Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
dessy_bg
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Фев 02, 2011 8:16 am

Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

Мнение от dessy_bg »

Здравейте!
Имам желание да замина в Канада по програмата Au Pair (Live-in Caregiver). Държа да подчертая, че нямам намерение за трайна емиграция, а само временна работа в рамките на 6-12 месеца. Струва ми се, обаче, че не е особено разработена процедурата от България и има доста въпроси, на които все още не откривам отговор. Надявам се някой от вас да може да ми помогне.

1. В България засега открих две фирми, които помагат при организацията на заминаването. И двете, според мен, имат твърде високи такси, а и отзивите за тях са предимно отрицателни. Възможно ли е без посредническа фирма да намеря семейство в Канада и въобще да организирам заминаването си?

2. Прочетох в сайта на посолството в Букурещ, че за издаване на виза е необходимо освен препоръки от предишни работодатели, да имам и една година стаж като детегледачка при едно и също семейство. Имам такъв, но нямам трудов, нито граждански договор. Може ли като документ, удостоверяващ този стаж, да се представи някакъв вид нотариално заверено споразумение между мен и семейството, тъй като няма как да сключа трудов договор с работодател физическо лице?

3. Колко време ориентировъчно е необходимо за издаването на виза? По принцип планирам в доста дългосрочен план, иска ми се да замина някъде края на август-началото на септември 2012 година. Знам, че е доста рано, но пък също съм чувала, че понякога процедурата отнема много време.

И последно, ако случайно някой от вас има нужда от такава помощ, има познати, които да имат нужда или по какъвто и да е начин може да съдейства, ще съм много благодарна. Имам доста голям опит, въпреки че съм на 21 години и нямам педагогическо образование. Гледам и съм гледала деца в няколко семейства и с всички имаме чудесни отношения. Знам английски на относително високо ниво (CAE), мога да предоставя препоръки и да гарантирам за чувството си за отговорност и всеотдайността си по какъвто и да е начин.

Благодаря предварително на всички! Всяка информация или мнение ще са ми от полза!
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Re: Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

Мнение от bp_de »

dessy_bg написа:Здравейте!
Имам желание да замина в Канада по програмата Au Pair (Live-in Caregiver). Държа да подчертая, че нямам намерение за трайна емиграция, а само временна работа в рамките на 6-12 месеца. Струва ми се, обаче, че не е особено разработена процедурата от България и има доста въпроси, на които все още не откривам отговор. Надявам се някой от вас да може да ми помогне.

1. В България засега открих две фирми, които помагат при организацията на заминаването. И двете, според мен, имат твърде високи такси, а и отзивите за тях са предимно отрицателни. Възможно ли е без посредническа фирма да намеря семейство в Канада и въобще да организирам заминаването си?

2. Прочетох в сайта на посолството в Букурещ, че за издаване на виза е необходимо освен препоръки от предишни работодатели, да имам и една година стаж като детегледачка при едно и също семейство. Имам такъв, но нямам трудов, нито граждански договор. Може ли като документ, удостоверяващ този стаж, да се представи някакъв вид нотариално заверено споразумение между мен и семейството, тъй като няма как да сключа трудов договор с работодател физическо лице?

3. Колко време ориентировъчно е необходимо за издаването на виза? По принцип планирам в доста дългосрочен план, иска ми се да замина някъде края на август-началото на септември 2012 година. Знам, че е доста рано, но пък също съм чувала, че понякога процедурата отнема много време.

И последно, ако случайно някой от вас има нужда от такава помощ, има познати, които да имат нужда или по какъвто и да е начин може да съдейства, ще съм много благодарна. Имам доста голям опит, въпреки че съм на 21 години и нямам педагогическо образование. Гледам и съм гледала деца в няколко семейства и с всички имаме чудесни отношения. Знам английски на относително високо ниво (CAE), мога да предоставя препоръки и да гарантирам за чувството си за отговорност и всеотдайността си по какъвто и да е начин.

