвсем законно по два български паспорта.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: американска виза

Мнение от roumensp »

Каквото пиша е от личен опит. Има доста опростена форма, с която се заявява, че искаш да задържиш стария паспорт докато ти е необходим. И все още притежавам 2 БГ паспорта, така и не им изпратих стария, след като взех канадски.
А може да има и зелени коне, не знам ... ;)

PS
И ще добавя (пак от личен опит), че американците хич не ги притеснява това, че им даваш 2 паспорта, когато пресичаш границата и че визата е в изтекъл паспорт.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: американска виза

Мнение от pumpy »

borkoo написа:roumensp

Искаш да ми кажеш,че в един момент си притежавал два български задгранични паспорта???Един невалиден с изтекъл срок и положена в него виза за САЩ,втория валиден изваден след изтичане срока на този с визата?Ако е така това звучи като,видях един бивш негър на зелен кон :D направо невероятно.По закон българските документи за самоличност са собственост на държавата.Не можеш да получиш нов валиден документ без да предадеш стария такъв с изтекъл срок.Служителя в паспортна служба трябва да вземе стария документ да го перфорира пред теб и предаде за унищожаване в паспорна служба на МВР,а на теб да ти даде новия документ.Всичко друго е нарушение на закона.Изключение се прави само в случаите когато придобиваш нов документ поради кражба или загубване на стария,но тогава преди да вземеш новия документ ти пишат акт за извършено административно нарушение.Гарантирам ти,че такава е законовата процедура.Как обаче функционира българското посолство и по-точно българската консулска служба в Канада не знам.
Стотици да не кажа хиляди българи в Канада имат по два български пасторта в себе си, а сигурно и повече. Валиден е само последния, всички останали са перфорирани и с печат "НЕВАЛИДЕН". Запазването им става с подписването на декларация, че се налага да го задържиш и ще го върнеш един ден, когато вече не се налага. Същото важи и за стотици и хиляди българи, живееши в България, които имат 10 години американски визи в изтекли български паспорти (майка ми и баща ми, както и тъщата и тъста ми са сред тях) - всичките те пътуват с двата паспорта, закачени заедно с телбод и получават всичките си гранични печати в новия паспорт, а конкретно са САЩ и бележка под печата "VIOP" - visa in old passport.
Всичко е съвсем легално и законно :)
KASTA7372
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 01, 2009 12:13 pm
Местоположение: Montreal, Canada

Re: американска виза

Мнение от KASTA7372 »

много благодаря за хубавата дискусия, така вече и аз съм наясно с нещата...и ние ще си ходим с два бг паспорта...
Chovek e tolkova golqm kolkoto sa golemi mechtite mu!
lana_tan
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Апр 23, 2012 5:12 pm

Re: американска виза

Мнение от lana_tan »

Здравейте и от мен
Виждам, че темата е по-старичка, но се надявам да имате идея как да постъпя в моя случай:
По процедурата ми за кандидатстване в Квебек ми искат като доказателство за престоя ми в САЩ да им представя визите от престоя ми.
За съжаление те бяха в стария ми паспорт, който още преди 4 години съм подменила с нов и върнала, и сигурно е унищожен от МВР... J-1 формата за визата ми също не мога да открия - вероятно е изгубена при пренасяне на багаж... Също така престоя ми в САЩ беше удължен с 6 месеца по процедура с туристическа виза, за която също не пазя документи...
Какво бих могла да им представя на канадците според вас?
Наистина съм объркана - помагайте...
DCS au Vienne: 07.10.2011
Accusé de réception: 20.04.2012
Demande de documents: 23.10.2012
Entrevue: 08.11.2013
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: американска виза

Мнение от pumpy »

- разписки за самолетни билети ?
- разходи направени на място ?
- сигурно можеш да поискаш копия от формата за J-1 от спонсириращата агенция, ако те пазят някакъв архив ?
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11764
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: американска виза

Мнение от optics »

Сметките за кредитни карти. Някакви други писани документи - напр договор за жилище...
Бележки удостоверяващи приходи. Придобита диплома ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: американска виза

Мнение от Marto »

lana_tan написа:Здравейте и от мен
Виждам, че темата е по-старичка, но се надявам да имате идея как да постъпя в моя случай:
По процедурата ми за кандидатстване в Квебек ми искат като доказателство за престоя ми в САЩ да им представя визите от престоя ми.
За съжаление те бяха в стария ми паспорт, който още преди 4 години съм подменила с нов и върнала, и сигурно е унищожен от МВР... J-1 формата за визата ми също не мога да открия - вероятно е изгубена при пренасяне на багаж... Също така престоя ми в САЩ беше удължен с 6 месеца по процедура с туристическа виза, за която също не пазя документи...
Какво бих могла да им представя на канадците според вас?
Наистина съм объркана - помагайте...
Изискай информацията директно от американците с FOIA/PA Request от US Citizenship and Immigration Services. Резултатът би трябвало да съдържа достатъчно информация.

http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/ ... f3d6a1RCRD"
Публикувай отговор