Някой може ли ми каже за чековете?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от hadministratora »

Простете за невежеството, но можете ли да ме осветлите малко повече за това "велико" платежно средство. По-конкретно ме вълнуват следните два въпроса:
- Ако някой ми напише чек (например защото съм извършил услуга или съм продал вещ), колко сигурно е че ще си получа парите? Ако отида в банката и се окаже, че лицето Х няма достатъчно пари в сметката си духам ли супата или има начин да си получа това, което ми се полага?
- Къде мога да си осребря чека? В моята банка, в банката на този, който ми го е написал или в която и да е банка?

Благодаря предварително на всички, които решат ми отговорят.
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от ivanko13 »

Чека можеш да си го вкараш в твоята банкова сметка. Става директно чрез служител на гише или през банкомат. Има и доста бюрца които срещу комисионна ще ти го осребрят... С фалшиви чекове не съм се сблъсквал още...
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от Julian_04 »

hadministratora написа: Ако отида в банката и се окаже, че лицето Х няма достатъчно пари в сметката си духам ли супата или има начин да си получа това, което ми се полага?
- Къде мога да си осребря чека? В моята банка, в банката на този, който ми го е написал или в която и да е банка?
Ако лицето Х няма достатъчно пари в сметката си чека отскача и пиеш студена вода.Същото се случва, ако решиш да осребриш чека преди датата, за която се отнася защото има голяма вероятност да няма пари в сметката...
Банката не може да ти изплати на теб пари, които въобще не са и изпратени. Някои банки имат наказателен чардж ,затова че депозираш чекове без покритие. Чекът ти се връща на теб и ти после трябва да се оправяш с нередовния ти платец...Чека се осребрява в твоята банка като в зависимост от договора ти имаш такси за сервис след определен брой транзакции или нямаш...Аз например нямам.
haimana
Мнения: 896
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 6:45 am
Местоположение: BC

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от haimana »

Това е от сайта на RBC, но важи за всички

http://www.rbcroyalbank.com/products/de ... olicy.html
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от hadministratora »

Много благодаря на всички!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11764
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от optics »

Казано накратко - чек приемай само ако имаш доверие на човека.
:)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от ablood »

Трябва директно да попитате в банката:
Колко дена след депозирането на чек, или друго постъпление, ще имате достъп до парите?
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПИТАЙТЕ!!!!!!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от prace »

ако все пак някой иска да ти плати с чек, кажи че искаш сертифициран чек. тогава е сигурно, че има покритие.
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от hadministratora »

prace написа:ако все пак някой иска да ти плати с чек, кажи че искаш сертифициран чек. тогава е сигурно, че има покритие.
Да, но му струва на плащащия. Има вероятност да не го кефи.....
Uspial
Изгонен от форума
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 1:30 pm

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от Uspial »

Ако ти е жал за плащащия (клиента ) имаш и друг вариант при който ти се набутваш 10 -15 $ му помогаш на клиента за твоя сметка
Взимаш чека ако ти стиска ( може и да няма достатъчно пари ) , отиваш в неговата банка, плащаш и банката ти го сертифицира ако има достатъчно пари в сметката от която е написан чека.
Това поне ще ти спести такси за депозиране на НСФ чек в твойата банка и твоята репутация че диллваш само с релайъбъл клиенти пак пред твойата банак щото от тази репутация зависи дали в бъдеще ще има холд на чековете които депозираш.
Последно промяна от Uspial на Пон Май 17, 2010 1:15 pm, променено общо 1 път.
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от Julian_04 »

prace написа:ако все пак някой иска да ти плати с чек, кажи че искаш сертифициран чек. тогава е сигурно, че има покритие.
Абе, ако иmаш 50 апартаmента е mного трудно да искаш на наеmателите си всеки mесец сертифицирани чекове.... 8) :D :rofl:
army
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Сеп 23, 2005 10:23 am

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от army »

Простете за невежеството, но можете ли да ме осветлите малко повече за това "велико" платежно средство. По-конкретно ме вълнуват следните два въпроса:
- Ако някой ми напише чек (например защото съм извършил услуга или съм продал вещ), колко сигурно е че ще си получа парите? Ако отида в банката и се окаже, че лицето Х няма достатъчно пари в сметката си духам ли супата или има начин да си получа това, което ми се полага?
- Къде мога да си осребря чека? В моята банка, в банката на този, който ми го е написал или в която и да е банка?

Благодаря предварително на всички, които решат ми отговорят.
Ако чека на този който ти плаща е без покритие, и сметката ти е била с по-малко средства от сумата която теглиш... та, ако решиш да изтеглиш 'тази сума'/или я трансверираш/ - банката ти налага запор в/у сметката. Този запор е без последствия за теб /например това няма да се отрази на твоята 'кредитна история'/
Единственото неудобство е , че ще трябва да се разходиш до най-близкият клон и да си освободиш запора. Ако лицето което ти плаща, няма необходимите средства в банковата си сметка- банката не носи отговорност.
В повечето подобни случаи се препоръчва да се изчака около седмица, преди да решиш да осребряваш чека.
Но ако си 'нетърпелив'!!! - Имаш няколко варианта:
1. Духаш супата
2. Разбираш се с разплащача да преведе сумата и пробваш отново.
3. Теглиш му майната и следваш точка 1.
...
изключение:
Ако Работодателя е българин има други 5 точки, но това е друга тема ;)
Човек е голям, колкото са големи мечтите му
http://www.youtube.com/watch?v=8QnN4Ob_CPE" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от hadministratora »

От всичко казано до тук излиза, че контрата остава у този, който получава чека.
Нима за тези, които пишат чекове без покритие няма никакви последствия?!?

* Само да уточня: не става дума за проблем с чек от работодател; просто питам принципно, защото има вероятност да получа някакви малки пари с чек и искам да знам как стои въпроса.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от ablood »

Има, ама от това едва ли ще ти олекне. Най-малкото $20, ако решат да анулират чека който са ти дали. Съвсем законно. Просто решават да не ти платятс след като са ти дали чека.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Някой може ли ми каже за чековете?

Мнение от hadministratora »

Ми аз не мога да разбера.... чековете изглежда имат само недостатъци и никакви предимства....
Чак ми е чудно как хора с тукашния манталитет изобщо се съгласяват да приемат плащане по този начин.....
Публикувай отговор