Моля, помогнете

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Ask
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Авг 03, 2006 6:04 pm

Моля, помогнете

Мнение от Ask »

Дайте съвет относно застраховка
Предлагат ми следното от работата:

Покритие--------------------------------------- План А-----------План В
Очи------------------------------------------------100%------------100%
Всички други здравни бенефити----------------80%------------100%
Зъбно
Основен преглед---------------------------------100%------------100%
Ендодонтик и периодонтик-----------------------75%-------------90%
Корони, мостове и други--------------------------50%--------------75%
Максимум на година за зъби --------------------1000-------------2000

Цената на план А е 46 долара, на план В – 100 (и в двата случая за семейство с деца)

Освен това има:
1. Дългосрочна неработоспособност (плаща се отделно) – 5 долара за всеки 1000
2. Доброволна живот – 1,50 за 10 000 (плащани месечно) с лимит от 500 хиляди
3. AD&D с цена 0,25 долара за 10 000 (за всеки от семейството отделно)

Генералния въпрос ми е коя от двете опции да избера – А или В (относно медицинското обслужване).
Освен това искам да попитам дали си заслужава да се плаща за някои от опциите 1-3?
Аватар
мравката Z
Мнения: 218
Регистриран на: Сря Окт 22, 2003 10:13 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от мравката Z »

Според мен план А. Единствената разлика зъбите, но при план Б разликата е 1000 $ , а сумите са много малки ако ще си правиш коронки и мостове. За една година ще си спестил около 600 $ако си на план А така че ако ти се наложи няма да си много назад.

За останалите 3 опции:
Това зависи колко получаваш и до колко искаш да си "спокоен".
Ние сме независими, защото нищо не зависи от нас!
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Re: Моля, помогнете

Мнение от Mark »

Ask написа:Дайте съвет относно застраховка
Предлагат ми следното от работата:

Покритие--------------------------------------- План А-----------План В
Очи------------------------------------------------100%------------100%
Всички други здравни бенефити----------------80%------------100%
Зъбно
Основен преглед---------------------------------100%------------100%
Ендодонтик и периодонтик-----------------------75%-------------90%
Корони, мостове и други--------------------------50%--------------75%
Максимум на година за зъби --------------------1000-------------2000

Цената на план А е 46 долара, на план В – 100 (и в двата случая за семейство с деца)

Освен това има:
1. Дългосрочна неработоспособност (плаща се отделно) – 5 долара за всеки 1000
2. Доброволна живот – 1,50 за 10 000 (плащани месечно) с лимит от 500 хиляди
3. AD&D с цена 0,25 долара за 10 000 (за всеки от семейството отделно)

Генералния въпрос ми е коя от двете опции да избера – А или В (относно медицинското обслужване).
Освен това искам да попитам дали си заслужава да се плаща за някои от опциите 1-3?
Ako ima6 da prawi6 dosta koroni i mostowe, ili tretirania na zabni kanali - samo opcia B, ina4e 6te sajaliawa6 kato razbere6 kolko e triabwa da dade6 ot djoba si kato stane duma da dopla6ta6 za wsiaka usluga

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Мнение от Aries »

Вместо да си губиш времето и да чакаш някой да ти отговори на така поставения въпрос по-добре се консултирай с колегите ти.
То този форум се е превърнал основно в място за дърляне и доказване на кого му е по-такъв и голям... и кой не може да смята, защото си закръглил сметките до долар пък то трябвало с четири знака след запетайката...
Иначе по въпроса, така като гледам много-много сметка от втория план (освен ако не са ви доста за оправяне зъбите в семейството) няма да имате. Нека все пак да допълнят хората, които наистина са ползвали такива бенефити - по слухове, когато имаш застраховка и цените скачат.
Di ana
Мнения: 294
Регистриран на: Сря Окт 22, 2003 11:58 am
Местоположение: Calgary,AB
Обратна връзка:

Мнение от Di ana »

Samo ne razbrah zashto, pri polozenie, che ti go predlagat ot rabotata ti ste go plashtash??? :shock:
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

Di ana написа:Samo ne razbrah zashto, pri polozenie, che ti go predlagat ot rabotata ti ste go plashtash??? :shock:
При планове с различни възможности за покритие обикновено работодателят ти казва, че разполагаш с някаква сума - примерно 50 долара на месец. Работодателят ти ги дава.

Едио покритие може да ти струва 40 долара. Значи с 50-те долара покриваш плана и ти остават 10, който можеш да си прибавиш към заплатата (taxable benefits).

