statia za imigraciata v grad Kvebek
statia za imigraciata v grad Kvebek
Здравейте,
Сигурно знаете, че през юни 2006 общината в град Квебек ще прави нова рекламна кампания в София, за да събира имигранти. Ето и каква статия излезе за живота в Квебек във в. Политика, седмичника на в. Монитор, в броя от март месец. Жалко, че статията не е бе качена на сайта на вестника, но това не е от особено значение. Просто целта е хората в България да знаят добре какво ги чака в този град, ако бъдат привлечени силно от рекламата да имигрират в него. С най-добри пожелания
В-к Политика
Имигранти в град Квебек:
Мислят ни, че сме туристи
Около 80% от работните места не се обявяват, защото се дават само чрез познати
Весела Янева,
Квебек. Кореспондент
на в. Политика, Канада
В град Квебек, столицата на френскоговорящата провинция Квебек, имигрантите са все още малко. Чужда реч се чува по улиците, но това са туристи, дошли за по няколко дни. Градът не смайва с многообразието си от акценти и култури, както е в съдения до него Монреал. Статистиката обяснява фактите. Имигрантите тук са едва 19 500 души при общо население от 505 хил. Годишно пристигат едва 1800 души, защото основната маса е привлечена от близкия метрополитен град. "Често ме бъркат, че съм туристка, дошла да прекара ваканцията", казва Линда, американка, която живее тук от години и преподава английски език. Никола пък разказва, че като заговори в някой магазин на френски, веднага му предлагат да говори на английски, защото мислят, че идва от другата част на Канада.
Имигрантите, както навсякъде, и тук пристигат с надеждата за по-видок стандарт на живот, професионално развитие и по-добро бъдеще за децата си. Те обаче бързо разбират, че тази мечта не е лесно да се превърне в реалност. Ще трябва да пожертват най-малко 2-3 години от живота си, за да опознаят приемащата среда, да свикнат с езика, да се адаптират професионално, да създадат нови приятелства.
Голяма част от тях са привлечени от спокойствието и красотата на града, който е европейски тип. Разположен е по поречието на реката Сен Лоран, където е построен и красивият хотел замък Фронтнак. Вил дьо Кебек, както се нарича на френски език, е изключително чист, украсен е с десетки паркове, чудесно поддържани през лятото. Суровият климат и снеговете се компенсират с добра организация на транспорта и почистване на улиците.
Основен бизнес за града е туризма. Големите хотели и ресторанти се радват на постоянна клиентела целогодишно. Друго печелившо перо е държавната администрация. Квебек е столица на едноименната провинция, има собствен парламент и правителство, поддържа свои министерства. Големи производствени предприятия обаче няма, което се компенисира от малки фирми - предимно в хранителния бранш. Затова е трудно да се започне работа на първия ден, както често става в Монреал или в Торонто.
Правителството е създало организации, които помагат на имигрантите да се ориентират на пазара на труда. Провеждат се курсове за търсене на работа или стажове в група. Хора от различни националности се събират заедно и звънят по телефона на компании, за да предлагат услугите си. Организира се и обучение как да се държим на интервю за работа, след което участниците се заснемат с видео камера и поведението им се анализира. Спорно е до колко тези организации са ефективни. "Единствената полза от тях е изработване на CV според местните изисквания", казва Галя, преминала специален курс на обучение в SOIIT. "Консултантите ме насочиха да търся стаж като чиновник в банка, който обработва чекове и фактури. В последствие се оказа, че тази професия вече не съществува, а работата се извършва от касиери, които обслужват клиентите", допълва тя. Според Милен, на 45 години, електротехник, подобни организми са от полза, защото поддържат връзка с фирми и пласират клиентелата си.
