Трябва ли да декларирам в Канада дохода си от България?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
Johny Bravo
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 2:09 pm
Местоположение: Kingston, ON

Трябва ли да декларирам в Канада дохода си от България?

Мнение от Johny Bravo »

Здравейте,
вече пристигнахме в Канада (Онтарио) и започваме да се установяваме. И се сблъскваме със следната дилема, която моля по-знаещите да помгнат да разрешим. През тази година (2007) сме работили и аз и жена ми 3 месеца в България, за което съответно сме получавали възнаграждение. От април месец сме тук и съответно до края на годината ще получаваме (живот и здраве) възнаграждение в Канада. Та въпроса ми е когато декларираме в Канада в края на годината (или в началото на следващата) дохода си за 2007г. трябва ли да включваме и парите от Бг. Ако трябва предполагам, че ще трябва да го подкрепим и с документи (служебни бележки за дохода, данъчна декларация от Бг за 2007, бележки за платени данъци и т.н.). В България така или иначе тези доходи ще трябва да ги декларираме и ще им платим данъци и осигуровки, но дали и канадците ще искат да си ги обложат? Всичко това ми се струва, че доста би ни усложнило живота (особено ако трябва всички документи да са преведени и легализирани). Доколкото знам между България и Канада има спогодба за избягване на двойното данъчно облагане, но повече ме притеснява, че ще е голяма разправия с документите, отколкото това че ще доплащам и тук.
Искам да уточня за тези, които ще кажат защо въобще ще ги декларирате тези доходи като не могат да ви хванат, че във връзка с кандидатстване на жена ми за ОСАП (за заем за университета) ни искат да посочим дохода си от началото на годината до сега и да представим служебните бележки. А за ОСАП изрично пише, че споделят информация с данъчните.
Моля, който се е сблъсквал с такъв проблем или има инфо да помогне!

П.С. Съжалявам, че се получи доста длъжко, но се опитах да обясня подробно положението ни :)
Аватар
PoLuX
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Авг 24, 2003 10:01 am
Местоположение: Торонто (екс - Варна)
Обратна връзка:

Мнение от PoLuX »

Ами според мен нищо не пречи да го декларирате - няма да го обложат с данъци, това е сигурно.

При мен дохода от България през 2005 беше под 10% от целия ми доход през годината, така че по тая причина годината ми не беше прорейтната (като нов имигрант, трябваше да е прорейтната), което ми донесе доста повече рефънд... Та, разбира се, трябваше да декларирам какъв ми е дохода от България, и бях готов да го подкрепя с документи, но нищо не са ми поискали като доказателство. Което не значи, че и на вас няма да ви поискат (доколкото знам, въпрос на случайност е дали ще ви искат доказателства за това, което сте писали).

Така де, може да не е много ясно, ама подробности за това какво съм правил (отбелязвам - това не значи "какво трябва да се прави") - на лично съобщение.
Аватар
Ivet
Мнения: 3362
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 10:15 pm
Местоположение: Нангилима
Обратна връзка:

Мнение от Ivet »

Декларирате си доходите. Като нови емигранти попълвате веднага тази декларация:
http://www.cra-arc.gc.ca/E/pbg/gf/rc151/rc151-06e.pdf
пращате я и навсякъде другаде, където се наложи, давате същите данни, в декларацията догодина също. По горната декларация ще ви пратят чек (връщане на GST) до няколко седмици. Не съм чувала на някой да са му искали документи за доказване на дохода от БГ. И как се отразяват тези доходи на ОСАП нямам идея, сори :nenam:
Let it go...
Аватар
Johny Bravo
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 2:09 pm
Местоположение: Kingston, ON

Мнение от Johny Bravo »

Благодаря за отговорите! :D
Ясно, ще трябва да се декларират доходите. Сега обаче възниква друг въпрос, как да ги превалутирам от лева в канадски долари. Първо дали да гледам курса на БНБ или на Канадската централна банка (която не видях въобще има ли курс към лева или се минава през щатски долара) и после към кой момент се превалутира - момента на получаване на дохода (тоест всеки месец през 2006), края на годината, момента на деклариране или някакъв друг начин има? :?
Благодаря предварително! :D
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Трябва ли да декларирам в Канада дохода си от България?