Благодаря предварително на всички! Всяка информация или мнение ще са ми от полза!
1- Какво значи помагат при организацията на заминаването? Купуват ти самолетен билет, правят ти застраховки и т.н -за това ако не можеш ти сама да си го организираш е нормално да те таксуват - хората извървват едикаква си услуга.. Но ако ти искат пари за да ти намерят работодател в Канада - директно далеч от тях - мошенници са.
В Канада има достатъчно посредници които правят това но те взимат пари от работодателя а не от работника. Това е на 100% сигурно .С такива не е проблем да се работи от страна на това че всичко което те правят за теб е БЕЗПЛАТНО.Има лек недостатък че такива агенции гледат да те пробутат бързо на някои - само като ти намерят работа ,чак тогава те таксуват търсещия Au pair .
В момента има интернет - информация колкото искаш - може и сама да си намериш работодател ,макар че моя съвет е да потърсиш канадски посредник - те знаят как да те презентират пред тамошен работодател.
2- Отиваш при твоя бивш работадел (това с децата )и тои ти пише писмо-препоръка -рекомендация- нещо от сорта -лицето х работи при мене от А до Б ,много сам доволен ... и т.н локуми. 1 -2 странички са достатчни.Ако твоя екс работдател не може да го напише , си го написваш ти и тои удря подпис и готово. В посолството това го приемат без проблем това.
Сега за Букурещ не знам дали ще е по мед и масло що с тях съм си нямал работа ,но едно време в посолството в Белград нямаше проблем при представянето на такова писмо.
Приложи към това малко снимки с децата и семеиството и т.н - прави добро впечатление.
Имаи в предвид че е доста вероятно някои да се обади на твоя бивш работодател по телефона и да пита за тебе-
все пак хората си поверяват децата на някои и искат да имат информация за таз личност.
3- В случая в които аз бях замесен - 4-5 месеца ,но никои не може да ти каже с точнст.Има бая фактори -например твоя бъдещ работодател колко е оправен що требе да ходи до HRDC за LMO,а там колко ще го шматкат - никои не знае.Лично аз виждам 1 лек недостатък като таргет 08/09 ,2012 - релативно дале4е е ,просто малцина си правят толкова дългосрочни планове от страна на работодателите.
dessy_bg
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Фев 02, 2011 8:16 am

Re: Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

Мнение от dessy_bg »

Благодаря за поясненията!
Фирмите в България предлагат търсене на работодател + превод и изготвяне на документи. Самите застраховки, самолетни билети и такси за издаването на виза не влизат, като за тези услуги искат 2300лв. Всъщност при тях основният проблем според изпатилите си с тези фирми е, че всъщност и да не намерят работодател, пак си взимат парите. Ще се вслушам в съвета да се свържа с канадска организация. Засега пробвам сама да си намеря нещо, има много сайтове, в които просто си пускаш обява. При тях гадното е, че нито семейството има гаранция за мен, нито аз за тях. Чрез фирма ми се струва по-разумно.
Иначе ясно, че е много рано още, за подобна услуга хората рядко търсят човек от година и половина предварително. По-скоро ме притесняваше този момент с трудовия стаж, да не стане така, че да си намеря работодател и тогава да търся документи за удостоверяване на стаж. Има и опция за завършен 6-месечен курс в областта, какъвто естествено не се предлага в България. Ще чакам да се появи евентуално неща такова в близката половин година, за да се подсигуря евентуално и с него.
Благодаря още веднъж!
smt
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Юли 29, 2009 2:26 pm

Re: Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

Мнение от smt »

Стажа ти, като детегледачка няма да се приеме от български работодарел, това мога да ти го кажа със сигурност. Ако, си била в чужбина на подобна позиция за съответния период ще ти го признаят та дори и само да представиш писмо от семейството с телефон. А, относно намирането на канадско семейство не е никак лесно начинание. Семействата очакват да наемат човек веднага, който има виза или не се нуждае от такава, така че си помисли дали си струва да кандидатстваш за Канада при положение, че не мислиш да емигрираш там.
Федерална процедура-продължителност 18 месеца!
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

Мнение от Marto »

Не искам да те плаша, но знам, че много от момичетата които поемат по този път стават буквално слугини на минимална работна заплата (че и по-малко като се вземе предвид часовете). Фактът, че на работната ти виза (т.е. на уърк пърмита) е написано името на работодателя често се използва като коз срещу работничката, защото е вързана с него.

