Моето интервю-24.11.2005.Моля помогнете-СПЕШНО!

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Juli-j
Мнения: 102
Регистриран на: Вто Апр 26, 2005 7:57 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Моето интервю-24.11.2005.Моля помогнете-СПЕШНО!

Мнение от Juli-j »

Ще ви разкажа накратко моето интервю.Съжалявам че нямах възможност да седна по-рано и да го опиша-но трябваше да остана в София.
И така:аз съм на 24г,разведена,средно обр:Математическа гимназия-английски и немски;висше:Информатика.Имам дете на 5 г,което ще ме придружи.Френски:6/6,англ:8/9;Стаж: 4г-по специалноста;1г-в хотел.
Мислите че е нямало за какво да се притеснявам-ГРЕШИТЕ!
Влязох при госпожата: тя ме погледна(безразлично.)Покани ме да вляза,да си съблека палтото,да седна и ми подаде ръка.Попита как се чувствам-добре разбирасе-ПРЕД НЕРВНА КРИЗА:)
Още щом седнах тя започна да говори-много бързо,дори бих казала с голям може би кебекарски акцент.Все пак гледам ТВ5 и разбирам перфектно,ама с нея направо се видях в чудо-МНОГО,АМА МНОГО БЪРЗО ГОВОРЕШЕ.
Поиска моя паспорт,после на дъщеря ми,после декларация от баща и че я шуска в Канада(ама аз подготвена и я дадох),продължи-решение за развод-от кога бил влязъл в сила ме пита и продължи да иска документите.
Последваха диплома за средно и висше-ОК,дойде ред на трудовите книжки и като ги дадох-да видите.
Започнаха едни такива провокиращи въпроси:ама кога съм почнала да работя-обяснявам:"На 2-та година от висшето ми образование,на половин работен ден."Тя ме пита:Аха,значи като си завършила средното-аз казвам:но,но,но-започнах висше и на 2-та г.,тя пак:Аха,значи като си завършила висшето-аз пак-не,не,не.Тя пак:кога си започнала работа:Като на малоумен обяснявам:те тоя въпрос го знам мотамо,тя пак.Направо ми се поозъби.
И ми поиска :СОЦИАЛНА КНИЖКА.Егати това ни го бях чувала,ни го бях виждала.-Обясних им,а тя пак:Искам социална книжка-бре народе-от де го измислихте тука в БГ труд.книжа удостоверява че работиш,ама тя не се съгласява.Каза ми че иска да и изпратя НЯКАКЪВ СЕРТИФИКАТ От НОИ за стажа ми.Е тая глупост ме довърши.
ОК казах аз а тя продължава.Как съм с парите:всичко си казах,дадох си референцията и минахме на приятелката.Тя какво е учила,какво работи и от кога са там.Ами момичето информатичка като мен,ама там продавачка.ок
Нататък:какво си мислите че ще правите в Кебек:ами почвам да обяснявам:Искам да работя по специалноста,но отначало знам че няма да мога(трябва да помоля за евалюация на дипломата),значи -работила съм в хотел,мога пак,пък мога и като продавачка-И ТЯ КАТО МЕ ЛАПНА-ама направо намаитап.Как вика-ж БГ информатик-в Канада- продавачка-и аз разбира се почвам с мотивацията-стандарта друг,заплатите,сигурноста,економиката-ама и дискриминация няма към имигрантите и тя като лапна:защо мислите че няма дискриминация.Ми казвам приятелите ми го казаха.Ама вие ми вика как си представяте да отидете там.Е направо ме разби тая жена.Доста поговорихме за тая тема и стигаме до финала.Английски-обяснявам че не съм толкова добре защото последната 1,6г уча само фр.
Поговорихме кое ми е по-лесно-ми казах си френския-то си беше истина.ОКМинахме на франсе.Сега вика ще ви евалюираме по табличката.
Макар че беше нападателна и неособенно дружелюбно настроена си викам-аиде СЕТРИФИКАТА.
Разпечата ми точките ,погледна,сгъна листа и го ИЗХВЪРЛИ.Ми аз си хващам бая точки-мен такова листче не ми требва.
Почна пак да пише по-тоя компютър-викам тоя път вече ми го разпечата:Да ама НЕ.Връчи ми 2листа на франсе и ми каза,ако ми изпратите в двумесечен срок сертификат от НОЙ за месторабота и заемана длъжнос:И ТЕ БЪДАТ ЗАДОВОЛИТЕЛНи-ще ви приемем,ако не-Ви отказваме.
Направо ме разби.
Попитах пак преводачката дали съм разбрала правилно какво ми е казала бабето-ИСТИНА.
Между другото:преводачката е супер,опитва се да обясни на мадам Хорнер,че тези книжки стигат и всичко е ОК,ама тя като се запече.......
Това беше моята изповед:ще ви кажа че се държах докато се отдалеча от послоството и шпсле рев,ама толкова ме беше ЯВ,досега не бях плакала от яд-ама.......Дори докато четях документите и плаках ги намокрих - със сълзи.Беше просто ужас:секви си корейци,албанци,пакистанци минават а мен да ме правят на майнума.Не ми зачела АБСОЛУТНО НИКАКЪВ СТАЖ.Пише че дори минималния от 6 месеца нямам.А книжките изрядни,нот.заверени,преведени на фр.АБЕ кошмар.
Сега е ред да помоля да се мобилизираме и които е имал такъв проблем или е чул че са искали такъв сертификат моля да ми пише.Това е въпрос на живот и смърт-за мен.
Благодаря на всички,и съжалявам за правописните грешки ама съм толкова развълнувана.Това беше моята изповед.
DOLPH

