Магистратура и доокторат в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Магистратура и доокторат в Канада

Мнение от survivor »

По принцип го написах за статия, стига модераторите да нямат нищо против. Мисля че ще бъде полезно на част от форумците. Надявам се форумците, които също имат опит в това, да ме допълнят или поправят :D Ще направим един авторски колектив :)

Форматирането ми отиде на кино, ама карай да е весело.


Магистратура или докторат в Канада


Преди да кандидатствате в университет за магистратура или докторат е добре да сте сигурни че точно това искате. Проблемът е че в България можеше да се изкара университетска специалност за професия, която в Канада можете да усвоите и в колеж. Така че ако целта ви е просто да работите “бяла работа” на бюро, може да се окаже че колежът е по-добре идея. За докторатът това е ясно, но бих искала да подчертая за магистратурата – тя е свързана с изследователска работа. Ако това не ви влече, потърсете си някоя друга подходяща образователна степен. Не че е задължително да станете изследователи след това, но така или иначе точно това е целта на обучението.

Когато все пак решите че искате да учите точно магистратура, пристъпвате към една много важна стъпка – да си намерите подоходяща програма в подходящия университет и подходящ преподавател за научен ръководител. Имайте предвид че всеки университет е силен в определена специалност. Възможно е един университет да е на върха на класациите, обаче точно за вашата специалност да не е най-подходящият. Затова аз бих ви посъветвала да поговорите за това със хора, които работят в тази област. Аз лично като си избирах програмата имах връзки с хора в тази област и те наистина ме насочиха към нещо, което се оказа идеалният избор за мен. Ако вие не познавате такива хора, аз лично бих ви препоръчала да опитате с т. нар информационни интервюта, като тези за работа. Докато се подготвяте да кандидатствате и без това не е зле да се опитате да намерите и някаква работа във вашата област и ако някой ви покани на интервю, не пропускайте възможността да го питате за добрите програми в тази област. Обезателно попитайте и за научен ръководител, един много важен фактор за бъдещата ви успешна кариера.

По принцип за магистратура може да се кандидатства по два начина – глупаво и умно. Глупавият начин е да си подадете документите, да ви приемат и след това тепърва да търсите научен ръководител и тема на дипломната работа. Умният начин е първо да си изберете програмата, да си изберете научния ръководител и още преди да кандидатствате да говорите с него. Как се избира научен ръководител? Проверявате в сайта на университета и на програмата профилите на всички преподаватели – виждате над какви проекти са работили, и ако може и над кои проекти работят сега. Преценявате си с какво искате да се занимавате и си избирате преподавател, чиито интереси най-точно отговарят на вашите. Изглежда лесно, но за съжаление този избор трябва да се води от още много други фактори. Научният ръководител може да стане ключова фигура във вашата кариера. По принцип колкото по-известен е в научните среди, толкова по-добре е за вас. Как можете да проверите колко е известен? Една бегла и понякога непълна представа (защото представя най-вече новите публикации) можете да получите на www.scholar.google.com. Заредих на търсачката рядко срещаното име John Smith и ми се появи ето това: http://scholar.google.com/scholar?q=Joh ... tnG=Search На страницата са изредени публикации с участие на автори с това име, а отдолу можете да прочетете на колко места е цитирана тази публикация (важен показател за известността на един учен).


Колкото повече проекти са му възложили на научния ви ръководител (което обикновено е право пропорционално на известността му), толкова по-голям шанс имате да ви включи в тях като асистент. Което означава не само че ще ви плащат, ами и че ще участвате в научни публикации, което един ден ще ви бъде от голяма полза. Също така важно е научният ръководител да има желание да лансира своите студенти. Ако има такава нагласа, може да направи страшно много за бъдещето им професионално развитие – като ви свързва с подходящи хора, като ви включва в публикации и в проекти и т. н.

Но защо още е важно да изберете предварително научния си ръководител? Защото ако видите над какво се занимава в момента и му обясните че имате интереси в тази област и че ако има възможност, бихте се радвали той да включи вашата работа по дипломната ви работа в свой финансиран проект, може да стане така че да ви се плаща за това че си работите над дипломната работа. Просто когато един професор получи финансиране на проект, предвидено е да се плаща на асистенти за работата над този проект. И част от изследванията по проекта може да се оформи като вашата дипломна работа. Ето това е добре да се уточни с преподавателя още преди да кандидатствате. Добре е също така да го попитате дали по принцип е възможно ако започнете да учите да ви даде работа като асистент (може да сте асистент при преподаването или при изследванията му към други проекти, несвързани с дипломната ви работа). Имайте предвид че никой не обича да се ангажира предварително и не очаквайте на първата среща категоричен отговор. Но при всички случаи той ще има предвид че имате интерес към такива неща. Това което трябва да уточните на първата среща обаче е дали е съгласен да ви стане научен ръководител. Ако е съгласен, пишете си го в документите за кандидатстване. Това ще ви бъде предимство при кандидатсването.