Повечето от идващите в град Квебек са високо квалифицирани, което е изискване още при кандидатстването за имиграция в Канада. Професионалисти като инженери, лекари или архитекти държат изпити за приемане в съответната професионална общност. Рубен е 35-годишен мексиканец, нает е в архитектско бюро. Същата работа я е вършил и в Мексико, но е дошъл тук заради по-голямото спокойствие и сигурност. Сега, както и в родината си, остава до късно вечер, за да се докаже. Работодателят му е австралиец, също имигрант. Рубен е разбрал за мястото от познато семейство квебекчани.
Контактите са най-добрият начин да се добереш до желаната позиция. Около 80% от работните места в града въобще не се обявяват. Фирмите първо търсят хора чрез собствената си мрежа от познати.
Не всички имат късмета на мексиканеца. Някои поради една или друга причина не могат да упражняват професията си и започват да учат нова специалност в университет или колеж. Ветеринарна лекарка прави бакалавърска степен за медицинска сестра, защото такива кадри се търсят. Като ветеринар може да работи, но трябва да мине обучение и изпити в Монреал.
Квебек е едно от най-добрите места в Канада за учене. Най-престижният университет се казва Лавал, в него работят доказани преподаватели. Обучението е платено, но студентът има право на стипендия и на кредити, които са нисколихвени и връща едва след като завърши. "Направих магистратура по бизнес администрация, което ми струва 7 хил. канадски долара", разказва 30-годишната Ирена. "Реално имам да погасявам половината сумата, защото накрая започнах в счетоводна фирма и плащах обучението си", споделя тя. "Доволна съм от живота тук. Фирмата, където работех в България, фалира малко след като напуснах".
Не са малко хората, които се разделят завинаги с мечтата за по-престижна професия, като избират занаят, който носи повече пари. Химикотехноложка от Румъния работи като камериерка, защото професията й е неконвертируема.
Има и такива, които пък изобщо не работят, защото заплатата им би била колкото социалната помощ. "Не мога да си намеря работа, не говоря още добре езика", споделя 35-годишният Михаил от Украйна. "Предпочитам да стоя на социална помощ, която е около 1000 доларa, отколкото да мия чинии на 7,60 долара на час и пак да взимам същите пари", допълва той. В момента учи английски език, защото ще се мести в Монреал, където перспективите за него са по-добри.
Хората в града са затворени към чужденците, но често са такива и към канадци извън Квебек. Квебекчаните слабо познават имиграционната политика и не знаят, че държавата им приема само образовани хора. Пристигащите тук бързо разбират този парадокс. Мощни разяснителни кампании вътре в провинцията липсват, въпреки че все по често местните вестници поместват теми за имиграцията.
Работодателите също не наемат лесно чужденци. "Изпратил съм към над 100 CV-та, викнаха ме единствено да чистя улиците от снега", оплаква се Иван, който иска да работи в производство. Причината е, че имигрантите имат опит, натрупан в друга държава. Рикардо е перуанец и работи в завод за производство на закуски, а събота и неделя продава в магазин. Така трупа местен опит в областта си, което в бъдеще ще му носи добри дивиденти. Сега заплата му в завода е ниска и затова доработва през почивните дни. Той се оплаква, че не е добре приет от колегите си, които не са свикнали с акцента му. Имал колега африканец, с когото никой не говорел. Нает е със специално писмо от местното бюро по труда, което плаща част от заплата му. Това става по специална държавна програма. Правителството финансира до 50 на сто от заплатата за нает имигрант или чернокож, но не повече от 7500 канадски долара за 30 седмици. Останалата сума от възнаграждението се осигурява от фирмата.
Държавата подпомага и ученето на френски език, който тук е по-различен от този, който се говори във Франция, като организира курсове по францизация. Провинция Квебек е единствената в Канада, където имигрантите получават по 115 к. долара седмично, ако посещават курса. Названието му може да буди учудване, но се нарича така, защото се учи не само език. Преподава се история на Квебек, говори се за по-различната идентичност на квебекчаните от тази на англоговорящите канадци, в миналото - завоеватели. Скоро новодошлите свикват с постоянния медиен шум за отделянето на Квебек и с искането квебекчаните да бъдат приемани като по-особена нация или да имат по-различен статут от останалите провинции и територии във федерацията. На тези курсове още се слушат песни и се прожектират филми на местни зведи, обсъждат се откъси от произведения на тукашни автори, опитват се традиционни ястия.
