Той е в България и смята да остане за дълго ...

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Той е в България и смята да остане за дълго ...

Мнение от ZanzibarHero »

Поп-фолкът или на най-чист български език - чалгата - е толкова трайно настанен в българският живот, че вече намира стандартни изяви в предавания на ВВС.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8522006.stm

Бъдете търпеливи, има реклама в началото на предаването ...
Аватар
Преуспял
Мнения: 572
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 3:34 pm

Re: Той е в България и смята да остане за дълго ...

Мнение от Преуспял »

Направи ли на някой впечатление, че никой в чалга клуба не го интервюираха на английски.

Това от вчерашния Ottawa Citizen е много апропо. Става дума за Гърция, ама...
Still, people who might consciously reject the old stereotype of the Greeks as a volatile people, who live for the day, will nevertheless casually and unconsciously declare that Greece is not a typical European country.

It is indeed not, in the deep historical sense: it is not part of "the West" in the strict sense of having been part of western Christendom, and was under Muslim rule for many centuries. Modern Greece is an artifact. Its independence from the Ottoman empire was secured by European interventions, and it was constituted as a state in no continuous relation with Byzantine and Hellenic antecedents. Modern Greece is a nation created from one patch of Balkan ethno-geography. Her cultural roots and tendencies remain, in many ways, Middle Eastern, even to the food on her table.
http://www.ottawacitizen.com/business/G ... story.html
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Той е в България и смята да остане за дълго ...

Мнение от Julian_04 »

Преуспял написа:Направи ли на някой впечатление, че никой в чалга клуба не го интервюираха на английски.

Това от вчерашния Ottawa Citizen е много апропо. Става дума за Гърция, ама...
....все едно е казано за България. Дано не вървим по пътя на гърците...Ама май, май...натам отиват нещата... ;(
Аватар
Aribu
Изгонен от форума
Мнения: 1276
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 10:39 pm

Re: Той е в България и смята да остане за дълго ...

Мнение от Aribu »

Какво им е на гърците..абе вие съвсем се загубихте...
Гърците имат проблеми но в сравнение с нашите са младежки пъпки...
:"Комунистът е семе от дявола.Трудно ще бъде изкоренено".

http://maps.google.ca/maps/ms?hl=en&ie= ... bee5e7dfbb
Аватар
Преуспял
Мнения: 572
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 3:34 pm

Re: Той е в България и смята да остане за дълго ...

Мнение от Преуспял »

Извинявам се ако това, което съм написал е станало само ясно на мене и на "просветените". Сега поне знаеш как се чувстваме като те четем.

Става въпрос как Гърция, а и България, културно (то и географски де) са по-близо до Анадола отколкото до Париж. И как "славното минало" - Византия, древните гръцки философи, златният век на българската култура нямат нищо, ама нищичко общо със съвременните държави и общества разположени на същите земи днес.

Демек, нищо странно, че най-популярната музика в България е кючекът или чалгата или поп-фолка, както избереш да я наречеш тази ориенталщина. Това е връзката м/у оригиналната тема и цитатът горе.

Комунистите и ченгетата дето са ти се на устата, да вярно, ама глей кво, комунизъм и по-як ченгетлък имаше и другаде. На Булгаристан причините за проблемите му датират от мнооого по-отдавна.
Аватар
Aribu
Изгонен от форума
Мнения: 1276
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 10:39 pm

Re: Той е в България и смята да остане за дълго ...

Мнение от Aribu »

Проблема на българската държава е най съществен след 1944 г. Проблема на българската култура и образование след като учителте създават своя синдикат и в него под протекция на воеводите нахлуват социалистическите идеи, пренесени от Благоев изучил ги в Русия. Робската ни народо психология си я носим от вековете но тя не е достатъчно условие в настоящия момент в Европа да сме най калпавото племе.
:"Комунистът е семе от дявола.Трудно ще бъде изкоренено".

http://maps.google.ca/maps/ms?hl=en&ie= ... bee5e7dfbb
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Той е в България и смята да остане за дълго ...

Мнение от Linko »

Абе, Aribu, може ли да покълне семе на път? Ами от където и да е пренесено то му трябва подходяща почва за да покълне.
И сега какво? Виновно е семето и който го е донесъл или почвата?
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Той е в България и смята да остане за дълго ...

Мнение от ivandaman »

Ужас...
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
Aribu
Изгонен от форума
Мнения: 1276
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 10:39 pm

Re: Той е в България и смята да остане за дълго ...

Мнение от Aribu »

Линко, почва в България е нямало. Засяването е станало насилствено с гаранциите на червената армия и изрязването на здравите дървета, които тъкмо са давали своите плодове. А самите тръни и троскоти, които заляха цялата държавност и обществен живот дадоха плодове, които берем всичи ние и тези, които напуснахме това опитно поле за развъд на плевели и тези, които останаха в него.
:"Комунистът е семе от дявола.Трудно ще бъде изкоренено".

http://maps.google.ca/maps/ms?hl=en&ie= ... bee5e7dfbb
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Той е в България и смята да остане за дълго ...