Ако избереш план, който е $60, 50-те от работодателя не го покриват изцяло и трябва да дадеш 10 от собствената си заплата.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Di ana
Мнения: 294
Регистриран на: Сря Окт 22, 2003 11:58 am
Местоположение: Calgary,AB
Обратна връзка:

Мнение от Di ana »

Blagodarja Speedy,
Zvuchi logichno....ne bjah se zamisljala za tazi vazmoznost, tai kato ne sam popadala na situacia pri, kojato rabotodatelja ti dava opcii za osnovnia plan.
AlexAA
Мнения: 431
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2003 2:41 pm

Мнение от AlexAA »

Зависи колко са здрави зъбите на фамилията. По принцип обаче, 1000 кинта на човек са нищо. Това са 2-3 пломби, 2 почиствания и няколко рентгенови снимки. В момента, в който се наложи да правите нещо сериозно по зъбите на някой от семейството, числата стават смъртоносни. Само ваденето на корен е над 1000...
Аз бих избрал план В без да се замисля.
За застраховките не ми стана ясно, не си го обяснил като хората. Моята компания предлага всички тези застраховки накуп като един пакет и аз даже нямам избор да откажа пакета.
Аватар
Maria
Мнения: 347
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 1:45 am
Местоположение: Sainte-Julie/Варна

Мнение от Maria »

Ask, bix te posuvetvala da prouchish podrobno slednite momenti predi da si izberesh zastraxovatelen plan - kakva e "la franchise" pri vsiaka edna opcia (t.e. sumata, koiato ti poemash pri nastupvane na zastraxovatelnoto sabitie); kakvi sa transhovete pri vsiaka edna zastraxovka (naprimer dali ti se pokrivat 80% ot purvia transh ot 1000 ili 2000 dolara, a sled tova veche pokritieto da stava 100%); po otnoshenie na zubolekarskite zastraxovki - ima suma ti ulovki (samo edin primer shte ti dam: po edna ili druga prichina smeniash da rechem most...ako e padnal sam, zastraxovateliat moje i da ti plati ako obache mosta e bil slojen predi 2 godini; ili puk ako ne e padnal, no prosto reshish da go smenish - pokritie niama; po sushtia nachin i za detskite shini - zavisi mnogo ot vuzrastta na deteto i samoto zastraxovatelno sabitie). Drugo vajno neshto e, che niakoi planove (ne osnovnite, a da rechem plan 2, 3 i nagore) ne mogat da se smeniat vsiaka godina. T.e. tazi godina si izbirash plan 2 da rechem, no toi e sus validnost 2 godini, a ne 1 i ako iskash da promenish niakoia opcia po nego, triabva da chakash da mu izteche davnostta. Sushto taka oburni vnimanie na lekarstvata i burza pomosht i dali ti se poemat zdravnite razxodi v chujbina.
Rabotia v zastraxovatelna kompania i moe lichno mnenie e, che ne triabva da se uvlichash ot "cenata" na planovete (estestveno po-skupite ti davat po-golemi pokritia), a po-skoro da precenish kakvo bi ti se nalojilo v blizko budeshte, kolkoto i da e trudna tazi precenka. Probvai s niakoi plan za 1 godina, a na sledvashtata ako imash nujda - promeni go.
Ask
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Авг 03, 2006 6:04 pm

Мнение от Ask »

Благодаря на всички отговорили по темата.
АлексАА - ако и при мене беше така (да ти натрапват пакета) нямаше да се терзая в момента. За съжаление (или щастие) са оставили нещата на мой избор.
Със сигурност компанията ще поеме някакви пари от Здравната застраховка, но сумата, която ще трябва да плащам (и ще бъде отчислявана от чека) е тази, която съм посочил - 45 долара в единия случай и 100 долара във втория.
Въпроса е струва ли си човек да доплаща тези 50-60 долара всеки месец.
Относно допълнителните застраховки:
1. Дългосрочна неработоспособност - поемат ти заплатата. Цената на застраховката е около 5 долара на 1000 кинта заплата (не ми се посочват точните цифри). Нямаш опция да се покриеш частично - или върху цялата заплата или нищо.
2. Това си е стандартна доброволна застраховка живот. Можеш да се застраховаш от 10 000 долара (1.50 на месец за теб и по-избор още толкова за половинката) до 500 000 при което ще плащаш по 45 лева на месец за всеки един от застрахованите.
3. Същото като 2, но само в случай на нещастен случай. Цената е от 0,25 цента на месец за 10 000 покритие до 12,50 за 500 000 (максимума).
Мария - нивата на покритие съм ги написал. При втората опция (план В) те са по-високи, но и сумата, която плащаш е по-висока също.
Как се доказва кога е сложен даден мост при положение, че това е станало в БГ?
Що се отнася до това колко често имаш право да си сменяш условията по застраховането никъде не е упоменато (или аз не мога да го намеря).
С една дума дилемата е следната - ако се платят тези 600 долара в повече за година би ли имало полза от тях?! Знам че зависи от "зъбното състояние" на семейството, но все пак какъв е вашия личен опит.
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Мнение от Mark »