Курсовете дават начална скорост на имигрантите в новия им живот. Там те правят първите си приятелства в новата родина. След това всеки тръгва своя път. Не са малко разочарованите, които напускат града или направо се връщат в родината си, но не са малко и тези, които остават в красивия Вил дьо Кебек, решени твърдо да реализират мечтите си.
Б. а. Част от имената в статията са сменени
Сигурно знаете, че през юни 2006 общината в град Квебек ще прави нова рекламна кампания в София, за да събира имигранти. Ето и каква статия излезе за живота в Квебек във в. Политика, седмичника на в. Монитор, в броя от март месец. Жалко, че статията не е бе качена на сайта на вестника, но това не е от особено значение. Просто целта е хората в България да знаят добре какво ги чака в този град, ако бъдат привлечени силно от рекламата да имигрират в него. С най-добри пожелания
В-к Политика
Имигранти в град Квебек:
Мислят ни, че сме туристи
Около 80% от работните места не се обявяват, защото се дават само чрез познати
Весела Янева,
Квебек. Кореспондент
на в. Политика, Канада
В град Квебек, столицата на френскоговорящата провинция Квебек, имигрантите са все още малко. Чужда реч се чува по улиците, но това са туристи, дошли за по няколко дни. Градът не смайва с многообразието си от акценти и култури, както е в съдения до него Монреал. Статистиката обяснява фактите. Имигрантите тук са едва 19 500 души при общо население от 505 хил. Годишно пристигат едва 1800 души, защото основната маса е привлечена от близкия метрополитен град. "Често ме бъркат, че съм туристка, дошла да прекара ваканцията", казва Линда, американка, която живее тук от години и преподава английски език. Никола пък разказва, че като заговори в някой магазин на френски, веднага му предлагат да говори на английски, защото мислят, че идва от другата част на Канада.
Имигрантите, както навсякъде, и тук пристигат с надеждата за по-видок стандарт на живот, професионално развитие и по-добро бъдеще за децата си. Те обаче бързо разбират, че тази мечта не е лесно да се превърне в реалност. Ще трябва да пожертват най-малко 2-3 години от живота си, за да опознаят приемащата среда, да свикнат с езика, да се адаптират професионално, да създадат нови приятелства.
Голяма част от тях са привлечени от спокойствието и красотата на града, който е европейски тип. Разположен е по поречието на реката Сен Лоран, където е построен и красивият хотел замък Фронтнак. Вил дьо Кебек, както се нарича на френски език, е изключително чист, украсен е с десетки паркове, чудесно поддържани през лятото. Суровият климат и снеговете се компенсират с добра организация на транспорта и почистване на улиците.
Основен бизнес за града е туризма. Големите хотели и ресторанти се радват на постоянна клиентела целогодишно. Друго печелившо перо е държавната администрация. Квебек е столица на едноименната провинция, има собствен парламент и правителство, поддържа свои министерства. Големи производствени предприятия обаче няма, което се компенисира от малки фирми - предимно в хранителния бранш. Затова е трудно да се започне работа на първия ден, както често става в Монреал или в Торонто.
Правителството е създало организации, които помагат на имигрантите да се ориентират на пазара на труда. Провеждат се курсове за търсене на работа или стажове в група. Хора от различни националности се събират заедно и звънят по телефона на компании, за да предлагат услугите си. Организира се и обучение как да се държим на интервю за работа, след което участниците се заснемат с видео камера и поведението им се анализира. Спорно е до колко тези организации са ефективни. "Единствената полза от тях е изработване на CV според местните изисквания", казва Галя, преминала специален курс на обучение в SOIIT. "Консултантите ме насочиха да търся стаж като чиновник в банка, който обработва чекове и фактури. В последствие се оказа, че тази професия вече не съществува, а работата се извършва от касиери, които обслужват клиентите", допълва тя. Според Милен, на 45 години, електротехник, подобни организми са от полза, защото поддържат връзка с фирми и пласират клиентелата си.
