Пак за здравните осигуровки

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
calculator
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Авг 20, 2005 12:05 pm

Пак за здравните осигуровки

Мнение от calculator »

Някой да има скорошна информация за плащането им,
за евентуални глоби, за нови наказателни измишльотини и др. подобни?
Не питам от нямане какво да правя.
Важно ми е.
Благодаря.
"A fool's paradise is a wise man's hell!"
Thomas Fuller
frankofon
Мнения: 135
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 2:06 pm
Местоположение: България

Re: Пак за здравните осигуровки

Мнение от frankofon »

Предполагам става дума за самоосигуряващ се или безработен.
Плащането може да стане и по банков път, ако знаеш сметката на съответната районна здравноосигурителна каса /по местоживеенето си/ и основанието за плащане /самоосигуряващ се, безработен, имаше и други - това е важно, защото без него няма да ти приемат плащането от банката/.
Доколкото си спомням хората, които пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление до Националната агенция за приходите.
Последно промяна от frankofon на Чет Сеп 24, 2009 6:08 pm, променено общо 1 път.
calculator
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Авг 20, 2005 12:05 pm

Re: Пак за здравните осигуровки

Мнение от calculator »

А малко по-подробно...

Не живеем в Бг от 2004 и
не сме се връщали през този период.
Аз обичам да си разчиствам сметките,
но как да разбера за какво точно плащам.
Изобщо - голяма каша.
"A fool's paradise is a wise man's hell!"
Thomas Fuller
frankofon
Мнения: 135
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 2:06 pm
Местоположение: България

Re: Пак за здравните осигуровки

Мнение от frankofon »

calculator написа:А малко по-подробно...

Не живеем в Бг от 2004 и
не сме се връщали през този период.
Аз обичам да си разчиствам сметките,
но как да разбера за какво точно плащам.
Изобщо - голяма каша.
Тук мисля, че можеше да се провери:
http://healthinsurance.nssi.bg/report_h ... 15_out.asp

Без да съм специалист по здравно осигуряване, въпросът е доста объркан и не знам дали е уреден изцяло - трябва да се чете закона за здравното осигуряване.
Последно промяна от frankofon на Чет Сеп 24, 2009 6:31 pm, променено общо 1 път.
calculator
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Авг 20, 2005 12:05 pm

Re: Пак за здравните осигуровки

Мнение от calculator »

Благодаря.

П.П.
От разстояние никаква работа
не може да се свърши.
"A fool's paradise is a wise man's hell!"
Thomas Fuller
koceto77
Мнения: 180
Регистриран на: Пет Юли 15, 2005 3:11 pm
Местоположение: Calgary, AB

Re: Пак за здравните осигуровки

Мнение от koceto77 »

Последния бисер който четох по въпроса е този Забрана за излизане в чужбина при дължими здравни вноски? . На мен ми звучи несериозно, а и заглавието е със ?, но от друга страна нищо от България вече не може да ме учуди.

Ние си бяхме в България 2007. Надлежно подавахме разни молби по някакви учреждения (вече не си спомням какви) и в крайна сметка уж бяхме отписани от системата и всичко ни беше опростено. След като прочетох този бисер горе, реших да си погледна файла и какво да видя от октомври 2007 пак почнали да ми начисляват осигуровки та до днешна дата :twisted: . Не е истина вече почти 10г не съм в България, но излизане от системата няма :D
frankofon
Мнения: 135
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 2:06 pm
Местоположение: България

Re: Пак за здравните осигуровки

Мнение от frankofon »

calculator написа:Благодаря.

П.П.
От разстояние никаква работа
не може да се свърши.
Не знам какво се има предвид под работа, ако искате да се откажете, предполагам може да напишете пълномощно на някой близък и да го заверите в някое българско посолство или консулство и да му го пратите. Как ще реагират съответните служители не се наемам да гадая. Ако пък искате да си платите вноските, предполагам, може да помолите някой близък да попита за номера на сметката и кода.

Ето и един линк към закона:
http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2134412800
calculator
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Авг 20, 2005 12:05 pm

Re: Пак за здравните осигуровки

Мнение от calculator »

Някой да е бил възпрепятстван да напусне БГ
заради неплатени здравни вноски?
Заради суми от порядъка на 200-220 лв?

