Employment insurance при преместване .....

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Employment insurance при преместване .....

Мнение от mortigur »

Здравейте,

Значи смятам да се местя от една провинция в друга, но понеже финансите винаги са ограничени, не бих отказал и малко помощ от държавата а именно - Employment insurance. В момента работя на пълно работно време в една компания и така съм от Юни миналата година, а преди това работих по 30 часа на седмица в същата компания. Вече съм им дал предизвестие, и даже ги помолих да ме съкратят но те ми отказаха, под предлог че не е законно.

Точно преди година, обаче бях на една информационна сесия с тукашни представители на министерството на лейбър маркета и там една дама ни обясни, че при преместване от една в друга провинция се полага EI. Тогава си спомням, че два пъти я питах дали е сигурна в това нещо и тя каза че е сигурна и два пъти го наблегна(още от тогава бях решил да се местя). Преди около два месеца обаче случайно имах вземане даване с пак същото министерство и мимоходом, попитах жената, която ме обслужваше на телефона дали мога да кандидатствам и дали евентуално ми се полага EI при условие, че се местя. Тя ме тушира като ми каза, че такова нещо няма.

Сега в този етап не знам на кой да вярвам, а и работодателя ми твърдо отказа да ме съкрати, така че ако някой е изпадал в подобна ситуация моля да сподели. Аз така или иначе като се преместя пак ще кандидатствам за EI, но би било добре ако знам какви подводни камъни може да се изпречат на пътя ми.

О, забравих да спомена, че точно преди една година бях съкратен от друга компания (тогава имах две работи), но не съм ползвал EI. Това дали би помогнало?

Ето и какво казва официалния сайт по въпроса:

Am I eligible for EI regular benefits?

You may be entitled to receive EI regular benefits if you:

* have paid premiums into the EI Account;
* lost your employment through no fault of your own;
* have been without work and without pay for at least seven consecutive days in the last 52 weeks;
* have worked for the required number of insurable hours in the last 52 weeks or since the start of your last EI claim, whichever is shorter;
* are ready, willing, and capable of working each day; and
* are actively looking for work (you must keep a written record of employers you contact, including when you contacted them).

You may not be entitled to receive EI regular benefits if you:

* voluntarily left your employment without just cause;
* were dismissed for misconduct; or
* are unemployed because you are directly participating in a labour dispute (strike, lockout, or other type of dispute).

Но пък аз си имам основателна причина, да се местя.
Taxation is theft.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Employment insurance при преместване .....

Мнение от Omega3 »

Ето какво означава just cause :

c.just cause for voluntarily leaving an employment or taking leave from an employment exists if the claimant had no reasonable alternative to leaving or taking leave, having regard to all the circumstances, including any of the following:

i.sexual or other harassment,
ii.obligation to accompany a spouse, common-law partner or dependent child to another residence,
iii.discrimination on a prohibited ground of discrimination within the meaning of the Canadian Human Rights Act,
iv.working conditions that constitute a danger to health or safety,
v.obligation to care for a child or a member of the immediate family,
vi.reasonable assurance of another employment in the immediate future,
vii.significant modification of terms and conditions respecting wages or salary,
viii.excessive overtime work or refusal to pay for overtime work,
ix.significant changes in work duties,
x.antagonism with a supervisor if the claimant is not primarily responsible for the antagonism,
xi.practices of an employer that are contrary to law,
xii.discrimination with regard to employment because of membership in an association, organization or union of workers,
xiii.undue pressure by an employer on the claimant to leave their employment, and (xiv) any other reasonable circumstances that are prescribed.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Employment insurance при преместване .....

Мнение от Omega3 »

АКо не си в по горният списьк може да се закачиш за следното :

The list established by the legislator however, is not exhaustive. It does not exclude other circumstances that should be taken into consideration even though they are not on the list1.

В тяхният сайт пише много повече по този вьпрос : ето : VOLUNTARILY LEAVING EMPLOYMENT : http://www.servicecanada.gc.ca/eng/ei/d ... tml#a6_5_1"
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Employment insurance при преместване .....

Мнение от mortigur »

Благодаря за помоща, значи зависи от преценката на конкретния специалист до колкото виждам.

The wording of this legislative provision allows for a great deal of latitude in the analysis of the particular circumstances of each case and in making the decision as to whether or not just cause for voluntarily leaving was present.

А къде трябва да кандидатствам? На новото място където отивам предполагам, защото там ще ми е постоянния адрес.
Taxation is theft.
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Employment insurance при преместване .....

Мнение от John Smith »

Има ли някъде на официален сайт причина да се дава EI при преместване? Аз не намирам такава.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Employment insurance при преместване .....

Мнение от mortigur »

John Smith написа:Има ли някъде на официален сайт причина да се дава EI при преместване? Аз не намирам такава.
Представител на лейбър маркета го каза това. Не си го измислям. Два пъти я питах за това.
Taxation is theft.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Employment insurance при преместване .....

Мнение от Omega3 »

John Smith написа:Има ли някъде на официален сайт причина да се дава EI при преместване? Аз не намирам такава.
Директно не.