Имай го предвид... някои момичета изтърпяват тормоза (защото след 2 години могат да кандидастват за постоянно пребиваване), но ако нямаш желание да имигрираш тук, защо не потърсиш подобна работа по-близо до България?
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

Мнение от Павел »

Аз пък не мога да си представя кой нормален родител ще наеме детегледач от майната си без да го е виждал, че да се нагърби и да попълва куп документи за да му гледа Дейзи детето цели 6 месеца?! даже и има претенциите точно кои месеци да замине. Разбирам, че отчаянието и наивността вървят ръка за ръка, но все пак не е лошо да се опомните.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
dessy_bg
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Фев 02, 2011 8:16 am

Re: Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

Мнение от dessy_bg »

Щом програмата работи успешно по цял свят, явно има такива семейства. Идеята е да има фирма посредник и в двете страни (проблемът е, че в България читава такава няма), като едната проверява съответно детегледачката, а другата-семейството. Търси се съвпадение на желания период, изисквания към детегледачката и т.н. Аз лично, ако бях родител, също нямаше да взема такъв човек. Но има семейства, които имат желание, даже много често взимат човек от друга страна с цел културен обмен. Всъщност точно това е основната идея на програмата, а не да спечелиш безумно много пари...

Благодаря много на всички за мненията и съветите! Може би ще се насоча към вариант чрез някой познат да намеря семейство или за Work And Travel, там са по-ясни нещата.. А и вече получих едно предложение, в което в списъка със задълженията на детегледачката, наред с грижите за детето, фигурираха и вземане на душ заедно и интимни отношения с родителите, което леко ме притеснява.. Благодаря още веднъж!

ПП. Деси, а не Дейзи. И мисля, че има хора, които биха си направили трудът да попълнят някои документи, ако ще плащат 2 пъти по-малко, отколкото на канадка.
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

Мнение от ivandaman »

dessy_bg написа: А и вече получих едно предложение, в което в списъка със задълженията на детегледачката, наред с грижите за детето, фигурираха и вземане на душ заедно и интимни отношения с родителите.
Сериозно... WTF???
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

Мнение от Павел »

Пести се от олио о оцет, не от детегледачка! Офертата която си получила само потвърждава моето виждане. Знам, че това което ти казвам не е това което искаш да чуеш, но просто ти трябва отрезняване.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
dessy_bg
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Фев 02, 2011 8:16 am

Re: Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

Мнение от dessy_bg »

Няма мнение, което да не искам да чуя. Точно защото не съм наясно се допитвам до вас. По-скоро малко ме засегна подигравателния Ви тон, а не това, което казвате.
Хора има всякакви. Това, което за мен и Вас е недопустимо, като да допуснеш абсолютно непознат в дома си и до децата си, за друг може би изглежда съвсем в реда на нещата.
Както и да е, всички мнения ми бяха полезни. Няма да си търся сама работа в интернет, рисковано е май. Ще търся читава фирма в Канада, ако не намеря-здраве да е! Ще си гледам дечицата тук, а пък мечтата си да поживея за известно време в Канада по друга линия ще реализирам :)
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

Мнение от miteto »

Павел написа: Аз пък не мога да си представя кой нормален родител ще наеме детегледач от майната си без да го е виждал, че да се нагърби и да попълва куп документи за да му гледа Дейзи детето цели 6 месеца?! даже и има претенциите точно кои месеци да замине. Разбирам, че отчаянието и наивността вървят ръка за ръка, но все пак не е лошо да се опомните.
Аз пък не мога да си представя кой нормален родител ще наеме детегледач от майната си без да го е виждал, че да се нагърби и да попълва куп документи за да му гледа Дейзи детето цели 6 месеца?! даже и има претенциите точно кои месеци да замине. Разбирам, че отчаянието и наивността вървят ръка за ръка, но все пак не е лошо да се опомните.
...
Пести се от олио о оцет, не от детегледачка! Офертата която си получила само потвърждава моето виждане. Знам, че това което ти казвам не е това което искаш да чуеш, но просто ти трябва отрезняване.
Павка, стига си ръсил съвети по теми, които не са ти много ясни. Сума ти агенции в Канада вкарват филипинки по тази програма. Затова им се плаща - правят първоначален "скрийнинг" и после се занимават с документацията. Какво на тебе ти се вижда правилно и от какво се пестяло и от какво не - няма нищо общо с реалността. То ако те слуша човек ще излезе че Au Pair не съществува, щото родителите не могат да видят гледачката на живо преди да я наемат или пък трябва да пускат документи :o Ми явно има такива, които това не ги бърка.
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re: Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

Мнение от Iris »

Вярно ли е, че филинките правят дъмпинг и работят за 100-200 долара на седмица?
Тези цифри ми изглеждат ненормални...
Уж са на минимална часова ставка, но като им кажат само или под 30 часа работа+ платете си наем за стаята и за храната и => остават огризки...