Мнение от DOLPH »

Честито!! :wink: Но звучи доста обезпокоително че са ти искали допълнителен документ за стажа освен книжка.Вече наистина не разбирам какво става.Единствено в България има такава бюрокрация като с тези книжки.А сега и нова простотия -справки от НОИ!!Ами ако не са ме осигурявали както трябва работотдателите какво ще стане тогава!!Аз лично се съмнявам тая лелка да има трудова книжка в Канада.Ама така е , ще ни правят на маймуни и това е!!Единствено си мисля,че е възможно да ти е поискала такава справка зашото си работила и учила едновременно ,а те май в такъв случай не признават едното от двете,не знам!!Важното е че си успяла !! :wink:
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Мнение от Independent »

Първо се успокой! Седни, дишай дълбоко! (знам, че вече ти е минало, ама нали... :wink: )
Сега по същество. В тоя "сертификат" от НОИ няма нищо страшно. Отиваш в най-близкото им "поделение" с трудовата си книжка и формуляр УП-30, издаден от сегашния ти работодател. Ако го нямаш, ще ти се зачете всичко до последната заверена работа в книжката.
УП-30 по принцип се издава при пенсиониране, та ако не искаш сегашния ти шеф да знае, че имигрираш, трябва да си прецениш какви обяснения да даваш.
Значи, въоръжаваш се до зъби с трудовата книжка и тоя формуляр, пляскаш ги на бюрото на лелката в НОИ и злобно (те по принцип са виновни :wink: ) и казваш, че ти трябва справка за трудов стаж и осигуровки. Те би трябвало да са наясно кое що.
Не помня вече колко време се чакаше, но като идеш да си го вземеш, прегледай много внимателно дали са поставени всички печати, за да няма гуспуджа интервюиращата за какво да се хване. Гепваш оригинала значи и право при преводачите. Нататък зи знаеш.
И най-важното - никаква паника!

И да пишеш после какво е станало!
Zmei Gorianin
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 2:43 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Zmei Gorianin »

Здравейте!
Искам само да споделя, че на нас ни поискаха документ от НОИ няколко месеца след като пуснахме първите документи. Обясниха ни, че "от сега нататък изискванията ще бъдат такива".А, да уточня, че става въпрос за 2001г., Федералната програма.Представлява табличка в средата на един лист, в която са изброени заеманите длъжности и времето, за което сте осигурявани. По онова време беше голям проблем да се доберем до заветното листче- от НОИ казаха, че не са издавали подобно нещо. Но мисля, че ако ви се наложи сега да вземете,няма да имате проблем.От 2001 до сега са натрупали доста опит господата в НОИ. :lol: :lol: :lol:
Пожелавам ви успех и не се притеснявайте излишно за нещо, което си е ваше, просто някой си там трябва да го напише! Тежка е бюрократичната машина! :beer:
Zmei Gorianin
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 2:43 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Zmei Gorianin »

