здравеопазване в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

здравеопазване в Канада

Мнение от prace »

Бихте ли ми обяснили живеещите в Канада, как действа здравната система, освен, че се чака много за преглед и влизане в болница за лечение или има значение в коя провинция живееш?
Четох, че много хора нямат фамилен доктор. И какво се прави тогава в случай, че се разболееш? Директно отиваш в най-близката болница или какво?
Например детето ми се разболява от грип и вдига висока температура /често се случва при децата/ и какво правя аз в случай, че нямам фамилен доктор?
Има ли значение ако живееш в по-малък град или в голям? Еднакво ли е качеството и бързината на обслужването?
А как стои и въпросът със детската консултация.
Благодаря предварително, ако някой ми отговори!
garfild
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Авг 17, 2005 7:14 pm
Местоположение: North Vancouver

Мнение от garfild »

Спред мен е много условно. Аз специално съм доволен. Но познавам и хора, които не са. Явно зависи и от късмет и от това колко навътре го приемаш. Фамилен доктор имам от първия ден в който имах право на здравно и то само след 15 мин. чакане. Направиха ми изследвания, за някои, от които в България чаках повече, плащах доста и т.н. Така че едва ли може да се отговори конкретно.
Аватар
estoyanova
Мнения: 628
Регистриран на: Съб Авг 23, 2003 1:34 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от estoyanova »

Ако е вярно всичко,което пише в статиите за канадското здравеопазване,в момента нещата не са много розови.Четох ей сега статия според която сериозен процент медицински персонал е заминал за САЩ ,което било доста сериозно сравнено с 10 години назад.От всичко написано лично аз си направих извод,че в момента има сериозни проблеми със здравеопазването там или поне така се пише поради предстоящите избори на 23 януари.
КОЛКОТО ПОВЕЧЕ-ТОЛКОВА ПОВЕЧЕ
MGA
Мнения: 16
Регистриран на: Чет Юли 14, 2005 5:13 pm
Местоположение: Calgary, AB

Мнение от MGA »

Здравеопазване в Канада - от личен опит

В началото на април, 2005 на детето ми му излезе нещо като ечемик на окото. Не беше изведнъж а постепенно се появи. Не беше точно ечемик а нещо като малко мастно топченце точно под долния клепач. Аз го заведох на walking clinik, кадето само след 2 часа и половина чакане го прегледаха (около 3 минути). Доктора каза че според него това е киста и затова ще се обадят в детската болница за час при детски очен лекар. И наистина го направиха- след няколко дена от тази клиника ми се обадиха да ми кажат че на 31 август (т.е. след 3 месеца) сина ми има час при детски очен лекар. Аз междувременно споделих проблема с маика ми , описах и точно какво е топчето, тя се консултирала с познат очен лекар в БГ и ми изпрати с колет едно мазило с което го мазах около 2 месеца и топчето изчезна. На 31 август отидохме на преглед, преди да го прегледа специалиста, му направиха цялостен очен преглед, след което доктора го прегледа и попита какъв бил проблема.Аз му казах че проблема вече го няма докато сме чакали, обясних му за какво става дума, той каза че това СИГУРНО е било мастно топче което си минава от само себеси. И му изписа да пие рибено масло на таблетки. Това беше.
Надявам се това да е последния ми сблъсък с канадската здравна система.
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Мнение от prace »

garfild написа:Спред мен е много условно. Аз специално съм доволен. Но познавам и хора, които не са. Явно зависи и от късмет и от това колко навътре го приемаш. Фамилен доктор имам от първия ден в който имах право на здравно и то само след 15 мин. чакане. Направиха ми изследвания, за някои, от които в България чаках повече, плащах доста и т.н. Така че едва ли може да се отговори конкретно.
А вие в къде живеете в Канада?
Kiwi
Мнения: 1083
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:24 pm

Мнение от Kiwi »

Не зная за другите провинции, но в Монтреал "здравеопазването" е в ужасно състояние. Чакане от от 2 часа е минимума. Либералите явно доста се стараят до го "подобрят".
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Re: здравеопазване в Канада