А и както е добре пояснено по горе, това понятието juste cause е доста еластично и може да се квалифицираш след анализ на досието. Ако не ти харесва решението им, може да контестираш. Сьс сигурност има доста сьдебни решения които покриват и случая с местенето. Но за това си трябват по задьлбочено тьрсене. Не само клик тук клик там за 5,10 секунди.
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Employment insurance при преместване .....

Мнение от mortigur »

Добре де няма смисъл да се спори, до края на месец Май ще стане ясно. Мислих, че има подобен случай, затова и попитах. Хайде със здраве ще ви съобщя какво е станало.
Taxation is theft.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Employment insurance при преместване .....

Мнение от Omega3 »

mortigur написа:
John Smith написа:Има ли някъде на официален сайт причина да се дава EI при преместване? Аз не намирам такава.
Представител на лейбър маркета го каза това. Не си го измислям. Два пъти я питах за това.
След като местенето не е споменато директно вьв закона като легална причина, единственият начин да разбереш дали ще ти дадат е да подадеш молба. Личното ми мнение е че ако се аргументираш сьс сериозни мотиви имаш големи шансове да ти приемат молбата.

За това и са сьздали това понятие juste cause. Трудно е да се опише сьс думи всичките случаи при които да се квалифицираш. Това е типична common law логика.

А и ти можеш сам да провериш много нешта. Има си комисия която разглежда досиетата на тези които контестират пьрвото решение. Решенията на тази Комисия по принцип са публични и лесно достьпни. Трябва си малко тьрсене.
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Employment insurance при преместване .....

Мнение от John Smith »

Omega3 написа:А и както е добре пояснено по горе, това понятието juste cause е доста еластично...
То се отнася предимно за отношенията с работодателя и не виждам по някакъв начин да е свързано с намеренията на работника да прави нещо след това, в случая да се премести. За преместване има данъчен кредит, но не се полага EI. Ако по някаква причина на mortigur му бъде отпуснат EI, то няма да е заради намеренията му да се премести. Дори според мен е грешка да се дава такъв мотив, защото вероятността да му откажат се увеличава. Служителите четат правила и ако не намират такъв текст, точно както и ние не намираме, EI ще бъде отказан. И след повече от 10 секунди клик продължавам да не намирам такава причина на целия сайт на Service Canada. Това, че някой служител бил казал нещо на mortigur съвсем не е гаранция, че то е вярно.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Employment insurance при преместване .....

Мнение от Omega3 »

Джон, ето какво пише в закона който може да бьде прочетен на официалният сайт :

Subsection 29(c) of the legislation identifies fourteen specific sets of circumstances that should be considered when determining if just cause exists for voluntarily leaving employment.

The list established by the legislator however, is not exhaustive. It does not exclude other circumstances that should be taken into consideration even though they are not on the list1

Два от тези 14 случаи са следните :

obligation to care for a child or a member of the immediate family,

рeasonable assurance of another employment in the immediate future,

Има и други. Какво общо има това с работодателя????
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Employment insurance при преместване .....

Мнение от mortigur »

Omega3 написа: reasonable assurance of another employment in the immediate future,
Туй май най ми харесва..... :D :D :D :y: :y: :y: :y: :y:
Последно промяна от mortigur на Съб Апр 30, 2011 12:59 pm, променено общо 1 път.
Taxation is theft.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Employment insurance при преместване .....

Мнение от Omega3 »

На мен двама специалисти в емигирането ми казаха, че с висше в сферата на изкуствата имам нула шансове да взема виза. Не било в списька им, а и артистите били бедни в Канада. След 10 минутно интервю ми казаха добре дошьл в Канада.

Опитай, аргументирай се и ште видиш.
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Employment insurance при преместване .....

Мнение от John Smith »

Omega3 написа:Какво общо има това с работодателя????
Това, че влияе на отношенията ти с него. Двете цитирани точки са хубави, но ще трябва да са подкрепени с нещо. Мисълта ми беше, че mortigur е желателно да избягва споменаването на причини, които биха усложнили решението. Самото преместване като такова продължава да не е основателна причина за EI.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Employment insurance при преместване .....

Мнение от Omega3 »

John Smith написа:
Omega3 написа:Какво общо има това с работодателя????
Това, че влияе на отношенията ти с него. Двете цитирани точки са хубави, но ще трябва да са подкрепени с нещо. Мисълта ми беше, че mortigur е желателно да избягва споменаването на причини, които биха усложнили решението. Самото преместване като такова продължава да не е основателна причина за EI.
Абре ти или импровизираш или не разбираш какво пише в закона. Двете точки не искат никаква подкрепа. Самото им изпьлняване ти дава право на ЕИ.Ако не си в някоя от 14сете причина тогава започва интепретирането на just cause for voluntarily leaving an employment exists if the claimant had no reasonable alternative to leaving or taking leave, having regard to all the circumstances.

Тези 14 circumstances са ясни, но има и други, които са оставени на дискрецията на чиновниците които да определят дали има no reasonable alternative to leaving or taking leave. А дискрецията на чиновниците е анкадрирана от вьтрешни директиви и от решенията на Комисията или на сьдьт.

Май нешто в тази зона са ти мьтни знанията.

Сега дано да ти е ясно.
Публикувай отговор