Мнение от Koko »

Johny Bravo написа:Здравейте,
вече пристигнахме в Канада (Онтарио) и започваме да се установяваме. И се сблъскваме със следната дилема, която моля по-знаещите да помгнат да разрешим. През тази година (2007) сме работили и аз и жена ми 3 месеца в България, за което съответно сме получавали възнаграждение. От април месец сме тук и съответно до края на годината ще получаваме (живот и здраве) възнаграждение в Канада. Та въпроса ми е когато декларираме в Канада в края на годината (или в началото на следващата) дохода си за 2007г. трябва ли да включваме и парите от Бг. Ако трябва предполагам, че ще трябва да го подкрепим и с документи (служебни бележки за дохода, данъчна декларация от Бг за 2007, бележки за платени данъци и т.н.). В България така или иначе тези доходи ще трябва да ги декларираме и ще им платим данъци и осигуровки, но дали и канадците ще искат да си ги обложат? Всичко това ми се струва, че доста би ни усложнило живота (особено ако трябва всички документи да са преведени и легализирани). Доколкото знам между България и Канада има спогодба за избягване на двойното данъчно облагане, но повече ме притеснява, че ще е голяма разправия с документите, отколкото това че ще доплащам и тук.
Искам да уточня за тези, които ще кажат защо въобще ще ги декларирате тези доходи като не могат да ви хванат, че във връзка с кандидатстване на жена ми за ОСАП (за заем за университета) ни искат да посочим дохода си от началото на годината до сега и да представим служебните бележки. А за ОСАП изрично пише, че споделят информация с данъчните.
Моля, който се е сблъсквал с такъв проблем или има инфо да помогне!

П.С. Съжалявам, че се получи доста длъжко, но се опитах да обясня подробно положението ни :)
Доколкото си спомням, в данъчната декларация (която трябва да се подаде през пролетта на 2008-ма) би трябвало да се посочат само доходите получени след като си станал данъчен резидент в Канада, т.е. след като сте кацнали в Канада. Съответно доходите от България за 2007 преди да сте дошли в Канада не би трябвало да се облагат с данък.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Мнение от hullboy »

Кам Johny Bravo
Много се притесняваш а още е Май 2007 до Април 31, 2008 когато е крайния срок за подаване на декларацията има още много време.
- Може да си намериш работа на Хавайските острови, да живееш там повече от 183 дни в годината и да не си резидент на Канада.:)
- Може да не ти хареса зимата в Канада и да се върнеш в БГ както стана с много други съфорумници още на 6-тия месец.:)
- Може пици на черно да караш и социал да взимаш и да нямаш никакъв доход да декларираш освен този от БГ и то ако се налага но декларация трябва да пуснеш за 2007.:)

Последно може и при БгМонтреал да отидеш който за 25 КАД ( ако си на заплата ) ще ти направи декларацията докато ти си пиеш кафето. :)
Не го мисли от сега. Наслаждавай се на лятото.


Поздрави
Хулбой
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от Koko »

hullboy написа:Кам Johny Bravo
Много се притесняваш а още е Май 2007 до Април 31, 2008 когато е крайния срок за подаване на декларацията има още много време.
- Може да си намериш работа на Хавайските острови, да живееш там повече от 183 дни в годината и да не си резидент на Канада.:)
- Може да не ти хареса зимата в Канада и да се върнеш в БГ както стана с много други съфорумници още на 6-тия месец.:)
- Може пици на черно да караш и социал да взимаш и да нямаш никакъв доход да декларираш освен този от БГ и то ако се налага но декларация трябва да пуснеш за 2007.:)

Последно може и при БгМонтреал да отидеш който за 25 КАД ( ако си на заплата ) ще ти направи декларацията докато ти си пиеш кафето. :)
Не го мисли от сега. Наслаждавай се на лятото.


Поздрави
Хулбой
Не е лошо да се прави разлика между канадски перманент резидент (легален имигрант) и данъчен резидент в Канада (човек който декларира доходи и плаща данъци в Канада) - двете не са едно и също нещо, т.е човек може и да извън Канада повече от 183 дни и пак да плаща данъци тук.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Мнение от hullboy »

Точно така.
НЕ СИ резидент на Канада от даначна гледна точка когото си живял повече от 183 дни друга държава и може да докажеш че:
- не си бил в Армията ( пример Афганистан за 1 година )
- не подържаш основно жилище или ако имаш жилище не плащаш ток, отопление, тел, интернет, кабелна ТВ. , и други сметки които да покават че живееш там.
- нямаш много транзаакции правени в Канада по лични банкови сметки
- може да докажеш че си прекъснал тесни връзки с Канада. ( това е най важното условие )

Обратното, живееш постоянно на друго място, там ти е къщата, там си плащаш сметките по къщата , там имаш друга банкова сметка която ползваш доста по често.

Горните примери са точно това да се установи къде живееш повече и къде връзките са ти по силни с дадена държава.
Имаше и още няколко примера в учебника по данъци но съм ги забравил и трябва да ги търся.
С тези примери се прави тест дали си резидент на Канада от данъчна гледна точка.:)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

Johny Bravo, Ивет ти е дала верният отговор.
Прати тази декларация, никакви други документи не са ти нужни. Пресмяташ доходът по курсът на деня, не е нужно да го прилагаш доказателство за курса. Запомни сумата, ако трябва да я попълваш някъде другаде да е същата. Догодина когато си попълваш декларацията вписваш дата на влизане в страната. Не дължиш данъци за доходите преди тази дата . Това е всичко.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Мнение от bgmontreal »