Брей, вярно сме се вкарали в голям екшън.
То да се смее ли човек, да плаче ли,
или пък да вземе един боб да хвърли...

"Раздел IV.
Осигурени лица. Права и задължения
[Препратки от актове] [Препратки от практика] [Препратки от статии] [5 редакции на елемента]
Чл. 33. (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 01.01.2000 г., предишна текст на чл. 33 - ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са:
1. всички български граждани, които не са граждани и на друга държава;"

От тук не става ли ясно или аз съм забравил български?
П.П.
Не сме (и не сме били) самоосигуряващи се, нито безработни.
"A fool's paradise is a wise man's hell!"
Thomas Fuller
frankofon
Мнения: 135
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 2:06 pm
Местоположение: България

Re: Пак за здравните осигуровки

Мнение от frankofon »

calculator написа:Някой да е бил възпрепятстван да напусне БГ
заради неплатени здравни вноски?
Заради суми от порядъка на 200-220 лв?

Брей, вярно сме се вкарали в голям екшън.
То да се смее ли човек, да плаче ли,
или пък да вземе един боб да хвърли...

"Раздел IV.
Осигурени лица. Права и задължения
[Препратки от актове] [Препратки от практика] [Препратки от статии] [5 редакции на елемента]
Чл. 33. (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 01.01.2000 г., предишна текст на чл. 33 - ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са:
1. всички български граждани, които не са граждани и на друга държава;"

От тук не става ли ясно или аз съм забравил български?
П.П.
Не сме (и не сме били) самоосигуряващи се, нито безработни.
Държа да кажа, че не съм специалист по здравно осигуряване и само цитирам какво съм намерил за себе си:

Чл. 40а. (Нов - ДВ, бр. 111 от 2004 г., в сила от 21.12.2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Българските граждани, включително тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление до Националната агенция за приходите.

(2) Здравноосигурителните права на лицата по ал. 1 след завръщането им в страната се възстановяват след изтичане на 6 последователни месеца, през които лицето е осигурявано по реда на чл. 40.

(3) Извън случаите по ал. 2, здравноосигурителните права на лицата по ал. 1 след завръщането им в страната могат да се възстановят след еднократно заплащане на сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски, определени по реда на чл. 29, ал. 3 върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване към момента на внасянето на вноските.

(4) Сумите по ал. 3 се внасят по реда на чл. 41.

(5) До възстановяване на осигурителните права лицата по ал. 1 заплащат стойността на оказаната им в страната медицинска помощ на изпълнителите.
rege
Мнения: 42
Регистриран на: Съб Апр 25, 2009 8:55 am

Re: Пак за здравните осигуровки

Мнение от rege »

Ето това е линка от страницата на НАП
http://www.nap.bg/tspage?id=187
Има много подробна информация относно това как да се спре здравното осигуряване и има самото заявление.
Надявам се да съм ви полезна.
14.11.2008-Документи Виена
15.12.2008-Accuse
07.05.2009-Покана интервю
11.06.2009-Интервю
02.07.2009-Документи Букурещ
29.07.2009-Баркодове
10.08.2009-Мед. формуляри
01.09.2009-Mедицински
18.09.2009-OK медицински
26.10.2009-Покани визи
13.11.2009-Визи
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: Пак за здравните осигуровки

Мнение от dimana »

Засега няма нищо ново официално в процедурата по освобождаване от задължения, но според информация от нета се предвиждат промени в закона за ЗЗО. Те вероятно ще бъдат внесени в парламента до Нова година. Добър анализ и идеи от Атанас Чобанов:

http://www.dnevnik.bg/analizi/2009/09/2 ... ta_no_tia/

Какво можете да направите към момента оттук? Ако не предвиждате скорошно пътуване до БГ, единственото, което можете, е да да подадете до НАП по постоянен адрес първата декларация (за всеки над 18 г.) от този линк и да се освободите до края на 2007 г.
http://www.nap.bg/ospage?id=159

