Какво учите в Канада?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
aristotel
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Окт 06, 2009 3:16 am

Какво учите в Канада?

Мнение от aristotel »

Здравейте,
наскоро завърших образованието си тук и си мисля да тръгна по широкия свят. Канада ми харесва, понеже предлага възможност за легална имиграция. Разбрах, че не признавали българските дипломи и ми е интересно какво учите там. Предимно ме интересуват по-кратките обучения - някъде в границите между година и три. Интересите ми са към специалности, които няма да зависят от държавата, в която се намирам. Личните ми предпочитания са към интернет и свързаното с него програмиране - уеб страници, интернет коминикации и свързаното с тях. Това обаче май отива към университетско образование, а то струва пари, доста доколкото съм чувал. Няма ли междинни специалисти или нещо, което да е на степени, за да може да си работя и да уча едновременно или да работя 1 година, после да уча една и така?
Кои специалности бихте препоръчали и към кои колежи или университети?
Знам, че сега всички са се юрнали към икономиката, има доста пари там, ама в момента компютрите ме влекат повече. Ще се радвам на съветите ви.
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Re: Какво учите в Канада?

Мнение от kapitan »

Няма пари в икономиката в Канада.Обикновен служител в банка,поне в провинция Квебек,Монреал,взима смешни пари.Вече след години трудов стаж и ако станеш финансов-съветник,тогава може и да взимаш хубави парички,но,ако работиш за твоя сметка.За да си такъв обаче трябва да имаш диплома за финансов-съветник към техния ордер.Дълга е,но не е невъзможно.Същото е и за счетоводителите,но не съм се интересувал в подробности,не знам точно как е.Най-добре е да се ориентираш към компютрите.Тук поне в Монреал само това върви и лесно се намира работа.Др.област е здравните работници,санитари,хигиенисти,зъбни чистачи,такива занимаващи се със стари хора,помощник-мед.сестри и мед.сестри.
Кратка учебна програма е от няколко месеца до максимум 1 г и 1/2, 3 г.е много,точно колкото да се вържеш и да ти отидат паричките,защото гаранция за работа после никаква.Абе не е лесна,напротив,но има всякакви помощи и др. "на черно" решения на въпроса :lol: :beer:
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Какво учите в Канада?

Мнение от cocose »

А според инфото което имам, комбинацията от двете е много търсена, но се иска местна диплома..... Т.е. много се търси компютърни специалисти в областта на медицината. По разбираеми причини, понеже е прекалено специализирано, няма много кандидати, в крайна сметка кой програмист ша са юрне да учи и основи на медицината?????? Но като реализация, ти гарантира работа за цял живот :)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Какво учите в Канада?

Мнение от Koko »

Подобен въпрос беше обсъждан наскоро в тази тема
http://bgcanada.com/pforum/viewtopic.php?f=2&t=36741

Как смяташ да пристигнеш в Канада - вариантите са да те приемат да учиш в тукашна програма, но тогава ще трябва да плащаш като чуждестранен студент (което е доста по-скъпо) или да минеш по някоя от процедурите за имиграция (след като сега си завършил - ще успееш ли да събереш нужните точки?) и като се установиш в Канада като постоянно пребиваващ, да мислиш за учене тогава.
Що се отнася до признаването или непризнаването на българските дипломи в Канада - това е малко спорен въпрос и много зависи от това за образование в каква област говорим. Диплома по икономика в общия случай се признава за бакалавърска степен, но ако се конкурираш за едно и също работно място с човек завършил в Канада - явно е че той ще е в по-добра позиция да получи мястото.
В икономиката (в това число счетоводството) има хляб, но за добре платена работа, на нива доста по-високи от обикновен банков чиновник, също се иска доста учене.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Какво учите в Канада?