Явно не се чете каквото се пита (с изключение на Ивет, но и тя не е 100%).
Значи въпроса е за доходите в БГ ПРЕДИ (много важно е преди) да станеш перманент резидент. Тия доходи НИТО СЕ ДЕКЛАРИРАТ, А ОЩЕ ПО-МАЛКО ПОДЛЕЖАТ НА ОБЛАГАНЕ за личните данъци (ДОД)!
Тия доходи както и останалите доходи извън Канада за 2006 и 2005 се декларират на формата която е дала Ивет и нямат нищо общо с личния данък (евивалента на ДОД), а с "връщането" на ГСТ (еквивалента на ДДС).
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

А може ли някой да ме светне по темата "expatriates". По точно за финансовите изгоди, щото по-малко данъци им спират.
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
Аватар
Johny Bravo
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 2:09 pm
Местоположение: Kingston, ON

Мнение от Johny Bravo »

Нullboy, не че толкова съм се разбързал да си подготвям декларацията, но както писах, за да подадем документите за ОСАП ми искат служебните бележки от БГ. Тъй като така или иначе шанса да вземем пари от ОСАП е малък, исках да знам дали има смисъл въобще да опитвам ако това ще ми навлече допълнителни разправии с декларирането на данъците догодина. Та затова се интересувам от сега.
Иначе разбирам от отговорите на останалите, че явно доходите от преди да пристигнем в Канада не се отразяват в данъчната декларация. Но така или иначе на много места (например във формулярите за връщането на ГСТ, за ОСАП и др.) ми искат да посоча дохода си от 2006 и от началото на 2007. Та по този повод не можах да разбера кой курс се използва за превалутиране. Има ли официален курс лев - канадски долар на Канадската централна банка. И наистина ли важи курса на деня, когато попълвам съответната декларация или е меродавен момента на получаване на дохода. Ще съм благодарен за повече инфо по този въпрос. :)
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Мнение от iliana »

Та по този повод не можах да разбера кой курс се използва за превалутиране. Има ли официален курс лев - канадски долар на Канадската централна банка.
Можеш да минеш през еврото (тъй като курса му спрямо лева е фиксиран) и след това да ползваш този калтулатор
На същото място има курса за 10 години назад.
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Мнение от hullboy »

В документите за ОСАП въпроса е формален освен ако не си изкарал и спестил милиони.
Заема ти е за училище в Канада.
Освен въпроса за колко си изкарал в предишни години има въпрос;
- Колко пари имаш в банката в момента
- Дали имаш работа в момента
- Дали ще си фул таим студент.

Яасно е че щом кандидатстваш за заем явно нямаш достатачно пари за да си платиш. Ако имаше защо ще взимаш заем и ще плащаш на този заем лихва.
На този заем има лихва която почва да тече селд като завършиш и тази лихва не е за подценяване.

Не разбирам защо мислиш че шанса ти е малък за заем от ОСАП ако наистина ще учиш, нямаш много пари по сметка, и си фул таим студент.

Нека кажем че си изкарал 10 000 Еуро за 2006 и 4000 Еуро за парвите 4 месеца от 2007.
Все пак имаш разходи за живеене , разходи за местене и имиграция до Канада.
Няма изобщо да ги впечатлиш с доходи от 20 000 Еуро.
Отделно ОСАП дава заеми защото училищата в Канада са вид бизнес, професори, лектори, чистачки в училищата също трябва да работят покрай студентите, на всичко от горе заема се връща с лихва и от него трудно може да се отървеш да не го върнеш ако искаш чисто кредитно досие в Канада.
Аз смятам че шанса ти е голям да вземеш заема ако отговаряш на изискванята и си фул тайм студент
Аватар
Johny Bravo
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 2:09 pm
Местоположение: Kingston, ON

Мнение от Johny Bravo »

Hull, и аз така си мислех, но като попълнихме документите он-лайн и ни изкара, че по предварителна оценка ни се полага 0 долара за заем. Кандидатства жена ми, която ще е фул тайм студент от септември, като магистър по химия, за което ще получава и стипендия. Стипендията й е по-голяма от таксите за университета, но тъй като няма да може да работи друго, а аз също се готвя да кандидатствам и да уча, искахме да видим дали не може да си подпомогнем издръжката с този заем. Вярно е,че трябва да се връща, но поне е безлихвен за срока на обучение. Затова се учудихме като ни изписа "0". Посочихме, че имаме на сметка 8 000, но това не мисля че е толкова голяма сума. Затова се чудих дали не декларирах дохода от БГ по твърде нисък курс - 1,27, колкото беше когато обменяхме парите през март. Гледам, че в момента е към 1,33 и това би ни намалило дохода за миналата година с 1-2 хиляди. Но той и така не е кой знае колко голям (по-малко е от 20К евро). Както и да е, като не дават, не дават, ще караме и без него.
Мерси на Илиана за линка към калкулатора. Това ще ми помогне да изчисля курса, остава само да разбера към кой момент да го взема. :D
Публикувай отговор