Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Мнение от Californian »

Здравейте Канадци ;)

Предстои ми преместване в Канада за период между 3-4 години, дай боже да не е за повече, не за друго но не издържам на студено. :$ :$ :$
Това което главно ме интересува главно е да науча от вас, какво е обществото в Канада. Т.е хората добродушни и дружелюбни ли са едни към други и най-вече отношението към новите хора, колеги в работата, съседи и такива неща, Става въпрос за Торонто.
Т.е просто ми е любопитно съвсем примерно ако има някой разсеян човек който забрави да си остави колата на парк позиция на някой паркинг и тя лекичко тръгне на някъде, дали ще се намери добър непознат човек който ще я върне на мястото и, ще я подпре с подпори и ще остави бележка под чистачките за това което е направил.
Или дали ще ти подаряват съседите цветя и кукита за добре дошъл или дали ще те канят на барбекюта и разходки по плажа и т.н с една дума интересува ме Канадските хора и обществото им, дали е по-близко до Американското такова или до европейското студено един вид.

Също така отпуските 3 седмици ли са за повечето служители :( и работи ли се по 12 часа на ден.
Все се надявам в Канада да е като Франция, когато съм имал по 35 дни отпуска годишно. :inlove: :inlove: :inlove:
и да си се тръгва петъка на обяд безпроблемно.

Също де да знам кое е важно за мен да знам за Канада - т.е стандартните неща като незнам и аз - 7елевъни, ДМВ-та, пинкслипове за колите и въобще каквото се сетите същото ли е като в Америка, другото важно е защото знам със сигурност, че е по-различно от Америка - тук не е задължително да се осигурявам здравно, избирам си аз в коя компания, къде, как, колко и върху каква сума, мога и 50 долара и 1500 долара да давам на месец, в Канада задължително ли ми взимат "парче пай" от заплатата и колко е той.

За всички съвети съм благодарен извинявам се, че съм ви досадил предварително.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Мнение от pumpy »

Моя скромен принос:
Аз лично намирам хората в Денвър много по-приветливи, усмихнати и мили. Може би Монреал е много по-имигрантски град и съответно много по-пъстър и това оказва своето влияние. Тук има много повече място и се "диша" по-свободно. Торонто като имигрански град също не би трябвало да се различава много много от Монреал, тоест по-студени отношения.
Отпуската, доколкото знам в Канада е фиксирана със закон и е 2 седмици през първите не знам си колко години от контракта, поне 5. После ставали 3 до края на живота ти ;) Сега, разбира се ако твоя договор предлага 5 седмици, платени през първата година, това е друго нещо, но трябва да си го договориш лично или според синдиката. А пропо, синдикализма вярвам е повече разпространен на север.
Ако ДМВ значи DMV аз лично по-ужасно обслужване адмнистративно от това в Денвър не съм срещал- тук да си смени човек книжката е малко ходене по мъките. Стигна се до там да подавам лично молба да ме проверят дали съм легално в страната и компютъра върна отговора " you are not physically present in the country " :?: :?: :?:
Здравна застраховка - нямаш избор, което е хубаво - на север тя е безплатна и задължителна - не толкова качествено и своевременно обслужване, но си е част от данъците. Може да имаш здравна застраховка, като част от бенефитите ти, но и без нея можеш да се разболееш и няма да имаш проблем ;)
Сигурно данъците ще ти се видят малко по-неприятни, но това е живота. Успех на север на "тръстиката"
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Мнение от kill_u »

poumpy написа: " you are not physically present in the country " :?: :?: :?:
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
И американото какво отговориха по случая?

Между другото, вчера докато чаках за фризьорския стол четох National Geographic и имаше статистика, че през 1998 година в USA са емигрирали около 10 500 канадци, междувременно в същата година към Канада са емигрирали 4 500 американци. Ако това те успокоява Канада е на първо място по емиграция от USA. Като многократно изпреварва UK където са емигрирали само 2 или трима за същия период.
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Мнение от myhata II »

Ще следим с интерес Калифорниеца !! 8)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Мнение от anxeli »

Ох, развесели ме, като че ли и ти си южняк от малко градче :D ...
Ако си оставиш колата не на паркинг ще удариш някого веднага, няма място никакво. Освен това е извънредно равно, освен това трябва да се върнеш да сложиш бележката за платения паркинг на стъклото, иначе и кола няма да намериш. Единствената бележка под чистачката ще е жълта, глобичка някаква. Не се притеснявай, никога няма да я оставиш не на паркинг, солената застраховка която си платил ще ти напомня да го направиш :!: ...
Обществото в Торонто не може да се нарече канадско, по-скоро е мултикултурно :P, само в Дубай живеят повече и по-разнообразни култури, упс, мутри :clap:. Доста студено, истерично и цинично, без много любезности, като на летище, всеки е за малко като че ли, гледа си работата и не се инволвва много-много :lol: ...
Затуй съседите най-вероятно ще гледат да не си засичате погледите :), ако си в кондо може и да ти казват здрасти в асансьора. Ако си в къща незнам, зависи от съседите, може и да дойдат с курабийки :inlove:.
Пай от заплатата за здраве ще ти взимат по 2-3 парчета, за съжаление не знаем точно колко, комунизъм, но здравеопазването е все по-по-по скъпо и разточително с нашите парички, което и нас вбесява но няма как :(.
Няма страшно, ще свикнеш 8).
Циганите - на Сатурн !
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Мнение от ablood »

Лелеее, anxeli в какъв свят си се набутала бе?

Като минавам по нашата улица винаги виждам съседи приказващи си пред къщите. Ако е слънчево е като купон. През уикенда и аз се включвам, понеже обичам да си пуша кафето в компания.

