Търсене на работа on-line от БГ преди кацане в Торонто?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Shona
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Яну 17, 2006 8:11 am

Търсене на работа on-line от БГ преди кацане в Торонто?

Мнение от Shona »

Здравейте!
Най-после и ние получихме визите. Началото на април ще пътуваме за Торонто. Със съпругът ми се чудим дали има смисъл той да опита да кандидатсва он-лайн от България, има ли някаква реална възможност да му назначат интервю или дори да му предложат работа, като окаже в CV-то си, че е available след 1 април. Има ли такава практика? Този въпрос много ни интересува, тъй като пристигаме с бебе, за което аз ще се грижа поне година, а разходите от самото начало ще са много високи, а парите, които сме събрали не са чак толкова много (около 6000 CA$). Дори обмисляхме да си вземем канадски номер (разни фирими предлагат такива услуги) и ако го търсят да говори директно с тях и да си уговаря дати за интервюта, но заради часовата разлика, а и заради това, че не знаем дали този начин се практикува,много се двоумим. Молим за съвет!

П.с. Забравих да спомена, че съпругът ми е компютърен инженер, сертифициран ORACLE специалист, занимава се в момента и със SAP.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Търсене на работа on-line от БГ преди кацане в Торонто?

Мнение от speedy »

Shona написа:Здравейте!
Най-после и ние получихме визите. Началото на април ще пътуваме за Торонто. Със съпругът ми се чудим дали има смисъл той да опита да кандидатсва он-лайн от България, има ли някаква реална възможност да му назначат интервю или дори да му предложат работа, като окаже в CV-то си, че е available след 1 април. Има ли такава практика? Този въпрос много ни интересува, тъй като пристигаме с бебе, за което аз ще се грижа поне година, а разходите от самото начало ще са много високи, а парите, които сме събрали не са чак толкова много (около 6000 CA$). Дори обмисляхме да си вземем канадски номер (разни фирими предлагат такива услуги) и ако го търсят да говори директно с тях и да си уговаря дати за интервюта, но заради часовата разлика, а и заради това, че не знаем дали този начин се практикува,много се двоумим. Молим за съвет!

П.с. Забравих да спомена, че съпругът ми е компютърен инженер, сертифициран ORACLE специалист, занимава се в момента и със SAP.
Да го вземат на работа само с телефонно интервю от България не е много вероятно, но е добра идея да почне да търси отсега.

Ако си вземете канадски телефонен номер гледайте да е с voicemail, щото ако го събудят изненадващо в три през нощта, едва ли сте може да се представи добре, особено ако сте празнували с приятели заминаването до полунощ :) По-добре да ви оставят съобщение

Дори и нищо да не стане, поне ще се натрупа малко опит в търсенето.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

Да му предложат работа само с телефонно интервю - мишън импосибъл според мен. Освен ако няма перфектен английски (ама наистина перфектен че да ги омае по телефона) и впечатляващо резюме (да речем лектор на международни конференции, научни публикации, ала-бала). Другия проблем е, че работодателя най-често търси човек който да почне ASAP или след 1-2 седмици. Имай предвид че за всяка обява се получват средно между 100 до 300 резюмета, така че ако на работодателя му трябва бързо нов човек, едва ли ще чака 2-3 месеца при такава конкуренция. Така че според мен ако имате приятели при които ще отседнете в началото, да почне да пуска резюмета 1 седмица преди да летите и да дава техния адрес и телефон и ако има късмет ще почнат го търсят веднага след като пристигнете.
stanchev_n
Мнения: 61
Регистриран на: Пет Сеп 30, 2005 10:42 am
Местоположение: Vancouver, BC

Мнение от stanchev_n »

Здравейте Shona,
знам за един мой познат програмист, който замина за Монреал, като още от тук си бе намерил работа. Така, че изобщо не се притеснявайте, а нека съпруга ти да кандидатства.

Според мен ( а и според мои приятели), човек може да стане много добър програмист навсякъде по света. Не се изисква скъпоструваща техника и софтуер, както и научен потенциал в дадената страна.
Затова няма проблеми един програмист да бъде взет на работа, независимо, че е от Бангладеш например:)

Освен това притежаването на международно признат сертификат е много по-ценно в очите на един чужденец от диплома за висше образование от България.