Имаше някаква статия относно това как имало над 3 000 000 филипинки в Северна Америка и че те издържали 1/3 от цялото население, останало в страната им.

И зарадя тях някои явно не особено почтени семейства налагали все повече работа на детегледачките си, под предлог, че видите ли - ще си спонсорираме филипинка от каталога и след 6 месеца ще ни я доведат, за да върши двойно повече работа от теб.

Иначе по "о пер" програмата често се извикват познати/роднини уж на работа при други по-имотни познати. Или дори баби педагожки под предлог да учели детето на език и да му помагат в уроците.
Последно промяна от Iris на Пет Фев 04, 2011 1:03 pm, променено общо 2 пъти.
The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Re: Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

Мнение от leaf »

Канадски агенции:

http://www.needananny.ca/caregiver.htm"

http://www.diamondpersonnel.com/"

http://www.nannycanada.ca/NannyJobsCanada.asp"

http://www.elitecarecanada.com/"

http://www.caregiverscanada.com/"

Има много други. Пиши им Е-майл и виж какви са техните изисквания.
Аватар
AnnaR
Мнения: 467
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 9:36 pm
Местоположение: Laval, Qc

Re: Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

Мнение от AnnaR »

Павел написа:Аз пък не мога да си представя кой нормален родител ще наеме детегледач от майната си без да го е виждал, че да се нагърби и да попълва куп документи за да му гледа Дейзи детето цели 6 месеца?! даже и има претенциите точно кои месеци да замине. Разбирам, че отчаянието и наивността вървят ръка за ръка, но все пак не е лошо да се опомните.
В Европа е доста разпространена тази практика. Аз самата съм била fille au pair в Белгия за година и половина. Семейството, в което живеех, ползваше тези услуги от 3я месец на раждане на близнаците им, а аз ги гледах от 3г и 6м докато навършиха 5. Това семейство, а и стотици други бяха много доволни от програмата, защото винаги има някой, с когото да им бъдат децата след училище, докато се върнат те от работа. Така, че не им беше никакъв проблем да попълват необходимите документи. А, за самото момиче е хубав опит и имаш доста свободно време за пътувания и учене на език. Изкарваш не много, но дастатъчно за престоя ти там ( все пак се водят джобни), за пътуванията и развлечения.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Въпрос за програмата Au Pair - доказване на трудов стаж

Мнение от roumensp »

AnnaR написа:
Павел написа:Аз пък не мога да си представя кой нормален родител ще наеме детегледач от майната си без да го е виждал, че да се нагърби и да попълва куп документи за да му гледа Дейзи детето цели 6 месеца?! даже и има претенциите точно кои месеци да замине. Разбирам, че отчаянието и наивността вървят ръка за ръка, но все пак не е лошо да се опомните.
В Европа е доста разпространена тази практика. Аз самата съм била fille au pair в Белгия за година и половина. Семейството, в което живеех, ползваше тези услуги от 3я месец на раждане на близнаците им, а аз ги гледах от 3г и 6м докато навършиха 5. Това семейство, а и стотици други бяха много доволни от програмата, защото винаги има някой, с когото да им бъдат децата след училище, докато се върнат те от работа. Така, че не им беше никакъв проблем да попълват необходимите документи. А, за самото момиче е хубав опит и имаш доста свободно време за пътувания и учене на език. Изкарваш не много, но дастатъчно за престоя ти там ( все пак се водят джобни), за пътуванията и развлечения.
Мой приятел в Калифорния си беше взел детегледачка от Бразилия, която живееше у тях, защото финансово му беше по-изгодно, отколкото да наема една местна за по 4-5 часа на ден.
Публикувай отговор