УП 30, за който Independant говори, трябва да се вземе и от бивши работодатели, ако са пропуснали да сложат в трудовата ви книжка правоъгълен печат при напускането /или при преминаване на друга длъжност в същото предприятие/. Върху печата е написано точно от коя до коя дата сте работили съответната работа.
Juli-j
Мнения: 102
Регистриран на: Вто Апр 26, 2005 7:57 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Juli-j »

Благодаря много на всички ,но моля да се свърже с мен ВСЕКИ на когото му се е случвало да му искат такава справка от НОИ.МОЛЯ ВСИЧКИ ВИ!Благодаря за подкрепата.
Аватар
darklady
Непокорна
Мнения: 2132
Регистриран на: Пон Дек 06, 2004 8:25 am
Местоположение: Под звездите

Мнение от darklady »

Juli-j, не се притеснявай!
Въпросното удостоверение от НОИ се издава лесно. Или поне нямат право да ти го откажат.
Не зная дали всички подразделения на НОИ издават такива /нашето не издава/, но в централното управление в София знаят за какво става въпрос.
Търпение и късмет ти пожелавам.
Невъзможното е предизвикателство!
Аватар
nt
Мнения: 58
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 2:54 pm
Местоположение: BG

Мнение от nt »

Juli-j и аз съм настръхнал целия, понеже ми предстои да се запозная с гопожата. Незнам дали това ще те успокои, но твоята публикациа МИ ПОМАГА МНОГО! :thumbsup:
Аз съм в следната ситуация - 32 годишен, учил съм 2 редовно и после се преместих задочно - више (ком. техника и технологии). От 98-ма(прехвълянето ми задочно) насам си бачкам full time като програмист и това е повече от достатъчен стаж, но съм завършил 2002 задочното. Като гледам как детайлно проверява ... чудя кое от двете ще ми ореже стаж или учене. Мисля (благодарение на теб! мерси пак) да си изкарам от сега от НОИ бележка, както и да си преведа докуметите отново на френски, понеже ги подадох на англииски, нови разходи но ще се боря за всяко плюсче... особенно на фона че едва се спавям с френския. Посочил съм 4/4 а като се гледам май съм 2/3 :oops:
Като мине интервюто ми, ще го опиша подробно включително и това за справката от НОИ дали ще ми я иска.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Re: Моето интервю-24.11.2005.Моля помогнете-СПЕШНО!

Мнение от sasho71 »

Juli-j написа:Беше просто ужас:секви си корейци,албанци,пакистанци минават а мен да ме правят на майнума.
запомни , че като дойдеш тука този въпрос ще си го задаваш хиляди пъти.
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Vaseto
Мнения: 85
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 10:03 am
Местоположение: Montreal

otgovor

Мнение от Vaseto »

Мила Джули,
няма нищо сложно за издаването на този документ. За целта е необходимо да отидеш в съответното областно управление на НОИ, като носиш със себе си всички документи с които се доказва трудов стаж по българското законодателство, а именно: трудова книжка, осигурителна книжка и УП 30. Тук е момента да те коригирам. Госпожата интервюираща е искала от теб осигурителна, а не социална книжка!!!
Ако си от София, направо отиди в Централното управление на НОИ (намира се на бул.Стамболийски). Точно срещу входа има остъклена кабинка на която пише (ако добре си спомням)- Иинформация. Там подаваш молба (по образец), като посочваш колко и какви документи прилагаш. Щ ти дадат номерче с дата, кога да си получиш заветния документ.
ВНИМАНИЕ: Доколкото знам срока за издаването на този документ е 1 месец- затова бъди мила и внимателна с госпожата, която приема документите и я помоли ако е възможно да ти съдейства :lol: :lol: :lol: :lol:
Желая ти успех!
Аватар
rorcho
Мнения: 308
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 6:30 pm
Местоположение: BC, Vancouver
Обратна връзка:

Hmm

Мнение от rorcho »

Hi all !