Ask написа:...С една дума дилемата е следната - ако се платят тези 600 долара в повече за година би ли имало полза от тях?! Знам че зависи от "зъбното състояние" на семейството, но все пак какъв е вашия личен опит.
Polzata e togawa, kogato uslugite, koito smiata6 da polu4i6 kato pokritie za po-stojnostni ot tezi 600 dolara.

Pri moja zabolekar samo edno tretirane na zaben kanal e kam 600$, taka, 4e smiataj sam

moja li4en opit e nad 6000$ pokriti ot zastrahowkata za zabni interwencii , pri platena 100% zastrahowka i zdrawen plan ot firmata.

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
Aries
Мнения: 1203
Регистриран на: Пон Май 24, 2004 11:58 am
Местоположение: Alberta

Мнение от Aries »

Mark написа:
Ask написа:...С една дума дилемата е следната - ако се платят тези 600 долара в повече за година би ли имало полза от тях?! Знам че зависи от "зъбното състояние" на семейството, но все пак какъв е вашия личен опит.
Polzata e togawa, kogato uslugite, koito smiata6 da polu4i6 kato pokritie za po-stojnostni ot tezi 600 dolara.

Pri moja zabolekar samo edno tretirane na zaben kanal e kam 600$, taka, 4e smiataj sam

moja li4en opit e nad 6000$ pokriti ot zastrahowkata za zabni interwencii , pri platena 100% zastrahowka i zdrawen plan ot firmata.
Аз доколкото виждам максимума при втората застраховка е 2000 на човек (поправете ме ако бъркам).
В първия случай - 1000.
Ако се ползва максимума от поне двама души (че даже и от един) май си струва.
Да речем си слагаш корони за 3000 долара. В случай А ще ти поемат 1000 и ти плащаш 2000. Във втория поемат 2000 за теб остават 1000.
И в двата случая печелиш.
Ако пък е по-малка сумата - 1000 (някъде се беше споменала за надграждане) в случай А ползваш 500 от тези пари (50% покритие) в случай В - 750 (75% покритие) и така оползотворяваш 250 от 600 надплатени. Достатъчно е още един член на семейството да се възползва от подобна опция и вече си покриваш парите, които си дал.
А както се каза тук в Канада тези услуги са скъпи (друг е въпроса ако планираш да си ходиш до БГ, за да си оправяш зъбите).
Според мен вариант В е по-добър. Друг е въпроса дали самата застраховка е добра (защото хората споменават тук както за 100% покритие, така и за 100% заплащане от страна на компанията), но доколкото разбирам нямаш особен избор в това отношение.
VenV
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Фев 08, 2005 3:46 pm
Местоположение: Vancouver, BC
Обратна връзка:

Мнение от VenV »

Ако основния проблем е цената за ремот на зъби, трябва да знаеш, че при зъболекарските услуги има 2 ценоразписа - един за хора със застраховки и друг за хора които плащат кеш. На мен ми се наложи да ми вадят мъдрец. Първия зъболекар при които отидох ( той знаеше, че имам застраховка ) заяви че без операция няма да стане (2-3000).
Вториа каза - няма проблем, извади го за 1 мин и ми взе 100 долара (от застраховката). Ако отидеш при заболекар и го питаш колко струва в кеш дадена процедура, цената винаги е много по-добра от тази която ще ти напише на застраховката.
potrebitel
Мнения: 471
Регистриран на: Съб Апр 23, 2005 9:14 pm
Местоположение: Торонто
Обратна връзка:

Мнение от potrebitel »

Plan A......plan B izglezda dobre no ne e rentabilen........Ako si napravish smetkata dobre da plashtash KESH za zabi izliza po evtino no......zavisi kak otchitash danaci. :D
kakвото потърсило,такова намерило
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Колкото за план А или Б, зависи от зъбите но покритието не е голямо, колкото за допълнителните застраховка, аз лично бих ги взел на максимума, че нищо не се знае, може утре кола да те сгази или пък гръм да те удари...
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Заключено