Пожелавам ви успех в намирането на работа.
Никола
Аватар
PoLuX
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Авг 24, 2003 10:01 am
Местоположение: Торонто (екс - Варна)
Обратна връзка:

Мнение от PoLuX »

Ами нищо не пречи да се кандидатства за работа, щом ще имате канадски номер (а ако нямате канадски номер, надали някой ще се обади) - и опит ще трупате с обажданията, а може пък и да излезе нещо. Така или иначе нищо няма да загубите (освен да речем 20-30-40$ месечно за телефонния номер), само ще спечелите.
И без това отнема поне 1-2 месеца докато почнат да се обаждат за повечето обяви (има и изключения разбира се). Примерно моята работа я намерих по обява ASAP, започнах работа повече от 2 месеца след деня на кандидатстването ми и май повече от 3 месеца след пускането на обявата... егати ASAP-то :-)

А сега се сетих за един друг проблем - какво ще стане с този канадски номер, след като дойдете тук - задължително трябва да продължи да е активен и да отговаряте на него... иначе все едно отначало ще почне търсенето.
Последно промяна от PoLuX на Чет Яну 19, 2006 1:55 pm, променено общо 1 път.
Аватар
VanBC
Модератор
Мнения: 2582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 7:27 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Мнение от VanBC »

Според мен няма смисъл да контактувате директно работодатели по-рано от 2-3 седмици преди датата на пристигане, но с агенции и head-hunters може да се говори още от сега, като им се обясни, че пристигате чак през Април.
Obey gravity ... It's the law!
miki
Мнения: 27
Регистриран на: Чет Юни 10, 2004 7:04 pm
Местоположение: Toronto

Re: Търсене на работа on-line от БГ преди кацане в Торонто?

Мнение от miki »

Shona написа:Здравейте!
... дали има смисъл той да опита да кандидатсва он-лайн от България, има ли някаква реална възможност да му назначат интервю или дори да му предложат работа, като окаже в CV-то си, че е available след 1 април. Има ли такава практика?
... компютърен инженер, сертифициран ORACLE специалист, занимава се в момента и със SAP.
Здравей Shona,

Смисъл има, и това го казвам от личен опит. За разлика от БГ, тук след като ти получат Resume-то (не се упоребява CV) минаваш на филтър (човек или ... от софтуерна програма), след което влизаш в базата данни на някакво ниво. Ако отговаряш на всички критерии - получаваш покана за интервю след 1 - 5 седмици. Ако ли не - могат да ти се обадят (по e-mail) и след 6 месеца - Hi, I am responding to your resume you sent me in the past for... You are selected for the job interview and small test in the head office. - след такъв мейл всичко е в ръцете на кандидата.
Как ще оцелееш през тези 6 месеца - ами това местните не ги интересува :? ...

Задължително посочете датата, от която сте available и то още в началото на резюмето.
Tip 1: Резюмето се пише според обявата за работа. Хубаво е да има и Cover Letter, но само ако се изисква в обявата.
Tip 2: Избягвайте да attach-вате файл. По-добре inline txt.
Tip 3: Вземете координатите, включително GSM, e-mail, на неговите References. От тук се обаждат до БГ.

Успех
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от filipne »

знам за един мой познат програмист, който замина за Монреал, като още от тук си бе намерил работа. Така, че изобщо не се притеснявайте, а нека съпруга ти да кандидатства.

Според мен ( а и според мои приятели), човек може да стане много добър програмист навсякъде по света. Не се изисква скъпоструваща техника и софтуер, както и научен потенциал в дадената страна.
Затова няма проблеми един програмист да бъде взет на работа, независимо, че е от Бангладеш напримерSmile
Ama mnogo rozovo izglejdat neshtata ot BG ! Samo da beshe i viarno :javascript:emoticon(':lol:')
Laughing)
M.Sc.
Мнения: 180
Регистриран на: Нед Дек 12, 2004 8:35 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от M.Sc. »

