Шофьорска книжка

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
bucca
Мнения: 458
Регистриран на: Пет Окт 27, 2006 3:04 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Шофьорска книжка

Мнение от bucca »

Искам да попитам нещо. Миналата година се явих на knowledge test-a и не успях да го взема. Бях си преснимала и превела на английски бг шофьорската книжка и тя остана в ICBC. Сега пак искам да се пробвам за този тест, но валидността на бг книжката ми изтече тази година юни. Въпросът ми е дали това ще е проблем за пред ICBC и дали ще трябва да си вадя нова бг книжка? Някой имал ли е такъв проблем? Ако нямам валидна бг книжка да не ме сложат под графата нов шофьор?
"I'll think of it all tomorrow. After all, tomorrow is another day."
Pehlivan
Мнения: 124
Регистриран на: Пон Авг 06, 2007 9:52 am
Местоположение: Aurora,Ontario,Canada

Re: Шофьорска книжка

Мнение от Pehlivan »

Здрасти ,аз имах такъв проблем.Ти можеш и така да се явиш,но губиш стажа си като шофьор в БГ,което не е мало важно-застраховката ти ще е по голяма.Отиваш в БГ консулството и подаваш молба за нова БГ шофьорска кижка и се приготви да чакаш до 6 месеца.Преди това требва от личния си лекар тук да си извадиш медицинско,което ще ти струва пари и много обяснения защо е това,но БГ властите искат това нещо.Затова се въоръжи с огоромно търпение.Има и друг вариант отиди до БГ и там ще си извадиш.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Шофьорска книжка

Мнение от Павел »

Не е точно така - за самото получаване на канадска книжка, за ICBC имането или нямането на чуждестранна такава няма никакво значение. Дори с изтекла (не повече от 2 години) американска книжка, можеш да получиш автоматично канадска (при положение, че американския ти рекърд е чист). Що се касае до самата застраховка, получаваш до 40% отстъпка, само ако покажеш писмо от предишен застраховател, че си имал застрахователна полица на твое име. С две думи, дори и да имаш 20 годишна неизтекла бг книжка, няма да получиш никакъв дискаунт на застраховката тук, ако не си имал застрахователна полица на твое име в БГ. Един приятел само показа застрахователна полица от БГ, без изобщо да е показвал бг книжка и пак получи съответната отстъпка.
Получаването на книжка и получаването на отстъпка при застраховката са две различни неща.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Vodolei
Мнения: 138
Регистриран на: Пет Юли 08, 2005 10:01 am
Местоположение: Montreal

Re: Шофьорска книжка

Мнение от Vodolei »

Може да имаш проблем ако ти е изтекла бг шофьорска книжка.
Имах позната перуанка с подобен случай. Трябваше да изчака 1 година след теорията за да се яви на праткически изпит. Само че нейната книжка беше изтекла преди повече от година. Казали й че, след като не е шофирала толкова време, вече минава в друга категория.
Ама тя си караше и без книжка.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Шофьорска книжка

Мнение от Павел »

А ако не ти е изтекла българската, перуанската или марсианската книжка, как и къде си кормувал през последната година, за да си запазиш шофьорското умение? Че по тази логика, те и при неизтекла чуждестранна книжка, пак могат да ти кажат, че не си практикувал, щото си живял в Канада, където няма как да си карал 1 година с чужда книжка. Евентуално можеш да излъжеш, че последната година си живял и кормувал извън Канада, факт който те евентуално могат да проверят ако се заядат, а хванат ли те в лъжа, може и никога да не видиш книжка.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
bucca
Мнения: 458
Регистриран на: Пет Окт 27, 2006 3:04 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Шофьорска книжка

Мнение от bucca »

Мерси на всички за отговорите. Горе долу добих представа. Ще отида в ICBC пък каквото стане. Ако трябва да чакам 1 година ще чакам. Аз и без това нямам никакъв стаж като шофьор отникъде, въпреки че имам бг книжка от много години :D , така че ще трупам стаж, за да мога да взема road test-а.
Поздрави

Сега се сещам, че някой ми каза, че ако до 2 години след пристигането в Канада, не си взел книжка, дори и да ти е валидна българската, ще трябва да минеш за нов шофьор. Ше пиша какво е станало, като се наканя да отида в ICBC.
"I'll think of it all tomorrow. After all, tomorrow is another day."
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Шофьорска книжка

Мнение от IRA »

bucca написа: Сега се сещам, че някой ми каза, че ако до 2 години след пристигането в Канада, не си взел книжка, дори и да ти е валидна българската, ще трябва да минеш за нов шофьор. Ше пиша какво е станало, като се наканя да отида в ICBC.
На мен ми я приеха след 5 години престой в Канада.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
kate_m
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 5:07 pm
Местоположение: Toronto

Re: Шофьорска книжка

Мнение от kate_m »

Моля, обяснете повече относно изтеклата американска книжка аз имам такава която изтече мин.година ,можело е да я подновя, но не знаех тогава,мога ли все пак да я ползвам в Канада или не?
19.10.2007г -интeрвю
29.01.2009г.-медицински
12.02.2009г.-ок мед.
09.03.2009-покана визи
02.04.2009-визи
08.01.2010 - Toronto,On
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Шофьорска книжка

Мнение от Павел »

Изтекла (не повече от 2 год.) американска книжка не можеш да подновиш или използваш в Канада (за шофиране или като ID), само можеш да я замениш срещу канадска, без да държиш изпит, при положение, че през последните две години не си имал(а) сериозни нарушения в САЩ. Т.е. ако вече си държал(а) изпит за канадска книжка си се минал(а) - могло е да не държиш.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Re: Шофьорска книжка

Мнение от Aries »

bucca написа:Мерси на всички за отговорите. Горе долу добих представа. Ще отида в ICBC пък каквото стане. Ако трябва да чакам 1 година ще чакам. Аз и без това нямам никакъв стаж като шофьор отникъде, въпреки че имам бг книжка от много години :D , така че ще трупам стаж, за да мога да взема road test-а.
Поздрави

Сега се сещам, че някой ми каза, че ако до 2 години след пристигането в Канада, не си взел книжка, дори и да ти е валидна българската, ще трябва да минеш за нов шофьор. Ше пиша какво е станало, като се наканя да отида в ICBC.
Няма такова нещо.
Публикувай отговор