Linko написа:Ха, ха...много си наивен, Мух.

Не е работата в законодателството, а в тези, които го прилагат. Сменяй си колкото си искаш НПК-та и квото там се сетиш, ама господа съдиите са НЕСМЕНЯЕМИ. Чат ли си сега откъде идва проблема? А това да го промени не може нито бат Бойко, нито който и да е друг, ако ще и всичките 240 депутати да са негови. Защото е записано в Конституцията и може да го промени само ново Велико народно събрание.
Не са ти ясни много неща млади момко.
А другото са приказки за баламурници.

ВНС може да се свика по предложение на президента или на поне половината от депутатите в „обикновеното“ Народно събрание. Избори се извършват не по-рано от 2 и не по-късно от 8 месеца от внасянето на проекта, ако е одобрен от поне 2/3 от всички депутати
Битката за ВСС през годините
Всъщност наличието на парламентарна квота във Висшия съдебен съвет е голям недостатък на новата българска конституция, Цели 11 от общо 25 негови членове се избират от парламента.
Така основният закон на страната създаде предпоставка за наличието на политическо лоби в кадровия орган на съдебната система.
Този дефект много отдавна е критикуван от различни европейски институции, като Венецианската комисия например. Но се оказа неотстраним поради невъзможността обикновено Народно събрание да промени конституцията в тази част, а Велико народно събрание не се задава на хоризонта.
В крайна сметка резултатът на правозащитната система в страната за 20 г. демокрация е плачевен - станахме европейски шампиони по убийства, корупция и безнаказаност.
Като орган, който назначава, повишава, понижава, премества и освобождава от длъжност съдиите, прокурорите и следователите, бе естествено битката за неговото "овладяване" да започне от зората на демокрацията.
Той бе доминиран последователно от "сини" и "червени", а накрая стана рожба на тройната коалиция. Стигна се дори на два пъти допредсрочно прекратяване на мандата му - по време на управлението на СДС през 1991 г. и 1998 г.
Първия път след законодателна промяна и адвокатите да могат да са членове на състава му, а втория, за да могат апелативните съдии и прокурори да бъдат избирани и да участват в избора на негови членове. И в двата случая предсрочната смяна на ВСС бе одобрена с решения на Конституционния съд.
Как може да бъде сменен ВСС
Вероятно ГЕРБ ще изчака създаването със закон на специализираните съдилища за борба с корупцията и организираната престъпност, което нашата онституция позволява.
Тогава ще са налице нови конституционно установени органи на съдебната власт. Щом е така, герберите вероятно ще стъпят на решението на Конституционния съд под номер 1/1999 г. (ДВ, бр. 6 /1999 г.), което допусна нов предсрочен избор на ВСС, за да могат да участват в него и да бъдат избирани новоучредените апелативни съдилища и прокуратури.
По аналогия, сега трябва да се даде възможност на специализираните съдии и прокурори да бъдат избирани, съответно да участват в избора на нов ВСС.
Баламурници викаш