Мнение от Sneji »

prace написа:Бихте ли ми обяснили живеещите в Канада, как действа здравната система, освен, че се чака много за преглед и влизане в болница за лечение или има значение в коя провинция живееш?
Четох, че много хора нямат фамилен доктор. И какво се прави тогава в случай, че се разболееш? Директно отиваш в най-близката болница или какво?
Например детето ми се разболява от грип и вдига висока температура /често се случва при децата/ и какво правя аз в случай, че нямам фамилен доктор?
Има ли значение ако живееш в по-малък град или в голям? Еднакво ли е качеството и бързината на обслужването?
А как стои и въпросът със детската консултация.
Благодаря предварително, ако някой ми отговори!
Първите 2 години нямахме фамилен доктор - при нужда ходехме направо в спешното или в walk in клиника. Сега също често предпочитам walk in клиниката, защото чакам по-малко, а и там има специалисти. Последния път при личния доктор чаках час и половина при записан предварително час, а в walk in клиника дъщеря ми приеха на 5-тата мин., мен на 20-та.
За детската консултация - само за бебета до 1 год. - 1,2,3,4,5 и 6-ти месец се ходи на консуктация както в БГ, после 9-ти и 12-ти месец. Профилактични изследвания като в БГ не се назначават.
Изображение
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Много зависи от това дали човек познава системата и знае как да я използва. Да знае кога къде да отиде, как да провери по телефона къде би стигнал до лекар за възможно най-кратко време. При това положение за мен и децата ми максималното чакане е било 2 часа, и то само веднъж е било толкова. Също така - ако личният ти лекар ти даде направление за специалист, да не отидеш при първия който ти падне и после да се оплакваш че чакаш дълго, ами пак по телефона да провериш на други места и да си избереш там, където чакането ти е най-малко. Тук в Монреал съм виждала хора, които с години живеят в Квебек, и не знаят че направлението от личния лекар не ги обвързва с определена болница, нито пък че при проблем не е нужно да ходят специално при личнияя лекар, а могат и във всяка частна и държавна клиника. В Онтарио обаче ми казаха че човек не може да си избира къде да отиде на специалист, обаче не съм сигурна че съм разбрала добре. Също така като бях в Онтарио присъствах на един разговор, в който един човек каза, че спешните отделения в болниците са непрекъснато препълнени и там се чака много, и в същото време до всяка боолница имало уолк-ин клиник, в която може да се мине за отрицателно време. Също така имало и уолк-ин клиник after hours, т.е. извън стандартното работно време. И ако човек отиде направо там, дори да се наложи да му правят изследвания в болницата, не му се налага да чака на общата опашка. Ако някой от Онтарио знае повече и по-точно по въпроса може да продължи. Става въпрос че много хора не го знаели това и си чакали като гламави по болниците. Аз за Квебек съм описвала в различни постинги моята система. Сега не в 100 % от случаите мога да съкратя чакането, здравната система си има реални недостатъци, ама като знам какво и как трябва да се прави си улеснявам много живота - до степен че тези проблеми ми се струват наистина незначителни.
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Мнение от prace »

Благодаря на всички за отговорите, а survior беше особено изчерпателна!
Аз имам три деца и трите са родени в Холандия. Там имахме фамилен доктор, който беше лесно достъпен, но болниците бяха ужасно "заети" и също чакахме доста за изследвания и прочие..Само когато нещо наистина беше спешно, фамилният ни доктор се обаждаше до болницата и казваше, че има спешен случай и ни приемаха веднага.

в България картинката е различна...
BabaPena
Мнения: 976
Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 12:20 pm
Местоположение: Winnipeg, MB

Мнение от BabaPena »

Lichni vpechatlenia ot zdraveopazvaneto v Manitoba (Winnipeg):

GP si namerih vednaga bez problem (viarno, biah s vrazki, patsient na vaprosnata doktorka me preporacha). IZKLIUCHITELNO dovolna sam.

Jenata preglejda sredno za 5 minuti, NO znae kakvo da pita i kakvi izsledvania da naznachava. Za nespeshni neshta - rutinen pregled pri genekolog, dermatolog (mahane na bemki, kisti i prochie) i t.n. se chaka sas sedmitsi do 3 mesetsa (mejdudrugoto taka e i v Germania). Pri samnenie za seriozno/ostro zaboliavane, obache, deistvat malnienosno i izkliuchitelno adekvatno - vkl. ti se obajdat v kashti na opreleni intervali da vidiat kak si, da ti kajat kakav e rezultata ot tova ili onova izsledvane, da ti napomniat da minesh da te pregledat i t.n.

Naskoro ni se naloji da patuvame...doktorkata ne samo ni napravi nujnite vaksini (za koito se plashta), no i ni dade nabor ot lekarstva koito MOJE da ni dotriabvat na miasto pridrujeni ot TOCHNI instruktsi pri kakvi simptomi kakvo da piem, po kolko, v koi moment da otidem na lekar ako polojenieto se vloshi i t.n.