Повечето от идващите в град Квебек са високо квалифицирани, което е изискване още при кандидатстването за имиграция в Канада. Професионалисти като инженери, лекари или архитекти държат изпити за приемане в съответната професионална общност. Рубен е 35-годишен мексиканец, нает е в архитектско бюро. Същата работа я е вършил и в Мексико, но е дошъл тук заради по-голямото спокойствие и сигурност. Сега, както и в родината си, остава до късно вечер, за да се докаже. Работодателят му е австралиец, също имигрант. Рубен е разбрал за мястото от познато семейство квебекчани.
Контактите са най-добрият начин да се добереш до желаната позиция. Около 80% от работните места в града въобще не се обявяват. Фирмите първо търсят хора чрез собствената си мрежа от познати.
Не всички имат късмета на мексиканеца. Някои поради една или друга причина не могат да упражняват професията си и започват да учат нова специалност в университет или колеж. Ветеринарна лекарка прави бакалавърска степен за медицинска сестра, защото такива кадри се търсят. Като ветеринар може да работи, но трябва да мине обучение и изпити в Монреал.
Квебек е едно от най-добрите места в Канада за учене. Най-престижният университет се казва Лавал, в него работят доказани преподаватели. Обучението е платено, но студентът има право на стипендия и на кредити, които са нисколихвени и връща едва след като завърши. "Направих магистратура по бизнес администрация, което ми струва 7 хил. канадски долара", разказва 30-годишната Ирена. "Реално имам да погасявам половината сумата, защото накрая започнах в счетоводна фирма и плащах обучението си", споделя тя. "Доволна съм от живота тук. Фирмата, където работех в България, фалира малко след като напуснах".
Не са малко хората, които се разделят завинаги с мечтата за по-престижна професия, като избират занаят, който носи повече пари. Химикотехноложка от Румъния работи като камериерка, защото професията й е неконвертируема.
Има и такива, които пък изобщо не работят, защото заплатата им би била колкото социалната помощ. "Не мога да си намеря работа, не говоря още добре езика", споделя 35-годишният Михаил от Украйна. "Предпочитам да стоя на социална помощ, която е около 1000 доларa, отколкото да мия чинии на 7,60 долара на час и пак да взимам същите пари", допълва той. В момента учи английски език, защото ще се мести в Монреал, където перспективите за него са по-добри.
Хората в града са затворени към чужденците, но често са такива и към канадци извън Квебек. Квебекчаните слабо познават имиграционната политика и не знаят, че държавата им приема само образовани хора. Пристигащите тук бързо разбират този парадокс. Мощни разяснителни кампании вътре в провинцията липсват, въпреки че все по често местните вестници поместват теми за имиграцията.
Работодателите също не наемат лесно чужденци. "Изпратил съм към над 100 CV-та, викнаха ме единствено да чистя улиците от снега", оплаква се Иван, който иска да работи в производство. Причината е, че имигрантите имат опит, натрупан в друга държава. Рикардо е перуанец и работи в завод за производство на закуски, а събота и неделя продава в магазин. Така трупа местен опит в областта си, което в бъдеще ще му носи добри дивиденти. Сега заплата му в завода е ниска и затова доработва през почивните дни. Той се оплаква, че не е добре приет от колегите си, които не са свикнали с акцента му. Имал колега африканец, с когото никой не говорел. Нает е със специално писмо от местното бюро по труда, което плаща част от заплата му. Това става по специална държавна програма. Правителството финансира до 50 на сто от заплатата за нает имигрант или чернокож, но не повече от 7500 канадски долара за 30 седмици. Останалата сума от възнаграждението се осигурява от фирмата.
