въпрос за шофьорска книжка (прецедент)

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
ts
Мнения: 286
Регистриран на: Съб Ное 13, 2004 4:40 pm

въпрос за шофьорска книжка (прецедент)

Мнение от ts »

Преди да заминем за Канада главата ми така се въртеше от задължения, че забравих да свърша няколко изключително важни неща, едното от които бе да си подновя шофьорската книжка... Шофьор съм от 1995 година, но книжката ми изтече преди да дойдем в Канада, през 2005... Сега ми се налага да взема по най-бързия начин изпитите за тукашен документ и не знам какво да правя... Обадих се в SaaQ, чичката там ми каза, че ми трябвало писмо от КАТ. Какво писмо, питах го аз. Отговора: Ами такова, обикновено... В БГ естествено винаги са (не)готови да помогнат, да те изслушат (с едното ухо), да ти кажат нещо важно и (мало)умно и накрая да се скарат, че НЯМА практика да се пишат писма... От КАТ строго ме посъветваха да си извадя нова книжка с пълномощно, но изпитът ми е на 28 август и тоя вариант не става... Някой може ли да ми помогне със съвет какво да правя? Да изваждам ли пълномощно или да отида на място в СААК-а и да питам дали все пак няма възможност да мина с изтеклата книжка (което малко ме съмнява, ама знаеш ли)...
nick_naydenoff
Мнения: 27
Регистриран на: Чет Ное 23, 2006 10:05 am

В допълнение на питането...

Мнение от nick_naydenoff »

Нека да допълня питането така:

Необходима ли е валидна БГ-шофьорска книжка, за да подадеш документи (да се явиш на изпит) пред SAAQ в Канада? Т.е. изисква ли се БГ-шофьорската книжка от SAAQ като един от необходимите документи?

Моля за Вашите мнения/опит по въпроса!
Последно промяна от nick_naydenoff на Сря Юли 25, 2007 10:59 am, променено общо 1 път.
nick_naydenoff
Мнения: 27
Регистриран на: Чет Ное 23, 2006 10:05 am

Мнение от nick_naydenoff »

ts, най-вероятно става въпрос за една служебна бележка от КАТ, в която е упоменато, че лицето ХХХ има шофьорска книжка категория Y от дата DD.MM.YYYY г. Посочен е и номера на изпитният протокол.

Текстът е стандартен, получава се от КАТ по местоотчет, след писмена молба-оразец и 2 седмици чакане.
ts
Мнения: 286
Регистриран на: Съб Ное 13, 2004 4:40 pm

Re: В допълнение на питането...

Мнение от ts »

nick_naydenoff написа:Нека да допълня питането така:

Необходима ли е валидна БГ-шофьорска книжка, за да подадеш документи (да се явиш на изпит) пред SAAQ в Канада? Т.е. изисква ли се БГ-шофьорската книжка от SAAQ като един от необходимите документи?

Моля за Вашите мнения/опит по въпроса!
Да, много точно. Благодаря за редакцията.
ts
Мнения: 286
Регистриран на: Съб Ное 13, 2004 4:40 pm

Мнение от ts »

nick_naydenoff написа:ts, най-вероятно става въпрос за една служебна бележка от КАТ, в която е упоменато, че лицето ХХХ има шофьорска книжка категория Y от дата DD.MM.YYYY г. Посочен е и номера на изпитният протокол.

Текстът е стандартен, получава се от КАТ по местоотчет, след писмена молба-оразец и 2 седмици чакане.
Мерси, инфото е важно. От КАТ служителите твърдят, че не издават такива бележки... Пак ще се обадя и ще изпратя родителите си (за пореден път). Вероятно молбата по образец се получава от КАТ?
nick_naydenoff
Мнения: 27
Регистриран на: Чет Ное 23, 2006 10:05 am

Мнение от nick_naydenoff »

Да, образеца се получава от КАТ, не съм сигурен да ли се плащаше някаква такса (няколко лв.). Подаваш я на гише "Наказателни постановления" и си я получаваш след 2 седмици.

Изпратил съм ти ЛС!
nick_naydenoff
Мнения: 27
Регистриран на: Чет Ное 23, 2006 10:05 am

Мнение от nick_naydenoff »

Още едно уточнение.

