burnout и "щастливи" на работа

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

burnout и "щастливи" на работа

Мнение от krimon »

Какво мислите за прословутия "burnout" или "épuisement professionnel", така популярен тук ?

Значи, омръзна ми всичко живо около мен от години да се прави на психясало от работа и да взема отпуска по болест. Това е някаква мода или манталитет :roll:

На мен лично ми изглежда модел, към който се придържат спекуланти, по правило на постоянна работа и с прекрасни осигуровки, за да си осигурят допълнителни няколко месеца отпуска, валоризират работата си и предизвикат съчувствие и облекчение на служебните си задължения за в бъдеще.

Ами другата матрица - "Искам да съм щастлив на работа!" - това е пълна безмислица. Човек ходи на работа, за да си изкарва хляба. Работата може да му харесва, може и да не му харесва. Може да бъде доволен, може да бъде и недоволен (от естеството на работата, от взаимоотношенията си с колегите, от заплатата и т.н.). Ама да живее в работата си, да иска да бъде щастлив там ?? :shock:

или може би е вярно, че хората тук изкукват от много работа :twisted: :twisted:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
lz2arn
Мнения: 703
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 11:54 am
Местоположение: mtl.qc.ca
Обратна връзка:

Мнение от lz2arn »

Свят голям, хора разни, в крайна сметка всеки изкуква от нещо. Нормата е различието.
Благодаря на отговорилите. Дважди на премълчалите.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: burnout и "щастливи" на работа

Мнение от Koko »

krimon написа:Какво мислите за прословутия "burnout" или "épuisement professionnel", така популярен тук ?

Значи, омръзна ми всичко живо около мен от години да се прави на психясало от работа и да взема отпуска по болест. Това е някаква мода или манталитет :roll:

На мен лично ми изглежда модел, към който се придържат спекуланти, по правило на постоянна работа и с прекрасни осигуровки, за да си осигурят допълнителни няколко месеца отпуска, валоризират работата си и предизвикат съчувствие и облекчение на служебните си задължения за в бъдеще.

Ами другата матрица - "Искам да съм щастлив на работа!" - това е пълна безмислица. Човек ходи на работа, за да си изкарва хляба. Работата може да му харесва, може и да не му харесва. Може да бъде доволен, може да бъде и недоволен (от естеството на работата, от взаимоотношенията си с колегите, от заплатата и т.н.). Ама да живее в работата си, да иска да бъде щастлив там ?? :shock:

или може би е вярно, че хората тук изкукват от много работа :twisted: :twisted:
Мисля че "burnout"-та е повече вследствие на стреса в работата (който в доста отношения зависи от начина на организация на работата), а не толкова от това какъв обема работа се опитва да свърши човек.
Има и нещо друго - предвид малките отпуски в Канада и наличните дни болнични доста хора компенсират първото чрез използване на второто, т.е. взимат си болничните вместо отпуска.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
tochica
Мнения: 1081
Регистриран на: Чет Авг 07, 2003 10:09 am
Местоположение: Mtl

Мнение от tochica »

преди известно време и аз смятах че така наречения burnout е някаква модерна измислица , но след като виждам на какво заприличаха и външно и като поведение някои колеги , които след това излязоха в такава отпуска , започвам да разбирам причините и да виждам резултата .
мисля , че не се среща във всяка професия , подложените на по-голям стрес както професионален , така и от лично естество от колеги и началници , са най-рискова група според мен .
"искам да ми е интересно , иначе няма да играя "
карлсон , който живее на покрива .
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

значи работата и живота в Америка такива и затова се получава въпросиния burnout ... В България някой да е чул за този феномен :roll:

А какво ще кажете за щастието и работата :D
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от Independent »

krimon написа:значи работата и живота в Америка такива и затова се получава въпросиния burnout ... В България някой да е чул за този феномен :roll:

А какво ще кажете за щастието и работата :D
За щастието - имам чувството, че грешно си превеждаш "happy" в този контекст. Аз лично го приемам точно като "доволен". А ако не си доволен от това, което вършиш през половината от съзнателния ти живот, пиши го бегало. Точно такива, недоволни от работата си, най-често изпадат в депресии и излизат в прословутите "отпуски".

Бърнаут винаги е имало, дори и в България, въпреки че никой не го е наричал баш така. Случвало се е на мои близки още по комунистическо време, случва се на колеги от университета в момента. Не мисля, че е измислица. По-скоро обществото се научи да признава този феномен и да го приема като истински проблем.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

& аз си мислех че бърн-аут-а е измислица докато не претърпях катастрофа която ме скапа напълно и в службата почнаха да ме тормозят и да ме проверяват дали не симулирам.
Та така бърнах-аут, че от няколко години насам не съм ходил на работа и нямам никакво намерение да ходя ...
А иначе в БГ нямат нито време нито възможност да бърнват щото ако бърнат после няма мамбо.
А относно щастието, преди бях супер щастлив и ходех с кеф на работа щото бях сам и ми беше супер скучно и в работата ставаше супер купон (даже имаше и кожи).
Освен тва, научавах много неща за живота и постановките тука, които не бих могъл да науча от никаде другаде.
Сега разбира се нещата се промениха коренно.
:beer: :beer: :beer:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Independent написа:
krimon написа:значи работата и живота в Америка такива и затова се получава въпросиния burnout ... В България някой да е чул за този феномен :roll:

А какво ще кажете за щастието и работата :D
За щастието - имам чувството, че грешно си превеждаш "happy" в този контекст. Аз лично го приемам точно като "доволен". А ако не си доволен от това, което вършиш през половината от съзнателния ти живот, пиши го бегало. Точно такива, недоволни от работата си, най-често изпадат в депресии и излизат в прословутите "отпуски".