Държавата подпомага и ученето на френски език, който тук е по-различен от този, който се говори във Франция, като организира курсове по францизация. Провинция Квебек е единствената в Канада, където имигрантите получават по 115 к. долара седмично, ако посещават курса. Названието му може да буди учудване, но се нарича така, защото се учи не само език. Преподава се история на Квебек, говори се за по-различната идентичност на квебекчаните от тази на англоговорящите канадци, в миналото - завоеватели. Скоро новодошлите свикват с постоянния медиен шум за отделянето на Квебек и с искането квебекчаните да бъдат приемани като по-особена нация или да имат по-различен статут от останалите провинции и територии във федерацията. На тези курсове още се слушат песни и се прожектират филми на местни зведи, обсъждат се откъси от произведения на тукашни автори, опитват се традиционни ястия.
Курсовете дават начална скорост на имигрантите в новия им живот. Там те правят първите си приятелства в новата родина. След това всеки тръгва своя път. Не са малко разочарованите, които напускат града или направо се връщат в родината си, но не са малко и тези, които остават в красивия Вил дьо Кебек, решени твърдо да реализират мечтите си.
Б. а. Част от имената в статията са сменени
Äà íå òè ïóêà!
Xm xm xmmmmmmmmmmm .... - ima neshto gnilo v tova mal4anie..
Eeeegati,
tova ako beshe statia za Monreal- avtorkata ili u4astnizite v reportagite , shtiaha da badat podlogeni ot edna strana na "..RAZPNI GO" a ot druga strana na :" Ossanna " ot balgarite giveeshti v Monreal.......!
A za Quebec grad, ski kvo stava - GROBOVNO MAL4ANIE .....
ETO TOVA VE4E E POU4ITELNO.....!!!!!!!!
tova ako beshe statia za Monreal- avtorkata ili u4astnizite v reportagite , shtiaha da badat podlogeni ot edna strana na "..RAZPNI GO" a ot druga strana na :" Ossanna " ot balgarite giveeshti v Monreal.......!
A za Quebec grad, ski kvo stava - GROBOVNO MAL4ANIE .....
ETO TOVA VE4E E POU4ITELNO.....!!!!!!!!
Да ти кажа ли фактите Лени?Leni написа:Когато фактите говорят и боговете мълчат. За съжаление така е не само в гр.Квебек,като изключим социала и кофито
това е картинката за Канада :dent:
Онеправданите хора в статията седнали два месеца да учат френски, явили се на интервю, където едва успели да си кажат името и професията и така тругнали да търсят на хляба мекото
Сега се чудят защо в страната, където уж водопадите са най-големи не се търсят много директори на водопад.
-
- Мнения: 214
- Регистриран на: Съб Авг 20, 2005 12:05 pm
Za grad quebec
Egati statiata. To i az ziveia v grad quebec i vupreki niakoi ot hubavite mu strani ( edva okolo 30% ot opisanite v statiata) smiatam da go napusna na liato. Tova e edna dosta bedna provincia, kudeto zivota tece tooooolkova spokoino, ce cak zaspivash. A za rabota -i to hubava - he-he-he, niakoi drug put. Otnosno uceneto -ami lesno stava - vzemash zaem, ucish i vrushtash kato lud ( 7 000 -да бе, в ниакои друг зивот). V sravnenie s Varna, Sofia ili Plovdiv-abe kude gi izmisliha tezi 500 000 dushi kato samiat grad e samo 160 000. Ako ne ste koi-znae kolko adaptivni -ami idvaite tuk.
-
- Мнения: 209
- Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 10:09 pm
ne za sajalenie, a za radost!Leni написа:За съжаление така е не само в гр.Квебек,като изключим социала и кофитотова е картинката за Канада :dent:
Edva li niakoi iska da go lekuva doktor-maimuna, doshla ot Afrika, bez da e priravnila nikakvo obrazovanie.