Мнение от cocose »

И само да допълня, по това което наблюдавам тука, проблема е даже не и в намирането на работа по твоята желана специалност, а в това да се изхвърлиш прекалено много над нивото си, щото като те видят на новата работа че бая си послъгвал, и като ти тръгне едно име.....не че Канада не е голяма де :), но ще ти се наложи пак да почваш от нулата...
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Какво учите в Канада?

Мнение от anxeli »

Уеб дизайнерите започват на 12 долара и конкуренцията е голяма. Не писа какво си завършил, ако сега започваш с компютрите, незнам какво да ти кажа. Ако не ти се струва безинтересно ориентирай се към бази данни и приложения работещи с тях, вече им изпуснах последните моди, ти ще разбереш. Това коетро Кокоска спомена е ужасно интересно, например поддръжка на бази данни, обслужващи медицински програми, гугълвай PACS-administrator, това е като системен администратор на болница, отговаря за всички бази и как се кросват, оправя грешките - пациенти, снимки, изследвания, резултати .... Засега повечето ИТ хора ги заемат, но няколко мед. училища имат следдипломни програми, например Michener Institute Toronto. За ПАКС администратори обаче няма много хляб, 20-тина в торонто са големите болници, които наистина им трябва такъв специалист. Повече обяви съм виждала за щатите. Просто идейка, успех :).
Циганите - на Сатурн !
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Re: Какво учите в Канада?

Мнение от kikolilokiko »

anxeli написа:Уеб дизайнерите започват на 12 долара и конкуренцията е голяма. Не писа какво си завършил, ако сега започваш с компютрите, незнам какво да ти кажа. Ако не ти се струва безинтересно ориентирай се към бази данни и приложения работещи с тях, вече им изпуснах последните моди, ти ще разбереш. Това коетро Кокоска спомена е ужасно интересно, например поддръжка на бази данни, обслужващи медицински програми, гугълвай PACS-administrator, това е като системен администратор на болница, отговаря за всички бази и как се кросват, оправя грешките - пациенти, снимки, изследвания, резултати .... Засега повечето ИТ хора ги заемат, но няколко мед. училища имат следдипломни програми, например Michener Institute Toronto. За ПАКС администратори обаче няма много хляб, 20-тина в торонто са големите болници, които наистина им трябва такъв специалист. Повече обяви съм виждала за щатите. Просто идейка, успех :).

много полезно инфо
благодаря anxeli!!!
emilcho написа:Хубаво е, че и в тази тема цари дух на приятелство, толерантност и взаимно уважение
aristotel
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Окт 06, 2009 3:16 am

Re: Какво учите в Канада?

Мнение от aristotel »

Koko не знам още кой вариант да избера. Засега се интересувам предимно какви са опциите, за да знам какво да правя. Ако емигрирам колко време долу-горе след като пристигна ще мога да започна да уча като местен?
От темата, която си дал, медицината и пражота са 2х3 години, а не 3, колкото ми е рамката, даже не вярвам да може да си платя и 3. Икономиката, хм, компютрите ме влекат повече.
anxeli завършил съм математика. Компютрите са ми на ниво средно напреднал – много рядко ми се налага да ползвам чужда помощ. Опит в програмирането – много минимален от училище, но имам голямо желание. Бази данни, какво да кажа, не съм много запознат, но поне са свързани с компютрите, които са ми интересни.
По темата – аз си мислех повече за кратко обучение –нещо като това, за което говори kapitan /1 година, 1 и ½ макс/ и ако после се наложи да си доучвам. Има ли такива програми и евентуално достъпни ли са като пари, университети и така нататък?
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Какво учите в Канада?

Мнение от prace »

Парите няма да са проблем ако искаш да учиш. Просто взимаш заем от държавата и почваш.
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Re: Какво учите в Канада?

Мнение от iliana »

prace написа:Парите няма да са проблем ако искаш да учиш. Просто взимаш заем от държавата и почваш.
Взимаш ако си канадски жител.
Младеже още не е решил дали да идва като имигрант или като студент. За чуждестранни студенти няма държавни заеми и туишъна е по-висок. За сметка на това лесно се става от студент на ПР
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Re: Какво учите в Канада?