Ако сте били 2004 г. в БГ по-малко от 183 дни и не сте ползвали мед. помощ, платена от касата същата година, ще бъдете освободени и за нея. Можете да се освободите за 2004 и поради изтичане на 5-годишната давност след първи ян. 2010.
Подчертавам, че не е необходима справка от Гранична полиция. НАП сама си прави проверка по електронен път в полицията и НЗОК. На втора страница в графата Прилагам следните удостоверителни документи пишете, че сте съгласни НАП да направи проверка по закона за електронното управление(личен опит).
Препоръчвам да имате пълномошник от БГ за тази декларация, впишете го в зелените полета. НАП се съгласи впоследствие, че за тази декларация не e необходимо нотариално или пред посолство упълномощаване(опит). Нека вашият пълномощник я подаде лично или с препоръчано писмо и даде неговия адрес за кореспонденция и справки. В документа не трябва да има грешки, знам за върнати и съответно забавени по тази причина.

За да спре натрупването на вноски трябва да се попълни :
ЗАЯВЛЕНИЕ по чл. 40а, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване

Има го по-надолу в горния линк, но това става само лично в НАП по постоянен адрес(засега). От датата на подаването му спира натрупването на задължения. Дано да има промени в закона и да се разреши дистанционното отписване от системата. Иначе вноските 2008, 2009 итн. продължават да се натрупват. Успех.
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Пак за здравните осигуровки

Мнение от teomat.com »

През лятото си бяхме в БГ и сме си тръгнали без проблеми, въпреки че не сме плащали здравни вноски от 6-7 години. Не живеем там, не мисля да плащам нещо, което не ползвам.
По принцип трябва всяка година да се отписваш от здравната система, което е невъзможно ако живееш навън. Трябва лично да го правиш :shock: . Имам приятели които си платиха здравните вноски когато се прибраха и се отписаха и сега пак си висят със задължения.
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: Пак за здравните осигуровки

Мнение от dimana »

Само да уточня, че не е необходимо да се отписваш всяка година. На мен ми излиза :

СПРАВКА КЪМ 24 СЕПТЕМВРИ 2009 ГОДИНА

ЛИЦЕТО Е ИЗКЛЮЧЕНО ОТ ЗДРАВНО ОСИГУРЯВАНЕ НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 40а ОТ ЗЗО ОТ ДАТА 06-09-2007.

Пазете си копията на заявленията и всички фактури. Имаме познати, при които е било пропуснато да бъдат отразени, но впоследствие нещата са коригирани след представяне на личното копие. Когато подавахме за отписване(2007) ни казаха най-много да пишем до 2010 включително, не можело безсрочно. Имаме обаче уверението на НАП, че след промените в системата няма да започнат да ни начисляват вноски от 01.01.2011. Все пак смятам да направя писмено запитване през 2010 г. Нека видим и проекта за промени в ЗЗО като се появи в сайта на парламента. Все ми се иска да вярвам, че един ден всички тези неуредици ще намерят своето решение. В Канада никой от моите познати румънци, руснаци, французи, поляци, македонци не се оплаква от подобни проблеми.
Не съм чула за спрени на границата поради невнесени здравни вноски досега.
calculator
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Авг 20, 2005 12:05 pm

Re: Пак за здравните осигуровки

Мнение от calculator »

Много полезна информация.
Благодаря на всички.
"A fool's paradise is a wise man's hell!"
Thomas Fuller
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Пак за здравните осигуровки

Мнение от Independent »

teomat.com написа:През лятото си бяхме в БГ и сме си тръгнали без проблеми, въпреки че не сме плащали здравни вноски от 6-7 години. Не живеем там, не мисля да плащам нещо, което не ползвам.
По принцип трябва всяка година да се отписваш от здравната система, което е невъзможно ако живееш навън. Трябва лично да го правиш :shock: . Имам приятели които си платиха здравните вноски когато се прибраха и се отписаха и сега пак си висят със задължения.
Това не е вярно. Отказът от здравно-осигуртелни права става еднократно с подаване на декларацията, която някой по-нагоре беше пуснал. Възстановяването им след това става по два начина, които отново някой беше описал. Ако всичко е направено както трябва при подаването на декларацията, не би трябвало да начисляват повече здравни осигуровки.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Публикувай отговор