Канадския долар нараства значително!!!

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
canss
Мнения: 69
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 11:21 am

Канадския долар нараства значително!!!

Мнение от canss »

След малка разходка в Интернет реших тази седмица да обменя левчетата събрани за евентуалното бъдещо заминаване за Канада.
Беспокойство ми по отношение курса на еврото (респективно на лева) спрямо канадския долар се засилват поради лошите очаквания за излизането на водещите европейски икономики от кризата , потъването на Гърция с всеки изминал месец, очаквания от нея бъдещ огромен заем от МВФ, неспособността, а може би и нежеланието на водещите страни в европейския съюз да й помогнат, големия финансов дефицит, който набъбва не само в България и Гърция, но и в Португалия, Румъния, Унгария, Литва и др., поради почти ежедневните огромни стачки не само в Гърция, но и днес на жп транспорта във Франция, в началото на май са планирани такива на италианската национална авиокомпания Alitalia(която се очаква скоро да фалира), на британските авиолинии, на миналата такава в Lufthansa и т.н. Дотук за еврото...
В същото време докато кризата първо тръгна от Америка и поради отдавнашните крупни финансови мерки взети там, икономиките започват постепенно да повишават с по-бързи темпове БВП на годишна база, потреблението на петрол и други основни суровини и материали, безработицата се увеличава, но с много по-малки темпове от Европа. Положителен е и сигналът за скорошно покачване на основните лихвени проценти, първо в Канада и после в САЩ. Тези и още много други фактори покачват доверието към долара, особенно към канадския. Ето и няколко статии:

http://forex.investor.bg/?cat=130&id=96006
http://forex.investor.bg/?cat=130&id=92352
http://forex.investor.bg/?cat=130&id=96205
http://forex.investor.bg/?cat=130&id=95171
http://www.finance5.bg/news/financial/49757.html
http://currency.expert.bg/code_2/period5/
Аватар
Dobrin
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Юни 06, 2009 4:55 pm

Re: Канадския долар нараства значително!!!

Мнение от Dobrin »

Ами не ни остава нищо друго, освен да пресмятаме колко губим по следната формула:
(Rb-Rm) X A / Rb X Rm, където:
Rb - базисен курс лев/долар
Rm - курс лев/долар към момента на пресмятане
А - сума в лева.
Получават се загубените долари. Ако полученото число е отрицателно имаме загуба от смяната на курса и обратно при положително число имаме печалба от смяната на курса за дадения период.

Например: Семейство има спестени 10 000 лв. към този момент, за базисен курс вземаме лев/долар = 1.3 (Декември 2009) , а моментния курс е 1.5.

(1.3-1.5)Х10 000/ 1.3Х1.5 = - 1 025.64 долара => които семейството от примера е загубило от промяната (нарастването) на курса.

Е, остава ни утешението, че това нещо ще се компенсира на място с по-лесно намиране на работа, тъй като щом икономиката там се съживява това означава повече работни места.
Или както е казал народът всяко зло за добро! ;)
< L'aigle ne chasse pas aux mouches >
Аватар
Dobrin
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Юни 06, 2009 4:55 pm

Re: Канадския долар нараства значително!!!

Мнение от Dobrin »

Дано да се окажа лош пророк, но според мен долара (канадски, американски) ще продължи да се качва не толкова поради съживяването на американската и китайските икономики, а по-скоро поради сериозния застой и дори вече спад на европейската икономика.
Лека, полека доверието се измества в полза на най-сериозната алтернатива на европейската валута - американската и китайска валути - това се вижда и от тяхното плавно нарастване.
И като гледам как Германия все повече се пъни на ЕС и как ЕС все повече и повече буксува в собствените си бюрократични процедури си мисля, че ЕС няма да просъществува дълго, поне не в този си вид (ами то какво и да очакваме щом България като отявлена страна-куцуз е член там :-)).
Като добавим и намеренията за единна американска валута амеро, която да обхваща икономиките на САЩ, Канада и Мексико, то според мен правилно сме се насочили към имиграция на Американския континент.
Но дали азиатската икономика, с основния си двигател си Китай ще изпревари американската и какъв ще е изхода от този колосален икономически сблъсък, може би да са живи и здрави, нашите деца ще разберат. Дано само не се наложи да учат китайски и имигират нататък, макар че там си имат доста човешки ресурс :-)
Uspial
Изгонен от форума
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 1:30 pm

Re: Канадския долар нараства значително!!!

Мнение от Uspial »

Пълни фантазии в по горните 2-ва потинга.
Канадските производители плачат на умряло при силен Канадски долар.
Канадските продукти стават много скъпи и няма кой да ги купува.
Бг имигранта си намира най лесно работа на поточна линия и в производство.
Безработицата в момента е по голяма от колкото в последните 8 години.
Не продава ли Канада стоките си работа за имигранти в производството няма.

Работа има по министерства, болници, преподаватели в университети, полиция, пожарна ама за там ви миришат краката, нямате кандски паспорт, не знаете добре и двата езика.
Бензина също е по скъп при силен Канадски долар, стоките които се превозват предимно с камиони също поскъпват заради бензина и всичко това не е добре за новия имигрант.
А сега добавете че в единия случай имигранта щеше да дойде с 10000 КАД сега ще дойде с 9000 примерно.
Аватар
canss
Мнения: 69
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 11:21 am

Re: Канадския долар нараства значително!!!