Бърнаут винаги е имало, дори и в България, въпреки че никой не го е наричал баш така. Случвало се е на мои близки още по комунистическо време, случва се на колеги от университета в момента. Не мисля, че е измислица. По-скоро обществото се научи да признава този феномен и да го приема като истински проблем.
напротив, напротив, точно таквиз "щастливци"* и доволни от реализацията си и постовете си се бърн-аут-ваха-ват ... Аз виждам повече симуланти и нито един реален досега. С което не доказвам несъществуването на феномена, повече ме интересува как се възползват от тази рядка според мен депресия, за да излизат в отпуска (споменато и от Коко).

*Ако ми казват нон-стоп "je veux être heureux au travail" - не си го превеждам, че искам да си върша добре работата, а по-скоро, че искам да ходя на купон там, както Маргинал е отбелязал за себе си :) - кожи-можи, това-онова :wink:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Пречи ли нещо да си върша добре работата и да искам да ходя на купон там ???
Мисля че помага, аз лично ако не съм на кеф не работя добре, не знам с вас как е.
:beer: :beer: :beer:
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

krimon написа:значи работата и живота в Америка такива и затова се получава въпросиния burnout ... В България някой да е чул за този феномен :roll:
Бърнаут има и в България, и в Канада, и навсякъде. Не го знаеш, защото не ти се е налагало да взимаш решения за много пари, където грешката ти би струвала скъпо :D
Hullman
Мнения: 649
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от Hullman »

Я вижте сега малко умни мисли които са казали хората когато се касае за работното ви място

"Избягвайте тези, които се опитват да подронят самочувствието ви. Тази черта е присъща на "малките" хора. - С други думи бягаите от такива шефове и колеги а те са много особенно като си на заплата и не си шеф.

"Великите хора обратно, внушават на околните чувството, че и те могат да станат велики". - Хълман това прави във форума от 5 години. Убеждава ви че и вие можете, знаете, няма нещо което да ви спре да станете господари на работата си, на живота си а не да ходите на работа на заплата и разни палячовци да ви мачкат самучувствието.
Ето и още мисли:
"Колкото повече се забавляват служителите, толкова по-успешна е тяхната работа. Експертите са напълно съгласни. "Това е като синдромът на доволната крава - щастливата крава дава повече мляко". Ако служителите не само работят, но и си прекарват добре, това чувствително повишава тяхната работоспособност"

Разбрахте ли сега защо Хълман не е отсъствал нито ден от работа когато е в Канада и защо се забавлява във форума?:)
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от Koko »

Hullman написа:Великите хора обратно, внушават на околните чувството, че и те могат да станат велики. - Хълман това прави във форума от 5 години.
Явно пакистанката* дето го хвалеше е отишла на едно по-добро място :krila:

(*може и от Шри Ланка да е била)
Последно промяна от Koko на Пет Окт 31, 2008 1:33 pm, променено общо 1 път.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от Independent »

krimon написа: напротив, напротив, точно таквиз "щастливци"* и доволни от реализацията си и постовете си се бърн-аут-ваха-ват ... Аз виждам повече симуланти и нито един реален досега. С което не доказвам несъществуването на феномена, повече ме интересува как се възползват от тази рядка според мен депресия, за да излизат в отпуска (споменато и от Коко).

*Ако ми казват нон-стоп "je veux être heureux au travail" - не си го превеждам, че искам да си върша добре работата, а по-скоро, че искам да ходя на купон там, както Маргинал е отбелязал за себе си :) - кожи-можи, това-онова :wink:
Ми аз щастието на работата не го разбирам като купон. Не мога да си представя, че ще стоя на място без никакво развитие, без начин да прилагам всичките си знания и можения и без никакви прозорци само защото се правят бирени партита всяка седмица. Ми че то на мен само липсата на прозорци ми е достатъчна да ми скапе работния ентусиазъм, пък да не говорим ако трябва да върша някакви безмозъчни неща, от които ми се доспива само като си помисля за тях. Ако ги имам първите няколко неща, бирените партита ще са само и единствено бонус. Обаче ако някое от същите тия неща се скапе, резюмето ми се активира за части от секундата въпреки всичките бирени партита.

ПС - според предпочитанията може да смените фразата "бирени партита" с "барбекю", "безплатна сауна", "посещения в зоопарка" и дори "бизнес стриптийз", но не това е същественото.
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Hullman написа: "Великите хора обратно, внушават на околните чувството, че и те могат да станат велики". - Хълман това прави във форума от 5 години. Убеждава ви че и вие можете, знаете, няма нещо което да ви спре да станете господари на работата си, на живота си
И ето сега как го постига това :
Hullman написа:Хълман има мисия.....

Мисията е:
- Кримон и Пумпи никога да не завършат и да не почнат работа
- Митето и Мр Гиик да бъдат изгонени от работа заради писане през работно време по интернет форуми.
- Безезичната никога да не научи език
-БгМонтреал да обърква дните на застраховките които продава на клиентите и така да бъде дискредитиран.
- Подобна мисия имам и към Линко но той засега ми се измъква Много се амбицирал да успее в Канада.
Питам се и отговор не ИСКАМ: хълбоч от "великите" ли е или от "малките" ?????
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Лелеййййййййййййй, ми то било много опасно тва ...
:beer: :beer: :beer:
Публикувай отговор