Кондо или Semi detache?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
nissan
Мнения: 28
Регистриран на: Нед Мар 25, 2007 10:05 am
Местоположение: canada

Кондо или Semi detache?

Мнение от nissan »

Видях една подобна тема и реших да ви питам според вас какво бихте си купили чисто ново кондо на два етажа или чисто ново semi detache с застроена площ 1640 p.c разлика в цената 50000 и какъв мислите трябва да е семейния доход за да може едно семейство да си го позволи, имам предвид да живэ нормално че и да може да отделя някой долар настрани а не да живee от чек до чек?
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Аз лично бих си купил семи дитач, все пак ще имаш двор... За дохода, според мен за моргидж + такси + отопление + застраховки и т.н. за къщата не би трябвало да даваш повече от половината си доход след данъци за да живееш нормално...
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
nissan
Мнения: 28
Регистриран на: Нед Мар 25, 2007 10:05 am
Местоположение: canada

Мнение от nissan »

Lubo съгласен съм с теб и аз така мисля ама как са го измислили предлагат ми един с опция няма да имам съседи отзад и ми скат още 10000 отгоре и моргича ми става 1000$ ама незнам още колко ще ми трйбваt за ток и други такива и въобще незнам давайте съвети знам че имате имоти помагайте на един невежа като мен...
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Мнение от bp_de »

Какви савети ...... то ти сте палста6......
То сега кат бях при моите в Ванкувар правихме лек ремонт и прекарвах кабели и неста от сорта.......... бахти и слу4ая..... то тая касте е на 12 години и е ново вси4ко ама сори дарвеното си е дарвено и в европа му виакт барака и в никои слу4аи не струва 6 цифрено 4исло..ама така е .. няма перфекни не6та.
Така 4е гледаи zемята да е пове4е и локеи6ана и тн. стот то самата каста не струва ако сте и 4исто нова да е .
Последно промяна от bp_de на Сря Окт 10, 2007 2:51 am, променено общо 1 път.
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

За отоплението... ако е само на ток е лесно, виждаш в квартала ако има вече построени къщи от същият тип и званиш на Хидрото и ги питаш какъв е бил разхода за миналата година например... За таксите в общината, обаче добре провери, защото има случай с ново строителство първите няколко години да плащаш по-ниски такси и полсе да се вдигнат с 30% за да се изплаща инфраструктурата...
Къде по-точно се намират тези кондо и къщи, в кой град и район?
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
mitashki
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 9:19 pm

Мнение от mitashki »

ами къщата има ли нещо като кондо фее, т.е. има някаква association на която да плащаш? Колко ти е кондо фее в апартамента?

Според мен зависи дали ти се занимава с неща като косене на трева, ринане на сняг, поправки на покриви и т.н. При кондото си плащаш кондо фее и не се занимаваш с такива "спортове"..
mitashki
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 9:19 pm

Мнение от mitashki »

на вапроса са колко трябва да ти е месечния доход - ами зависи колко ти е моргича (за каква сума и за колко години) и колко можеш да сложиш като даун паимънт. Като отидеш в банката те би трябвало да ти дадат всичките тия цифри.

А и както се каза тук - къщите са повечето дървени а кондото може и да е стоманобетон, което си е винаги по-добре
bibco
Мнения: 710
Регистриран на: Пон Яну 26, 2004 5:56 am
Местоположение: L`Ile Perrot, QC, Canada
Обратна връзка:

Мнение от bibco »

Моето скромно мнение е, че при купуване на кондо човек си купува абстрактна собственост - условна част от обща сграда, без земята под нея. Това прави такъв тип имоти трудно продаваем впоследствие.
Къщата е нещо конкретно - кадастрален номер на земята, самата къща отгоре и тъй нататък. Това си е реален, класически имот.
Моите констатации са, че понякога при потдържане на къща текущите разходи могат така да се оптимизират, че да станат даже по-ниски от тези при кондото, където плащаш - искаш - не искаш кондо такси - за щяло и нещяло. Дано тези ми наблюдения да се потвърждават и в живота...
Иначе Любо е абсолютно прав - всички текущи плащания като моргидж, такси, данъци и други разходи не трябва да са повече от половината или малко над половината от доходите в сеймеството. Така няма да се чувствате роб на къщата и ще я обичате истински:)
Abuser
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 10:38 pm
Местоположение: североизточна северна америка

Мнение от Abuser »

Въпрос на предпочитания. Моето мнение е, че не си струва да се плаща 300-500К за лего-къща. Колегите ми на работа всеки понеделник разправят,че са се занимавали да оправят къщите си - я сняг, я покрив и т.н.
В кондото получаваш повече за парите си. Имаш по голяма сигурност и не се грижиш за подръжка. Едно кондо от 1200-1400 ф2 е много по функционално от къща с подобен или дори малко по-голям размер.
Е, двора наистина е предимство, ама то не може всичко...
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

bibco написа:Моето скромно мнение е, че при купуване на кондо човек си купува абстрактна собственост - условна част от обща сграда, без земята под нея...
Притежаваш и част от земята под сградата.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

Nissan, не знам къде живееш, ама за Калгари примерно моргидж от $1000 за сегашна покупка е невъзможно малък, та аз бих го купил без да се замислям. Иначе за самия имот съм на мнeнието на Lub0.
Кондото има разни скрити неудобства, които се осъзнават след като поживееш там. :D
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

Abuser написа:Въпрос на предпочитания. Моето мнение е, че не си струва да се плаща 300-500К за лего-къща. Колегите ми на работа всеки понеделник разправят,че са се занимавали да оправят къщите си - я сняг, я покрив и т.н.
В кондото получаваш повече за парите си. Имаш по голяма сигурност и не се грижиш за подръжка. Едно кондо от 1200-1400 ф2 е много по функционално от къща с подобен или дори малко по-голям размер.
Е, двора наистина е предимство, ама то не може всичко...
Звучи точно като да убеждаваш някого, за предимствата на автобуса пред собствената кола. Автобусът е много по-здрав, не се грижиш за поддръжката му, не му сипваш нафта, , не въртиш кормилото, не се занимаваш с поправки. Само си купуваш билет или месечна карта и се возиш. Обаче все пак си остава автобус. Та и с кондото и къщата е така.

Между другото - и за къщата имаш избор - да не ринеш сняг, да не косиш трева или да не си оправяш покрива. Просто плащаш на някой да го върши вместо теб. Сигурно струва по-малко от годишното "condo fee".
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
bibco
Мнения: 710
Регистриран на: Пон Яну 26, 2004 5:56 am
Местоположение: L`Ile Perrot, QC, Canada
Обратна връзка:

Мнение от bibco »

Yes, Speedy! :D That`s it! :lol:
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Мнение от Pepon »

Най-весело в Америка става като започнат да се вдигат лихвите по ипотечните заеми. Ох къща, ох кеф.... :D
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
mitashki
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 9:19 pm

Мнение от mitashki »

аналогията с автобуса е доста ефектна само дето не много точна, защото все още не съм виждал такива автобуси които да имат отделно заградени кабинки за всики пътници, и то в някои случаи кабинките да са по-големи от пространството в повечото малки коли.

Разбира се кондото не е за всеки - ако ви дразнят миризма от готвене, не понасяте и наи-малкия шум или ви дразни как съседа си паркира колата по добре е самостоятелна къща. Но семи-детач не е напълно самостоятелна и за неща като поправка на покрив пак трябва да се съобразявате със съседите. Но затова пък в кондото често имаш екстри които иначе ти излизат доста скъпо - басейн, тенис корт, портиер, джим.
Публикувай отговор