Мнение от canss »

За теб са глупости, но за кандидат имигрантите, които са започнали процедурата за постоянно пребиваване в Канада или са към нейния край и им предстои скоро да летят, не е така. Защото днес може да са 10000 КАД към края на годината 9000, а в началото на другара 8000 или 7000. За теб тези суми може би са смешни на фона да канадския ти годишен доход, но явно си се възползвал от предимството на мозъка да забравя, защото преди да си тръгвал към новия континен средната заплата за България сигурно е била около 200-300 CAD т.е. един средностатистичесен българин е загубил две годинишни спестявания (ако е спестявал половината от тези 200-300), ако е бил потърпевш от подобна ситуация.
А помниш ли от училище приказката за стълбата ... ;)

Uspial, ИСТИНАТА Е ВЪПРОС НА ГЛЕДНА ТОЧКА! Затова ако уважаваш себе си и своето минало, уважавай и различното менение на другите, защото хората не са еднакви и ситуацията, в която всички се намират формира малко или много по-различна гледна точка. Това е за "Пълните фантазии в по горните 2-ва потинга"... :hai:
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Re: Канадския долар нараства значително!!!

Мнение от Pepon »

Новите мераклии свиквайте с малкото пари и празните джобове. И с 50к да тръгнете след година-две няма да е останало нищо и ще чакате на едната заплата.
2001-а 1 С$ беше 1.55 лева, а средната заплата в БГ беше около 250 лева. И тогава пак се вземаха по 8-10000 долара на тръгване, така че набутването беше с пъти по-голямо от сегашното. Продаваха се апартаменти и какво ли не, само и само да се замине. Що народ изгоря, не е истина...
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
Аватар
Dobrin
Мнения: 67
Регистриран на: Съб Юни 06, 2009 4:55 pm

Re: Канадския долар нараства значително!!!

Мнение от Dobrin »

Благодаря за покрепата ти Канс!
Приемам мнението ти Успял,
От това, което гледам тук: http://206.167.148.80/donstat/societe/m ... ge_reg.htm наистина излиза, че безработицата специално в Монреал е височка.
ако имаш предвид като фантазия това:
Е, остава ни утешението, че това нещо ще се компенсира на място с по-лесно намиране на работа, тъй като щом икономиката там се съживява това означава повече работни места.
Или както е казал народът всяко зло за добро! ;)
Аз съм го написал по-скоро като шега или надежда, която уви, понякога не се оправдава. :(

По второто ми мнение, че според мен долара ще скача също съм съгласен, че реват на умряло заради това, но какво могат да направят, за да намалят курса? Да подпомогнат европейската икономика, да спрат растежа на все още съживяващата си икономика, или нещо друго? Мисля, че поне до края на годината някаква масивна изкуствена интервенция за намаляване на курса на долара няма как да се случи. Така че продължавам да си мисля, че курсът ще се покачва плавно поне до края на 2010, но нека да наблюдаваме и ще видим какво ще стане.
Разбира се не искам да ангажирам никого с моето мнение и както писах - дори се надявам да се случи чудо и това нарастване да спре, но ... :?:
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Канадския долар нараства значително!!!

Мнение от demococcus »

Аз пък друго не разбирам - как така хем се повишава стойността на канадския долар, а пък в същото време в страната има инфлация!? Та чак четох че ако продължавало така, щяла да се намеси там държавната им банка (което тя правела много рядко). Това икономиката си е сложно нещо!

Това което аз успях да измърдя е да разделя риска на две - половината пари да ги обменя сега, другата половина - като му дойде време за заминамането. Така, ако продължава да поскъпва долара, ще съм "спасил" поне половината пари. А ако поевтинее, ще съм "на кяр" поне с половината от сумата.

А пък вие (canss), не му се връзвайте на Uspial, той така си говори. Не е лично отношение, той си е така със всички.

Pepon - леле, това през 2001 е било бая "хард". Не се бях замислял.
Uspial
Изгонен от форума
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 1:30 pm

Re: Канадския долар нараства значително!!!

Мнение от Uspial »

canss чети внимателно и брой постингите.
Като казвам горните 2-ва постинга имам в предвид на Добрин.
Негови са тези 2-ва над моя.
По твоя постинг забележки и коментари нямам дори част от нещата които си написъл съвпадат с това което пиша.