Точното наименование на документа е:

Удостоверение за издадени наказателни постановления
Nonika

Мнение от Nonika »

Каквото и да направите бележката от КАТ няма да я признаят. Съседите минаха вече по тоя път. След като нямате валидна книжка от България, ще се явявате като новак.
Т.е. след теорията, практиката ще е след 1 г. ако не сте карали курс или след 8 месеца ако сте карали.

Колкото и да спорите ... резултат няма да има.
Vodolei
Мнения: 138
Регистриран на: Пет Юли 08, 2005 10:01 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Vodolei »

Nonika написа:След като нямате валидна книжка от България, ще се явявате като новак.
Т.е. след теорията, практиката ще е след 1 г. ако не сте карали курс или след 8 месеца ако сте карали.
Да, така е. И аз имам познати, които се опариха. На жената й беше изтекла шофьорската книжка, но си подала документите в SAAQ. След това роднини й пратиха подновена шофьорска книжка и тя я занесла в SAAQ, но и казали, съжаляваме, вие имате прекъсване на шофьорския стаж 2 години, така че се явявате като начинаещ.
aseto

Мнение от aseto »

Ts, и аз мисля, че SAAQ няма да те допуснат до обмяна на книжка издадена от друга държава, без да имаш самата книжка. Единственият вариант е според мен да се възползваш от слабостите в българския КАТ. Според мен е сигурно, че ако родителите ти или някой по-оправен приятел се обърне към съответния служител от КАТ по съответния начин, ще ти бъде подновена дистанционно шофьорската книжка за един-два дни.
ts
Мнения: 286
Регистриран на: Съб Ное 13, 2004 4:40 pm

Мнение от ts »

Ох, не знам... Ще ви кажа какво е станало. Нямаме връзки в КАТ... Ако човек има проблем в БГ и с БГ той обикновено се съдържа в две думи "немам връзки"... От СААК служителят по телефона ми каза за писмо, беше наясно, че имам нужда от книжка, с която веднага да шофирам... и аз сега трябва да извадя това писмо, независимо от крайният резултат...
aseto

Мнение от aseto »

Ts, аз си вадих такова удостоверение от КАТ -Варна тази година. Струваше ми 4,5 лв заедно с таксата превод на банката. Аз поисках да ми бъде издадено удостоверение за шофьорски стаж и липса на нарушения, което да послужи за чужбина. Беше ми издадено удостоверение, че съм водач на МПС от 2002г, нямам причинени пътни транспортни произшествия, не съм наказван за управление на МПС след употреба на алкохол. Предполагам, че и ти имаш нужда от същото удостоверение. Но при подаването да документи в СААК за обмен на шофьорската ми книжка, този документ изобщо не го погледнаха. Искаха ми само шофьорската книжка и другите документи, свързани с емиграцията. После при водене на досието ми в СААК, номерът на българската ми шофьорска книжка беше водещ, за да се идентифицирам, когато исках да получа определена информация. Разбирам, че ти е нужна книжка"с която веднага да шофираш", но трябва да внимаваш по-бързият на пръв поглед вариант да не ти струва 1 година шофиране с придружител. В КАТ не ти трябват връзки , а съответно отношение. Просто изпратеният от теб човек трябва явно да демонстрира желанието си да получи не дотам допустима услуга, за която е готов да направи каквото се иска от него. Успех, дано се получат нещата при теб.
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от Жени »

nick_naydenoff написа:
Удостоверение за издадени наказателни постановления
Това Удостоверение е на БГ език. Къде се превежда - в БГ или в Канада? Легализира ли се и как?
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Мнение от iliana »

ТС,

като те чета внимателно струва ми се че кашата сам си си я забъркал. Никой не ти е виновен че си забравил да смениш шофьорската си книжка. Освен това във форума отдавне се пише че е необходим документ от Кат за шофьорския ти стаж. Как така всички дошли в последните 2 години го извадиха този документ от кат без връзки, само ти имаш проблем и ти трябват връзки.
Решението на проблема ти в момента е да пратиш пълномощно на близък в България да ти смени книжката и да ти извади удостоверението.
Или да си извадиш квебешка книжка като нов шофьор, което за да си пълноправен става за 1 година.
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Аватар
Ivet
Мнения: 3362
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 10:15 pm
Местоположение: Нангилима
Обратна връзка:

Мнение от Ivet »

ts, защо не се обадиш в посолството да ги питаш дали може от тук да си смениш книжката и колко време ще отнеме?
Let it go...
Публикувай отговор