Мнение от Linko »

А от 21 години насам кой реже здравите дървета? Или след като само тръни и троскот е останало след червеният терор то няма как да покълне нещо свястно? И ако е така, тогава за кои си се загрижил, за тези тръни и троскот ли?
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Той е в България и смята да остане за дълго ...

Мнение от filipne »

Преуспял написа: Става въпрос как Гърция, а и България, културно (то и географски де) са по-близо до Анадола отколкото до Париж. И как "славното минало" - Византия, древните гръцки философи, златният век на българската култура нямат нищо, ама нищичко общо със съвременните държави и общества разположени на същите земи днес.
Е как да нямат ? Част от историята им са.
Аватар
Aribu
Изгонен от форума
Мнения: 1276
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 10:39 pm

Re: Той е в България и смята да остане за дълго ...

Мнение от Aribu »

Линко, тази територия е родината ми и имам правон да правя каквото и както реша толкова, колкото и всеки друг с такъв статут.
Да точно си видял. Това е едно поле с бурени итроскоти, които трябва да се освети ярко от слънцето за да изсъхнат. теб ли да уча какво се прави с нивата, преди да се засява. Разкопва се здраво, изваждат се на припек тези пазлаци и се изгарят. Демек, даваме си зор да породим воля в копачите с глави да станат и да разкопат, осветят и изгорят тръните. Е, към момента сме още под крушата но аз съм само на 43 и имам много време. 8)
:"Комунистът е семе от дявола.Трудно ще бъде изкоренено".

http://maps.google.ca/maps/ms?hl=en&ie= ... bee5e7dfbb
Аватар
Преуспял
Мнения: 572
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 3:34 pm

Re: Той е в България и смята да остане за дълго ...

Мнение от Преуспял »

filipne написа:
Преуспял написа: Става въпрос как Гърция, а и България, културно (то и географски де) са по-близо до Анадола отколкото до Париж. И как "славното минало" - Византия, древните гръцки философи, златният век на българската култура нямат нищо, ама нищичко общо със съвременните държави и общества разположени на същите земи днес.
Е как да нямат ? Част от историята им са.
Част от много далечната история, толкова далечна, че не може да става въпрос за някаква приемственост. Да го кажем по друг начин:
Преди време гледах един документален филм за Ирак - малко хора знаят че това е най древната държава в света, първата така да се каже, или поне територията й е обитавана от първата човешка цивилизация. Та в този филм един некъпан иракчанин, от едно кирпичено селце с десетина къщи обясняваше гордо, че развалините които почваха от къщата му са на град Ур - първият град в човешката история, създаден от първата известна цивилизация - шумерите, преди около 12 000 години.

Много се гордееше с това, но цялата работа с нищо не променяше факта, че шебека рунтав нямаше да види ток и канализация в коптора си през следващите двадесет години поне, ако и да беше пряк потомък на Гилгамеш.

Винаги когато някой започне да ми говори за Симеон Велики и Крум Страшни, се сещам за този иракчанин.
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Той е в България и смята да остане за дълго ...

Мнение от filipne »

Значи ли това, че само високо развитите в момента държави имат право да се гордеят с историята си а другите не ? И как може да се прецени и измери до колко има връзка между миналото и настоящето на едно общество ?
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Той е в България и смята да остане за дълго ...

Мнение от ivandaman »

Винаги съм вярвал че историята не е нещо което може да ми донесе индивидуална гордост..

Каква заслуга (или вина) имам аз че някакъв средновековен наш цар изклал не знам колко си хора и владеел не знам какви си територии.. на не знам колко си морета..

Каква заслуга имам аз че Джон Атанасов (както неправилно се твърди) е създателят на това на което пиша в момента.

Защо трябва да се гордея че цял свят почита стоичков или (примерно) се възхищава от Бербатов???

Мога ли да се гордея за славата на някои от оперните ни певци при положения че аз лично грача като гарга??

Това мои заслуги ли са??? НЕ.. Имам ли аз някакъв директен принос за успеха на горепосочените сънародници?? НЕ

Е от какъв зор тогава трябва да се правя на псевдо патриот и да се гордея от успехите на други хора и съзнателно да игнорирам незначителният факт че аз лично (примерно) не съм направил нищо смислено дори и на лична основа от което мога да съм горд???

Кое ми дава право да се гордея с успеха на другите а не с моите успехи??

Какво ме топли че уж България е била първата страна в европа, с не знам каква си история, и че пак уж сме втората по интелигентност нация в света, при положение че нямаме нищо черно на бяло с което да можем да покрием абсолютно нереалистичните ни претенции..???

По отношение на историята като тема ще си позволя да цитирам следното:

"History is a pack of lies about events that never happened told by people who weren't there."
-– George Santanaya --
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Публикувай отговор