Мнение от kapitan »

iliana написа:
prace написа:Парите няма да са проблем ако искаш да учиш. Просто взимаш заем от държавата и почваш.
Взимаш ако си канадски жител.
Младеже още не е решил дали да идва като имигрант или като студент. За чуждестранни студенти няма държавни заеми и туишъна е по-висок. За сметка на това лесно се става от студент на ПР
Да,студентски заеми за обучение се отпускат само на канадски граждани или приети имигранти,постоянно пребиваващи имигранти дошли по някоя от имигрантските програми,федералната или тези на отделните провинции.От студент в Канада,искам да кажа чуждестранен студент се става постоянно пребиваващ жител по същите правила и изисквания,за всяка от имигрантските програми.Разлика няма дали кандидастващ за постоянно пребиваващ от Канада или някъде извън Канада.Правилата са еднакви за всички.
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Какво учите в Канада?

Мнение от cocose »

Това което имах аз предвид е не да станеш като програмист, след като завършиш медицина, а обратното, след като изкараш програмирене, да минеш един специализиран курс по програмиране (най-общо казано) който е насочен към медицината въобще. А това че обявите са малко е даже по добре, това означава и че конкуренцията е малка. Също така, тука повечето от фирмите не смеят да рискуват хора с чужди дипломи, ами набират персонала си от местните университети, или пък от разни специализирани курсове, финансирани от държавата, нещо като специализирана местна борса на труда.
Най общо казано, понеже повечето фирми нямат собствен H&R, а тези които имат обикновено е доста некадърен :), та затова те предпочитат някой друг, с изграден опит или връзки или квото и да е, да свърши мръсната работа по подбор и оценка на персонала, след което те само да си платят колкото трябва, и да си наемат доказан и проверен специалист.
С други думи, ако не можеш да си намериш работа по нормалният начим, т.е. чрез обявите, най-добрият и доказан метод за бързо намиране на работа е такива специализирани курсове, или приравнителни курсове, или пък най-нормалните курсове за получаване на диплома, където освен че учиш, и те ОЦЕНЯВАТ. Никога не го забравяй това че те оценяват, защото това впоследствие ще определи дали даскала ти ще те преопръча където трябва, или пък каква атестация (оценка) ще ти постави, и т.н........
Само между другото, по думите ти разбирам че си млад още, нямаш никакъв стаж, което е лошо, щото прави намирането на нормална работа почти невъзможно, но пък е хубаво, защото можеш да почнеш още сега да учиш и да получиш местна диплома, което автоматично ти дава достъп до местният пазар на труда.
Или казано по друг начин, аз лично предпочитам да бях дошъл в Канада на 20г, с нулев стаж, отколкото на 30г, с 10г. стаж в България :)
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Какво учите в Канада?

Мнение от prace »

iliana написа:
prace написа:Парите няма да са проблем ако искаш да учиш. Просто взимаш заем от държавата и почваш.
Взимаш ако си канадски жител.
Младеже още не е решил дали да идва като имигрант или като студент. За чуждестранни студенти няма държавни заеми и туишъна е по-висок. За сметка на това лесно се става от студент на ПР
Така е. Вярно е. Не прочетох, че младежът иска да идва тук като студент.
Sorry.
aristotel
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Окт 06, 2009 3:16 am

Re: Какво учите в Канада?

Мнение от aristotel »

Аз имах предвид кратко обучение до 1,5 г., нещо като курсове, а вие ме пращате в университет, лошо няма, ама нещо не си го представям в началото. Та да попитам има ли някой, който да е ходил на кратки курсове?
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Re: Какво учите в Канада?

Мнение от nikolovata »

И в университета има "кратки" курсове, викат им сертификати и се вземат за година. Друг е въпросът дали на теб ще ти свършат работа...
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Публикувай отговор