диплома на английски език заверява ли се

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
orlinde
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Юни 12, 2009 4:41 am
Местоположение: Sofia

диплома на английски език заверява ли се

Мнение от orlinde »

Здравейте,

Имам диплома от английски университет. Някой може ли да ми каже дали нейното копие трябв да се заверява нотариално, за да се изпрати с документите за Виена?
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Re: диплома на английски език заверява ли се

Мнение от kapitan »

и аз имам диплома от чужд университет.и аз се чудих,чудих,какво да правя,но в изискванията за процедурата за Квебек се искаше да има нотариална заверка на дипломата.реших да я направя.обърнах се към съответното консулство на държавата,от където ти е издадена дипломата.плащаш си като поп,не е евтино.изпращаш разбира се завереното копие,оригинала на дипломата си остава при теб.
Успехи! :beer:
orlinde
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Юни 12, 2009 4:41 am
Местоположение: Sofia

Re: диплома на английски език заверява ли се

Мнение от orlinde »

Мерси, kapitan за отговора. :)
A варианта с нотариална заверка защо да не става?
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: диплома на английски език заверява ли се

Мнение от Linko »

Този вариант не става защото никой български нотариус няма да завери документ на чужд език. Както и в Канада няма да намерите нотариус да ви завери документ на български.
Та ето защо се налага да се ходи в консулството (посолството) на съответната държава. Консулските служби се ползват с нотариални права по отношение заверките на документи и подписи.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
orlinde
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Юни 12, 2009 4:41 am
Местоположение: Sofia

Re: диплома на английски език заверява ли се

Мнение от orlinde »

Хм, не знам дали не става, но аз вече ги имам заверени нотариално.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: диплома на английски език заверява ли се

Мнение от Linko »

orlinde написа:Хм, не знам дали не става, но аз вече ги имам заверени нотариално.
Давай тогава бързо адреса на нотариуса, че си е направо като бяла лястовица сред съсловието си. :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Re: диплома на английски език заверява ли се

Мнение от kapitan »

Линко е прав.аз също знам,че е така,както казва,чужди документи не се заверяват от български нотариуси.те нямат компетенциите за това.какво и как си заверил пред български нотариус не знам.моя съвет е да минеш по легалната процедура през съответното консулство или посолство за да не ти върнат документите и да загубиш излишно време по процедурата.рискът е твой! може и да "мине" така,но не се знае!:beer:
orlinde
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Юни 12, 2009 4:41 am
Местоположение: Sofia

Re: диплома на английски език заверява ли се

Мнение от orlinde »

В интерес на истината, се разрових из законодателството, като ми писахте. И там открих чл. 589, ал. 3 и 582 ГПК. Според тези текстове нотариусът назначава преводач, ако не знае езика, на който му е представен документа. Друго не намерих, което да е урежда езика. Интересно ми е защо мислите, че не може да се заверява препис от документ на чужд език?
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: диплома на английски език заверява ли се

Мнение от Linko »

orlinde написа:В интерес на истината, се разрових из законодателството, като ми писахте. И там открих чл. 589, ал. 3 и 582 ГПК. Според тези текстове нотариусът назначава преводач, ако не знае езика, на който му е представен документа. Друго не намерих, което да е урежда езика. Интересно ми е защо мислите, че не може да се заверява препис от документ на чужд език?
Не е въпрос на мислене при мен, а на обикаляне на няколко нотариални кантори из София с една декларация, изпратена ми от посолството в Букурещ, и получаване на един и същ отговор - "не може". След което също последва ровене в ЗННД (Закон за нотариусите и нотариалната дейност) за да се опитам да принудя някой да свърши тази работа и в преходните и заключителни разпоредби открих текст, с който се въвеждаха промени в ГПК във връзка с този въпрос - третиране на частен документ на чужд език. Окрилен и тържествуващ полетях към следващата нотариална кантора, където предизвиках съжалителна усмивка още в секретарката, която ми обясни че това се отнася за нотариални производства по смисъла на чл. 569, т.1 до т.8, моят случай не е такъв.
Ето защо казвам, че нотариус който го направи е бяла лястовица сред съсловието си.