Дотук ставаше дума за подготовката за кандидатстване (пак ще повторя – изключително важен елемент). Много важно обаче е как ще се развие следването ви в университета.

Тръгвайки да учите за магистратура или докторат, трябва да знаете че за определените години сте длъжни да направите две неща: 1. да си дипломирате и 2. да си осигурите професионалното развитие след дипломирането. Никога не забравяйте второто, ако просто си изкарвате прилежно курсовете може до никъде да не стигнете. Иска се нещо повече – активност.

Което обаче не значи че доброто учене не е важно. Напротив, много е важно. Ако успехите ви са добри и участвате активно на семинарите най-малкото ще ви забележат преподавателите. Което пък ще бъде важно за вас за препоръки и за да ви включат евентуално някой ден в някой свой проект (това може дори след завършването). Второ – при кандидатстване за добри позиции все по-често се искат оценките ви. Трето – ако имате висок успех, имате шансове да получите стипендии за отличен успех, каквито има доста, стига да намерите информацията за тях. Какво значи една стипендия за висок успех – парите са най-малкото. Това е преди всичко марка за качество в СВ-то ви. Когато се праща стандартното СВ и няма изискване да си пращате академичната справка, дори да имате висок успех, не е прието това да се пише в СВ-то. Обаче когато напишете какви стипендии сте получили (не става въпрос за правителствените стипендии на Квебек които се раздават на всеки, а за стипендии за висок успех) вие вече сте с едни гърди пред другите кандидати. Виждала съм СВ-та в които има специална рубрика за стипендии и отличия. И това не е случайно.

Та за необходимостта да се учи вече стана ясно. Обаче покрай ученето е добре и да участвате в колкото може повече проекти като асистенти, за да може, както вече споменах, после да ви включат в публикации върху резултатите от тези проекти. Публикациите ще бъдат също много важен елемент в СВ-то ви. Имайте предвид че учените са направо болни на тема публикации, за тях това е признак за добра работа, и никой няма да изпусне възможността да направи публикация след едно такова изследване (в което са ви включили евентуално и вас). Което за вас е супер, защото вие сами много трудно можете да си уредите да ви публикуват нещо в научно издание.

Какво още можете да направите докато учите? Много е желателно да правите презентации на научни конференции. Имайте предвид че тук е съвсем нормално студенти в магистърска и докторска програма да ходят по конференции. Къде можете да научите за тези конференции? Ами често изпращат съобщение по университетската мрежа на факултета ви че ще има конференция и приемат предложения. Освен това вие още преди да започнете да учите може да се разтърсите за разни нюзлетъри и сайтове на академични институции във вашата област и сами да си следите. Може от вашия университет да се съгласят да ви поемат разходите, ама това май не става чак толкова често. В някои случаи може научният ви ракъводител да намери такива фондове. Но при всички случаи първо трябва да изпратите предложение за презентацията ви, те да го приемат и тогава да търсите финансиране. Може и организаторите на конференцията на осигурят финансиране. Аз лично бих ви посъветвала да рискувате и да кандидатствате преди да е сигурно че ще ви платят. Защото това после пак отива в СВ-то, а освен това създавате контакти във вашата област. За това колко е интересно да видите другите които работят във вашана област докъде са стигнали, е излишно да говоря. Аз лично докато завърша моята магистратура участвах в 3 конференции, добре че поне двете от тях бяха в Монреал. За далечната конференция рискувах да си я платя сама, ама накрая ми уредиха финансирането. Имам колеги които никога не отидоха, естествено че ако човек сам не си го направи, никой друг няма да му го уреди вместо него. Това последното между другото се отнася за абсолютно всичко.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Re: Магистратура и доокторат в Канада