Това със избутването на забравената кола съм го виждал 2 пъти. Колата се избутва, подпира и всичко е точно. Каква полиция, какви глоби?
anxeli написа:Ако си оставиш колата не на паркинг ще удариш някого веднага, няма място никакво. Освен това е извънредно равно.
Как ще удари някого, при това "веднага" като било извънредно равно? Без наклон колите не мърдат.

Бил съм в 2 фирми с "летищно" отношение между служителите, но съм бил и в приятна, добронамерена обстановка.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Мнение от anxeli »

Интересно какво правите всички Монреалци в тема за Торонто и защо ми закачате етикети вместо да разберете какво казвам :emo: :D ...
Аз харесвам къде съм, просто е различно ;). Човека иска да е подготвен !
Каквото важи за Торонто мисля че важи за всеки голям емигрантски град, не само на този континент.
"Обществото" е много избрано, но не влиза в никакви рамки :), ако се заселиш сред пакистанци може никак да не ти хареса, арменците и грузинците чувам че те осиновявали и се сърдели ако не ядеш и не пийш :lol:. Зависи кой притежава компанията и какъв договор сключиш, може да си сред образовани интересни хора с 4 седмици ваканция, може да си сред мързеливи баджанаци и без ваканция :!:. Отношението към новите хора е нормално, тук почти всички са нови и всеки ден идва по някой по-нов ;).
За какво ти е севън елевън не разбрах, но както и да е. Тук навсякъде има денонощни магазини от много вериги.
Пинк слиповете за колата също от много места ги дават, доста по-скъпо от америка, където знам че е около 900-1400 на година, е тук е двойно, агента решава колко ще плащаш на базата на това къде живееш, колко взимаш, кредитна история, клеймове, с една дума ще прецени всичко за да е повечко ;) ....

Но няма го онова открито и приятелско отношение на американците исках да кажа, поне не навсякъде :?:, хората са всякави, някои доста ритани, не е като да са кореняци от държавата намбър уан на света ;) ... Помня първия път като ходихме в щатите след като взехме визи, с една рентвана алтима и се снимаме на един трак стоп до колата. Един чичка с кафенце минава и вика "Ей, вие от къде сте бе, и какво се снимате до тая стара алтима като че ли е кадилак .... :rofl: " Едно такова неочаквано, но страшно приятелско отношение, хили ни се, но ни харесва, иска да знае повече за нас, да ни помогне ако може, и има самочувствие да говори каквото му дойде на ума, като е ли света е негов :rofl: ....
Циганите - на Сатурн !
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Мнение от kill_u »

anxeli написа:Отношението към новите хора е нормално, тук почти всички са нови и всеки ден идва по някой по-нов ;).
Тук като им кажа, че съм нов много ми се радват не знам защо. И другите емигранти и местните. Спрях да им го казвам щото почва редовното разпитване за координатите на държавата и тем подобни работи.
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Мнение от Californian »

anxeli написа:Ох, развесели ме, като че ли и ти си южняк от малко градче :D ...
.
Здравей Анхели:-)
За съжаление не съм от малко градче, винаги съм обичал обаче малките градчета.
Роден съм в голям, най-голямия град на България, а в момента живея в област в Америка, която е двойно по-голяма от тази в Торонто(10милионна бей ареа към 5 милионно GTA), а само щата в който живея
е по-голям от Цяла Канада като население и като икономическа сила.
Т.е не съм залупен човек от малко градче. :lol:
но пак за протокола, винаги съм искал да живея на спокойствие в малко южно градче край океана. ;( :$
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Мнение от Californian »

poumpy написа:Моя скромен принос....
хей поумпи :)
Мисля си, че моят опит ще бъде сходен с твоя.
И аз някак си не си представям хората същите топли хора както в южните щати на америка.
Дай боже да не съм прав. :)
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Мнение от anxeli »

Никъде не съм казала захлупен ;), по-скоро навикнал на други обичаи. И климат. "Като че ли" комай значи че не мисля това което следва :!:. Само ми прилича.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Мнение от Павел »

Каквито въпросите, такива и отговорите - пинк-слипа е документа, който попучаваш при покупка на МПС и който попълваш когато един ден решиш да си продадеш МПС-то. Как му определихте цена, хич не ми е ясно.
Калифорниеца, викам му така щото не му знам името, пита за 7/11 щото сигурно се притеснява, че ще му липсват индийци/пакита. Излишно притеснение.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Мнение от anxeli »

:o
Аз си помислих за застр. полица, дето си я носиш в портфейла. Също е розова :lol:.
Еми ето, Павката ще обясни на човека 8), нали и той е бивш американец.
Циганите - на Сатурн !
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Мнение от Californian »

Павел написа:Каквито въпросите, такива и отговорите - пинк-слипа е документа, който попучаваш при покупка на МПС и който попълваш когато един ден решиш да си продадеш МПС-то. Как му определихте цена, хич не ми е ясно.
Калифорниеца, викам му така щото не му знам името, пита за 7/11 щото сигурно се притеснява, че ще му липсват индийци/пакита. Излишно притеснение.
и за старбъкс се притеснявам да ти кажа, дано да се срещат често. :$
Аватар
Californian
Мнения: 853
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 5:23 pm
Местоположение: Texas --> Seattle, WA

Re: Новопристигащи в Канада, Обществото в Канада

Мнение от Californian »

anxeli написа::o
Аз си помислих за застр. полица, дето си я носиш в портфейла. Също е розова :lol:.
Еми ето, Павката ще обясни на човека 8), нали и той е бивш американец.

Ти като каза кола, мога ли да си карам с калифорнийска книжка? т.е трябва ли да я сменям с онтарийска,
какви са правилата на щата?
Публикувай отговор