П.С. Иначе аз съм заверявал при нотариус подпис на лице, което е отсъствало от България, по-точно казано дадох документа на посредник и той ми го върна заверен. Но не съм си въобразил и за миг, че така става при всеки един нотариус. :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: диплома на английски език заверява ли се

Мнение от becks »

Линко, тук не става дума за заверяване на подпис, a за УДОСТОВЕРЯВАНЕ ВЕРНОСТТА НА ПРЕПИС, което би трябвало да е възможно независимо от езика на документа.
Последно промяна от becks на Нед Авг 02, 2009 9:20 am, променено общо 1 път.
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
orlinde
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Юни 12, 2009 4:41 am
Местоположение: Sofia

Re: диплома на английски език заверява ли се

Мнение от orlinde »

Чл. 569. Нотариални са производствата, по реда на които се извършват:

2. .... удостоверяване на ... ... верността на преписи и извлечения от документи и книжа;

По всичко казано мисля, че нотариусите, които са ти отказали, са били водени само от остарели презумпции или не са знаели езика.
В крайна сметка ще преведа само нотариалната заверка на документа.

Благодаря Ви за включването - беше ми много полезно :beer: :beer: Успех и при Вашето кандидатстване!
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: диплома на английски език заверява ли се

Мнение от Linko »

Само бих се радвал ако нещата са се променили и вече не се връщат клиенти заради мързел или от непознаване на законовите изисквания. Опитах се да предпазя някои хора от излишно разкарване по нотариални кантори и нищо повече. Едно е да си говорим тук кое и как би трябвало да бъде, друго е да някой да си изгуби времето и нервите обикаляйки София или който е да е друг град напразно.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Re: диплома на английски език заверява ли се

Мнение от kapitan »

orlinde-е ,виждам,че живееш в София.нямаш братко проблем,там е и консулството и посолството на Великобритания.отиваш си там и си правиш нотариалната заверка,която ти трябва,защото само така можеш да бъдеш напълно сигурен,че пък някой още по-некомпетентен служител във Виена,да ти върне всичките документи и да загубиш време и нерви да ги правиш наново.след като живееш в София,не виждам,защо не идеш до дипломатическото представителство?
не знам как са сега нещата в Б-я и нотариалното законодателство,но как си представяте,чужд в случая нотариус,в случая български,да може да потвърждава истинноста на оригинален чужд документ от др.държава.
ами той просто не знае и не му е работа да знае,отличителните знаци за достоверност на такъв документ.нали диплома от чужд университет има отличителни белези,няколко водни печата,оригинални печати и принтирана на специална хартия.
а,по принцип,в Б-я,няма да ме учиди,всеки да си заверява както и каквото си иска,нали си прави пари от това.дали ще ти свърши работа,на него не му дреме.не и в Б-я!
успех! :wink: :beer:
kamentsonev
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Ное 06, 2008 3:28 pm
Местоположение: Varna-Монреал

Re: диплома на английски език заверява ли се

Мнение от kamentsonev »

Кapitan е абсолютно прав-в Б-я ще ти заверят каквото и да е за пари :twisted: ,имахме подобен казус със заверка на документ и в последствие се оказа,че не ни върши работа!Бяха ни го заверили само и само да вземат парички...така,че ти преценяваш за твойте!Да не стане така,че да не ти го признаят във Виена,по добре го завери в консулството! :wink: късмет!
документи Виена-30.10.08
акюзе-25.11.08
пол.покана-05.05.09
интервю-09.06.09
документи Букурещ-29.06.09
баркодове-29.07.09
медицински формуляри-05.08.09
направени медицински-13.08.09
медицински-ОК-08.09.09
покани-18.09.09
визи-19.10.09
vdddd
Мнения: 38
Регистриран на: Чет Фев 11, 2010 2:11 pm

Re: диплома на английски език заверява ли се

Мнение от vdddd »

Здравейте и от мен. И аз имах подобен проблем с диплома на английски език. Нотариуса ми я върна и каза, че не може да завери копията, после ходих при друг нотариус и там ми казаха същото - ИЗХОДА: носите дипломата в лицензирана агенция и я превеждат на БГ и чак след това нотариуса я заверява. Моята диплома е издадена от няколко университета, 2 от тях са БГ, та отидох в единия и ми завериха копията, така ми си вида по-евтинко с паричките. Пратих всички документи, а за резултата още чакам. Успех на всички
Публикувай отговор