V momenta v koito se poiavish v praktikata i kajesh che imash visoka temperatura, bolki, povrashtash ili neshto ot sorta te priemat do 10 min. Maximuma koito mi se e nalojilo da chakam (bez zapisan chas) do sega e 45 min.

Nepriaten moment e che ne moga direktno da hodia pri spetsialisti i da si platia za ehografia primerno, no ako ne sam dovolna ot daden spetsialist prosto kazvam na GPto mi, tia mi naznachava chas pri drug lekar i taka dokato nameria niakoi kompetenten...

Ne na posldno miasto - lekarkata mi pomni ot kakvo sam se oplakvala, kakvi lekarstva sam vzimala naskoro i DISKUTIRA s men vazmojnite lechenia na nastoiashtia problem v svetlinata na minali sabitia. Vseki pat se interesuva kak e semeistvoto mi i napomnia ako niakoi triabva da otide na pregled za neshto...

Moje bi e vapros na kasmet, no az sam MNOGO dovolna ot zdraveopazvaneto v Kanada do momenta. Za dobro ili losho sam imala 'udovolstvieto' da opitam balgarska, nemska i angliiska meditsina na garva si i za sega Kanadskata mi haresva nai-mnogo. (Edinstvenoto izkliuchenie - nemskata mi genekolojka, no pak tia beshe shefa na nai-dobrata chasna praktika v grada v koito jiveeh i bratovchedka na moia kolejka, pri neia se plashtashe s chasna zastrahovka i struvashe maika si i bashta si...ta tia beshe na svetlinni godini pred genekolozite tuk kato oborudvane - rengeNI, ehograFI, chasna mikrobiologichna laboratoria...takava praktika e po-skoro izkliuchenie dori za nemskoto zdraveopazvane).

S dve dumi tarsete si GP dokato si namerite kompetentno takova. Ot tam natatak, pone v Manitoba, e lesno. Tova e ot men.

Jelaia na vsichki po riadko da opirat dori do dobri doktori!

Sas zdrave!
kosciuszko
Мнения: 209
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 10:09 pm

Мнение от kosciuszko »

BabaPena написа: ..............i t.n. se chaka sas sedmitsi do 3 mesetsa (mejdudrugoto taka e i v Germania). ......
zdraveopazvaneto v Germania si vidial prwz kriv makaron
negovori kogato neznaesh

забележка от модератора:
Напомням Ви да спазвате добрия тон в постингите си.
Сдържайте агресията си.
Ако имате различно мнение - споделете го, а не нападайте другите.
Аватар
DukeNukem
Мнения: 36
Регистриран на: Съб Ное 22, 2003 12:55 pm

Мнение от DukeNukem »

Моите впечатления за здравеопазването в Онтарио:

Проблеми с неща планувани, търпящи отлагане, не-спешни, насрочени от преди месеци според мен почти няма. Там нещата са сравниетлно добре. Говоря за болнично лечение, манипулации, операции и тем подобни.

Спешна и доболнична помощ - ТРАГЕДИЯ :evil: :evil: :evil:
За чакането няма да говоря...при цялото състояние на системата е просто неизбежно, претупват те и те изпращат вкъщи да пиеш чай и витамини а освен това са и некадърни ( наскоро една позната пианистка си счупи ръката, направиха и снимка, видяха че е счупена и казаха че ще зарастне, нямало нужда да се гипсира...ръката зарастна ама и на нея вече и е трудно да свири). Тука за година и половина ми направиха около 26 рентгенови снимки ( почти светя вече в тъмното) но се оказа че била грешна проекцията...

Това е едно от нещата които ме биха накарали да се изнеса някаде другаде след време.

Абе, така ще е в близките 30 години...трябва да се набляга на превенцията иначе :evil:
garfild
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Авг 17, 2005 7:14 pm
Местоположение: North Vancouver

Мнение от garfild »

prace написа:
А вие в къде живеете в Канада?
North Van
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

A какво ще стане след 30 години :wink: :o ?
Циганите - на Сатурн !
Аватар
DukeNukem
Мнения: 36
Регистриран на: Съб Ное 22, 2003 12:55 pm

Мнение от DukeNukem »

anxeli написа:A какво ще стане след 30 години :wink: :o ?
След 30 години ще съм пращящ от здраве канадски пенсионер и ще се прибера в България на село да паса патките, да си пийвам ракийка в кръчмата и да пощипвам младите булки по задника :D
Заключено