Самотна майка в Квебек? Възможно ли е да се справя?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
lady_Marmalade
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2008 2:11 pm
Местоположение: Sofia

Самотна майка в Квебек? Възможно ли е да се справя?

Мнение от lady_Marmalade »

Здравейте, от извесетно време чета в този форум, не съм писала до сега, но и аз като много кандидат емигранти имам своите причини да се реша на стъпката за емиграция. Темата ми не е за причините, но тъй като в заглавието ми фигурира факта че съм самотна майка, ще отбележа само за разяснение една от тях- абсолютно нехайното отношение в БГ към самотните майки. Не става дума за социални помощи, а за законово ангажиране на другия родител във финансовото и друго подпомагане на детето. С други думи, бащата на моето дете не ми помага в отглеждането му, но за сметка на това ми пречи чрез психически, граничещ с физически тормоз, който подлага на стрес най-вече детето. Държавата и правната система взима отношение на документи с безкрайно дълги "закони" за СК, но дотам. Изпълнение-никакво. Както и да е, не това е въпроса ми.
Имам намерение да емигрирам в Канада с детето си ( ако успея да измъкна заветния документ от баща му). Нямам никакви апетити да живея " на социал" както виждам се използва тук този термин. Никога не съм го правила, винаги съм издържала сама семейството си, няма да го правя и там дай боже! По образование съм фармацевт, професия, за която разбирам има търсене в Канада. За да мога да я практикувам разбира се трябва да приравня дипломата си, с което съм наясно. Проучила съм стъпките нужни за това, работя по някои от тях вече и ще положа максимални усилия да скъся срока до приравняване след стъпване на кандска зема с предварителна подготовка. Езици- и двата нужни за живот и работа в Канада са налични. Френския ми се нуждае от малко повечко усилия, но за една година ще се справя и с това.
Въпросите ми са:
Има ли някаква подкрепа ( финансова, социална, детски градини...) за самотните майки, от която бих могла да се възползвам първите няколко месеца докато евентуално не работя и уча за изпитите които трябва да положа?
Изобщо какъв е статута на самотните майки? На каква помощ бих могла да разчитам?
Мога ли да очаквам проблеми при кандидатстване за работа поради статута си на самотен родител?
Твърде авантюристично ли ще бъде ако тръгна с детето си още от началото?
Моля ако някой има информация по горните въпроси за другите провинции да сподели. Благодаря предварително!

Детето ми е на 4 години, живот и здраве докато дойде момента ще бъде на 5.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Мнение от Kan_Tangra »

Някой друг, ще отговори надявам се по-обстойно.
Това, което знам - по закон (а тук се спазват) трябва винаги да има някой, който да гледа детето - или ти, или гледачка, или детска градина. И така 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.
Ако си сама, ще трябва такава заплата да изкараваш, че да плащаш и на гледачката (когато детето не е на градина, а ти не си до него)
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
lady_Marmalade
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2008 2:11 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от lady_Marmalade »

Да, с това съм напълно наясно. И в България без да е задължително със закон не оставям детето си само и не знам до каква възраст не бих посмяла да го оставя. Въпроса ми е на какво допълнително бих могла евентуално да разчитам от "системата" извън това , за което знам че сама трябва да се боря и да осигуря.
Petrova_bs
Мнения: 215
Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 7:12 am

Мнение от Petrova_bs »

Дали е възможно да се справиш зависи само от теб. :)
Ако си се запътила към Квебек, тук има много видове помощи и за безработни и заети трудово самотни родители. Гладен никой не са оставили, най-малко дете.
Разгледай този сайт:
http://www.rrq.gouv.qc.ca/fr/enfants/

ще отговори на всички фактологични въпроси, а за психологичните такива свиркай :wink:
Нямам никакви апетити да живея " на социал"
Социал не е срамна дума, ако имаш нужда ще се възползваш, ако нямаш ти сама няма да искаш този живот.

Имам съседка (рускиня) самотна майка, трудно и е много, но е доволна от избора си на държава и не е на помощи, но се възползва от системата за редуиране на данъците.

Ти гледай да си вземеш декларацията-съгласие от бившия, че това, е което може да те спъне.
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

Ми не знам дали е конкретно по темата, ма недей да си мислиш че ще си цял живот самотна майка.
Тука много лесно би могла да си намериш другарче.

Айде успехи :beer: :beer: :beer:
lady_Marmalade
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2008 2:11 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от lady_Marmalade »

Marginal39 написа:Ми не знам дали е конкретно по темата, ма недей да си мислиш че ще си цял живот самотна майка.
Тука много лесно би могла да си намериш другарче.

Айде успехи :beer: :beer: :beer:
Хаха, не не е по темата, наистина :D Благодаря за разведряващата забележка! :D
Въобще не си падам по песимизма и както вярвам че ще се справя с това начинание ( къде по-трудно, къде още по-трудно) вярвам и в това с другарчето. :P

За "социала"- нямам предвид че е нещо срамно или недсотойно, само исках да изясня че целта ми не е да се наместя "нещо наготово", а само да си изясня възможностите за помощ докато си стъпя на краката. Благодаря за информацията, ще я изчета :D
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

Ще се справиш, нямай съмнение. Трябва да имаш обаче собствен план какво ще правиш и как ще го постигнеш.