Сега обаче след последния ти постинг имам забележка а тя е:
Свиквай да мислиш и смяташ в Канадски долари по канадси стандарт иначе ще получиш мозъчен удар като дойдеш.
1000 $ тук са едномесечен наем на двустаен апартамент. Ето това си загубил от прменения валутен курс, един месец наем.
Като дойдеш и продължиш да смяташ за 1000 КАД както го правиш в момента вече си се поболял. Демек наем на двустаен апартамент в Канада е:
средностатистичесен българин е загубил две годинишни спестявания (ако е спестявал половината от тези 200-300) ,

Имам обаче и добра новина за теб. Ще ти кажа от къде ще ги спестиш тези пропуснати 1000 КАД
Преди няколко години ние купувахме Плазма ТВ и Лаптопове за 2000 КАД днес вече са по 1000 :D

Дпбрин е тоя който се надява на повече работни места за имигранти при силен канадски долар, висока брзработица и евентуално скорошно покачване на основния лихвен % което ще ускъпи заемите които взимат бизнесмените за да отвярят бизнеси които пък създават нови работни места.
Бизнесмените обичат постояни или падащи лихвени % а не покачващи се.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Канадския долар нараства значително!!!

Мнение от Koko »

Dobrin написа:Като добавим и намеренията за единна американска валута амеро, която да обхваща икономиките на САЩ, Канада и Мексико, то според мен правилно сме се насочили към имиграция на Американския континент.
Тези намерения са само приказки, но реално нищо не се прави по въпроса - така че едва ли скоро ще видим амерото като съществуваща валута.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Uspial
Изгонен от форума
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 1:30 pm

Re: Канадския долар нараства значително!!!

Мнение от Uspial »

Аз за такова нещо като едина валута не искам и да чувам.
Лобирам яко против таквава идея.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Канадския долар нараства значително!!!

Мнение от IRA »

Koko написа:
Тези намерения са само приказки, но реално нищо не се прави по въпроса - така че едва ли скоро ще видим амерото като съществуваща валута.
Никога няма да видиш. Поне докато Хълбой е жив. Той лобира яко.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
troll
Мнения: 2056
Регистриран на: Вто Яну 30, 2007 10:26 pm
Местоположение: MTL, QC, CA

Re: Канадския долар нараства значително!!!

Мнение от troll »

И аз съм съгласен, че не че ние сме толкоз добре, ами другите хич не са добре и туй ни прави големи отличници.
Обаче смятам, че слуховете за вдигане на основния лихвен процент за силно преувеличени. Ще го подпират по 0.25% всеки 6 месеца +– 2 месеца, а после ще видим. ;)
Щото всичките, дето взеха ипотеки последните 2-3 години, ако им кажеш, че трябва да плащат по 100-200 долара повече на месец и уйде дъ хорс ин дъ ривър. ;(
Това да не са българи, дето при 200 лева заплати спестяват по $10 000 при курс 1.55 лева/$ за десет години. :D
А и сменят левове за Канадски долари два дни преди да тръгнат, щото иначе ги въртят във врящия котел на българската икономика, която като един парен локомотив ще изтегли европейските забоксували ЖП вагони, като Германия, Франция и всички останали. ]:)
Емигрант! Терминатор! Губернатор !
Аватар
troll
Мнения: 2056
Регистриран на: Вто Яну 30, 2007 10:26 pm
Местоположение: MTL, QC, CA

Re: Канадския долар нараства значително!!!

Мнение от troll »

demococcus написа: ...
Това което аз успях да измърдя е да разделя риска на две - половината пари да ги обменя сега, другата половина - като му дойде време за заминамането. Така, ако продължава да поскъпва долара, ще съм "спасил" поне половината пари. А ако поевтинее, ще съм "на кяр" поне с половината от сумата.

А пък вие (canss), не му се връзвайте на Uspial, той така си говори. Не е лично отношение, той си е така със всички.

Pepon - леле, това през 2001 е било бая "хард". Не се бях замислял.
Мислиш позитивно! Туй е добре!
:D :D :D
Така абсолютно сигурно ще си "на зян" с половината сума. :rofl:
А през 2001 година имаше сума долари и марки в БГ и бабите, като си зимаха пенсиите ходеха при Успял да ги сменят, а хората, дето дойдоха по туй време с $10 000 средната цена на тез долари, я беше 0.60-0.70 лв. , я не беше. Тогава ИТ техниката си се търгуваше директно в долари кеш, а само колите в марки. :?:
И чейнчовете растяха като гъби след дъжд. Е малко по-рано беше май ма се тая.
Емигрант! Терминатор! Губернатор !
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Канадския долар нараства значително!!!

Мнение от Koko »

demococcus написа:Аз пък друго не разбирам - как така хем се повишава стойността на канадския долар, а пък в същото време в страната има инфлация!? Та чак четох че ако продължавало така, щяла да се намеси там държавната им банка (което тя правела много рядко). Това икономиката си е сложно нещо!
Това е официалният сайт на централната банка на Канада (Bank of Canada)
http://www.bankofcanada.ca/en/index.html
В него може да се намери доста информация – за монетарната политика, лихвените нива, инфлацията и въобще как банката управлява финансовата система в Канада.
Тук можеш да прочетеш за инфлацията, която за сега остава в ниски граници
http://www.bankofcanada.ca/en/graphs/no ... argetrange
а това е графика с датите за определяне на основния лихвен процент в Канада – следващата дата е на 20-ти април, но прогнозите са че за сега лихвите няма да бъдат променяни, т.е. остават на рекордно ниско ниво.
http://www.bankofcanada.ca/en/monetary/schedule.html
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Публикувай отговор