Мнение от sasho71 »

survivor написа:По принцип за магистратура може да се кандидатства по два начина – глупаво и умно. Глупавият начин е да си подадете документите, да ви приемат и след това тепърва да търсите научен ръководител и тема на дипломната работа. Умният начин е първо да си изберете програмата, да си изберете научния ръководител и още преди да кандидатствате да говорите с него.
1.не знам каква ти е специалността, но от познати, каращи PhD, знам че това не е баш така/поне за тукашните Онтарийски университети/. Ако Университета е елитен, богат и т.н. примерно Торонто У, то първо се кандидатства, и АКО те приемат тогава тръгваш да си търсиш шеф, като ти се предлагат 3 лаборатории на ротационен принцип и ти си избираш. Това е така защото всички имат пари и няма проблем да те вземат, стига да ги впечатлиш в нещо.
Обаче ако е някой "гладен" Университет , тогава е сложно с парите и тогава наистина ще трябва да говориш с някой предварително, който е спечелил грант и може да те подкрепи финансово. В противен случай ти отговарят "not accepting graduate students".
2.Доста Университети имат минимум гарантиран за студентите, който се образува от ТА, RA и други фондове. Добре е да се печелят external scholarship иначе почти си умрел от глад :D Но тези неща се печелят с успех и най вече с публикации. Основни институции са NSERC, CIHR, CFI, OGS, CGS, NCIC, както и други по-дребни.
3. Лично мнение- ако ще караш само до магистър си е направо загуби време, защото работата ти после не е хич сигурна! Ако завършиш PhD e съвсем друго , защото излиташ на съвсем друга орбита и намирането на работа е изключително лесно- за моята специалност примерно, биохимия, има над 400 обяви за постдок за първото шестмесечие само за Онтарио.
4. Заплатата на един постдок е към 40000$, в Health Canada e 45000$, което според последните уж промени стават необлагаеми(чисти), което пък си е сериозна като за начало сума.
5. За публикациите е вярно- колкото повече публикации имаш, толко повече те знаят, същоото е и с наградите. При по сериозен имп фактор самите ТЕ ще те търсят и няма да ти се налага нито CV да пускаш, нито на интервюта да се явяваш, дори ще можеш и за заплата да се пазариш.
6. Ако направиш PhD и 2 години постдок, тогава все някога ще ти дойде времето да станеш редовен Assistant Professor на постоянна позиция в някой Университет и да си "въртиш синджира". Инак само с магистър си оставаш никой.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
beckythomas9
Мнения: 527
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 10:06 pm
Местоположение: ottawa

Re: Магистратура и доокторат в Канада

Мнение от beckythomas9 »

sasho71 написа: ......

Саше,

Всичко това, което го казваш е вярно за някои специалности, но не е задължително вярно за всички.
Има проучвания, които сочат, че за някои професии няма значение каква е степента на образование - разликата в заплащането между бакалавър/магистър/доктор примерно е минимална. При други наличието на по-висока степен води до значително по-висока заплата. Преди 2 години имаше обстойно проуване и статия по въпроса.
По точката за пост-дока и заплащането, което може да не е таксувано си позволявам да не се съглася. Сумата се казва "стипендия", но официално не се води такава - хората си имат вратички! Получавах пост-док стипендия от CIHR 4 години - на слипа ти пише "заплата". Питала съм специално за това, защото мислех да се възползвам от 3,000$ нетаксуеми, които се полагаха на времето ако получаваш "стипендия"....Alas....
Последно, понякога има проблем с намирането на работа, когато си прекалено квалифициран. Когато човек е сам е лесно, но ако имаш ограничения, от които си зависим (мъже/жени, деца, къщи) става доста комплицирано.....
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Re: Магистратура и доокторат в Канада

Мнение от survivor »

sasho71 написа: 1.не знам каква ти е специалността, но от познати, каращи PhD, знам че това не е баш така/поне за тукашните Онтарийски университети/. Ако Университета е елитен, богат и т.н. примерно Торонто У, то първо се кандидатства, и АКО те приемат тогава тръгваш да си търсиш шеф, като ти се предлагат 3 лаборатории на ротационен принцип и ти си избираш.
Здравей Саше, благодаря за коментарите. Значи тези впечатления ги имам от няколко монреалски университета, включително елитния МакГил, но предполагам има голяма роля за каква специалност става дума, защото от това зависи какво финансиране на проекти има. При всички случаи мисля че не е зле да говориш предварително с преподавателя, с който би искал да си правиш дипломната работа. А иначе навсякъде може да подадеш документите и без да говориш с преподавател, това е ясно.

Това дали е по-добре магистратура или докторат и дълъг спор, ама специално за мен в моята област са ми казали че повече от магистратура е излишно. Сега аз лично в никакъв случай не бих искала да преподавам, това също е фактор.

Забравих преди това да спомена че е много полезно докато учите да си уредите стаж или лятна работа извън университета. Имайте предвид че за някои компании това се урежда от октомври за следващото лято.