Dano da imate kasmet....no rabota taka lesno ne se namira. Parvo e mnogo vazno da imash CV...tukashen model...na vsiakakav drug model...ne obrashtat vnimanie. Savet....namerete oshte pari, postavete gi v karta ( primerno DSK Bank tip Maestro) i ne gi obiaviavaite. Postaraite se da polu4ite maksimalna informacia kak i koga se izliza na socialna pomosht. Podsigurete se stabilno...idvate s dete, ne e shega rabota. Nikoi tuk niama da vi sazali i da vi dade rabota. Triabva da si ia izvoiuvate...s intelekt. I mnogo vazno...na kakav da e angliiski...razgovoren...smiataite 4e neshtata stavat seriozni. Ne raz4itaite na diplomi...tuk za tiax po4ti ne vazat ili sertifikati. Raz4itaite na sebe si , na prekrasno CV i na ezika. Dano ne sam vi naplashil, no shte sam radosten az da sam " kriv" no ne i da se 4udite "koi pat da xvanete".
Pravi tova koeto neiskash da ti napraviat!
ivandi
Мнения: 631
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2003 2:28 pm
Местоположение: Quebec City

Мнение от ivandi »

Според мен пращайте резюмета. Колкото повече, толкова по-добре. Колкото и "правила" за търсене на работа да са изписани, според мен няма правила. Важното е да си в подходящото време на подходящото място при подходящия човек. Така че човек никога не знае.
"Всяка глупост има си време да стане малка правда дори" - Ахат
Аватар
taralej
Мнения: 701
Регистриран на: Нед Яну 16, 2005 4:01 pm
Местоположение: GTA

Мнение от taralej »

Според мен е хубаво да опитате...нищо няма да изгубите така или иначе....
аз мога да дам съвет от личен опит, защото съм в компания в която имам преки наблюдения......та..недейте да пишете "сухи" Резюмета в стил "бях на курс за писане на Резюме"/такива курсове има много/....в никакъв случай не казвам, че трябва да бягате от стандарта....стандарта си е стандарт..опита си е опит и тежи много...но все пак вложете малко повече старание да го направите малко "по-живо"....при по-малките компании това има голямо значение, защото Резюметата се пресяват от хора..не софтуерно....всякак компания иска да има истински добър работник...само проблема е, как да ги убедиш , че ти си тично този....според мен с тази вратичка има доста по-голям шанс това да стане..Предполагам,че много хора ще го оспорят това мое мнение, защото става въпрос за програмистка работа.....но аз го пиша по-принцип..не само за конкретния случай.....

Ако искате мога да ви пусна две примерни стандартни резюмета за да видите разликата която имам предвид.
"Книгата на живота започва с един мъж и една жена в една градина, а завършва с Апокалипсиса." - Оскар Уайлд
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Търсене на работа on-line от БГ преди кацане в Торонто?

Мнение от becks »

Shona написа:... Дори обмисляхме да си вземем канадски номер (разни фирими предлагат такива услуги) ..
Дайте, моля ви малко информация за това как можем да си открием канадски номер оттук :)
Аватар
PoLuX
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Авг 24, 2003 10:01 am
Местоположение: Торонто (екс - Варна)
Обратна връзка:

Мнение от PoLuX »

http://zivva.com/virtual_number.php

Или се обадете на Спектър Нет (във Варна примерно) и питайте тях за такава услуга (използва се VoIP технология).

Но както споменах, май няма голям смисъл да се използва този номер, ако не можете после при идването си тук да получавате обажданията си (а дали може после да се пренасочи към друг канадски номер, трябва да се пита).
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Таралеж, на мен и предполагам на много други ще ни бъде интересно да видим пример за "живо" резюме и за страндартно такова.
Аватар
vladi
Мнения: 952
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:15 pm

Мнение от vladi »

VanBC написа:Според мен няма смисъл да контактувате директно работодатели по-рано от 2-3 седмици преди датата на пристигане, но с агенции и head-hunters може да се говори още от сега, като им се обясни, че пристигате чак през Април.
Az lichno poznavam chovek koito si nameri rabota ot Bulgaria (java programist) samo s telefonno interviu za Montreal. Az niama da go izdavam koi e ama toi chat pak pishe vav foruma i moje bi sega shte se obadi.
Заключено