Abe vinagi li iziskvat spravka ot NOI ?!? Dosta hora sa mi kazvali , che ne e zadaljitelno da se nosi takava spravka , dostatachno e trudova knijka ! Obiknovenno iziskvali spravka pri nedorazumenie ili ne pravilno podavane na dokumenti - a imenno pri Juli-j e stanalo takava situacia tai kato kebekarcite ne vazpriemat, che moje da se uchi i ednoveremenno da se raboti i to 8 chasa dnevno. Abe te ne znaiat kakvo znachi jivot v BG te sa si ot drug sviat. :x

Az sam na 25 i az zavarshih informatika na 24g i zatova izchakvam da minat 1 godina i polovina za da podavam dokumenti v koito shte vaveda 18 meseca staj, po tozi nachin pokazvam, che ne sam uchil i rabotil ednovremenno. Dosta hora sa me predoprejdavali, da ne se kazva, che rabotite i uchite ednovremenno - tova do niakade e fatalno. :? Drugo neshto , koeto ne e hubavo da se vavejda e nivoto na frenski da e po-nisko ot nivoto na angliiski t.e. 8t angliiski , 6t frenski - greshka, preporachitelno - 5 angliiski , 6 frenski :shock: Abe interviuto si e edna igra na shah. :idea:


Juli-j pojelavam ti kasmet ne se davai.

Be happy :lol:
compaq
Мнения: 347
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 1:29 am
Местоположение: MTL

Re: Моето интервю-24.11.2005.Моля помогнете-СПЕШНО!

Мнение от compaq »

sasho71 написа:
Juli-j написа:Беше просто ужас:секви си корейци,албанци,пакистанци минават а мен да ме правят на майнума.
запомни , че като дойдеш тука този въпрос ще си го задаваш хиляди пъти.
sasho71, напълно съм съгласен! А как не вярвах на такива думи преди да дойда в Кебек. :x

Но да се върна на темата! Juli-j, само кураж! Отиваш в НОИ, подаваш молба да ти издадат документа за осигурителния стаж. Пращаш го. Тази кебекарка не може да ти отнеме нищо от това, което си доказала с документи!

Смело напред и спокойно!
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Juli-j написа:Благодаря много на всички ,но моля да се свърже с мен ВСЕКИ на когото му се е случвало да му искат такава справка от НОИ.МОЛЯ ВСИЧКИ ВИ!Благодаря за подкрепата.
Ами ние на интервюто през 2001 отидохме направо с този документ, който на теб сега ти искат. Както ми обясниха в централното НОИ, това е единственото законното удостоверение за стаж, валидно в чужбина. Само на един лист, където изброяват всичките ти длъжности. Мисля че с трудовите книжки досега са правили компромис на интервютата. И при нас срокът за издаване беше 1 месец. Иди и го подай веднага (трябва да разполажаш с трудовата книжка) и няма да имаш проблем. Щом всичко ти е наред със стажа, направо ми идва да ти честитя, ама хайде да изчакам малко :wink:
Zahova
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Окт 19, 2003 8:39 am

Мнение от Zahova »

Сьжалявам за това,което се е случило, но се надявам крайния резултат да бьде благоприятен за теб.
Искам само да дам за теб,а и за всички останали сайта,от който можеш да разбереш дали си осигурявана в НОИ. Аз например, работех в дьржавно училище 10 г. и имах пропуснати осигурителни месеци. Та ако има такова нещо, не дай боже, да поправиш нещата преди да искаш официален документ. Сайтьт е:www.nssi.bg
Nelig
Мнения: 72
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2005 3:40 am

Мнение от Nelig »

Здравейте, моето интервю беше също на 24-ти, описах подробно как мина, това, което искам да подчертая е, че на госпожата никак не и се нрави факта, че си почнал работа, докато си учил! И аз едва се разминах- след дълги обяснения кога точно съм ходила на работа и кога- на лекции и мен ме заплаши, че няма да ми даде точки, ама ми се размина някак- и аз имах само трудова книжка за стажа, носете и договорите за всеки случаи- това е моят съвет и бъдете готови с яка мотивация защо сте почнали работа, докато сте били в университета и как това не ви е попречило по никакъв начин на образованието!
Заключено