Засега за това се сещам, очаквам и включвания от други :D
Бекитомас, благодаря ти за мнението!
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Towa e edna izkluchitelno umna statia pisana niakoga w tozi forum. Az sym po"umnia" variant, pyk posle shte vidim.

dobra rabota Survivor,
Life goes on. It always does, until it doesn´t!
beckythomas9
Мнения: 527
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 10:06 pm
Местоположение: ottawa

Re: Магистратура и доокторат в Канада

Мнение от beckythomas9 »

survivor написа:....
Малко набързо прочетох изказването ти, защото не ме интересуват подробности, та може и да си го споменала, но да го кажа за всеки случай:

1) за да правиш докторантура не е нужно да имаш магистратура преди това;

2) от програмата за магистратура можеш да се прехвърлиш в PhD програмата след 1 година - нашите студенти така правеха масово; не зная какви са предимствата (по-лесно включване в програмата?);
bravo

Мнение от bravo »

Osven s diplomna rabota /maitrise de recherche/ , ima i maitrise de cours, t.e. bez diplomna, samo niakolko predmeta sa s recherche, koito se vzimat nakraia, za dda moje 4ovek da si izbere nau4en rakovoditel sred profesorite, pri koito e u4il i saotvetno te go poznavat i mogat da se saglasiat da go vzemat.

Osven tova, ima DESS, programme court de 2eme cycle, Attestation, koito sa6to var6at rabota, estestveno zavisi ot specialnostta i jelanieto, izbora ne e samo magistratura i/ili doktorat.

Kakto po-gore be6e kazano, nai-napred se iz4ita vsiko svarzano s programata, kakvo dava i kvo ne, otiva se na IMT= information sur le marche du travail / v saita na emploi quebec/, i se gleda kakvi vazmojnosti dava ne6toto na pazara na truda.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Re: Магистратура и доокторат в Канада

Мнение от sasho71 »

beckythomas9 написа:
survivor написа:....
1) за да правиш докторантура не е нужно да имаш магистратура преди това;

2) от програмата за магистратура можеш да се прехвърлиш в PhD програмата след 1 година - нашите студенти така правеха масово; не зная какви са предимствата (по-лесно включване в програмата?);
е да , ама ха познай как тука ще те вземат да скочиш директно в PhD , ako от БГ имаш само бачълър :D ще ти измислят примерно че нямаш нужните кредити за директно влизане, че успеха ти е нисък, а и най накрая ще ти надънят едно GRE за десерт и оди се оправяй .
А по втора точка предполагам , че за да се спести време и да прескочиш защитата за мастър. Все пак ги знаеш какви са тука- подаваш документи няколко месеца преди да почнеш :)
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

bravo написа:Osven s diplomna rabota /maitrise de recherche/ , ima i maitrise de cours, t.e. bez diplomna, .
е това ми напомня доброто старо време в Университета когато можеше да не правиш дипломна, а да се явиш на Държавен изпит :D Само че аз не познавам и не съм чувал да е имало такъв смелчага
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
bravo

Мнение от bravo »

Ne be6e vapros na smelost, a na uspeh, za diplomna se iska6e uspeh mn.dobar, inak zaminava6 na darj. izpit.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

а какво да кажат щастливците като мен, които са правили и дипломна работа, и държавен изпит са държали :shock:

да допълня браво за магистърските степени, има и такава наречена "приложна" - прави се дипломна работа, но там не се набляга много на изследователските цели, а на приложните ... разликата е тънка, ама съществена :wink:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
bravo

Мнение от bravo »

He he, i az taka, usten-za6tita na diplomnata, pismen-darjaven izpit, s 2 temi spored vkusa: morfosintaksis ili literatura.
foxxbatter

Re: Магистратура и доокторат в Канада

Мнение от foxxbatter »

survivor написа:Здравей Саше, благодаря за коментарите. Значи тези впечатления ги имам от няколко монреалски университета, включително елитния МакГил,
:rotfl: буахахахаха...леко, леко, че като залитна от шемет ще падна и ще си ударя главата
beckythomas9
Мнения: 527
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 10:06 pm
Местоположение: ottawa

Re: Магистратура и доокторат в Канада

Мнение от beckythomas9 »

foxxbatter написа:
survivor написа:Здравей Саше, благодаря за коментарите. Значи тези впечатления ги имам от няколко монреалски университета, включително елитния МакГил,
:rotfl: буахахахаха...леко, леко, че като залитна от шемет ще падна и ще си ударя главата
Какво му е смешното?! :shock: McGill е един от елитните университети на Северна Америка.
foxxbatter

Мнение от foxxbatter »

да, но в ранлкистата на университите "top universities where you can have fun or at least shag and drinkout your time through the college years".
Заключено