Sastoto i za injenerite ot drugite strani.
na miasto da se uchi e nai-dobre
Хм, аз написаното в статията го разправях като пристигнах, ама тогава ме изкараха депресиран ревльо.alen vid написа:L ele, lele , lele .....
sega ski kvo stava - nikoi ot ville de Quebec se ne obagda.....1
Това, че туризмът е основния поминък важи за града Квебек (стария град). Сезонът е три месеца, плащането е мизерно, така че не е кой знае какъв бизнес.
Градът е за семейни хора, търсещи спокоен живот и не искащи да живеят сред чернилки и чалми. Един сам млад човек просто ще изкука.
С много търпение и много, много късмет се намира и що-годе прилична работа.
Cheers



"Всяка глупост има си време да стане малка правда дори" - Ахат
-
- Мнения: 606
- Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:53 am
- Местоположение: Близо до българската маала в Торонто
- Обратна връзка:
Ти да неби да вярваш, че всички имигранти са лекари и инженери.....жив да те оплаче човекkosciuszko написа:ne za sajalenie, a za radost!Leni написа:За съжаление така е не само в гр.Квебек,като изключим социала и кофитотова е картинката за Канада :dent:
Edva li niakoi iska da go lekuva doktor-maimuna, doshla ot Afrika, bez da e priravnila nikakvo obrazovanie.
Sastoto i za injenerite ot drugite strani.
na miasto da se uchi e nai-dobre

- filipne
- Изгонен от форума
- Мнения: 3360
- Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
- Местоположение: Montreal
- Обратна връзка:
Gledaj sega Nikito, horata sa se opitali da zvuchat optimistichno. Povecheto imigranti v Quebec city i za 20 godini ne mogat da se dokajat . Na tiah se gleda kato na izvanzemni izkopaemi ot niakakv dalechen , stranen i plashesht sviat , abe chujdenci !nikito написа:нищо ново под слънцето. 2-3 годин да се докажеш и утвърдиш, аз 10 г. се доказвам и пак ходя със старите дънки и палто, щот кеша едвам стига за хапката.
Абсолютно точно. Който не вярва да дойде да опита. Ама после да не си смени никнеимаfilipne написа:Gledaj sega Nikito, horata sa se opitali da zvuchat optimistichno. Povecheto imigranti v Quebec city i za 20 godini ne mogat da se dokajat . Na tiah se gleda kato na izvanzemni izkopaemi ot niakakv dalechen , stranen i plashesht sviat , abe chujdenci !nikito написа:нищо ново под слънцето. 2-3 годин да се докажеш и утвърдиш, аз 10 г. се доказвам и пак ходя със старите дънки и палто, щот кеша едвам стига за хапката.

Cheers



"Всяка глупост има си време да стане малка правда дори" - Ахат
Re: Xm xm xmmmmmmmmmmm .... - ima neshto gnilo v tova mal4an
ми щтоото всичко е верно и затоваalen vid написа:
A za Quebec grad, ski kvo stava - GROBOVNO MAL4ANIE .....
ETO TOVA VE4E E POU4ITELNO.....!!!!!!!!

Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Re: Xm xm xmmmmmmmmmmm .... - ima neshto gnilo v tova mal4an
Нищо вярно няма. Тая депресирана журналистка явно не разбира и дума от местния диалект. И затова се е оставила да я заблудят група дълбоко депресирани лузери, които на интервютата за работа едно "дз" и "тц" не могат да произнесат без акцент и само реват и се оплакват.sasho71 написа:ми щтоото всичко е верно и затоваalen vid написа:
A za Quebec grad, ski kvo stava - GROBOVNO MAL4ANIE .....
ETO TOVA VE4E E POU4ITELNO.....!!!!!!!!
Отидете на http://www.bulgarie.net/Quebec-ma-ville/index-bg.htm и ще разберете, че "от септември 2003 близо 200 българи избраха гр. Кебек", за които "10 000 работни места в държавния сектор ще бъдат на разположение в близките 10 години"



П.П. Като не се включват съгражданите (опа, съселяните) ще трябва да играя и за двата отбора

Cheers



"Всяка глупост има си време да стане малка правда дори" - Ахат