Децата не трябва да са сами до 12-годишни в Канада. Обаче провинциите имат различни закони оттам нататък. В Албърта детските ще са около 280 месечно плюс ще ти връщат целия данък, ако работиш. Детските градини тука почват от $500 нагоре, да кажем и сама си ги търсиш. Но даже и в тази наша страна на "дивия капитализъм" е възможно да получаваш финансова помощ за обучението и живота (един - два бона месечно) си докато учиш, особено като новодошъл емигрант. Виж тук:
http://employment.alberta.ca/cps/rde/xc ... /3192.html
dartcherniat
Мнения: 275
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 10:45 pm
Местоположение: Acer

Мнение от dartcherniat »

Ако детето тие на 5 няма да е на детска градина , а на училище. Проблем за работата няма да имаш. Даже е незаконно да те питат дали имаш дете или не , както и дали женен или не. Но трябва да имаш предвид ,че тук не е така лесно като в БГ да си вземеш болничен , когато детето ти е болно. Най-вероятно ще трябва да си вземеш или ваканция или не платени дни. Иначе всичко друго зависи от теб.


http://www.emploiquebec.net/francais/re ... es_en.html
"О, картофът е злочест зад желязната завеса.
Вадят го с ръка до днес враговете на прогреса.
А в нашия лагер го вадим с багер! " AT
Аватар
mima++
Мнения: 558
Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 9:37 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от mima++ »

Наистина зависи от Вас само дали ще се справите, ние имаме приятел във вашето положение/ сам е/ и е с 2 деца даже и се справя чудесно вече година. Вземете само док от таткото и действайте. Успехи!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Ето това с документа от таткото изобщо не ми е ясно как ще стане. Кой би положил доброволно подписа си, отпращайки завинаги детето си на другия край на света завинаги?
Кофти зависимост :?
lady_Marmalade
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2008 2:11 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от lady_Marmalade »

ablood написа:Ето това с документа от таткото изобщо не ми е ясно как ще стане. Кой би положил доброволно подписа си, отпращайки завинаги детето си на другия край на света завинаги?
Кофти зависимост :?
Признавам и на мене не ми е съвсем ясно. Но ми е безкрайно ясно, че не може един човек , който е "отпратил" както казваш ти детето си от живота си, пък макар и на 3 км разстояние, да спъва бъдещето му и да го подлага на кофти зависимост от чист инат и злоба. Не е от любов към детето,повярвай ми. Има и съд за такива като него. Съда взема решението и се произнася. Ама това е съвсем друга тема и няма общо с тематиката на форума изобщо, освен ако няма други сърбали такава попара, но то е за лични, не да занимавам всички с подобни безумия.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Познавам самотна майка, която се справи много добре. Две години и половина беше на социал, като през това време работеше здраво за да си усъвършенства езиците, да си актуализира квалификацията и да си търси хубава работа. И да отделя време на детето разбира се, че нали е и за майка и за баща. Точно след две години и половина започна добре платена работа по специалността си.
peter_pan
Мнения: 883
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 3:45 am
Местоположение: България/ Европа
Обратна връзка:

Мнение от peter_pan »

lady_Marmalade написа:
Marginal39 написа:Ми не знам дали е конкретно по темата, ма недей да си мислиш че ще си цял живот самотна майка.
Тука много лесно би могла да си намериш другарче.

Айде успехи :beer: :beer: :beer:
Хаха, не не е по темата, наистина :D Благодаря за разведряващата забележка! :D
Въобще не си падам по песимизма и както вярвам че ще се справя с това начинание ( къде по-трудно, къде още по-трудно) вярвам и в това с другарчето. :P

За "социала"- нямам предвид че е нещо срамно или недсотойно, само исках да изясня че целта ми не е да се наместя "нещо наготово", а само да си изясня възможностите за помощ докато си стъпя на краката. Благодаря за информацията, ще я изчета :D
в каната феминизма е на голяма почит, не се съмнявам че лесно ще ги убедиш в самотата си като майка и не се съмнявам също че ще вземат твоя случай присърце като ще направят необходимото да можеш да си плащаш сметките - в това отношение кебек е за предпочитане както разбирам;
точно така мисля по въпроса:)
Аватар
plimbata
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Юли 20, 2008 9:50 pm
Местоположение: Rive nord

Мнение от plimbata »

така да се каже майките (самотни или не) живеят много по-добре в канада от колкото в бг. Бих казал че няма почва за сравнение.
Marginal39

Мнение от Marginal39 »

plimbata написа:така да се каже майките (самотни или не) живеят много по-добре в канада от колкото в бг. Бих казал че няма почва за сравнение.
А тва е 1000% и не се отнася само за майките.
Публикувай отговор